Skocz do zawartości

PSX Extreme 305


Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, grzybiarz napisał:

Mi to chyba w obecnym Extrimie brakuje czasem opisów. Wiem, że jest YT, ale takie czytanie o gierce rozpracowanej na 100% było ciekawe (np. opisy GTA Myszaqa). Można było wiedzieć o grze wszystko, nie posiadając nawet PS2 :)  Pewnie że gry dziś są tunelowe, ale np. opis znalezienia wszystkich znajdziek w Uncharted pewnie by mi się kiedyś przydał.

Tego dzisiaj nie potrzeba. Ale pisalem kiedys Rogerowi zeby wcisnal taki kacik jak znalezc np najlepsze bronie w FF. Czy jak tam odkryc jakies postacie. Czy jak zrobic zlotego czokobosa w ff7. Takie sekrety z gier. Czy jak odblokowac jakies specjalne zakonczenie w RE. Tyle bylo roznych sekretow np w octopath traveler a teraz wychodzi druga czesc na dniach.

Moze tez taktyki na bosow czy jakis super bossow.

Edytowane przez Jontek80
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Daaaawno temu były te wszystkie działy: sportowy, RPG, itd., gdzie były te różne tabelki i sekrety. Nie płakałbym, jakby wróciły. Tylko wtedy chyba było komu to robić, teraz nie jestem pewien (Star, łap Phoenix Down'a! :devil:).

Jak wezmę tę gazetę za powiedzmy 15 lat do ręki to ta cała publicystyka będzie mi prawdopodobnie zwisać i powiewać, za to tabelka, która w necie w tym czasie zrobi 404, się przyda.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Zazwyczaj najlepszy feedback odnośnie tego co się podoba a co nie w PSX dostarcza co miesiąc Kmiot, ale w ostatnich 2-3 tygodniach napływa naprawdę masa maili związanych z magazynem. Obstawiam, że to kwestia tego co dzieje się na rynku prasowym i obawa, że jednak zaraz nie będzie żadnego magazynu. Mam totalny mętlik bo są to tak sprzeczne ze sobą opinię, że ciężko coś spójnego z tego wywnioskować. Kilka wątków jednak się powtarza, więc proszę o małą pomoc:

 

  • piszą osoby które przerzuciły się z CD Action i Pixela na PSX-a chwalące publicystykę i zaskoczone jakością magazynu, ale narzekające, że PC jest traktowany jak platforma upośledzona. Propozycje totalnego przejścia na tę platformę odrzucam, bo to zabiłoby raczej klimat magazynu. ale piszą też osoby związane z PSX-em od lat z pytaniami o jakiś dział gier na PC (bo Game Pass, bo integracja z Xboksem, bo Sony przecież też już wydaje na PC) - jakie jest wasze zdanie? Ja nie widziałbym problemu by przy recenzowanych grach w oceniaczce  pojawiała się informacja, że tytuł jest też dostępny na PC (podobnie było pod koniec żywota w Neo Plus).   
  • recenzje - tutaj totalna wolna amerykanka. Prośby o dłuższe recenzje nawet na 4-6 stron przy hitach i  prośby o to by wywalić recki na 1/3, a jednocześnie postulaty, by tych indyków było więcej kosztem hitów AAA, o których pisze cały net. 
  • publicystyka - jedni chwalą kompleksowość artykułów na 4-6 stron inni chcą je na 2 stron, bo nie lubią tak dużo czytać i wola pigułę. Jednocześnie część osób chwali tematy okołogrowe, część chce je wywalić
  • newsy - więcej newsów, dajcie 4 strony bo w necie jest tego zalew i nie czytam na bieżąco vs po co dzisiaj newsy, wywalić w ogóle, dajcie więcej publicystki, newsy mam codziennie w sieci
  • retro - jest ciśnienie na erę PSX-a, ale tez bardzo dużo osób prosi o retrorecenzje gier z ery PS2/Dreamcast. Jednocześnie są osoby, które retro w ogóle nie czytają, bo chcieliby zamiast tego tematy komentujące współczesne działania w branży. Ja akurat jestem mocno za retro, ale może jakieś wasze życzenia, jak chcielibyście by ten dział wyglądał w kolejnych numerach? Czego wam brakuje, o czym chcielibyście w nim poczytać? 
  • prośby o to, aby było więcej komentarzy typu headshot komentujące bieżące sprawy vs. po co mi to, za 10 lat to będzie i tak nieaktualnie i nie będę chciał do tego wracać
  • chyba jedynym zgodnym postulatem jest - powrót zgrentgenów i streszczeń fabuł największych hitów (o co chodzi jakby), o co pyta sporo osób. 


