Skocz do zawartości

Persona 5


Gość hnky

Rekomendowane odpowiedzi

Jak tam uważacie. Dla mnie osobiście P5 była pierwszą Personą, w której za pierwszym podejściem udało mi się podbić do max statystyki i wszystkich confidantów i jeszcze miałem czas w zapasie. Nie przeczytałem wszystkich książek, nie przeszedłem wszystkich gier wideo, i jakie tam pierdoły jeszcze są. I nie mogę powiedzieć, żebym cokolwiek stracił z tego powodu, oprócz bzdurnego achievementa.

 

Z tego co wiem jest kilka achievementów, które tak czy inaczej da się odblokować tylko w New Game Plus, więc siłą rzeczy niektórych czeka albo grind, albo powtórne przejście.

 

No ok, niby nie powinienem mówić innym, jak mają grać, ale dla mnie gra z poradnikiem psuje jednak wrażenia. Bo to jednak poniekąd gra "Role Playing", jak by nie patrzeć, i takie kombinowanie czy planowanie sobie w tym przypadku czasu dnia, relacji z mniej lub bardziej lubianymi NPC itp. jest właśnie cechą rozgrywki. Gdybym miał grać z poradnikiem to... właściwie po co grać? Lepiej od razu obejrzeć całość na YouTube. No ale nie chce mi się tego tematu już ciągnąć, Wasza sprawa. Grania dla trofeów w życiu nie pojmę. ;)

Odnośnik do komentarza

No ja na przykład w ogóle nie czerpałem funu z tej gry, nie ważne czy grałbym z poradnikiem czy bez. Ale wbijam platynę, tylko dlatego, bo ta gra jest w top 10 na Metacriticu. Persona to nie RPG, jeśli każdy wybór dialogu prowadzi do tego samego. Przecież to jest samograj, gdzie jest zero wyborów fabularnych. Aby wymaxować confidantów, trzeba wybierać konkrente linie odpowiedzi itd itd. Wybór w tej grze sprowadza się do tego czy na przestrzeni całej gry chcesz: a) przeczytać wszystkie książki, gry, filmy; b) wymaxować towarzyszy; c) wymaxować skille. I tyle. Do tego dungeony są w chu nudne, walki są powtarzalne i całe szczęście, że w NG+ rozwalam wszystkich na jednego hita, więc wszystko i tak przyśpieszam przycikiem Option. 

Edytowane przez poniedzialek1001
  • Haha 2
  • WTF 2
Odnośnik do komentarza

 

Godzinę temu, Suavek napisał:

No ok, niby nie powinienem mówić innym, jak mają grać, ale dla mnie gra z poradnikiem psuje jednak wrażenia. Bo to jednak poniekąd gra "Role Playing", jak by nie patrzeć, i takie kombinowanie czy planowanie sobie w tym przypadku czasu dnia, relacji z mniej lub bardziej lubianymi NPC itp. jest właśnie cechą rozgrywki. Gdybym miał grać z poradnikiem to... właściwie po co grać? Lepiej od razu obejrzeć całość na YouTube. No ale nie chce mi się tego tematu już ciągnąć, Wasza sprawa. Grania dla trofeów w życiu nie pojmę.

 

Ale co się czepiłeś tych trofeów człowieku :yao: Dwie inne Persony jakie wymaksowałem bez poradnika to P4 na PS2 i P3: Portable na PSP. Nie posiadam w nich platyny z wiadomej przyczyny, tylko samą satysfakcję, ale to było ponad 10 lat temu. Dzisiaj mam 30 lat i naturalnie żal mi czasu na tak długie granie w jedną grę, nawet jeśli to jedna z moich ulubionych serii. Chciałem ją także przejść na full, ale szanując swój czas i nie ma w tym żadnej filozofii.

 

Fajnie, że coś tam pomaksowałeś podczas pierwszego przejścia. Gratuluję.

 

Godzinę temu, Suavek napisał:

Z tego co wiem jest kilka achievementów, które tak czy inaczej da się odblokować tylko w New Game Plus, więc siłą rzeczy niektórych czeka albo grind, albo powtórne przejście.

 

Grind w JRPG? Nie może być.

 

 

Legancko, że @poniedzialek1001 szczerze wyjaśnił jak on do tego podchodzi i może faktycznie to już przesada, ale widocznie należę do mniejszości, bo po prostu mam to w dupie  :) 

Edytowane przez Bartolinsky
Odnośnik do komentarza

Czyli nudna, liniowa i powtarzalna gra, ale platyna musi być? :D

 

Gdyby jeszcze płacili za te pucharki...

