Skocz do zawartości

+++ CHCESZ KUPIC/ZMODERNIZOWAC KOMPA?


mlodziak1993

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, mozi napisał:

Niekoniecznie bo jak użyjesz pt to wejdzie dlss i powinno być jeszcze mniej 

Racja, nakupowalem trochę gier na Steamie jak było taniej na Black friday jeszcze zanim miałem PC-ta, między innymi RDR2, bo nie gralem w tego sztosa na niczym innym poza PS4 pro/ps5 więc to będzie zupełnie nowe doświadczenie, zresztą podobnie jak teraz z wymaksowanym wiedźminem 3 z rt, cudnie to wygląda. Muszę przejść jeszcze raz Alana wake 2 teraz, bo gra mi się mega podobała ale na ps5 strasznie drażnił ten wszechobecny shimmering i dropy klatek poniżej 30. Niby widziałem wcześniej u kumpla te gry, też na tej karcie ale on na monitorze gra, ja na sporym tv no i to jednak inaczej się odbiera u siebie. 

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Stwierdziłem, że ogram kilka exów z Xboxa w gamepassie na PC i zaczynam rozglądać się za kartą graficzną. 

Na razie mam Ryzena 5 5600g na płycie b550 i 32gb ramu. Monitor obsługuje FullHD, więc chciałbym coś, co pociągnie wysokie detale w tej rozdzielczości i w 60 klatkach. Jednocześnie niech karta nie będzie droższa niż sam Xbox. Na razie mam na oku RX7600. Cena około 1200zł. Drugi wybór to RX6600 za 880zł. RTXów nie brałem pod uwagę bo naczytałem się o tej AMD Smart Technology i skłaniam się ku czerwonym. Będę wdzięczny za sugestie. 

Odnośnik do komentarza

Powoli zabieram się za składanie kompa dla rodziców (czyli głównie internet, office, może film + jakieś stare gierki) i myślę nad platformą na AM5 z APU. Całość ma być do ok. 3k z monitorem

Wstępnie wybrałem coś takiego
- Płyta główna ASRock B650M-HDV/M.2 (ok 500 zł)
- Procesor AMD AMD Ryzen 5 8600G Box (1100 zł)
- Zasilacz Endorfy Vero L5 Bronze 500W (230 zł)
- Pamięć RAM tutaj 16 lub 32GB.. jeszcze nie wiem (300 / 500 zł)
- Dysk SSD Samsung 980 500GB (170 zł - już kupione) 
- Obudowa Silver Monkey X Casket TG (230 zł - już kupione)

- Jakiś monitor 27 cali, gdzieś widziałem iiyamę za 700 zł z IPS i 2560 x 1440 (70 Hz)

Wychodzi 3200 zł z 16GB ramu.. Co o tym sądzicie? Platforma AM5 bo niby przyszłościowa, choć nie jestem do końca przekonany czy to dobry rozwiązanie.. czy nie lepiej pójść w AM4 i kupić coś z dedykowaną k.graficzną..

Edytowane przez Silver
Odnośnik do komentarza
W dniu 4.02.2024 o 20:14, Silver napisał:

Powoli zabieram się za składanie kompa dla rodziców (czyli głównie internet, office, może film + jakieś stare gierki) i myślę nad platformą na AM5 z APU. Całość ma być do ok. 3k z monitorem

Wstępnie wybrałem coś takiego
- Płyta główna ASRock B650M-HDV/M.2 (ok 500 zł)
- Procesor AMD AMD Ryzen 5 8600G Box (1100 zł)
- Zasilacz Endorfy Vero L5 Bronze 500W (230 zł)
- Pamięć RAM tutaj 16 lub 32GB.. jeszcze nie wiem (300 / 500 zł)
- Dysk SSD Samsung 980 500GB (170 zł - już kupione) 
- Obudowa Silver Monkey X Casket TG (230 zł - już kupione)

- Jakiś monitor 27 cali, gdzieś widziałem iiyamę za 700 zł z IPS i 2560 x 1440 (70 Hz)

Wychodzi 3200 zł z 16GB ramu.. Co o tym sądzicie? Platforma AM5 bo niby przyszłościowa, choć nie jestem do końca przekonany czy to dobry rozwiązanie.. czy nie lepiej pójść w AM4 i kupić coś z dedykowaną k.graficzną..

 

Teraz najlepiej iść w AM5. Zamiast tego procka bym wziął jakieś combo ryzen 7600 + rx 6600. Ale do starych gierek ten z apu Ci powinien wystarczyć. No i zasilacz wtedy najlepiej 650w.

