Skocz do zawartości

PlayStation 5 - komentarze i inne rozmowy


YETI

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, nikt napisał:

I to prawda, nie wiadomo nic o PS5. Pokazali pudełko i cenę. Nie wiadomo jak gry działają, jak menu chodzi, jakie opcje daje dźwięk (czy idą w Dolby Atmos czy pozostają przy swoich patentach), ile pad trzyma na baterii i to co wyżej.

PS5 to chyba nikt w fizycznej wersji nie widział, wszędzie tylko rendery.

Marketing i przekazywanie informacji dotyczących nowej konsoli, jak na razie w wykonaniu Sony wypada bardzo słabo.

Odnośnik do komentarza

Tego już nie wiem, ale TV Sony obsługują DV to konsola tez powinna. O audio już kiedyś @Hendrix pisał tylko nie pamiętam czy w tym temacie, czy w temacie o następnej generacji w graczpospolitej.

W dniu 9.06.2020 o 19:31, Hendrix napisał:

To nie jest "przełomowy ficzer", 3D Audio istnieje już jakiś czas - i jest świetne, jest jeden problem - nie wszyscy są w stanie to usłyszeć, bo ich HRTF jest tak dalece inny od tego użytego w ustawieniach danej ścieżki

Tempest Engine to po prostu hardware wewnątrz PS5, który odciąży resztę APU od przetwarzania informacji potrzebnych do uzyskania dźwięku 3D, jako, że jest neutralny jeśli chodzi o standard, dźwięk 3D będzie działał na każdych słuchawkach stereo, w przeciwieństwie do Dolby Atmos, za którego licencje producent sprzętu musi płacić. 

 

W dniu 9.06.2020 o 20:02, Hendrix napisał:

@Faka

Pisząc prościej:
-Hardware: Tempest Engine, dodatkowa rzecz w w APU, nie zabiera mocy reszcie podzespołów, oddzielna jednostka procesująca dźwięk, stworzona w tym celu.
-Format dźwięku: 3D audio
-3D Audio = Dolby Atmos 3D, (a Tempest Engine, pozwala na uzyskanie np. dużo większej liczby obiektów niż Dolby Atmos, z małym haczykiem, bo chodzi o Atmos w systemie Windows, gdzie maksymalna liczba obiektów to 32, Dolby Atmos jako technologia sama w sobie pozwala na więcej niż jej dotychczasowe gamingowe ograniczenia).

I tak, jak producent słuchawek chce móc korzystać ze standardu Dolby Atmos 3D, to musi za to zapłacić, 3D audio w PS5 będzie dostępne na każdych słuchawkach stereo (a docelowo również w głośnikach TV, Soundbarach czy ostatecznie w systemach surround - ale to z biegiem czasu).

Z informacji zawartych w Road to PS5, wiemy też, że początkowo będzie 5 profili HRTF, więc jest duża szansa, że spora ilość użytkowników załapie się w widełkach pozwalających odczuć 3D audio. Z biegiem czasu będą to dalej rozwijać, a jeśli kiedykolwiek uda się posiadać spersonalizowane HRTF (na konsoli, czy generalnie ogólnie w rynku konsumenckim), to w ogóle bajka, w zasadzie święty graal odczuwania dźwięku.
 

 

Odnośnik do komentarza

Co do Dolby Vision to nie wiadomo. Przeryłem całego reddita i są tylko dywagacje na ten temat. 

 

Moim zdaniem muszą dodać Dolby Vision, a jeżeli nawet nie na premierę, to chwilę po. Przecież to skrajny idiotyzm i strzał w kolano, gdyby na konsoli nie pojawił się ten system, skoro nowsze i starsze (wyższe serie) telewizory to wspierają. Ewentualnym ratunkiem byłoby HDR10+, którego niestety telewizory Sony nie posiadają.

 

Jako ciekawostka, jedną z pierwszych gier AAA, wspierających system Dolby Vision będzie CP2077.

Edytowane przez ginn
Odnośnik do komentarza
Tego już nie wiem, ale TV Sony obsługują DV to konsola tez powinna. O audio już kiedyś [mention=63577]Hendrix[/mention] pisał tylko nie pamiętam czy w tym temacie, czy w temacie o następnej generacji w graczpospolitej.
 
Po stronie Sony jest też decyzja czy 3D audio będzie tylko na licencjonowanych słuchawkach czy na każdych. PS4 przecież też obsługuje 3D audio ale tylko dla ich słuchawek. W PS5 różnica to jedynie to, że ma być osobny procesor, odciążający CPU od obróbki audio przez co ma ono być dużo lepszej jakości.