 

 

No czepiłem się trofeów, bo trochę śmieszy mnie takie granie na siłę. Granie z poradnikiem bo tak komuś bardziej pasuje już wyjaśniliśmy i nie będę tego kwestionował. Po prostu przedstawiam swój punkt widzenia. A co do grindu, to też nie przesadzajmy, bo tę grę jak i wiele innych jRPG można ukończyć bez niego. Tymczasem sztuczne zdobycie platyny z tego co czytałem wymaga albo grania NG+, albo jakiegoś rozwiązania, na które potrzeba mnóstwo kasy. Czyli siłą rzeczy grasz w "nudną" grę dłużej, niż byś to robił normalnie po prostu chcąc ukończyć fabułę, czy najważniejsze wątki.

Odnośnik do komentarza

P5R można wyplatynować przy jednym podejściu, to jedna kwestia. Trzeba tylko zaliczyć bezbłędnie egzaminy.

Druga sprawa to te opisy/poradniki, o których wspominacie. Czasu jest tutaj tyle, że 5 sociali zrobicie, nawet nie wiedząc kiedy. No chyba że ktoś nie będzie robił żadnych pobocznych aktywności, typu spotkania ze znajomymi, wizyty w różnych miejscach, itd. Tylko, że wtedy omija nas sporo zabawy.

 

Gra może być bardzo prosta. Jak ktoś sobie nie radzi to zawsze może ustawić poziom trudności story i cieszyć się fabułą bez obawy o porażkę podczas starć.

 

True ending to jakieś 5-10 sekund wiecej od good ending. Jak ktoś nie spełni wymagań to wiele nie straci.

Jak osiągnąć good ending? Potrzeba wymaksować relację z 1 kolesiem do maksimum, ponieważ jest on istotną postacią w Royal, czyli w nowym semestrze gry.

True ending? Tego osobnika i jeszcze 2 inne osoby. Tyle wystarczy. Nie trzeba odprawiać żadnych czarów czy stawać na głowie.

Platyna prosta, ale czasochłonna, true ending również. 

 

Jakby ktoś chciał się dowiedzieć, które osoby trzeba wymasować do true ending to zapraszam na pw. Nie róbcie tego jednak wcześniej niż wrzesień/październik, a do tego czasu grajcie normalnie i cieszcie sie tym wybitnym tytułem, bo taki się zdarza raz na generację.

Odnośnik do komentarza

Większość powie guts, dość szybko pojawiają się całkiem przydatne na resztę gry Arcana, do którego potrzebujesz mieć guts na 3. levelu. 

 

Poza tym trochę trudno ogólnie powiedzieć. Knowledge się przydaje, bo dobre wyniki w szkole dają ci lepsze relacje ze wszystkimi. Kindness jest dość przydatny do pewnej przydatnej relacji, a stosunkowo trudno jest go rozwijać w pierwszym etapie gry. Proficiency jest stosunkowo najbardziej "ułatwione" w Royal.

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 9.01.2022 o 23:58, Pupcio napisał:

Zacząłem tego strikersa z ps+ i szczerze powiedziawszy trochę męczy bułę ta gra:smutas: Jestem pod koniec pierwszego pałacu ale chyba to całe musou to nie dla mnie na dłuższą mete

System walki podczas starć z bossami potrafi dać w kość. Kompletnie inna rozgrywka niż w P5 (mini Dynasty Warriors), co nie każdemu musi przypaść do gustu - mi średnio pasuje.

Założenia panujące w więzieniach są na jedno kopyto, za każdym razem schemat ten sam (przynajmniej do 3 lokacji, bo wczoraj skończyłem).

To co mi się najbardziej podoba to zwiedzanie japońskich miejscowości i poznawanie ich atrakcji. To im wyszło świetnie, bo reszta gry to taki średniaczek. Tytuł nie załapał się do top10 rpgów 2021 na rpgsite, więc chyba rzeczywiście coś nie do końca poszło dobrze.

W porównaniu z P5 jest to bieda, ale też nikt nie obiecywał, że będzie to kontynuacja na znanych i lubianych zasadach. Mamy namiastkę rpg i Person. Do tego jakieś questy poboczne (requesty) z edytora ubisoftu, gotowanie potraw, do tego bond (punkty za questy, walkę, itd., które można przeznaczyć na ulepszenia) i w zasadzie tyle ciekawostek. Są jeszcze 2 nowe, ciekawe postacie. Fajnie spotkać ponownie ekipę Jokera, ale to tyle. Również czuję się rozczarowany, ale to głównie systemem walki, o którym coś tam wiedziałem.

Ot, taki skok w bok w założeniach rozgrywki. 

Czekam na P6.

