Skocz do zawartości

PSX Extreme 279


Rekomendowane odpowiedzi

Zgadzam się z opinią, że 2 strony na komiksy to za dużo. Liczę, że to jednorazowa akcja. Jeśli już coś poszerzać, to wolałbym więcej miejsca na Region Filmowy (z drugiej strony jeśli miałoby się to wiązać z większą ilością recek filmów 6/10 z serwisów streamingowych, to może jednak nie xd). Zresztą teraz i tak mało premier.

Odnośnik do komentarza

Uwaga, przesyłam petycję: 

 

Więcej miejsca dla Kroolika! 

 

Tematy o działaniach polskich developerów w kontekście giełdy (i inne, które są trochę liźnięte w "Dobre bo polskie") są naprawdę bardzo ciekawe i wyjątkowe. Chętnie bym poczytał szerokie, przekrojowe artykuły na temat biznesowej działalności naszych developerów. 

Odnośnik do komentarza
43 minuty temu, LeifErikson napisał:

Uwaga, przesyłam petycję: 

 

Więcej miejsca dla Kroolika! 

 

Tematy o działaniach polskich developerów w kontekście giełdy (i inne, które są trochę liźnięte w "Dobre bo polskie") są naprawdę bardzo ciekawe i wyjątkowe. Chętnie bym poczytał szerokie, przekrojowe artykuły na temat biznesowej działalności naszych developerów. 

 

Proszę:

https://graczpospolita.pl/category/publicystyka/ ;)

Odnośnik do komentarza

Felietony Zaxa? Nie, nie, nie, lepiej nie. Już ostatnio jak pisał o The Last of Us, to momentami przestawalem czytać, myśląc: 'wtf'. Najnowszego numeru nie miałem jeszcze w ręku, ale niewiele by to zmienilo - nie po drodze mi z nim jako autorem i to w zasadzie od samego początku. 

 

Eleganckie felietony ma za to Michal Walkiewicz (zawsze zaczynam od jego tekstu - gość jest naprawdę dobry), choć Roger i Koso (aczkolwiek w tym ostatnim przypadku mam wrażenie, że ostatnio nastąpiła zniżka formy, ale to wciąż Koso) też trzymają poziom. Mazzi też nie jest zły, ale Zax...

 

Nah

Odnośnik do komentarza

Odlatywanie na PPE jestem w stanie wybaczyć, bo wiem jakimi prawami ten portal się rządzi, ale nie wypada się zapominać i zbyt otwarcie chwalić Ubisoft za brak oryginalności, dojenie graczy oraz wstręt do ryzyka czy innowacyjności. A potem przenosić to na łamy opiniotwórczego PE.  No mam wrażenie, że z Zaxem ostatnio dzieje się coś bardzo niedobrego.

 

Inne kwestie dotyczące PE#179.