Jakbyście mieli chwilę i przelali tu swoje myśli byłbym wdzięczny. To jest dość kluczowy moment dla PSX Extreme, trochę takie być albo nie być i każda opinia jest ważna. 

Edytowane przez Roger
Odnośnik do komentarza
6 minut temu, Roger napisał:

piszą osoby które przerzuciły się z CD Action i Pixela na PSX-a chwalące publicystykę i zaskoczone jakością magazynu, ale narzekające, że PC jest traktowany jak platforma upośledzona. Propozycje totalnego przejścia na tę platformę odrzucam, bo to zabiłoby raczej klimat magazynu. ale piszą też osoby związane z PSX-em od lat z pytaniami o jakiś dział gier na PC (bo Game Pass, bo integracja z Xboksem, bo Sony przecież też już wydaje na PC) - jakie jest wasze zdanie? Ja nie widziałbym problemu by przy recenzowanych grach w oceniaczce  pojawiała się informacja, że tytuł jest też dostępny na PC (podobnie było pod koniec żywota w Neo Plus)

Info przy oceniaczce + raz na jakiś czas (powiedzmy co 4 miesiące) poświęcić parę stron na przegląd najciekawszych tytułów które wyszły tylko na PC a które nie zostały zapowiedziane na konsole, tak jak były swego czasu przeglądy gier na smartfony

 

9 minut temu, Roger napisał:

recenzje - tutaj totalna wolna amerykanka. Prośby o dłuższe recenzje nawet na 4-6 stron przy hitach i  prośby o to by wywalić recki na 1/3, a jednocześnie postulaty, by tych indyków było więcej kosztem hitów AAA, o których pisze cały net

Zostawić jak jest. A jeśli powróci zgrentgen to hity AAA dać na max 2 strony, by w kolejnym numerze dodać kolejne 2 na zgrentgena.

 

9 minut temu, Roger napisał:

publicystyka - jedni chwalą kompleksowość artykułów na 4-6 stron inni chcą je na 2 stron, bo nie lubią tak dużo czytać i wola pigułę. Jednocześnie część osób chwali tematy okołogrowe, część chce je wywalić

Jest dobrze ale niektóre tematy które się przejadły powinny być mocno skracane (jak kolejne wiedźminy czy wywiady o salonach gier z kolejnymi członkami rodziny)

 

14 minut temu, Roger napisał:

newsy - więcej newsów, dajcie 4 strony bo w necie jest tego zalew i nie czytam na bieżąco vs po co dzisiaj newsy, wywalić w ogóle, dajcie więcej publicystki, newsy mam codziennie w sieci

Najważniejsze to ogarnąć burdel z drukarnią i cyklem wydawniczym. Bo przykładowo jeśli drukarnia każe dostarczyć teksty do 5tego a magazyn ukaże się 25tego to część tekstów jest już 'przeterminowana' w dniu premiery kioskowej. Ilość stron jest ok

17 minut temu, Roger napisał:

retro - jest ciśnienie na erę PSX-a, ale tez bardzo dużo osób prosi o retrorecenzje gier z ery PS2/Dreamcast. Jednocześnie są osoby, które retro w ogóle nie czytają, bo chcieliby zamiast tego tematy komentujące współczesne działania w branży. Ja akurat jestem mocno za retro, ale może jakieś wasze życzenia, jak chcielibyście by ten dział wyglądał w kolejnych numerach? Czego wam brakuje, o czym chcielibyście w nim poczytać? 

