Skocz do zawartości

PSX Extreme 299


Rekomendowane odpowiedzi

Ja sam na PC niedawno ukończyłem walking dead od telltale, a tak wcześniej może coś w 2019 roku. A niby taki gracz ze mnie. Ciężko chyba grać w gierki 30 lat z takim zaangażowaniem i zapałem jak za łebka, kiedy nie było rozpraszaczy w postaci smartfonów, bab czy innych zajęć. 

A weź tu ukończ grę na 10-20 godzin, napisz recenzje i to jeszcze kilka w miesiącu. Niedawno robiłem jakiś tam filmik o PE i wychodzi w nim, ze HIV na początku pisma recenzował średnio co drugi tytuł… to trza mieć łeb by tyle lat grać, ja dziś o grach chyba wolę czytać. I to tylko o tych starych grach :)

  • Plusik 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
19 minut temu, Shen napisał:

Moze za duzo gier dostaje? Jeszcze sie nie brałem za 299, to nie wiem ile recek dostał.

Poświeciłem się i policzyłem. HIV w #299 napisał tylko jedną recenzję. Sniper Elite 5. Od już od wielu miesięcy nie pisze więcej, niż jedną, dwie recenzje miesięcznie, więc trudno zrzucać to na karb zbyt wielu obowiązków. Jak nie jest w stanie ograć jednego tytułu, to co tam robi? 

Kaliemu wychodzi to lepiej, choć u niego często drażnią mnie angielskie wtręty językowe. Gra ma achievements (nie osiągnięcia), konflikt pomiędzy light & darkness (nie światłem i mrokiem, jasnością i ciemnością, jakkolwiek), polega na odnajdywaniu niezliczonych secretsów (nie sekretów), zaliczaniu challenge'ów (nie wyzwań), ma liczne punkty fast travel (nie szybkiej podróży), a po śmierci możemy odzyskać utracone orbs (nie orby). Wszystko z recenzji Aeterna Noctis (PE#294).

  • Smutny 2
  • Minusik 1
Odnośnik do komentarza
6 minut temu, Kmiot napisał:

 

Kaliemu wychodzi to lepiej, choć u niego często drażnią mnie angielskie wtręty językowe. Gra ma achievements (nie osiągnięcia), konflikt pomiędzy light & darkness (nie światłem i mrokiem, jasnością i ciemnością, jakkolwiek), polega na odnajdywaniu niezliczonych secretsów (nie sekretów), zaliczaniu challenge'ów (nie wyzwań), ma liczne punkty fast travel (nie szybkiej podróży), a po śmierci możemy odzyskać utracone orbs (nie orby). Wszystko z recenzji Aeterna Noctis (PE#294).

Mi to tam nie przeszkadza, na forum to codziennosc, a pismo jest dla graczy

Odnośnik do komentarza

Jasne, mnie też to aż tak nie doskwiera (przynajmniej rzetelności i sumienności Kaliemu nie potrafię odmówić), choć forum (gdzie nikt nie redaguje tekstu, często pisze spontanicznie i niestarannie, albo po czterech piwach) to jedno, a ogólnopolskie czasopismo to trochę inne normy jakości wypowiedzi. Tym bardziej, że wiele tych słów/określeń da się łatwo podmienić na rodzime odpowiedniki bez utraty czytelności przekazu. Ale tak jak mówię, są większe problemy.

 

To wszystko kwestia preferencji, bo wiem, że wielu lubi teksty Mazziego, choć dla mnie są nudne i miałkie, a autor jedzie na tym, że mieszka w Japonii, więc gracze robią WOW i się jarają.

 

Boom, headshot.

Odnośnik do komentarza

No z tą rzetelnością to różnie u niego bywa. Daje bardzo wysokie oceny bijatykom (poprzednia generacja) które są technicznie przeciętne. Jasne, wiem że tak ma od "zawsze". Ale kiedyś np; seria Tekken była "dopieszczona" pod każdym względem. T7 to przeciętna grafika, bardzo długie wczytywanie walk (0 o tym w recenzji), problemy z online, ale 9/10 się należy... 

