Skocz do zawartości

Ogólne pecetowe pierdu-pierdu


Gość ako

Rekomendowane odpowiedzi

Diablo 3 też miało być wyśmienite, przecież to Blizzard! Była beta. Dragon Age 2 też miało być ekstra - przecież to BioWare! Poczekamy - zobaczymy. I wbrew pozorom to nie jest obawa przed crapem. Jest to doświadczenie związane z niedawnymi premierami tzw. "killerów".

 

Edit: Na forum P:E napisali, że po dodaniu wpływów z PayPal przekroczyli 4.000.000 $.

Edytowane przez Shankor
Odnośnik do komentarza

Mówimy o dwóch różnych sprawach.

W pierwszym wypadku mówimy o projekcie całkowicie sfinansowanym przez graczy, którym została obiecana gra mająca być połączeniem najlepszych cech BG, ID i PT (czyli po prostu klasyczne cRPG, w produkcję którego zaangażowani są m.in. pracownicy z dawnego Black Isle). I teraz jedynym zadaniem studia jest dostarczenie takiej gry za jaką ludzie zapłacili.

Natomiast w drugim przypadku, np. takiego DA2, mówimy o grze zrobionej na zlecenie EA (to już mówi samo za siebie), która przede wszystkim ma się sprzedać w milionach egzemplarzy (a nie być spełnieniem marzeń hc graczy), ma być jak najbardziej casual-friendly (bo przecież inaczej się nie sprzeda, nie?), dodatkowo ma wyjść w konkretnym terminie (i nieważne czy jest w pełni ukończona/dopracowana czy nie) oraz już przy produkcji trzeba pomyśleć o powycinaniu zawartości aby można było co sprzedać w dlc. I w ogóle DA2 nigdy nie zapowiadało się na "killera".

Więc porównywanie jedno z drugim jest trochę nie na miejscu :P.

Odnośnik do komentarza

@MBeniek Dla mnie DA2 zapowiadało się na killera, bo pierwsza część była wg mnie bardzo dobra. Chciałem więcej i lepiej, a jak wyszło wszyscy wiemy. Twierdzisz, że presja czasu nie wisi nad Obsidian, ale nie zapominaj że pracują jednocześnie nad innymi grami (South Park), za które im zapłacą, jak zrobią. Teraz dostali kasę z góry i określili datę premiery jako Kwiecień 2014. Czyli mają termin, tym bardziej, że więcej kasy już nie dostaną. Jestem zdania, że może dojść do sytuacji, że projekt ich przerośnie. Szkoda, że nie odniosłeś się do D3. Jeszcze raz podkreślam - to, że daną grę robi ten lub inny developer nie jest gwarancją dobrej gry! To jest sens mojej wypowiedzi.

 

@szprota Gdyby babcia miała wąsy... Liczy się finalny produkt, a nie obietnice. Już wcześniej pisałem, kibicuję tej produkcji, ale poczekam na końcowy efekt.

Odnośnik do komentarza

DA2 jest do dupy i EA tylko w połowie (góra w połowie) jest za nie odpowiedzialne. O stylu graficznym decydowało BW raczej, o systemie walki tez decydowało BW w większości.

 

Jeżeli DAO, gra bardzo dobra, sprzedała się na tyle by wydawca wyłożył kasę na jej sequel to wiadomo już jak mniej więcej powinna wyglądać gra. Główne założenia i cechy mamy już gotowe. Nie trzeba tego zmieniać. Jeżeli ktoś wyskakuje nagle ze stosunkowo dramatycznymi zmianami (wspomniana grafika, system walki, brak ekwipunku towarzyszy jako tako, etc) to to jest raczej dowód na to że BW powiedziało: "Zrobimy Wam sequel, no problem.. ale mamy jakieś tam swoje pomysły kreatywne". Nikt z EA by nie przyszedł i nie powiedział "Hej, DAO wygląda tak i tak i się sprzedało, teraz zróbcie zupełnie inaczej - zaryzykujmy." EA chciało pewny zysk, więc inwestować by preferowało w to co już wie, ze się sprzeda. Nie wymyślać koło na nowo.

 

Diablo dopiero teraz ZACZYNA być dobrą grą (przynajmniej tak twierdzi masa osób obecnie). Ja tam się zawsze bawiłem z nim dobrze, więc dla mnie to zawsze była udana gra.

 

DA2 cierpi na podobny syndrom co Diablo 3. Ludzie którzy pierwotnie grali w daną grę/serię kupili kolejną część w ciemno... i się zawiedli. Nowi gracze którzy grę kupili ze względu na opinie innych, którzy grali w poprzedniczki, grę przeszli i uznają za "ok".

 

TOR też pokazał, że praktycznie nielimitowany budżet nie gwarantuje mega sukcesu.

 

 

Ja się nie spuszczam na myśl o dziele Obsidianu. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Mimo, że nie mają nad sobą widma wydawcy to kasa którą dostali będzie systematycznie, z miesiąca na miesiąc, ubywać a to jest pewnego rodzaju "kat" nad głową, który determinuje termin wydania. Tak jak pisze Szakira. Być może projekt i obiecanki ich trochę przerosną i gra będzie jedynie "ok".