  • Kompedia wiedzy na temat XSX/PS5 niby fajne, ale jak pomyśleć, że w kolejnym numerze ukaże się test samej konsoli, a pewnie dwóch, to artykuł natychmiast się zdezaktualizuje i daremne strony.
  • Art o statkach Gwiezdnych Wojen też niby fajny, ale mam wrażenie, że dosłownie KAŻDA gra z uniwersum musi doczekać się własnego artykułu. Ostatnio Darth Vader, teraz statki, zastanawiam się czy jakaś gra z cyklu Star Wars nie doczekała się towarzyszącemu jej artykułowi w PE?
  • Recenzja Ghostrunner - ciekawi mnie na bazie jakiej platformy powstała. Bo słyszałem, że np. wersja PS4 była po premierze strasznie niegrywalna i brzydka (nie wiem jak obecnie), już nie wspominając o edycji na Switch. Warto przemyśleć informację rodem z CDA - czyli na czym gra była testowana. Koszt żaden, a wiadomo jak bardzo może się różnić gra w wydaniu PS4/XBO, a Switch.
  • Fifa 21 na dwie strony? No jest w tym pewien heroizm, skoro bardziej rozbudowane oraz warte uwagi gry dostają w tym samym czasie 1/3 strony (choćby Spelunky 2). Umówmy się - taka recenzja na dwie strony, a nawet na pięć stron nie zmieni niczyjej decyzji co do zakupu Fify21. Tę grę ludzie kupują w ciemno niezależnie od recenzji. Szczególnie, gdy tegoroczna edycja jest tak uboga w innowacje.
  • Ride 4 - taki, Zax, wiemy już, że jeździsz na motocyklu.
  • Mistyczny pejzaż Death Stranding - świetny art. Jestem fanem tej gry i jej subtelnych odniesień, a  z tego tekstu wyniosłem parę informacji, na temat których nie byłem świadomy.
  • Cannon Films - Sobka jak zawsze świetnie, mam tylko poczucie, że nie bardzo pasują tu mało stylowe wrzuty o "januszujących nosaczach". Daj spokój Kuba, jesteś ponad ten mainstream i aktualne trendy. 
  • Codzienny doradca gracza - artykuł jawnie inspirowany dokumentem Netflixa, część wypowiedzi wyciągnięta bezpośrednio stamtąd, ale część tekstu to również praca własna, więc w sumie ok, a dla nieoglądających High Score to nawet lepiej.
  • Fighting Force - dziwny materiał, bo zwykle Piechota dostarcza dużo informacji spoza kulis tworzenia gry, a tym razem ich zabrakło. W efekcie mamy coś bardziej zbliżonego do rozszerzonego felietonu na temat cyklu i dużo prywatnych odczuć oraz odniesień do epoki. Mam wrażenie, że z braku materii i przymusu wyszedł bardzo osobisty tekst.
  • Donaldy, Panini i niemieckie playboye - no dobra, to jednak był bardzo osobisty tekst. Fajny, przyjemny w lekturze, ale ludzie spoza epoki zapytają się "co to ma do czynienia z grami?". Niemniej dla mnie na plus, bo to w jakiś sposób wiąże czytelnika z autorem.
  • Gry z Mariem - wymienianka co do jednej. Ogrom pracy, czytania niewiele (pomimo 6 stron), wrażenie żadne. Unikajcie, lepiej ten czas/wysiłek poświęcić na coś bardziej wartościowego.
  • Comix Zone - jedna strona wystarczała, by ogarnąć warte uwagi wydawnictwa w danym miesiącu.
  • Myszaqa od 2-3 miesięcy nawet nie czytam. I są to jedyne dwie strony PE, które pomijam. Wnioski wysnujcie sami.
  • Felietony - no, jedynie ten Zaxa podniósł mi ciśnienie.
  • Graczpospolita - albo jestem upośledzony (możliwe), albo z newsa o "Borderlands a Covid-19" nie wynika na czym polega zależność między grą a covid-19 (jakieś minigierki i dzięki paypala).
  • Listy HIVA - dobra typie, ten wstępniak jest dłuższy (albo zbliżony) do zacytowanych listów, więc zbastuj (bo podobno "magazyn nie jest z gumy", więc to uszanuj). Poza tym z przekąsem wspominasz forumową "dyskusję o okładkach", a gdy jesteście tutaj merytorycznie wywoływani do tablicy, to i tak nie odpowiadacie (w zasadzie jedynie Roger i Perez tutaj zaszczycą nas reakcją) i trzymacie mordę nisko, więc żryj fasolę, albo zapraszamy tutaj.

 

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Kmiot napisał:

 

  • Listy HIVA - dobra typie, ten wstępniak jest dłuższy (albo zbliżony) do zacytowanych listów, więc zbastuj (bo podobno "magazyn nie jest z gumy", więc to uszanuj). Poza tym z przekąsem wspominasz forumową "dyskusję o okładkach", a gdy jesteście tutaj merytorycznie wywoływani do tablicy, to i tak nie odpowiadacie (w zasadzie jedynie Roger i Perez tutaj zaszczycą nas reakcją) i trzymacie mordę nisko, więc żryj fasolę, albo zapraszamy tutaj.

 

:pawel:

 

 

Swoją drogą, ciekawe co tam u niego. Jakby do dzisiaj robił odcinki na youtubie z pierdami i tym low comedy profilem to może w końcu by się wybił.

Odnośnik do komentarza

@grzybiarz

Mnie to nie przeszkadza, że na PC, skoro tylko taką opcję mieli. Nie oczekuje też, by testowano każdą wersję. Ale chyba warto wymienić platformę na podstawie której powstała recenzja. I jestem sobie w stanie wyobrazić jak diametralnie może się różnić taki Ghostrunner na PC i na Switchu, bo to bywa techniczna przepaść. Informacja o ogrywanej platformie to dodatkowe zabezpieczenie dla autora (a co za tym idzie - całego czasopisma), jego rzetelności oraz odpowiedzialności za tekst. 

W sensie takiego wniosku: "my ogrywaliśmy na XOX, ale jeśli planujesz kupić grę na Switcha, to nie wiemy na jakie ewentualne problemy możesz tam natrafić i weź to pod uwagę przed zakupem". I nie trzeba tego każdorazowo pisać, bo odrobinę myślący czytelnik domyśli się sam.