Już to pisałem parę razy (i wspominałem o tym na EP chyba Sobkowi) ale się powtórzę. Retro gierkowo-konsolowe z lat 90tych i wcześniejszych jest bardzo słabo opisane więc 2-3 razy do roku wydajcie specjalne PE które opisze gry, premiery sprzętowe, wydarzenia itd. z danego roku. Np. PSX Extreme 1993 (czy tam Retro Extreme) a w tym recki najważniejszych + hidden gemów na SNES/MegaDrive/Amigę (koniecznie ze wzmianką jak w to się gra dzisiaj), publicystyka o działaniach Nintendo/Segi/Sony w tym roku, premiery najważniejszych sprzętów i osiągnięć 'growych' (czy to jakieś targi, turnieje czy premiery sprzętu). A jak by do tego było podsumowanie gry roku (z tabelkami głosami itp. tak jak w numerach styczniowych) to by było mega. Do tego kolejne wydania w stylu Pegasus Extreme poświęcone innym konsolom (i z większą ilością stron) i macie materiału retro na kolejne 5 lat. W regularnych egzemplarzach PE dawać retro recki gier od 2001 r. bo starsze tytuły zostaną ogarnięte przez te specjalne wydania

Tylko taki cykl wydawniczy musi być dobrze przemyślany. Przykładowo teraz wychodzi nr. 305 i Pegasus Extreme, od lutego zaczyna się praca nad PSX Extreme 1990 które wychodzi koło kwietnia, od maja zaczyna się praca nad np. N64 itd. Czyli w ciągu roku mamy 12 regularnych wydań i 3-4 specjalne retro wydania (np. PSX Extreme 1990, 1991, N64, Saturn).

Tym sposobem wszystko będzie uporządkowane i chronologicznie i platformowo.

46 minut temu, Roger napisał:

chyba jedynym zgodnym postulatem jest - powrót zgrentgenów i streszczeń fabuł największych hitów (o co chodzi jakby), o co pyta sporo osób. 

Zgrentgen tak, streszczenia fabuł nie.

  • Plusik 4
Odnośnik do komentarza

Ja prosilem o retrorecenzje i widze ze w koncu z nimi startujecie.

Pc moze byc bo zdarza sie ze na nim gram. Wiec jak bedzie w oceniaczce ze jest na pc to nic sie nie stanie.

Mozecie jak dla mnie jakies retro pecetowe gry opisywac. Tez sie ciupalo.

Moze powrot do kacikow. Co miesiac co innego. Konsolite moze zaczac poradnik i ciosy do guilty gear. Mogs byc opisy postaci jak za dawnych czasow z grupami krwii.

Zax powrot do rpg. Hiv cos o wyscigach czy fpsach.

Ps chcialem tez komiks na wypasie i bedzie.

Retro jak dla mnie to raczej 16bitowe sprzety. Np chetnie bym poczytal o super castlevanii czy super metroidzie. 

Ps2

Wiecej malych gierek i indie. Sam bym tego nie znalazl a tak czasami cos tam zagram.

Moze wieksze recenzje tak na jedna strone z dobrych indykow.

Przez was zagralem w battle axe, crosscode, eastward i pare innych. Wiec wiecej. Te wielkie tytuly i tak reklamuja wszedzie to wszystko o nich wiem.

Edytowane przez Jontek80
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza

Roger, chyba nie uda wam sie zlapac wszystkich srok (rodzajow czytelnikow) za ogon. Pytanie jest tylko o kalkulacje zniszczen - czy wpuscic na lamy dzial (pare stron) z grami PC i tym samym zagwarantowac sobie exodus ultrasow pe, czy olac spadochroniarzy z CDA i pozbawic sie xyz potencjalnych czytelnikow. Niedlugo bedziecie jedynym pismem na rynku wychodzacym w regularnych, miesiecznych odstepach wiec moze czas na rewolucje jak za Sciery i rozszerzenie o tego biednego pc. Najwyzej zatopicie pismo hehe.

 

Ciezko jest wypowiedziec sie za ogol, bo jak zaraz sam zauwazysz, bedzie tu pier.dyliard roznych opinii, wiec napisze, ze mi jest w zasadzie obojetne co jest w pismie, co zaserwujecie to biore i nie narzekam bo... wszystko albo jest w necie, albo czytalem o tym SH2 jako sztuka juz 10x. Ale ze dla mnie pismo drukowane to byla kiedys swietosc, to stanowicie ten nostalgiczny lacznik z latami 90 i wystarcza mi, ze moge sie je.bnac na kanapie jak kiedys i poczytac.

 

Dlatego mimo, ze prosby o poradniki do gier i jak znalesc mieczyk w FF9 uwazam za jakies projekcje po mefedronie, to jesli takie sie ukaza pewnie rzuce okiem i przeczytam (bo czytam cale pismo zawsze). Nie dogodzicie kazdemu ale rozumiem, ze pismo jest juz w takim miejscu, ze nie moze sobie pozwolic na zly ruch i odplyw pewnej liczby czytelnikow bo to moze juz decydowac o byc albo nie byc i stad ten twoj post.