Trzymam kciuki za to, że nie skażą nas na ich słuchawki w celach zarobkowych i będzie można podłączyć nowe Arctisy i też zadziała.
Odnośnik do komentarza
2 minuty temu, Elitesse napisał:

Czyli ten Thempest3D jest przeznaczony tylko do słuchawek? Już się zastanawiałem czy będę musiał kupować nowy zestaw 5.1 specjalnie pod tą nową technologię Sony.

Cytat

3D audio w PS5 będzie dostępne na każdych słuchawkach stereo (a docelowo również w głośnikach TV, Soundbarach czy ostatecznie w systemach surround - ale to z biegiem czasu)

 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
5 minut temu, nikt napisał:

A telewizory Sony wspierają Dolby Atmos? Bo jeśli tak to żaden wyznacznik w stosunku do Dolby Vision i może dla działu PlayStation nie mieć znaczenia. 

 

Wspierają. Może i nie muszą się kierować tym, że skoro TV wspierają to konsolę też, ale nie mogą sobie tego olać. DV to taka trochę nowa jakość HDR, więc albo wykupią licencję, lub sami coś wymyślą (ale w sumie to co?). Nie mogą tego zlać, bo tu już w grę może wchodzić znaczna dysproporcja w jakości obrazu PS5 vs XsX.

Odnośnik do komentarza

To chyba zależy od osoby. Dla mnie różnica między DV na Netflixie (a mówimy tu o streamie), a HDR na PRO to jest kolosalna różnica na korzyść tego pierwszego (zwłaszcza w scenach gdzie dominuje czerń).

  • Minusik 1
Odnośnik do komentarza
11 minut temu, Paolo de Vesir napisał:

To chyba zależy od osoby. Dla mnie różnica między DV na Netflixie (a mówimy tu o streamie), a HDR na PRO to jest kolosalna różnica na korzyść tego pierwszego (zwłaszcza w scenach gdzie dominuje czerń).

 

Mam podobne odczucia, choć czasami DV za mocno bawi się jasnością obrazu i zdarza się, że wyświetlana treść jest za ciemna, albo w drugą stronę - biel napisów wypala oczy.

 

Dlatego mam tak duże obawy w przypadku braku pojawienia się DV na PS5. Dla mnie to może być wręcz dealbreaker na korzyść X'a.

Odnośnik do komentarza
58 minut temu, ginn napisał:

 

Mam podobne odczucia, choć czasami DV za mocno bawi się jasnością obrazu i zdarza się, że wyświetlana treść jest za ciemna, albo w drugą stronę - biel napisów wypala oczy.

 

Jasność napisów możesz zmienić w apce Netflixa (daj "pół przeźroczyste" czy jakoś tak). Co do DV (i HDR i ogólnie co robi największe wrażenie)- ja uzyskuję najlepszą jakość dobrze nagranych filmów z płyt UHD w moim odtwarzaczu Oppo 203, w drugiej kolejności gry na PS4 Pro, w trzeciej Canal + 4KUHD (niektóre filmy naprawdę dobrze wyglądają!). Zdecydowanie najsłabszy jest Netflix- jest albo za jasno albo czerń słaba już nie mówię o bitrate. Ale takie mamy czasy, że nie liczy się jakość tylko ilość...

Odnośnik do komentarza
6 godzin temu, Figuś napisał:

3D audio w PS5 będzie dostępne na każdych słuchawkach stereo (a docelowo również w głośnikach TV, Soundbarach czy ostatecznie w systemach surround - ale to z biegiem czasu)

 

Rozumiem, że to jest oficjalne info od Sony?

 

Jeżeli chodzi o różnicę DV a HDR to czy może być tak, że na jednym TV będzie ona bardziej widoczna niż na innym?

Odnośnik do komentarza
1 minutę temu, Elitesse napisał:

 

Rozumiem, że to jest oficjalne info od Sony?

 

Jeżeli chodzi o różnicę DV a HDR to czy może być tak, że na jednym TV będzie ona bardziej widoczna niż na innym?

No pewnie tak skoro tv różnie świecą. 

Odnośnik do komentarza

no wiecie, sony raczej nie powie "hej mamy takie fajne nowe słuchawki ale w sumie to każde dadzą wam radę a niektóre pewnie lepsze są" tylko "aby zapewnić sobie najlepsze doznania z nową konsolą Playstation 5 (c)(tm) wyposażoną w 3D Audio Tempest Engine (tm) kup dedykowany headset Sony (R) Pulse Pińcet Milionów (tm)"

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   2 użytkowników

×
×
  • Dodaj nową pozycję...