 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Zax to chyba zwyczajnie fan generycznych open worldów, ot lubi spędzać setki godzin i odznaczać "pytajniki" na wielkich mapach. Tłumaczyłoby to pozytywne podejście do Falloutów Bethesdy czy chociażby takie felietony, jak wspomniany wyżej. Co kto lubi, choć niektóre preferencje są dosyć kontrowersyjne, szczególnie, kiedy mówimy o redaktorze siedzącym lata w branży.

Odnośnik do komentarza
W dniu 15.11.2020 o 00:01, Kmiot napisał:

Odlatywanie na PPE jestem w stanie wybaczyć, bo wiem jakimi prawami ten portal się rządzi, ale nie wypada się zapominać i zbyt otwarcie chwalić Ubisoft za brak oryginalności, dojenie graczy oraz wstręt do ryzyka czy innowacyjności. A potem przenosić to na łamy opiniotwórczego PE.  No mam wrażenie, że z Zaxem ostatnio dzieje się coś bardzo niedobrego.

 

Inne kwestie dotyczące PE#179.

  • Kompedia wiedzy na temat XSX/PS5 niby fajne, ale jak pomyśleć, że w kolejnym numerze ukaże się test samej konsoli, a pewnie dwóch, to artykuł natychmiast się zdezaktualizuje i daremne strony.
  • Art o statkach Gwiezdnych Wojen też niby fajny, ale mam wrażenie, że dosłownie KAŻDA gra z uniwersum musi doczekać się własnego artykułu. Ostatnio Darth Vader, teraz statki, zastanawiam się czy jakaś gra z cyklu Star Wars nie doczekała się towarzyszącemu jej artykułowi w PE?
  • Recenzja Ghostrunner - ciekawi mnie na bazie jakiej platformy powstała. Bo słyszałem, że np. wersja PS4 była po premierze strasznie niegrywalna i brzydka (nie wiem jak obecnie), już nie wspominając o edycji na Switch. Warto przemyśleć informację rodem z CDA - czyli na czym gra była testowana. Koszt żaden, a wiadomo jak bardzo może się różnić gra w wydaniu PS4/XBO, a Switch.
  • Fifa 21 na dwie strony? No jest w tym pewien heroizm, skoro bardziej rozbudowane oraz warte uwagi gry dostają w tym samym czasie 1/3 strony (choćby Spelunky 2). Umówmy się - taka recenzja na dwie strony, a nawet na pięć stron nie zmieni niczyjej decyzji co do zakupu Fify21. Tę grę ludzie kupują w ciemno niezależnie od recenzji. Szczególnie, gdy tegoroczna edycja jest tak uboga w innowacje.
  • Ride 4 - taki, Zax, wiemy już, że jeździsz na motocyklu.
  • Mistyczny pejzaż Death Stranding - świetny art. Jestem fanem tej gry i jej subtelnych odniesień, a  z tego tekstu wyniosłem parę informacji, na temat których nie byłem świadomy.
  • Cannon Films - Sobka jak zawsze świetnie, mam tylko poczucie, że nie bardzo pasują tu mało stylowe wrzuty o "januszujących nosaczach". Daj spokój Kuba, jesteś ponad ten mainstream i aktualne trendy. 
  • Codzienny doradca gracza - artykuł jawnie inspirowany dokumentem Netflixa, część wypowiedzi wyciągnięta bezpośrednio stamtąd, ale część tekstu to również praca własna, więc w sumie ok, a dla nieoglądających High Score to nawet lepiej.
  • Fighting Force - dziwny materiał, bo zwykle Piechota dostarcza dużo informacji spoza kulis tworzenia gry, a tym razem ich zabrakło. W efekcie mamy coś bardziej zbliżonego do rozszerzonego felietonu na temat cyklu i dużo prywatnych odczuć oraz odniesień do epoki. Mam wrażenie, że z braku materii i przymusu wyszedł bardzo osobisty tekst.
  • Donaldy, Panini i niemieckie playboye - no dobra, to jednak był bardzo osobisty tekst. Fajny, przyjemny w lekturze, ale ludzie spoza epoki zapytają się "co to ma do czynienia z grami?". Niemniej dla mnie na plus, bo to w jakiś sposób wiąże czytelnika z autorem.
  • Gry z Mariem - wymienianka co do jednej. Ogrom pracy, czytania niewiele (pomimo 6 stron), wrażenie żadne. Unikajcie, lepiej ten czas/wysiłek poświęcić na coś bardziej wartościowego.
  • Comix Zone - jedna strona wystarczała, by ogarnąć warte uwagi wydawnictwa w danym miesiącu.
  • Myszaqa od 2-3 miesięcy nawet nie czytam. I są to jedyne dwie strony PE, które pomijam. Wnioski wysnujcie sami.
  • Felietony - no, jedynie ten Zaxa podniósł mi ciśnienie.
  • Graczpospolita - albo jestem upośledzony (możliwe), albo z newsa o "Borderlands a Covid-19" nie wynika na czym polega zależność między grą a covid-19 (jakieś minigierki i dzięki paypala).
  • Listy HIVA - dobra typie, ten wstępniak jest dłuższy (albo zbliżony) do zacytowanych listów, więc zbastuj (bo podobno "magazyn nie jest z gumy", więc to uszanuj). Poza tym z przekąsem wspominasz forumową "dyskusję o okładkach", a gdy jesteście tutaj merytorycznie wywoływani do tablicy, to i tak nie odpowiadacie (w zasadzie jedynie Roger i Perez tutaj zaszczycą nas reakcją) i trzymacie mordę nisko, więc żryj fasolę, albo zapraszamy tutaj.