Odnośnik do komentarza

Chętnie zajmę stanowisko, ale sądzę, że posty raczej niewiele Ci pomogą w kwestii mętliku w głowie, bo tu też ilu użytkowników, tyle opinii i pewnie sprowadzi się to wszystko do postów "dla mnie tutaj lepsza opcja A, a tutaj opcja B". Najlepiej by było (jeśli cenisz sobie aż tak "głos ludu") zrobić starą, dobrą ankietę, no ale z racji na elektroniczną w domyśle formę, ciężko byłoby zweryfikować faktycznych czytelników.

 

 

1 godzinę temu, Roger napisał:

piszą osoby które przerzuciły się z CD Action i Pixela na PSX-a chwalące publicystykę i zaskoczone jakością magazynu, ale narzekające, że PC jest traktowany jak platforma upośledzona. Propozycje totalnego przejścia na tę platformę odrzucam, bo to zabiłoby raczej klimat magazynu. ale piszą też osoby związane z PSX-em od lat z pytaniami o jakiś dział gier na PC (bo Game Pass, bo integracja z Xboksem, bo Sony przecież też już wydaje na PC) - jakie jest wasze zdanie? Ja nie widziałbym problemu by przy recenzowanych grach w oceniaczce  pojawiała się informacja, że tytuł jest też dostępny na PC (podobnie było pod koniec żywota w Neo Plus).   

 

Wzmianka o tym, że coś wyszło na PC: jak najbardziej, bo w sumie czemu nie? Natomiast jestem starą konserwą jeśli chodzi o tzw. konsolowy profil pisma i zawsze będę za tym, żeby było ono stricte, no właśnie, konsolowe. Z bardziej lub mniej merytorycznych powodów, dyskusje na ten temat bywały już na forumie i z reguły są dosyć jałowe,więc pozwolę sobie ograniczyć się do "oddania głosu" bez rozwijania.

 

1 godzinę temu, Roger napisał:

recenzje - tutaj totalna wolna amerykanka. Prośby o dłuższe recenzje nawet na 4-6 stron przy hitach i  prośby o to by wywalić recki na 1/3, a jednocześnie postulaty, by tych indyków było więcej kosztem hitów AAA, o których pisze cały net. 

 

W tym temacie bliżej mi do tej pierwszej grupy. Może to kwestia sentymentu do dawnych lat, kiedy co druga recka w danym numerze to był hit AAA, ale wolę szerszą opinię o "dużym" tytule, nawet kosztem kilku recek rogalików i innych noname'ów, w które i tak nie zagram. Ktoś powie, że może kto inny zagra: no to fajnie, ale to moja czysto subiektywna opinia (to chyba masło maślane swoją drogą). No mówiąc mniej elegancko, większość słynnych recek na 1/3 strony jak dla mnie można wywalić, a zyskają na tym też biedni zgredzi męczący się z jakimiś średniakami.

Jednak >4 strony na reckę to już lekka ekstrawagancja. Obecna objętość przy dużych reckach jest w większości przypadków wystarczająca.

 

1 godzinę temu, Roger napisał:

publicystyka - jedni chwalą kompleksowość artykułów na 4-6 stron inni chcą je na 2 stron, bo nie lubią tak dużo czytać i wola pigułę. Jednocześnie część osób chwali tematy okołogrowe, część chce je wywalić

 

 

Wiadomo, jak jest: jeśli tematyka trafi w czyjeś zainteresowania, to wchłonie się choćby i 10 stron artykułu. A jak nie, to uratować go może tylko lekkie pióro autora. I z tym ostatnim w PE jest zazwyczaj git, stąd też mimo początkowego sceptycyzmu, zazwyczaj i tak czytam nawet pozornie nieciekawe dla mnie arty. Trzeba jednak mieć na uwadze, że pewnie sporo czytelników to nie forumowicze, którzy czytają pismo od dechy do dechy i wielu widząc nagłówek dotyczący talassofobii po prostu zmieni stronę.

Mimo wszystko mam wrażenie, że w ostatnich miesiącach PE trochę za mocno odchyla się w tym temacie w stronę tematów "nie popkulturowych" (bo to, że "nie growych", to akurat żaden problem). No ale to też trochę śmieszna sytuacja, bo z jednej strony mogę powiedzieć, że nie potrzebuję akurat w PE takich artykułów, jak ten o Zodiaku, a z drugiej czyta się je dobrze. No, to pomogłem xD.

