Skocz do zawartości

Ogólne pecetowe pierdu-pierdu


Gość ako

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, Ukukuki napisał:

No jest kosztem dynamicznej rozdzielczości. To nie jest problem tylko pytanie co będzie po odcięciu pępowiny starych konsol. Boli mnie strasznie trzymanie się tego progu cenowego 500 dolców od lat. Inflacja już dawno zjadła ten próg cenowy. Mogli bardziej poszaleć z tymi sprzętami. 

 

Za to na rynku PCtowym nie mają hamulców z podnoszeniem ceny z generacji na generację:reggie:

 

Nic się nie stanie, dalej będzie dynamiczna 4K/60 i pewnie jakiś tryb 4K/30RT.

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Paolo de Vesir napisał:

 

Dostaniesz to samo co na konsoli, ale w 4K/120 zamiast "4K"/60. 

 

 

Nie do końca się zgodzę. Do 4K/120 trzeba dołożyć wyższe ustawienia graficzne i RT, który już teraz na PC zjada konsole na śniadanie (bo tam go w ogóle nie ma albo jest na maksa wykastrowany), a na nowych kartach dopiero twórcy będą mogli poszaleć w tym temacie, RT się łatwo skaluje jak dysponuje się odpowiednią mocą. A co daje dobry RT to wystarczy spojrzeć na CP 2077 czy Dying Light 2 vs wersje na konsole. Za dwa, trzy lata gry na takich kartach już w samych ustawieniach graficznych będą mocno odstawały od konsol (vide Wiedźmin 3 jak wyglądał na PS4 a jak na PC), a co dalej, jak te konsole mają jeszcze z 5-6 lat życia. Różnice będą się tylko pogłębiać i to nie będzie tylko rozdziałka i klatki.

A co do 4090 to da możliwość pierwszy raz w historii grania 4K, wszystko na max z RT i 120 klatek. Jak się gra na niższych rozdziałkach to wiadomo, że w ogóle nie ma co się interesować taką kartą.

Odnośnik do komentarza
1 minutę temu, tjery napisał:

Nie do końca się zgodzę. Do 4K/120 trzeba dołożyć wyższe ustawienia graficzne i RT, który już teraz na PC zjada konsole na śniadanie (bo tam go w ogóle nie ma albo jest na maksa wykastrowany), a na nowych kartach dopiero twórcy będą mogli poszaleć w tym temacie, RT się łatwo skaluje jak dysponuje się odpowiednią mocą.

 

Czekaj, to wy serio pisaliście o 4K/120RT w AAA? :kekw: Myśałem, że to taka hiperbola.

Ludzie, zejdźcie na ziemię. xd

Odnośnik do komentarza
8 minut temu, Paolo de Vesir napisał:

 

Czekaj, to wy serio pisaliście o 4K/120RT w AAA? :kekw: Myśałem, że to taka hiperbola.

Ludzie, zejdźcie na ziemię. xd

 

Ok, to może trochę doprecyzuję. W grach bez RT 4K 120 na luzie bez zająknięcia na max ustawieniach. W grach z RT zapewne DLSS quality i też na luzie (a że nawet DLSS2 w 4K w quality często i gęsto wygląda lepiej niż natywne to tak mi się napisało ;) ).

 

Oczywiście piszę na podstawie gier, w które już grałem i mogę przekalkulować pi razy drzwi, nie chcę bawić się w wróżbitę ;)

 

Chociaż taki CP2077 będzie zależny od tego skoku wydajności w DLSS3, bo tam to mimo mocy 4090 z tym nowym RT Overdrive może być ciężko i skończyć się na 60+ ;)

Edytowane przez tjery
Odnośnik do komentarza
9 minut temu, tjery napisał:

 

Ok, to może trochę doprecyzuję. W grach bez RT 4K 120 na luzie bez zająknięcia na max ustawieniach. W grach z RT zapewne DLSS quality i też na luzie (a że nawet DLSS2 w 4K w quality często i gęsto wygląda lepiej niż natywne to tak mi się napisało ;) ).

 

O kurcze, czytam o tym mniej więcej od premiery serii 2000 i 3000, a kończy się na tym, że seria xx80 dociąga do tych słynnych 4K/60. Tylko, że najczęściej w starszych grach. Gry next-genowe pokroju Cymbergaja czy Dying Light 2 dławią te karty bez DLSSu, dopiero przy DLSSie osiągając zakładane 4K/60 (czasem i więcej), ale grafika nie stoi w miejscu.

 

4K/60 to marchewka na kiju, a producenci mówią "oj tym razem to już na pewno się uda", a niektórych to już w ogóle ogarnia hurra optymizm i liczą, że wydajność w AAA za rok czy dwa to będzie 4K/120RT. 

Odnośnik do komentarza

Nie no 4K/60 to nie jest żaden problem dla najmocniejszych kart w serii w mniej wymagających grach/portach z konsol nawet na ustawianiech ultra/extreme np Horizon 5. Problemem są gry robione typowo pod PC jak CP77, MFS czy TW Warhammer 3 i włączenie wszystkiego co się da w 4K plus max RT. 