 

AM4 się tylko opłaca jak masz określony budżet i chcesz mieć jak najlepszą wydajność do wydanych pieniędzy. Później nie ma za bardzo rozbudowy. Chociaż ja mam w planie upgrade do 5800x3d i powinien styknąć do AM6

Odnośnik do komentarza

Chciałbym coś złożyć dla siebie i dziewczyny, ja głównie do pogrania w 1440p w fajnych detalach i fpsach, bo konsole znowu zaczynają niedomagać w tym aspekcie. Ostatniego kompa pod granie mialem ponad 10 lat temu, więc nie znam się zbytnio na tym, co jest teraz dobre. Wstępnie jestem skłonny do tych zestawów 

https://proline.pl/?fn=koszyk&1:0000003346;1:0000004431;1:0000002155;1:0000004337;1:0000001391;1:0000005078;1:0000004165;1:0000000331

 

 

https://www.x-kom.pl/lista/jenhdnl3y

Odnośnik do komentarza

Ta płyta gaming x jest trochę bez sensu, już lepiej dołożyć do aorus albo jak chcesz budżetową płytę to asrock który ma wifi https://proline.pl/plyta-glowna-asrock-b650m-pro-rs-wifi-am5-p8119943

 

Poza tym spoko, za te zaoszczędzone 100 zł z płyty można pójść w ryzena 7600. Warto się jeszcze zastanowić nad rx 7900xt, 17% większa wydajność za 300 stówki więcej, oczywiście są plusy i minusy amd/greedvidia.

 

W tej chwili bym się nie pchał w AM4. Chyba że nie masz zamiaru niczego ulepszać

Odnośnik do komentarza
7 godzin temu, Chewie napisał:

Ta płyta gaming x jest trochę bez sensu, już lepiej dołożyć do aorus albo jak chcesz budżetową płytę to asrock który ma wifi https://proline.pl/plyta-glowna-asrock-b650m-pro-rs-wifi-am5-p8119943

 

Poza tym spoko, za te zaoszczędzone 100 zł z płyty można pójść w ryzena 7600. Warto się jeszcze zastanowić nad rx 7900xt, 17% większa wydajność za 300 stówki więcej, oczywiście są plusy i minusy amd/greedvidia.

 

W tej chwili bym się nie pchał w AM4. Chyba że nie masz zamiaru niczego ulepszać

Właśnie chyba wolę dać mniej za procka, a dopłacić do 4070 super TI.

https://www.morele.net/inventory/info/81abf9ea/

 

Coś takiego + Ryzen 5 7600 i jakaś płyta głowna. Myślałem też nad i513600KF, ale sam nie wiem, droższy o 2-3 stówki procek + chyba gorzej z przyszłościowym upgradem(?).

Jakas bude do tego byś polecił?

Odnośnik do komentarza
18 godzin temu, Starh napisał:

Właśnie chyba wolę dać mniej za procka, a dopłacić do 4070 super TI.

https://www.morele.net/inventory/info/81abf9ea/

 

Coś takiego + Ryzen 5 7600 i jakaś płyta głowna. Myślałem też nad i513600KF, ale sam nie wiem, droższy o 2-3 stówki procek + chyba gorzej z przyszłościowym upgradem(?).

Jakas bude do tego byś polecił?

Nie warto intela, potem sobie zrobisz upgrade do ryzena 7800x3d. W niektórych grach może być bottleneck z 7600 ale ja bym się tym nie przejmował jeśli mamy w planie zmianę procka w przyszłości

 

Teraz na promce masz be quiet 500dx na morelach w dobrej cenie https://www.morele.net/obudowa-be-quiet-pure-base-500dx-bgw37-6726194/?utm_source=smda_conv&utm_medium=affiliate&utm_campaign=IN_Convertiser&cvrid=CVR.9847.527904847.9320.coupons-and-vouchers..eb38ffdc673e7c310738684a887d21c2&utm_term=&utm_content=www.pepper.pl

 

Poza tym mogę polecić fractal north, fractal torrent, corsair 4000d, lian li o11 dynamic, nzxt h7 flow - wszystkie mają dobry przewiew.

 

A płytę bym brał tą https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-b650m-pro-rs-wifi-12952797/

Edytowane przez Chewie
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Chewie napisał:

Nie warto intela, potem sobie zrobisz upgrade do ryzena 7800x3d. W niektórych grach może być bottleneck z 7600 ale ja bym się tym nie przejmował jeśli mamy w planie zmianę procka w przyszłości

 

Teraz na promce masz be quiet 500dx na morelach w dobrej cenie https://www.morele.net/obudowa-be-quiet-pure-base-500dx-bgw37-6726194/?utm_source=smda_conv&utm_medium=affiliate&utm_campaign=IN_Convertiser&cvrid=CVR.9847.527904847.9320.coupons-and-vouchers..eb38ffdc673e7c310738684a887d21c2&utm_term=&utm_content=www.pepper.pl

 

Poza tym mogę polecić fractal north, fractal torrent, corsair 4000d, lian li o11 dynamic, nzxt h7 flow - wszystkie mają dobry przewiew.