 

1 godzinę temu, Roger napisał:

newsy - więcej newsów, dajcie 4 strony bo w necie jest tego zalew i nie czytam na bieżąco vs po co dzisiaj newsy, wywalić w ogóle, dajcie więcej publicystki, newsy mam codziennie w sieci

 

Obecnie jest dobrze. Na pewno nie zgodzę się z tym, że newsy w miesięczniku nie mają racji bytu, bo po prostu lubię w skondensowanej, wygodnej formie podsumowanie paru ostatnich tygodni i i zwyczajnie nie śledzę zbyt dokładnie stronek o grach. Zresztą autorzy z reguły dodają jakieś dwa słowa refleksji na dany temat od siebie, a to w tym wszystkim chyba najciekawsze. No właśnie: rozszerzyłbym Cytat Numeru, w dobie twitterów i innych mediów z materiałem źródłowym nie powinno być problemów.

 

Mniej ciepły będę dla kącika Kroolika. No niestety, ale zarówno forma ("morze" tekstu) jak i treść (z grubsza mogąca się zawrzeć w zwykłych newsach) mi po prostu nie pasuje. Ja wiem, że polski gamedev się rozwinął i można by zapełnić co miesiąc pewnie i kilka stron, ale mnie to zwyczajnie aż tak nie interesuje. Ohayo Nippon ma przynajmniej to do siebie, że Japonia i ich trendy są nadal dosyć "egzotyczne"

No i konsolometry....może Śledziu się da namówić na ich opracowanie graficzne xD?

 

1 godzinę temu, Roger napisał:

retro - jest ciśnienie na erę PSX-a, ale tez bardzo dużo osób prosi o retrorecenzje gier z ery PS2/Dreamcast. Jednocześnie są osoby, które retro w ogóle nie czytają, bo chcieliby zamiast tego tematy komentujące współczesne działania w branży. Ja akurat jestem mocno za retro, ale może jakieś wasze życzenia, jak chcielibyście by ten dział wyglądał w kolejnych numerach? Czego wam brakuje, o czym chcielibyście w nim poczytać? 

 

Dla mnie Retro i tego typu klimaty to zawsze (odkąd w ogóle wskoczyły na łamy PE) były i są jedne z ulubionych elementów pisma, więc dawajcie jak najwięcej. Lata lecą, więc siłą rzeczy coraz "nowsze" sprzęty łapią się do tej kategorii, a akurat szósta generacja to jeden z chyba najmocniej zapisujących się w głowach dzisiejszych trzydziestoparolatków okresów, więc jak najbardziej. Ba, era PS360 spokojnie się już nadaje do omawiania w tym kontekście. Retrorecenzja ma być w nowym numerze, więc jeden z pomysłów już wszedł. Zawsze lubiłem też omówienia całych serii, najlepiej fajnie oprawione screenami (ale błagam, z dobrze dobranych gier xD), grafikami i jakimiś ciekawostkami. Wzorem w tym temacie określiłbym okolice 2006-2010 w PE.

 

1 godzinę temu, Roger napisał:
  • prośby o to, aby było więcej komentarzy typu headshot komentujące bieżące sprawy vs. po co mi to, za 10 lat to będzie i tak nieaktualnie i nie będę chciał do tego wracać

 

Serio ktoś patrzy na to w kontekście powrotów za X lat? Nie no, sam lubię czasem poczytać stare numery, ale akurat "replayability" miesięcznika o grach to niekoniecznie najważniejsza jego cecha xD. Headshotów itd. jak najwięcej. Jako stary forumowicz przywykłem do czytania i pisania o grach/branży w taki właśnie nacechowany własnymi refleksjami, mocno subiektywny, czasem nawet zahaczający o fanbojstwo lub pewne niekoniecznie "poprawne" stereotypy, sposób i uważam, że takie coś czyta się po prostu dobrze.