 

Dla mnie takim szokiem i chęcią inwestycji w komputer był  Dirt Rally, Wiedźmin 3 i Dark Souls 3. Widziałem gierki u kumpla na PC, kupiłem na PS4 i gra działała mega wolno do tego obraz jakby miał kompresję z YT. To są te detale których nie widać na youtube przy porównaniach. Ustawienia medium na konsolach mi nie przeszkadzają ale pływająca rozdzielczość i 30 klatek już tak. Do tego dochodzi brak RT które dodaje sporo uroku (Doom Eternal, Metro, CP77). 

 

 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, Paolo de Vesir napisał:

 

O kurcze, czytam o tym mniej więcej od premiery serii 2000 i 3000, a kończy się na tym, że seria xx80 dociąga do tych słynnych 4K/60. Tylko, że najczęściej w starszych grach. Gry next-genowe pokroju Cymbergaja czy Dying Light 2 dławią te karty bez DLSSu, dopiero przy DLSSie osiągając zakładane 4K/60 (czasem i więcej), ale grafika nie stoi w miejscu.

 

4K/60 to marchewka na kiju, a producenci mówią "oj tym razem to już na pewno się uda", a niektórych to już w ogóle ogarnia hurra optymizm i liczą, że wydajność w AAA za rok czy dwa to będzie 4K/120RT. 

 

Nie chodzi o next genowe gry, tylko o RT. Na tej generacji kart, np. na 3080Ti każda gra AAA bez RT chodzi na luzie 4K60 na max ustawieniach, także 4K/60 to była marchewka na kiju na kartach 2xxx. Dopiero gry z RT na max zmuszają do użycia DLSS w quality, a w niektórych tytułach nawet performance. Fajnie to było pokazane w tej prezentacji Nvidii jak mocno RT obciąża kartę, tylko RT może najmocniejsze karty z serii 3xxx zmusić do użycia DLSS do 4K60. Takie np. exy Sony, które nie mają RT (poza Spidermanem), chodzą na luzie 4K60. Nawet Spider pomimo, że ma na PC mocno dopakowany RT odbić wystarczy, że się wrzuci DLSS quality i już jest koło 80-100 FPS na max ustawieniach.

Tak jak pisałem, 4K120 RT to z DLSS3, na pewno nie natywnie i to w grach, z którymi miałem do czynienia i mogę sobie to przekalkulować, a co będzie za rok czy dwa to nie wiadomo. Wiedząc, że są tak mocne karty na rynku twórcy mogą na maxa śrubować RT na jego najwyższym ustawieniu, a RT nie ma problemu z zarżnięciem każdej mocy, więc w takim układzie nie ma mowy o 4K120 RT nawet z DLSS.

A to że 4090 ma moc pokazała nawet ta zajawka od DF, gdzie Spiderman na max ustawieniach i full RT w 8K  z DLSS Balanced działał w ponad 60 FPS. Bo czysta moc to jedno, ale znacznie też poprawili wydajność w RT i jak do tego się dołoży bardziej wydajny DLSS3 to może być naprawdę grubo. Ale już niebawem się wszystko rozjaśni jak będą pierwsze testy.

 

A, no i tak jak pisałeś, grafika nie stoi w miejscu, więc nie wiem skąd Twoje przekonanie, że za 2-3 lata nowe konsole będą miały tryb dynamiczne 4K/60 jak już teraz gry działają 1080p/60 jak Returnal, Strażnicy Galaktyki czy Dying Light 2, a co dalej. Zresztą to dynamiczne 4K to w  większości przypadków max 1440p, a wyżej jak patrzysz w niebo.

Edytowane przez tjery
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
2 minuty temu, tjery napisał:

@Paolo de Vesir nie bardzo czaję z czego się śmiejesz, mam te gry, o których pisałem i tak chodzą jak napisałem. W sumie to zwyczajnie stwierdziłem fakty.


zgadzam się ze sporą częścią, ale zawsze jak piszesz o konsolach to wychodzi PCMR xddd w ogóle przeświadczenie ze konsole to lower then low w 1080p/60 i konsole za dwa lata będą już nadawały się na śmietnik

 

Ale zapominasz że wciąż punktem odniesienia dla devów na PC jest 1060, bo to jest karta typowego PCMR ;)

Odnośnik do komentarza
16 minut temu, Paolo de Vesir napisał:


zgadzam się ze sporą częścią, ale zawsze jak piszesz o konsolach to wychodzi PCMR xddd w ogóle przeświadczenie ze konsole to lower then low w 1080p/60 i konsole za dwa lata będą już nadawały się na śmietnik

 

Ale zapominasz że wciąż punktem odniesienia dla devów na PC jest 1060, bo to jest karta typowego PCMR ;)

 

Nie no, wymieniłem gry, które chodzą w 1080/60, bo tak chodzą, jako przykład. No a dynamiczne 4K no to chyba wiadomo, że slogan i kończy się zazwyczaj na 1440p przy 60 fps. Ale z tym, że :master:opanował trochę człowieka się zgodzę ;)

Odnośnik do komentarza

Nvidia says falling GPU prices are ‘a story of the past’

 

https://www.digitaltrends.com/computing/nvidia-says-falling-gpu-prices-are-over/

 

Cytat

During the Q&A session, Jensen Huang was asked about GPU prices. His response was very telling.

