Skocz do zawartości

Inwestycje, kredyty na 500 lat ogolnie liczymy pieniazki


michal

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy e-koledzy, inwestorzy, czy ktoś z Was kupuje obligacje skarbu Państwa?

Od tego roku chciałbym co rok, w lutym, kupować sobie obligacje skarbowe 10-letnie za kwotę 10k. 

 

Proszę o wszelkie za i przeciw :).

Chodzi mi o ten produkt:
https://www.obligacjeskarbowe.pl/oferta-obligacji/obligacje-10-letnie-edo/edo0931/

Odnośnik do komentarza
22 minuty temu, Shago napisał:

Drodzy e-koledzy, inwestorzy, czy ktoś z Was kupuje obligacje skarbu Państwa?

Od tego roku chciałbym co rok, w lutym, kupować sobie obligacje skarbowe 10-letnie za kwotę 10k. 

 

Proszę o wszelkie za i przeciw :).

Chodzi mi o ten produkt:
https://www.obligacjeskarbowe.pl/oferta-obligacji/obligacje-10-letnie-edo/edo0931/

Kupiłem te obligacje, ale parę lat tremu przed inflacją i po corocznych raportach jestem zadowolony :)

Jedyne przeciw to w przypadku upadku państwa(co ostatnio zdarzyło się przy wybuchu drugiej wojny światowej) zostajesz z niczym, ale to się tyczy ogólnie papierów wartościowych, akcji (no wiadomo, w tym przypadku mówimy o upadku przedsiębiorstw)itp.

Teoretycznie najpewniejsza lokata gotówki na której możesz tylko zyskać.

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza
44 minutes ago, Kalel said:

jakieś dodatkowe konta w PKO trzeba robić żeby nabyć obligacje?

Są dwie opcje.

  1. Można podpisać umowę, zaznaczasz jakie obligacje mają być kupowane, oni dają indywidualny numer konta, robisz przelew i automatycznie nabywają obligacje i co kwartał dostajesz raport ma mail. 
  2. Zakładasz konto SuperIKE, wtedy masz dostęp do systemu i wtedy możesz przez niego to robić oraz można również nabywać akcje, etf ect z polskiego GPW

Tak to przynajmniej wyglądało u mnie, ale zaznaczam, że było to konta IKE. W innych przypadkach nie mam. 

 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Dobra, wczoraj zbyłem wszystkie akcje i ogólnie cały kapitał jaki miałem. Wszystko władowałem w kredyt i spłaciłem co do centa. Zostało mi 100 k rozbite na 5 lat i do tej pory było elegancko, ALE

 

znajomemu podnieśli raty o 500 zł, a czytam, że szykuje sie jeszcze większa rzeź. To jakieś chore gówno. Nie wiem, czy słusznie, ale zakładam, że więcej straciłbym na drożejących ratach kredytu niż zarobił na inwestowaniu małych kwot

 

 

tak, że od dziś jestem goły, ale bez kredytu, hura!

 

 

  • Plusik 5
  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, Shago napisał:

Drodzy e-koledzy, inwestorzy, czy ktoś z Was kupuje obligacje skarbu Państwa?

Od tego roku chciałbym co rok, w lutym, kupować sobie obligacje skarbowe 10-letnie za kwotę 10k. 

 

Proszę o wszelkie za i przeciw :).

Chodzi mi o ten produkt:
https://www.obligacjeskarbowe.pl/oferta-obligacji/obligacje-10-letnie-edo/edo0931/

 

Działają tak jak lokata, łatwo się zakupuje przez panel maklerski PKO (rejestracja przez net, ale zgodnie z jakąś nową regulacja KNF trzeba podejsc do placówki podpisac dodatkowe papiery).

 

Dla leniwych inwestorow (jak ja) nielubiących ryzyka, w dobie wysokiej inflacji obligacje inflacyjne są spoko. W czasie pandemii, gdzie lokaty były na zero, to wzialem obligacje 4-letnie: rok pierwszy 1.3% (gowno, ale lepsze niz nic na czas pandemii), a teraz 0.75%+wskaznik bieżącej inflacji (chyba liczony z gory na caly rok, nie aktualizuje się w ciagu roku). Ogolnie obligacje przynoszą mi teraz 6-9%.

 

Jak inflacja zacznie spadac to w najgorszym wypadku będzie na 0.75%, więc trzeba rozważyć na jak długo się chce zamrażać pieniądz. W 10-letnie bym nie chciał isc, wole już w perspektywie 30 lat wkładać w IKZE co miesiąc po 500 zl i korzystać co roku z odliczenia wpłat od dochodu.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Mi na razie rata się zmieniła o 200 złotych, ale mam bardzo niska marzę i w sumie relatywnie mało kredytu, ale w przyszłym tygodniu widzę się z klientka, która straciła nie dawno pracę i po podwyżce stopy procentowej musi sprzedać mieszkanie, bo nie daje radę spłacać kredytu, więc moim zdaniem powoli się zaczyna. 

Odnośnik do komentarza

Kiedys tu polecano TFI investors. No i tak od roku wkladalem tam po 500 zl miesiecznie budując dosc zroznicowany portfel produktów, chcac wybadać co najlepiej pojdzie do przodu. Fundusz akcji, dywidendowy, zrównoważony, rynku niemieckiego, zabezpieczenia emerytalnego itp. Po roku uzbierało się te 6000 zł wpłat, ani grosza do przodu, a jeszcze ostatnio średnio stówkę dziennie maleje. Dzis rano mam 5600 zl, nie zlicze czasu na logowania, sprawdzanie, śledzenie. Jak sie wstrzelisz w wykresy to mozna zarobic, ale teraz sam nie wiem - trzymać dluzej i odzyskac straty kiedyś, czy rozpruwac i zapłacić "podatek od przegrywu" (drugi raz w życiu parzę sie na funduszach, ale wtedy mialem z 20-pare lat i wlozylem na raz wszystko co zarobilem w wakacje na zmywaku w jakies wschodzące rynki azjatyckie...) i przenieść to do IKZE, gdzie przynajmniej jesli nie na odsetkach to sobie zyskam na podatku.

 

Wszystkie inne moje nudne, bezobsługowe i bezpieczne  instrumenty obligacyjno-lokująco-dłużne dają obecnie po podatku belki stabilne ~1700zl na miesiąc z perspektywą powolnego wzrostu z każdą wpłaconą częścią pensji, a tu się tylko denerwuje fluktuacjami na kieszonkowych kwotach inwestyjnych.

 

Na bitcoinach przy np. kilkudziesięciu koła bym chyba schodził na zawał co parę godzin xD

 

2 godziny temu, Sedrak napisał:

Mi na razie rata się zmieniła o 200 złotych, ale mam bardzo niska marzę i w sumie relatywnie mało kredytu, ale w przyszłym tygodniu widzę się z klientka, która straciła nie dawno pracę i po podwyżce stopy procentowej musi sprzedać mieszkanie, bo nie daje radę spłacać kredytu, więc moim zdaniem powoli się zaczyna. 

 

Takie cos przewidywałem, jakąś garść ludzi bioracych chaty w pandemicznym amoku gotowkowym może teraz zacząć się pozbywać. 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...