 

Tak jak jeden z przedmówców: zgrentgeny jak najbardziej za, skróty fabuł na nie. Zresztą niekoniecznie musicie zawsze mieć ekipę i organizować stricte zgrentgen. Wartościowe byłoby drukowanie drugiej opinii dotyczącej danego tytułu choćby jednego redaktora, najlepiej odmiennej od "ogólnie przyjętego kursu". Nie chodzi o kontrowersje na siłę czy silenie się na bycie tetrykiem, ale w PE brakuje mi od dłuższego czasu trochę "niepoprawności" w ocenach, szczególnie potężnych AAA. Na forumie (też czasami mocno na siłę, ale jednak) ten cykl życia mesjasza to już klasyka: hajp i same GOTG, później chłodny dystans i w końcu burzenie pomników, kiedy podnieta zaczyna już ludzi męczyć xD. Zagraniczni jutuberzy w tym temacie robią świetną robotę, z analiz typu "co jest nie tak z grą xyz" robiąc wręcz osobny gatunek.

 

No to tak na szybko i trochę po łebkach, jak mi coś przyjdzie do głowy, to dopiszę.

 

Aha, właśnie: szata graficzna do poważnej oprawy, więcej na ten temat w wątku gdzieś poniżej.

Edytowane przez kotlet_schabowy
  • Plusik 4
Odnośnik do komentarza

Rozwiąż zadanie:

Zdechły dwa Piecowe magazyny o grach. Jedyny w Polsce magazyn konsolowy zaczyna pisać o grach PieCowych. Część spadochroniarzy ze zdechlych magazynów zaczyna pisać o grach na PC. Oblicz jaki będzie wynik.

 

Jak ktoś zna wzór na rozwiązanie to niech podrzuci ściągę Rogerowi, bo ja się tylko domyślam.

Odnośnik do komentarza
3 minuty temu, Plugawy napisał:

Rozwiąż zadanie:

Zdechły dwa Piecowe magazyny o grach. Jedyny w Polsce magazyn konsolowy zaczyna pisać o grach PieCowych. Część spadochroniarzy ze zdechlych magazynów zaczyna pisać o grach na PC. Oblicz jaki będzie wynik.

 

Jak ktoś zna wzór na rozwiązanie to niech podrzuci ściągę Rogerowi, bo ja się tylko domyślam.

Skoro upadly znaczy ze nie sa targetem i nie czytaja nic

Odnośnik do komentarza
17 minut temu, Jontek80 napisał:

Mozecie jak dla mnie jakies retro pecetowe gry opisywac. Tez sie ciupalo.

To właśnie moja nostalgia, wszystkie te gothic, HoMM, stare strategie, RPGi zachodnie jak Baldury itp. Od czasu do czasu liznąłbym. Tym bardziej że coraz częściej to sie miesza, gothiczek ma dostać remaster na konsole, dwójka ponoć na switcha, baldury dostały reedycje i nawiazują do nich konsolowe hity jak pillarsy czy grybod Larian. Może czasami coś starego z PCtowegow retro? Dzisiaj coraz ciężej to rozróżnić. Hicior jakom jest vampire survivor jest w gamepassie bodajże ale większość moich znajomych grała... na PC i telefonach. I potrafili wymaksowac. Ale to tylko moja opinia, nie upieram się.

A dopisek że gra też jest wydana na PC to musowo ;) co ciekawe a nie mam kompa do grania, ale szkoda eliminować z automatu jakieś zjawisko czy fragment historii gier.

 

PS. @kotlet_schabowy Zodiac to mój pomysł był, forsowalem, więc czasami takie odjazdy od growego rdzenia to fantazja autora, który akurat chce napisać o czymś co go zaintrygowalo/wydaje mu się ciekawe. A i zawsze staram się element z branży dodać coby oddac szacunek czytelnikom, rozbudować kontekst i uspokoic szefa, by mu ciśnienie nie skakało, hehe ;]

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
7 minut temu, K.Adamus napisał:

To właśnie moja nostalgia, wszystkie te gothic, HoMM, stare strategie, RPGi zachodnie jak Baldury itp. Od czasu do czasu liznąłbym. Tym bardziej że coraz częściej to sie miesza, gothiczek ma dostać remaster na konsole, dwójka ponoć na switcha, baldury dostały reedycje i nawiazują do nich konsolowe hity jak pillarsy czy grybod Larian. Może czasami coś starego z PCtowegow retro? Dzisiaj coraz ciężej to rozróżnić. Hicior jakom jest vampire survivor jest w gamepassie bodajże ale większość moich znajomych grała... na PC i telefonach. I potrafili wymaksowac. Ale to tylko moja opinia, nie upieram się.