Edytowane przez marcinwks
Odnośnik do komentarza

Bo za moich czasów jak grałem w podstawkę to jeszcze nie było dlc z chińskimi głosami więc po 100h jednak się trochę przywiązałem to angielskiego dublażu  :/ dopiero jak będę ogrywał royala to sprawdzę japoński. I w sumie uważam że w personkach jest całkiem fajny ten dubbing, no ale może to przez to że nigdy nie miałem szansy nawet zmienić na japoński bo nie był dostępny xD

Odnośnik do komentarza

Eeee, na 100% był dlc z jap. głosami, bo sam kupiłem P5 na premierę i ściągnięcie jap głosów to pierwsze, co zrobiłem jeszcze przed pierwszym uruchomieniem gry. ;)

 

Kto mnie zna ten wie, że ja z założenia mam uczulenie na większość dubbingów - tylko niektóre jestem w stanie tolerować - więc jestem mocno uprzedzony, ale generalnie tyle co miałem okazję porównać, to jednak w P5 Japoński jest fajniejszy.

 

Poniższa scenka (timestamp 1:48 powinien się odpalić) jest świetnym tego przykładem. Uwielbiam głos Nijimii.

 

 

No ciary na plecach.

 

Gdy zaś tę samą scenkę obejrzałem po angielsku, to aż mi się słabo zrobiło... Nie znam się, nie wiemm, czy jest to kwestia odpowiedniej przeróbki głosu już po jego nagraniu, czy co, ale od amerykańców bardzo czuć sztuczność i wiele takich dubbingów w grach i anime sprawia wrażenie, jakby faktycznie lektorzy na odwal nagrywali sceny pod bajkę dla dzieci, zamiast dać z siebie coś więcej.

 

PS. Co by nie było, nie chodzi o wyższość japońskiego nad angielskim czy odwrotnie, tylko fakt, że oryginał w 90% będzie zwykle lepszy niż jakikolwiek dub.

Odnośnik do komentarza
49 minut temu, Figaro napisał:

Ma wyjść remaster czwórki w tym roku. Szóstka exem na PS5.

[citation needed]

 

Ploty mówią o jakimś remasterze P3. Natomiast w kwestii P4 to prawdopodobnie wersja Golden trafi na PS4 i Switcha, bo wyciekł pre-order Midnight Channel Collection na Steam, PS4 i Switch, gdzie na PC to właśnie P4G i P4A.

Odnośnik do komentarza

Akurat Haru na tle reszty nie wypada najgorzej. Fajna wariatka, best waifu. Cała reszta to smęty, nawet Makoto z czasem niestety, choć wstęp miała świetny.

 

P3 miał ten problem, że bohaterowie nie są przyjaciółmi, tylko po prostu grupą osób, która musi ze sobą współpracować. Brakuje chemii między większością z nich. Tymczasem P4 to naprawdę fajna ekipa, która w dodatku jest wspierana przez świetne postacie drugo i trzecioplanowe, tj. Nanako, Dojima, Adachi itp. I tam pomimo chwilami mocno naciąganej fabuły całość wciąga właśnie ze względu na bohaterów i ich perypetie. Z P4 lubię wszystkich poza Teddiem. Kanji best husbando.

 

A P5 to takie pół na pół. Niby są to przyjaciele, ale z pokolenia smartfonów. Tak jak pisałem kiedyś, te rozmowy przez telefon to niby fajny pomysł, ale niestety ograniczył spotkania i bezpośrednie relacje między postaciami. Te sprowadzają się głównie do indywidualnych spotkań, rzadko kiedy w większym gronie. Tym samym postacie są od siebie w większości oderwane i brakowało między nimi większych relacji. Bo te ograniczyły się głównie do sprzeczek między blondasami, sporadycznych docinek jailbaita do artysty... i właśnie zdałem sobie sprawę, że zapomniałem już imion tych postaci... :\ To też o czymś świadczy.

Odnośnik do komentarza

Dobra skończyłem tego strikersa. Tylko dla największych personomaniaków. Gameplay znużył mnie po pierwszym pałacu, historia też nie porwała ale jednak klimat wycieczki po chinach ratował na tyle że jednak chętnie sobie przeszedłem gierke. Zajęło mi to 33h zrobiłem większość misji pobocznych więc większość rzeczy widziałem. Ale już niech robią 6ke gnojki bo ile można klepać tych spinoffów

Odnośnik do komentarza
  • 4 miesiące temu...

Ale sie zacialem w P5R - spoiler - space palace.

 

Spoiler

Walka z bossem od burgerow.

 

wzywa tych gosci co tylko wiatr na nich dziala. no nie ma mocnych, zawsze jak juz jest tuz tuz to ktorys spierdoli i zaczyna sie od nowa. gram wlasnie trzecia godzine, zjechalem na easy, mam dwoch gosci z mocnymi czarami na wiatr i nic to nie daje. jestem o krok od tego aby sie poddac.


edit: przelazlem ich, ale dalej jeszcze gorzej. chryste, zaje,bista gra, 60 godzin pierwszorzednej zabawy i tyle. do tego kazda powtorka to te same tysiac animacji w trakcie walki.

 

edit 2: sam ze soba gadam, ale ch. kluczem do sukcesu okazalo sie nie obnizanie a zwiekszenie poziomu trudnosci na merciless. poszlo juz gladko. uff.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...