 


 

Takie opinie aż miło poczytać, nawet jak po części krytyczne. Odniosę się do kilku punktów. 

  • Kompedia wiedzy na temat XSX/PS5 - staram się, aby choć jeden art na miesiąc celował w szerszą grupę odbiorców, a więc tych, którzy nie kupują co miesiąc magazynu, a zainteresuje ich jakiś artykuł. Tutaj zebranie najważniejszych informacji przed premierami nowych konsol było myślę dobrą okazją, bo też sporo osób pytało o takie zestawienie, aby mieć wszystko w jednym miejscu. Podobnie jest np. z numerami z kalendarzami (za miesiąc będzie), które mimo wyższej ceny schodzą na pniu, bo kupują je ludzie, którzy sięgaja po PE raz do roku, jak jest kalendarz.  
  • Art o statkach Gwiezdnych Wojen - zamysł zazwyczaj jest taki, by przy głośnych i znanych tytułach dać czytelnikom coś więcej do poczytania, wkręcić w temat nie tylko recenzją. Piszą to zazwyczaj osoby obeznane z tematem i wkładają sporo wysiłku by znaleźć różne ciekawostki, zakulisowe fakty, szperając gdzie się da.
  • Recenzja Ghostrunner - nad podaniem platformy faktycznie pomyślimy, to dobry pomysł. Grę początkowo testowaliśmy na PC, potem doszedł kod na PS4, ale już na samą końcówkę. Teraz np. w najnowszym numerze, który jutro leci do druku, testujemy większość gier na current-genach i next-genach, więc mamy po dwie, a nawet trzy opnie do niektórych gier (np. PS4, PS5 i XSX). Wyjątkowy numer, bo bardzo dużo opasłych 3 groszówek.
  • Codzienny doradca gracza - tak, temat zainspirowany High Score, dostałem sporo maili z prośbami od czytelników, czy nie można by tematu lepiej opisać, przybliżyć. 
  • Fighting Force - w retro było już naprawdę dużo serii, dlatego czasem staram się też sięgnąć po te mniej znane, zapomniane. Nie zawsze jest tyle materiału, by można opowiedzieć o tym jak to wyglądało od kuchni i wtedy autor dodaje coś od siebie, jak to było w tym przypadku. Np. z Akuji the Heartles wiążę się ciekawa historia związana nie tyle z samą grą, co z recenzją w magazynie, ale tu muszę dostać akcept Ściery na publikację. Może kiedyś się zgodzi :)
  • Donaldy, Panini i niemieckie playboye - takie artykuły nie są za często, ale myślę, że jednak mają wartość nostalgiczną, są szczere w przekazie i odbiegają trochę od historii gier przybliżając nieco jak wyglądało życie w latach 80. czy 90. w Polsce. I zawsze te gry/popkultura gdzieś się w tle przewijają 
  • Comix Zone - dwie strony wyjątkowo, bo w poprzednim numerze również wyjątkowo CZ wyleciało całkiem. Ale tu winna była kwestia reklam - jesień to praktycznie jedyne już miesiące, kiedy wydawcy chętnie się reklamują w prasie, bo wychodzi dużo gier dla graczy "z krwi i kości", a my możemy te 2-3 miesiące odetchnąć.
  • Plusik 5
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
W dniu 15.11.2020 o 00:01, Kmiot napisał:

 

  • Gry z Mariem - wymienianka co do jednej. Ogrom pracy, czytania niewiele (pomimo 6 stron), wrażenie żadne. Unikajcie, lepiej ten czas/wysiłek poświęcić na coś bardziej wartościowego.