"Moore's Law is dead. […] A 12-inch wafer is a lot more expensive today. The idea that the chip is going to go down in price is a story of the past," said Nvidia CEO Jensen Huang.

Huang instead focused on price points, pointing to the large performance increases Nvidia is said to offer with RTX 40-series cards. This was in the context of the previous generation, comparing a card like the RTX 3090 Ti and the increase that a card like the RTX 4090 can offer over it. That largely ignores that the previous generation is, well, the previous generation, though.

"The 3080 was, and still is, great value, and it will continue to live on," an Nvidia spokesperson said in another briefing, nothing that it was far from dead.

 

Odnośnik do komentarza

Jeśli AMD walczyło cenowo z NVidią to dlatego, że czegoś tym kartom brakowało (typu porządnego ray-tracingu lub realnej odpowiedzi na DLSS). Jeśli czerwoni nie dostarczą przy RDNA3 jednego i/lub drugiego (z naciskiem na dopieszczony FSR) to słabo to widzę. 

Odnośnik do komentarza

Wpadłem tylko napisać @Paolo de Vesir, że ściągnąłem ostatnio Deathloopa z Game Passa na swojego smoka, wartego miliony złotych i działał w 40 fpsach. 

Zamiast grać, szukałem informacji jak to naprawić.

 

Kolejnego dnia gdy chciałem włączyć inną grę z Game Paska zobaczyłem, że na płycie nie działa mi światełka, bo zjebało się standardowo coś w RGB Fusion, więc kolejne 2h siedziałem nad naprawą kolorków, zamiast w coś zagrać.

 

Następnego dnia ściągnąłem FIFE 23, która w ogóle się nie uruchamiała, a że na Internecie całe ściany toturiali to i ja się pobawię, nie?

Włączyłem secure boota w biosie, ale system WIndows go nie wykrywał, więc kolejną godzinę zamiast ściągnąć crapa, zagrać 5 minut i go usunąć tak jakbym to zrobił na konsolce toczyłem nierówną walkę z ustawieniami BIOSU. Skończyło się na tym, że po udacie kluczy systemowych komp już się nie uruchomił... :balon:

Wiedziałem już jak spędzę kolejny wieczór...

 

Dzisiaj próbowałem resetować CMOS, flashować bios z pena, odłączałem urządzenia, wyjmowałem baterię i okazuje się, że płyta główna za 1000 zł jest tak zbrikowana, że co najwyżej może pojechać sobie na serwis. 

 

Chyba jestem już za stary na to i trochę szkoda mi czasu - czekaj na zdjęcie w zakupach growych, a jakby ktoś chciał kupić taniej sprzęt to zapraszam. :choragiewka:

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, easye napisał:

Wpadłem tylko napisać @Paolo de Vesir, że ściągnąłem ostatnio Deathloopa z Game Passa na swojego smoka, wartego miliony złotych i działał w 40 fpsach. 

Zamiast grać, szukałem informacji jak to naprawić.

 

Kolejnego dnia gdy chciałem włączyć inną grę z Game Paska zobaczyłem, że na płycie nie działa mi światełka, bo zjebało się standardowo coś w RGB Fusion, więc kolejne 2h siedziałem nad naprawą kolorków, zamiast w coś zagrać.

 

Następnego dnia ściągnąłem FIFE 23, która w ogóle się nie uruchamiała, a że na Internecie całe ściany toturiali to i ja się pobawię, nie?

Włączyłem secure boota w biosie, ale system WIndows go nie wykrywał, więc kolejną godzinę zamiast ściągnąć crapa, zagrać 5 minut i go usunąć tak jakbym to zrobił na konsolce toczyłem nierówną walkę z ustawieniami BIOSU. Skończyło się na tym, że po udacie kluczy systemowych komp już się nie uruchomił... :balon:

Wiedziałem już jak spędzę kolejny wieczór...

 

Dzisiaj próbowałem resetować CMOS, flashować bios z pena, odłączałem urządzenia, wyjmowałem baterię i okazuje się, że płyta główna za 1000 zł jest tak zbrikowana, że co najwyżej może pojechać sobie na serwis. 

 

Chyba jestem już za stary na to i trochę szkoda mi czasu - czekaj na zdjęcie w zakupach growych, a jakby ktoś chciał kupić taniej sprzęt to zapraszam. :choragiewka:

 

RIP 

Jaka płyta? Żebym wiedział czego unikać w razie wymiany :nosacz3:

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...