Skocz do zawartości

Cyfra vs Pudło


Godot

Rekomendowane odpowiedzi

dla mnie optymalne rozwiązanie, kompromisowe i korzystne dla obu stron byłoby takie, że gra wychodzi digital only, wydawca na tym zarabia, twórcy łatają, a po zakończeniu życia gry, czyt. ostatnim patchu wychodzi jakieś wydanie kompletne/GOTY. nie ma róży bez kolców i gdyby komuś się spieszyło z graniem oraz chciał mieć płytę, musiałby zapłacić x2. wciąż nie eliminuje to kosztu tłoczenia, które chcieliby pominąć, no ale tak jak napisałem - kompromis, z bonusem dla wydawcy w postaci ewentualnego podwójnego zarobku

 

mogłaby nawet powstać jakaś zewnętrzna firma specjalizująca się w takich wydaniach i pobierająca swoją marżę od sprzedaży

Odnośnik do komentarza

Jak patrzę jak branża funkcjonuje i w jakim kierunku zmierza to raczej lepiej, wygodniej i mimo wszystko bezpieczniej będzie w cyfrowej dystrybucji.

Po prostu wydaje mi się że w pewnym momencie zostałbym z tymi pudłami i sprzętem który moze się zjebac, a wtedy lipa.

 

Niektórzy zachowują się jakby mieli przed sobą jeszcze 50 lat grania jak mlodzieniaszki xd a to chłopy już pod cztery dychy. Zamartwianie się co będzie, gdy ludzie padają jak muchy.

 

Mam 35 lat i liczę na wygodne granie przez najbliższe kilkanaście lat czy tam dłużej. Najlepiej na jednym sprzecie (z tego względu podobają mi się pc handheldy) w jak najwięcej gier

 

Odnośnik do komentarza

Ja lubię pudła ale nie w wydaniu od PS4/One. Niekompletne gry na płytach, buble nie mające sensu z punktu widzenia kolekcjonera. Za to uwielbiam kompletne wydania, gry na fizycznych nośnikach, jak mam świadomość kompletnego produktu to chętnie dorzucę gierkę do kolekcji. Reszta gier to dla mnie zwykłe śmieci z punktu widzenia zbieractwa i lepiej to sprzedać po przejściu. 

 

Dla mnie idealnym rozwiązaniem jest podejście gog.com. Gierki cyfrowo bez DRM, mogę sobie pobrać instalator, instalatory uaktualniane o łatki no bajka. Jak nie uaktualniane to udostępniają klasyczne łatki do pobrania. Mogę sobie pobierać stany gry z chmury i przechowywać gdzie chcę. Mam domowego NASa i zawsze po kupnie gierki na gogu zgrywam sobie instalator na niego.

 

Szkoda tylko ,że tak wielu wydawców boi się gier bez DRM, szczególnie na premierę. Szczególnie Microsoft który często gada farmazony o zachowaniu dziedzictwa giereczkowa a nie wydaje gier cyfrowo bez DRM :)  

 

 

Odnośnik do komentarza
5 minut temu, Ukukuki napisał:

Za to uwielbiam kompletne wydania, gry na fizycznych

No ale to też trzeba patrzeć czy wydanie kompletne wszystko ma ;)

 

Mi generalnie podobają się kolekcje jak MassEffect Legendary Edition, BioShock Collection czy Wiedźmin Edycja kompletna ale co tam jest na płycie to też trzeba szukać w necie na Does It Play czy coś 

Odnośnik do komentarza

ja bym chciał żeby wszystko z grubsza trafiało na gog. nie na premierę, nie jestem naiwny, swoje muszą zarobić z drm'ami, ale po grubych obniżkach, po dłuższym czasie... tymczasem niedawno capcom wydał nowe zabezpieczenia do swoich starych gier, więc na residenty nie mamy co liczyć. dla pirata żaden problem, bo pewnie cracki latają po sieci i tylko capcom traci pieniądze na uczciwych graczach

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Pudełka to dalej rynek wtórny w dużym stopniu, przy czym bardziej na PS, i kolekcjonerzy. Pod tym kątem lepiej jest na X bo jak masz abo to masz wszystko. Nie robiło by mi za bardzo różnicy czy pudło czy cyfra, ale jak widzę ceny 10 letnich gier w psn to mnie trzepie wtedy szukam używek albo nówek w pudełkach za grosze :)

Odnośnik do komentarza

W kwestii tej bezużyteczności nośników na współczesne platformy, to jednak drobna przesada. Może i jest to tylko "instalka na płycie", ale przy założeniu, że Sony czy MS nie zmienią drastycznie obecnej polityki i sposobu pracy swoich usług, to nośnik mimo wszystko może okazać się bardziej żywotny. A już na pewno tyczy się to gier, które opierają się na jakiejś licencji, która może wygasnąć, skutkując usunięciem gierki z dystrybucji cyfrowej.

 

Ja to odczuwam teraz nadrabiając backlog z poprzednich generacji, gdzie niektóre gry cyfrowe są po prostu nie do kupienia i trzeba polować na nośnik. A nawet, jeśli po włożeniu nośnika do napędu czeka mnie pobranie patcha, to niczym się to nie różni od pobrania cyfry z konta. Tj. przy założeniu, że usługa działa, serwerów nie wyłączą, to jedno i drugie powinno działać jeszcze latami.