Odnośnik do komentarza

Sfera bijatyk to nie moja domena, więc nie oceniam, ale wierzę, bo tak jak piszesz - optymizm i wręcz dziecięca podjarka niektórymi grami jest u Kaliego już legendarna. 

A takie T7 mogłoby się po tylu latach doczekać solidnej recenzenckiej Rewizji, skoro wciąż jest ostatnim Tekkenem.

Odnośnik do komentarza
55 minut temu, Kmiot napisał:

Sfera bijatyk to nie moja domena, więc nie oceniam, ale wierzę, bo tak jak piszesz - optymizm i wręcz dziecięca podjarka niektórymi grami jest u Kaliego już legendarna. 

A takie T7 mogłoby się po tylu latach doczekać solidnej recenzenckiej Rewizji, skoro wciąż jest ostatnim Tekkenem.

Pewnie by się skupił na nowych postaciach/ciosach itp. Zresztą jakiś czas temu był opis "naszej premier" :) Recenznckie rewizjie to bardzo dobry pomysł. W dzisiejszych czasach moim skromnym zdaniem to wręcz konieczność. Coraz więcej gier na premierę jest albo uboga w zawartość, albo technicznie ssie, albo jedno i drugie :/

Odnośnik do komentarza

HIV jest jaki jest i z powyższymi zarzutami nie będę dyskutował, ale jedno jest pewne: jest "jakiś" i z reguły jak czytam jego tekst, nie wiedząc jeszcze, że on jest autorem, to już po dwóch-trzech zdaniach da się wyczuć, że to ktoś ze starej gwardii, ma swój styl i po prostu się wyróżnia. Mi tam pasuje takie trochę "boomerskie" podejście do branży, szczególnie w świecie wszechobecnej akceptacji i racjonalizacji chujowych trendów.

  • Plusik 3
  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Też mi podejście hiva nie przeszkadza jakoś szczególnie. Gość siedzi tyle lat w branży, jak mu coś nie podchodzi, to po prostu o tym pisze, czasami w dość brutalny, swojski sposób. Może mógłby znaleźć więcej pozytywów, bardziej zgłębić temat, ale ja go trochę rozumiem. Nie mam 15 lat, czas na granie mocno ograniczony, więc nie chcę go tracić na średnią półkę 5-6/10, a na takiej leży właśnie Sniper Elite. I wiem o tym nawet bez recenzji Hiva. I myślę, że wiedzą o tym czytelnicy PE, którzy podejrzewam w większości są świadomymi graczami, a nie każualami grającymi w fifkę ze szwagrem w weekendzik.   

Recenzje w PE to dla mnie dodatek, potwierdzenie podejrzeń, a nie wyrocznia. Znam swoje zainteresowania i wiem, w co chcę zagrać i co ma szansę mi się spodobać lub nie. 

 

A Kaliego też proszę zostawić w spokoju. To zdaje się jedyny zgred, który pisze nieprzerwanie od pierwszego numeru. I to ciągle z taką samą ekscytacją! Szacuneczek :hi:

Odnośnik do komentarza

Szczerze mówiąc będąc w branży lata nie trzeba przeorać gierki na wszelkie sposoby żeby wiedzieć czy to jest dobra gra czy bardzo dobra. Do tego nie chciałbym żeby wszyscy pisali od linijki, chłopaki od lat mają swój styl i mi to odpowiada dlatego pismo kupuję od lat i dalej pomimo ,że wróciłem do PC a konsole uruchamiam 2-3 w roku. 

Odnośnik do komentarza

No nie wiem, to co teraz piszecie brzmi trochę jak: można się mijać z prawdą w recenzji, jeśli taki się ma styl.

 

Mnie styl HIVa też nie przeszkadza. Ani to, że gra mu się nie spodobała i wystawił jej taką czy inną cyferkę. Razi mnie tylko to, że informacje przekazywane w treści recenzji w zbyt wielu kwestiach (czasem bardzo istotnych, jak otwartość map) mijają się ze stanem rzeczywistym. I o to kręcę "aferę".

 

No, ale skoro "HIV ma taki styl", to nie było tematu.