 

 

Oj tak. Gdybym miał wymienić najsłabszy dla mnie element współczesnych Szmatławców, byłyby to właśnie te "wymienianki" gier z jakimś motywem. Moim zdaniem czyta się to fatalnie: suche, pozbawione emocji, niestrawne - jak kopiuj-wklej z jakiejś encyklopedii. Nie ma w tych tekstach żadnego rytmu, tylko takie klepanie w stylu jakiegoś starodawnego "kompendium gier". Mam wrażenie jakby to była próba zaadaptowania internetowych artykułów w formie galerii z pierdylionem slajdów na wersję papierową. Marnowanie miejsca moim zdaniem. 

 

 

Odnośnik do komentarza

Na minus felieton zax , artykuł o konsolach nowej generacji... (Marnowanie stron dla mnie), o death stranding (nuuuda) Mariany (mało treści same wymienianie) i ten o statkach star wars.

 

Na plus reszta a szczególnie podobał mi się nostalgiczny artykuł Rogera i jego felieton. Uderzyłeś blisko moich wspomnień 34 latka. Piechota jak zwykle na duży plus fighting force aż sobie z łezka przypomniałem jak z ziomkami graliśmy w coopie. Bardzo fajnie że Sobek wrócił z artykułem o filmach. Zawsze przyjemnie się czyta i chłop ma dużą wiedzę filmową.  Numer jak co miesiąc zapewnił mi dużo rozrywki. Mimo że tym razem troszkę więcej materiałów nie trafiło w mój gust;) Nie mogę się doczekać waszych recenzji konsol. Szkoda że tak mało redakcji kupuje Xboxa na premierę;)

 

Odnośnik do komentarza

Tak a propos artykułu o growych infoliniach, to gierkowy youtuber Metal Jesus pracował w latach 90 w Sierra Online właśnie na słuchawce i zrobił parę odcinków o tym. W jednym zaprosił starego kumpla z którym tam pracował i opowiadają jak to było.

Edytowane przez Butt
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
14 godzin temu, Roger napisał:

. Grę początkowo testowaliśmy na PC,

 

Może jakiś kącik PCtowca? :dog:Zaprosicie Szuflę i nie wiem kto tam u was jeszcze pisywał o PC w Man!aku. 

 

Co do numeru, dla mnie świetny. Jak kto porównać do tego gdzie byliście 15 lat temu to kosmos jeśli chodzi o publicystykę. Jedynie co to te żale o biczowaniu Ubisoftu trochę słabe. Goście jadą od lat na tasiemcach w otwartych światach, nie ma czego tutaj bronić. Do tego zajechali serię Heroes. 

Odnośnik do komentarza
8 godzin temu, Ukukuki napisał:

 

Może jakiś kącik PCtowca? :dog:Zaprosicie Szuflę i nie wiem kto tam u was jeszcze pisywał o PC w Man!aku. 

 

Co do numeru, dla mnie świetny. Jak kto porównać do tego gdzie byliście 15 lat temu to kosmos jeśli chodzi o publicystykę. Jedynie co to te żale o biczowaniu Ubisoftu trochę słabe. Goście jadą od lat na tasiemcach w otwartych światach, nie ma czego tutaj bronić. Do tego zajechali serię Heroes. 


Każdy z felietonistów wyraża swoje zdanie. Z Zaxem w tej kwestii osobiście nie do końca się zgadzam, ale też nie będę zaprzeczał, że z niektórymi grami Ubisoftu bardzo dobrze się bawię. Nowe Watch Dogs wprawdzie niespecjalnie mnie porwało nawet pomimo faktu, że tu faktycznie zamysł rekrutacji praktycznie każdego NPC-a był fajny. Tylko że ucierpiała na tym narracja, bo ciężko się z nimi jakoś identyfikować. Z Asasynami mam z kolei różnie - po Syndicate obiecałem sobie, że tej serii już nie tknę, bo wynudziła mnie ta odsłona okrutnie. Ale Origins znowu mnie wkręciło, by przy Odyssey (nie podpasował mi klimat epoki) znów się trochę nudzić powtarzalnymi misjami i kalką rozwiązań z Origins. Ale znowu - Valhalla z racji uwielbienia tematyki związanej z Wikingami i większym naciskiem na RPG znów dało mi wiele radości i uważam, że to jedna z lepszych odsłon w historii. Nie jest to gra w żadnym wypadku przełomowa, ale bawię się świetnie paląc i grabiąc wioski Sasów :) Wiadomo - to wciąż Ubigame, ale jak komuś siądzie setting to naprawdę można wsiąknąć. 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...