 

A jak wyłączą serwery, uniemożliwiając jakikolwiek download, to raz, że większość z nas będzie już prawdopodobnie zbliżać się do emerytury, zamartwiając się znacznie większymi problemami niż gierki, a dwa, że raczej będzie się to wiązać z jakąś poważną rewolucją w usłudze, upadłością, albo incydentowi na skalę światową. Wtedy również nie gierki będą nam w głowach. ;)

 

Dlatego ja już dawno przestałem postrzegać fizyczne wydania jako jakąkolwiek gwarancję "żywotności" gierki na wypadek hipotetycznej śmierci usług cyfrowych. Bardziej jako ozdobę półki, sentyment, albo sposób na nadrobienie backlogu. Niektóre gry, które kupiłem w ostatnich latach, to przyznaję otwarcie właśnie taki bezużyteczny śmieć, bo np. chciałem mieć pudełko starocia z PSX czy PS2 na półce, ale i tak pobierałem ISO z neta, żeby grać na emulatorze. Bo nawet nie na oryginalnej konsoli, której napęd już dawno nie działa.

 

Ostatnio też patrzyłem na niektóre swoje gierki na półce i tak dotarło do mnie, że część z nich jest też na dzień dzisiejszy "przestarzała". No fajnie mieć Mass Effect 1 czy 2 w wydaniu kolekcjonerskim na PC, albo oryginalnego Homeworlda, ale przecież ja tego w życiu już nie zainstaluję, skoro istnieją remastery. Nie wspominając o jakichś starociach w big boxach, które z nowymi systemami operacyjnymi totalnie nie współpracują i siłą rzeczy posiłkowałbym się wydaniem z GOG. 

 

To jest wszystko przejściowe, czy nam się to podoba, czy nie.

  • Plusik 5
Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...
24 minuty temu, Pupcio napisał:

Ale to już przy pt wynosili

Z P.T. nie było tak że jak miałeś pobrane to mogłeś mimo wszystko odpalać i nikt Ci tego wstecznie nie usunął?

 

Już nie pamiętam w sumie, kojarzą mi się tylko te konsole z zainstalowanym demkiem w kosmicznych cenach na aukcjach :balon:

Odnośnik do komentarza
59 minut temu, Pupcio napisał:

Ale to już przy pt wynosili

PT wynieśli bo Pan Konami Jebane powiedział "nie to od kojimbo i tego ma nie być w ogóle".

3 minuty temu, drozdu7 napisał:

A ocb?

Zamykają serwery a gierka jest always online xd Pudełkowcy za 20 lat nie pograją

Odnośnik do komentarza
9 minut temu, Bzduras napisał:

Zamykają serwery a gierka jest always online xd Pudełkowcy za 20 lat nie pograją

ano, najlepsze że moderzy znaleźli w kodzie gry switcha na to żeby gra offline działała, takie polyphony ostatnio wydało patch do GT Sports umożliwiający granie offline czyli można jak się chce

 

ja tam przeciwnikiem cyfry nie jestem, sam kupuję często ale likwidacja pudełek dla gier singlowych bedzie w chuj słaba

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Nikt nie pogra, ale hakjery może zadbają, żeby te epokowe dzieło nie przepadło. Za wpierdalanie always online to singlowych trybów, czy nawet lokalnego multi z góry bym obniżał oceny co najmniej o jedno oczko. Nic to nie wnosi poza trzymaniem na smyczy i nie wiem, taki ciekawymi rzeczami jak brak progresu, czy gapieniem się w ścianę podczas problemów z netem/serwerami.

Taki Hitman teraz działa po patchu, ale w takiej surowe formie, że nie wiesz jakie akcje wykonałeś, nie dostajesz jakichś tam rzeczy, a jednak Absolution radził sobie bez tego. Nie wiem jaki to ma w ogóle cel, forma DRM-u?

Rakowisko najczystszej formy, ale niektórzy przynajmniej potrafią się zreflektować i na odchodne nie zamieniają gry w przycisk do papieru tj. avengers, gran turismo sport.

Edytowane przez SlimShady
  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza
15 minut temu, Figuś napisał:

ano, najlepsze że moderzy znaleźli w kodzie gry switcha na to żeby gra offline działała, takie polyphony ostatnio wydało patch do GT Sports umożliwiający granie offline czyli można jak się chce

 

ja tam przeciwnikiem cyfry nie jestem, sam kupuję często ale likwidacja pudełek dla gier singlowych bedzie w chuj słaba

No to trzeba jebać z każdej strony i czym się da, tryb single w gierkach powinien ZAWSZE być dostępny offline w standardzie. Twórców GTS trzeba za to pochwalić, całe swoje życie gierka była online a przy wyciągnięciu wtyczki zrobili ją offline - to mi się podoba, o to chodzi!

  • This 1
Odnośnik do komentarza

Ja od kiedy mam domowy NAS to przerzuciłem się w cyfrowych zakupach tylko na gog.com. Chyba ,że czegoś tam nie ma a chce zagrać no to nawiedzony też nie jestem xd

 

Dla mnie to jest idealne podejście do cyfrowych wersji gier, nawet lepsze niż przy pudełkach. Tak jak widać poniżej mamy aktualny instalator gry, jeśli nie to są łatko do pobrania osobno. Do tego masa bonusów jak instrukcje, poradniki, tapety, ścieżka dźwiękowa, dzwonki (xd), artbook, premierowy trailer i stany zapisu do pobrania. 

 

image.thumb.png.428053eabab6c49efbff13fe64bfff7b.png

 

To co robi gog powinno być standardem dla zachłannych korpo. Ale oczywiście nie będzie bo większość jest tak wytresowana ,że płaci nawet za możliwość pogrania online mimo wydania 300 zł na grę. I będzie tylko gorzej. 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...