A dopisek że gra też jest wydana na PC to musowo ;) co ciekawe a nie mam kompa do grania, ale szkoda eliminować z automatu jakieś zjawisko czy fragment historii gier.

 

PS. @kotlet_schabowy Zodiac to mój pomysł był, forsowalem, więc czasami takie odjazdy od growego rdzenia to fantazja autora, który akurat chce napisać o czymś co go zaintrygowalo/wydaje mu się ciekawe. A i zawsze staram się element z branży dodać coby oddac szacunek czytelnikom, rozbudować kontekst i uspokoic szefa, by mu ciśnienie nie skakało, hehe ;]

Jest chyba niemozliwym zeby ktos kto urodzil sie w 80 latach nie gral ze znajomymi w herosow. Samemu w ufo czy fallouta.

Jaki szal byl na alone in the dark, wing commandery czy tie fightery.

Edytowane przez Jontek80
  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Jeszcze się taki nie urodził co by każdemu dogodził. :)

 

Z mojego punktu widzenia przede wszystkim publicystyka jest najważniejszym elementem współczesnego Szmatławca i mogłoby jej być nawet jeszcze więcej. Tematyka okologrowa, gamedev, retro, seriale i filmy - po to czytam PSXa.

 

Co do wejścia w obszar PC zupełnie nie mam z tym problemu i jeśli miałoby to zwiększyć grono czytelnikow, to uważam, że powinniście w to iść.

  • Plusik 4
Odnośnik do komentarza

I jeszcze jedna rzecz - wziąłem do ręki właśnie magazyn PolskiGamedev dodany do ostatniego Pixela i myślę, że tego typu materiały jakie tam są świetnie by się w Szmatlawcu odnalazły. Masa czytania o grach z punktu widzenia gospodarki, biznesu, ale też tak bardziej "akademicko" z punktu widzenia kulturowego itp itd. Wiele tekstów w formie wywiadów z ludzmi z branzy ale tez z naukowcami zajmujacymi sie okolgrowa tematyka na uczelniach. 

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, Jontek80 napisał:

Moze powrot do kacikow. Co miesiac co innego. Konsolite moze zaczac poradnik i ciosy do guilty gear. Mogs byc opisy postaci jak za dawnych czasow z grupami krwii.

Na początek Jack-O na 4 strony, z opisem w którym ataku przypada ile klatek animacji na "ruch" assetów ;)

 

 

Godzinę temu, Jontek80 napisał:

Przez was zagralem w battle axe, crosscode, eastward i pare innych. Wiec wiecej. Te wielkie tytuly i tak reklamuja wszedzie to wszystko o nich wiem.

Nie ma za co dziękować, Battle Axe wymęczyłem by miało te 1/2 strony łaskawie ;)

Odnośnik do komentarza

PC precz! Nie czytają, uśmiercają gazety i mają od dawna Xboxa. Pececiarz to inny gatunek człowieka!

 

Recenzje - wywalcie te durne obrazki na całą stronę. Recenzje na 1/3 strony są spoko, tylko dajcie z 2-3 screeny, żeby można było wyciągnąć z nich jakieś wnioski. Po latach takie krótkie recenzje dziwnych gierek to jest skarb (chwała Verbatimom, bez których duża cześć by pewnie nie powstała ;) ).

 

Publicystyka - 4-6 stron o temacie lekko związanym z grami (film, serial, whatever) - wywalić, albo skrócić. Ja wiem, że przez lata to się często łączy, ale bez przesady, są ciekawsze tematy. Lewacka publicystyka z ostatniego numeru niedotycząca gier powinna zostać zaorana przez apache attack helicopter.
W większości przypadków pomijam te ostatnie strony.

 

Newsy vs publicystyka. Newsy. Też mi się nie chce śledzić wszystkiego co się dzieje, szczególnie w obecnych czasach, gdzie jest po prostu zalew gierek (z czego większość to jakieś nieporozumienie). Steam + Unity/Unreal otworzył rynek na różne dziwne twory (które od razu dostają wersje na kilka konsol) i dobrze mieć jakieś źródło, które ten syf odfiltruje.