Edytowane przez Kazuun
Odnośnik do komentarza

Nikt z EA by nie przyszedł i nie powiedział "Hej, DAO wygląda tak i tak i się sprzedało, teraz zróbcie zupełnie inaczej - zaryzykujmy." EA chciało pewny zysk, więc inwestować by preferowało w to co już wie, ze się sprzeda. Nie wymyślać koło na nowo.

A moim zdaniem było właśnie na odwrót i EA powiedziało: "okej DA się dobrze sprzedało, ale zróbmy taki sequel, żeby się jeszcze lepiej sprzedał - fani pierwszej części i tak kupią, a my np. uprośmy grę bardziej dla casuali (wywalmy ekwipunek towarzyszy, uprośćmy system walki itp)". Wystarczy też spojrzeć co EA zrobiło z Dead Space 3 - nie chciało pewnego zysku z kolejnej części survival horroru, więc zrobili z DSa grę akcji, bo w końcu ten gatunek gier najlepiej się sprzedaje. Kolejnym przykładem jest Overstrike - post Scuffa parę postów wyżej pokazuje jak EA "ulepszyło" ten projekt.

 

I nikt się nie spuszcza nad projektem od Obsidianu, ale też nie widzę powodu, żeby widzieć wszystko w czarnych barwach i od razu zakładać, że z gry wyjdzie taki crap jak z DA2.

 

@Shankor, nie odniosłem się do D3, bo nie za bardzo jestem w temacie (ale z tego co wiem to też chyba chodzi oto, że Blizzard za bardzo uprościło grę - plus jeszcze ta bajkowa grafika - tak by zachęcić niedzielnych graczy do sięgnięcia po ten tytuł, a w końcu fani Diablo i tak czy siak się na to rzucą). A ta data premiery Eternity też nie jest 100% pewna i twórcy nie ukrywają, że jak trzeba będzie to ją opóźnią. I jak dla mnie istnieją deweloperzy, którzy sami w sobie są gwarancją dobrej gry - Naughty Dog, Valve.

Edytowane przez MBeniek
Odnośnik do komentarza

Nikt nie zakłada, że to będzie crap. Zwyczajnie twierdzę, że przyjdzie czas na ocenę tego projektu po premierze. Z twoich postów odniosłem wrażenie, że to jest must-have, bo robi to Obsidian. Zresztą szkoda czasu na tego typu dyskusje, bo oprócz jednego obrazka, jest to wielka niewiadoma.

Odnośnik do komentarza

Nigdzie nie zakładałem, że to będzie must-have, a co więcej pisałem, że najwyżej będzie to tylko dobre crpg w "staroszkolnym" stylu. Ale w sumie wolę się jarać grami od niezależnych twórców (Wasteland 2, Eternity) niż kolejnymi grami od EA/Bioware (tym bardziej po tym jak założyciele Bioware odeszli z firmy - ciekawe czemu :P ).

Odnośnik do komentarza

Wiem, że nie do końca odpowiedź na pytanie, ale daj spokój na chwilę obecną ze Skyrimem, nie dawaj cenędzy zarobić i poczekaj na jakąś wersję GOTY. Co z tego, że kupisz sobie pudło teraz, skoro ani jednego DLC nie dokupisz przez te poronione blokady? O dodatkach w wersji "PL" póki co cisza i pewnie dopiero wspomniany GOTY cokolwiek w tej kwestii zmieni. A i kto wie, może będzie jak z New Vegas i po jakimś czasie odblokują grę i wszystkie dodatki dla Polski - wtedy kupi się w promocji -75% na Steam.

 

A od siebie dodam, że Skyrim przez pierwsze 10h naprawdę wciągał i powalał klimatem, ale im dalej tym nudniej, żmudniej i łatwiej, a świat wbrew pozorom monotonny, jednolity i niewielki. Dałem się tak "nabrać" przez hajp, a koniec końców nie mam ochoty przechodzić tego dalej, szczególnie, że fabuła jest żałosna.

Odnośnik do komentarza
O kurde, zapomniałem że polska wersja nie działa normalnie na steamie :( A jakbym kupił np. zza granicy pudełko to by się to dało zarejestrować? Co do GOTY to nie wiadomo kiedy wyjdzie, zresztą te całe DLC wygląda przesłabo.
Polska edycja działa normalnie na steamie w tym sensie, że masz zwykłą grę na liście, dostęp do angielskiej wersji językowej, achievementy, steam workshop itp. To samo będziesz miał jeśli zakupisz grę zza granicy. Po prostu dopóki używasz steama w Polsce, to nie będziesz miał niestety możliwości dokupienia jakichkolwiek dodatków bez jakichś "przekrętów" typu gifty od "rodziny" zza granicy itp.

 

Nie wiem też czy te dodatki z innych regionów będą kompatybilne z polską edycją, gdyż zdaje się były jakieś problemy z Fallout New Vegas w tej kwestii. Cenędza póki co zaś milczy odnośnie lokalizacji DLC.

 

Ja Ci po prostu podpowiadam, że lepiej się wstrzymać, szczególnie, że od premiery już trochę czasu minęło. Wszystkie poprzednie gry Bethesdy w końcu wychodziły w jakimś wydaniu zbiorczym i nierzadko była to jedyna metoda na zdobycie (w Polsce) wszystkich oficjalnych dodatków.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...