  • Plusik 3
Odnośnik do komentarza

No ale to nie tylko HIV tak ma. Nie pamiętam kto pisał recenzje Nex Machina, ale identyczna sytuacja. Informacja o pięciu światach, więc pewnie raz zagrane na szybko na Rookie, nawet nie sprawdzone trofea, bo wtedy by wyszło, że światów jest 6, plus chyba żadnej wzmianki o wyzwaniach (tu mogę się mylić, bo nie pamiętam).

Granie po łebkach to plaga w reckach, ale w formie papierowej nie jest to aż tak widoczne jak na necie, bo tekst nie musi być dostępny w momencie zejścia embarga.

Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, Pix napisał:

Też mi podejście hiva nie przeszkadza jakoś szczególnie. Gość siedzi tyle lat w branży, jak mu coś nie podchodzi, to po prostu o tym pisze, czasami w dość brutalny, swojski sposób. Może mógłby znaleźć więcej pozytywów, bardziej zgłębić temat, ale ja go trochę rozumiem. Nie mam 15 lat, czas na granie mocno ograniczony, więc nie chcę go tracić na średnią półkę 5-6/10, a na takiej leży właśnie Sniper Elite. I wiem o tym nawet bez recenzji Hiva. I myślę, że wiedzą o tym czytelnicy PE, którzy podejrzewam w większości są świadomymi graczami, a nie każualami grającymi w fifkę ze szwagrem w weekendzik.   

Recenzje w PE to dla mnie dodatek, potwierdzenie podejrzeń, a nie wyrocznia. Znam swoje zainteresowania i wiem, w co chcę zagrać i co ma szansę mi się spodobać lub nie. 

 

A Kaliego też proszę zostawić w spokoju. To zdaje się jedyny zgred, który pisze nieprzerwanie od pierwszego numeru. I to ciągle z taką samą ekscytacją! Szacuneczek :hi:

No to pomnik mu postaw :) Z tą ekscytacją jest taki problem że tam gdzie są wielkie emocje to kończy się rzetelność. Czyli, na wady w ulubionych grach/seriach przymyka się oko, a w innych tytułach te same wady są problemem i obniża się ocenę. Ale ok co kto lubi :) Z drugiej zaś strony to fajnie że są jeszcze zgredy których gry SZCZERZE interesują/jest to pasja/hobby. 

Odnośnik do komentarza

HIV trochę mi obecnie nie podchodzi. Kiedyś zajmował się głównie platformówkami i actio adventure. Obecnie niby siedzi mocno w wyścigach i strzelankach. Dziwne dla mnie było jak Butcher oceniał jakiegoś Battlefielda a po nim HIV jakiego Call od Duty czy odwrotnie. Wystawili grom wysokie oceny a wszyscy te gry jechali od góry do dołu. 

Odnośnik do komentarza

Co ja czytam. Udowadnia sie, ze recenzent ocenil gre pobieznie i po spedzeniu za nia paru godzin, a w dopowiedzi dostaje sie "tyle lat w branzy, to juz sie od razu wie czy dobra czy zla" xDDD

 

To moze niech Roger HIVovi zamiast kodu do recenzji przesyla pare screenow.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Ja czytam, ale nie są dla mnie wyrocznia. Szczególnie przy większych grach, bo o nich i tak pełno info w necie. Czytanie zawsze zaczynam od tych recek na pół strony i szukam mniej znanych perełek. Za to lubie Rogera, ze niszowe gierki są w magazynie. Za Butchera to sie liczyło tylko AAA i przestałem kupować pismo za jego kadencji.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Tylko proszę bez imputowania tu czegoś, czego nikt nie napisał. Ja w każdym razie abstrahowałem, co wyraźnie jest zaznaczone na początku posta, od merytorycznej "rozprawy" z recką gry, w którą nie grałem i raczej nie zagram (a sam tekst przeczytałem bez większej wczuwki), a odnosiłem się do samego stylu. Jasne, skoro Kmiot skonfrontował tekst z rzeczywistością i wyszły jakieś babole, to mu wierzę i warto takie rzeczy wytykać (choć w tym przypadku mam wrażenie, że oburzenie jest trochę nieadekwatne do wagi "wykroczenia" autora recki).

 

Cóż, HIV na forum się do tematu nie odniesie. Może to dobry moment, żeby napisać do mitycznego działu Listy xD?

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...