 

Retro: jak wspomniałem wcześniej, wrzuciłbym odrobinę newsów odnośnie wszelkich współczesnych udogodnień typu scalery (OSSC i inne), karty pamięci zastępujące stare (aktualnie jest dla PlayStation i GameCube, w produkcji dla Dreamcasta), emulatory napędów (XStation, Fenrir, GDEmu, GDLoader, XPort ODE, itp. itd.)...
Recenzje na 1/3 starych gierek można wytrzymać, większe wrzucić do osobnego numeru specjalnego. Zróbcie numer o PlayStation (1 i 2, 2 osobne), Sega Saturn, GameCube, Dreamcast, Xbox Classic... biorę wszystkie. Nad Pegasusem się zastanawiam, bo przy nim sobie można oczy pikselem wydłubać. 16 bit i w górę!

 

Streszczenia fabuł - nie. Solucje? Kiedyś to miało sens, dzisiaj? Nie wiem. Kąciki - jeśli będzie miał kto robić.

 

Czcionkę dajcie jakąś bardziej wygodną do czytania, ta obecna jest jakaś dziwna.

  • Minusik 1
Odnośnik do komentarza

Z PC to moim zdaniem nie ma problemu, raz że większość gier wychodzi na PC/"Next"Geny + SteamDeck, zresztą od momentu gdy Sony zaczęło wydawać swoje gry (z poślizgiem) na PC a GamePass także na niego trafił to żadna filozofia dopisać przy platformach PC, co miejsca nie zajmie wiele. Wiele indyków zazwyczaj wychodzi na PeCety i dopiero po jakimś czasie na konsole, lub w tym samym czasie. Żeby daleko nie szukać, FFVIICC wyszło na każdą platformę, więc recenzja "dotyczy" gry dostępnej dla każdego gracza, niezależnie od posiadanej platformy.

RETRO to trochę osobny temat, bo nie licząc GOGa i jakiś retro wydań zbiorczych, może być problem z zagraniem w pewne gry. Więc można by się skupić na tym co jest "dostępne" legalnie na rynku, jak w przypadku usługi Nintendo czy wstecznej kompatybilności Xbox`a oraz tego co SONY kombinuje w ramach swojej "usługi". Bardziej kwestia czy pisać o rzeczach dobrych, które przetrwały próbę czasu, ale trzeba się wykazać "elastycznością" aby zagrać, czy coś na zasadzie - stare, dobre i dostępne bez kombinowania? 
Dla przykładu czy recenzja Panzer Dragoon Saga będzie "lepsza" dowolna inna gra "normalnie" dostępna w ramach usługi danego producenta?

Jeśli chodzi o publicystykę to definitywnie można wybrać ciekawsze tematy niż kolejny materiał o Wiedzminie ;) 

  • Plusik 4
Odnośnik do komentarza
5 minut temu, sph! napisał:

Retro: jak wspomniałem wcześniej, wrzuciłbym odrobinę newsów odnośnie wszelkich współczesnych udogodnień typu scalery (OSSC i inne), karty pamięci zastępujące stare (aktualnie jest dla PlayStation i GameCube, w produkcji dla Dreamcasta), emulatory napędów (XStation, Fenrir, GDEmu, GDLoader, XPort ODE, itp. itd.)...

Można napisać, choć nie skupiałbym się na tym specjalnie - to sprzęty dla specyficznej grupy, plus wiele z tych sprzętów jest trudno dostępna, gdyż jest produkowana rzutami i jak się człowiek nie bawi w snajpera to przeoczy. Pomijam już kwestię że na dłuższą metę, dla samej wygody większość ludzi odpali emulator zamiast się bawić w podpinanie i kombinowanie. 
Wielu specjalistów regularnie się wykłuca że aby w pełni "doświadczyć" klimatu to trzeba mieć oryginalny sprzęt, legitny nośnik i wszystko podpięte pod CRT, inaczej to nie Retro. Dla mnie znaczenie ma czy dana gra dalej sprawia frajdę, niezależnie od tego czy gra się jak to miało miejsce w okolicach premiery czy na emulatorze, jeśli wszystko działa jak powinno to bez obrazy ale liczy się wygoda. Inna sprawa, że nie ma co się oszukiwać, ale 90% fanów retro gra na emu, a sprzęty itp ma w kolekcji z nieco odmiennych powodów...

5 minut temu, Mejm napisał:

A ekpia recenzentow to w ogole ma mocne pcty? Bo jak wyjdzie, ze graliscie w full hd, 60 klatek, bez dlls i ustawienia MEDIUM, to moze sie nieprzyjemnie zrobic w pewnych dzialach forum.

A czy czytelnicy mają? ;)

Wybacz nie mogłem się powstrzymać.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...