 

A płytę bym brał tą https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-b650m-pro-rs-wifi-12952797/

Zamówiłem jak jeszcze były promki trochę słabszy zestaw ale wyszedł równo 6150 zł. Więc dla mnie bomba

https://www.morele.net/inventory/info/07beaf3c/


 

a zaoszczędzony hajs dorzucę do monitora oled w marcu :)

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Ta płyta którą podlinkowałem ma wifi, chyba że nie potrzebujesz. Aha i można jeszcze przyoszczędzić 1k idąc w rx 7800xt, który jest 8% słabszy.

 

Swoją drogą nieźle ssd podrożały, dałem za tego samego lexara tylko wersję 2tb 379 zł ale na razie się nie zanosi na obniżki

Odnośnik do komentarza
5 godzin temu, Chewie napisał:

Ta płyta którą podlinkowałem ma wifi, chyba że nie potrzebujesz. Aha i można jeszcze przyoszczędzić 1k idąc w rx 7800xt, który jest 8% słabszy.

 

Swoją drogą nieźle ssd podrożały, dałem za tego samego lexara tylko wersję 2tb 379 zł ale na razie się nie zanosi na obniżki

Nie chciałem radeona, zawsze mi się coś pier.. kiedyś z tymi kartami. Jak nie sterowniki to same karty.

 

Ssd poszły bardzo do góry, sam kupiłem 1tb furry za 350 zł jakiś czas temu. 

Odnośnik do komentarza
7 godzin temu, Starh napisał:

Nie chciałem radeona, zawsze mi się coś pier.. kiedyś z tymi kartami. Jak nie sterowniki to same karty.

 

Ssd poszły bardzo do góry, sam kupiłem 1tb furry za 350 zł jakiś czas temu. 

A to spoczko, ja osobiście nie miałem problemów poza tym że w niektórych grach jak dam alt tab to gra freezuje na 1-2 sekundy i nie jest to fullscreen tylko tryb borderless. Czekam na serię 50xx od greedvidi mam nadzieję że nie będzie takiej patologi jak z obecną (one can hope).

 

Aha no i faktycznie po jednej aktualizacji sterów mi czasami cały komputer freezował w przeglądarce ale wtedy się po prostu siedzi na poprzednich i czeka na nowe XD. Wtedy alternatywą był rtx 3070 z 8gb, do takiego re4 remake to już za mało jak się da tekstury na maxa. A tak mam 16gb i trochę lepszą wydajność w tej samej cenie. Coś za coś.

 

Może powinieneś zmienić cooler na phantom spirit za około dwie stówki, on sobie poradzi nawet z ryzenem 7800x3d. Ta fera da radę z tym co masz ale jak zmienisz cpu to może być gorąco

Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, Chewie napisał:

A to spoczko, ja osobiście nie miałem problemów poza tym że w niektórych grach jak dam alt tab to gra freezuje na 1-2 sekundy i nie jest to fullscreen tylko tryb borderless. Czekam na serię 50xx od greedvidi mam nadzieję że nie będzie takiej patologi jak z obecną (one can hope).

 

Aha no i faktycznie po jednej aktualizacji sterów mi czasami cały komputer freezował w przeglądarce ale wtedy się po prostu siedzi na poprzednich i czeka na nowe XD. Wtedy alternatywą był rtx 3070 z 8gb, do takiego re4 remake to już za mało jak się da tekstury na maxa. A tak mam 16gb i trochę lepszą wydajność w tej samej cenie. Coś za coś.

 

Może powinieneś zmienić cooler na phantom spirit za około dwie stówki, on sobie poradzi nawet z ryzenem 7800x3d. Ta fera da radę z tym co masz ale jak zmienisz cpu to może być gorąco

Jak będę zmieniać to sprzedam procek z fera wtedy :)

 

nie chcialem ładować ileś tam kasy więcej bo

1. Dziewczyna i tak gra tylko csa/valoranta, gta

2. nie wiem czy ten powrót do grania na PC u mnie zatrybi

3. Boję sie, że bez monitora oledowego nie zatrybi, bo jak patrzę na ipsa to moje oczy krwawią od tej srebrnej czerni i słabych kontrastów. A dobry ips to też wydatek z 2 tysie.


Chodzi za mną msi meg 324C bo już do wyrwania za 4 tysie jest, tak samo Dell ultrawide DF, ale nie wiem czy moja dusza jest gotowa wydać tyle siana na monitor xD chociaż Ja jestem popie.. na tym punkcie 

 

Chewie wejdzie mi do tamtej budy to?

https://www.amazon.pl/ARCTIC-Liquid-Freezer-All-One/dp/B08L3KS8CQ/?tag=ugcplpepper21-21&ascsubtag=528273982

 

edit dobra widzę że nie :{

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...