Skocz do zawartości

PSX Extreme 305


Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, SlimShady napisał:

Musicie się zastanowić, czy to się kalkuluje, bo optymistycznie zakładacie, że będziecie mieć aktualnych konsolorzy plus dojdzie tych kilku niedobitków z taboretu(którzy widać nie byli wystarczający dla Pixela, czy CD Action), ale równie dobrze może to być gwóźdź do trumny, bo dojdzie garstka, a odejdzie cała, corowa reszta.

 

 

Serio są ludzie, którzy ze względu dodanie stron na temat PC poczuliby się aż tak dotknięci i urażeni, że przestaliby w ogóle czytać całe pismo? :D I to w tak dużej skali, że odbiłoby się to na wynikach finansowych? Przecież to brzmi według mnie absurdalnie. 

  • Plusik 4
  • Lubię! 1
  • This 1
Odnośnik do komentarza
5 godzin temu, SlimShady napisał:

Z tymi numerami specjalnymi też bym się tak nie zapędzał z jakimiś rocznikami, bo szybko będzie można temat zajechać. Póki co, widzę to tak, żeby wypełnić lukę kiedy nie było PSX-a, albo był, ale nie pisał o pewnych grach.

Dokładnie o ten okres mi chodzi, powiedzmy od premiery SNESa do 2000 (te +- 10 lat), bo od 2001 PE stał się multiplatformowy. A z chęcią bym coś takiego zobaczył (oprócz wydań poświęconych jednej platformie) bo wtedy będzie elegancko widać co w danym roku zarządziło i jak się prezentowało w porównaniu do innych gier z danego roku.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

- PC przy oceniaczce jak najbardziej. Ktoś serio miałby coś przeciwko? Nie ma co zaklinać rzeczywistości, większość recenzowanych w magazynie gier ukazuje się też na pecety, więc czemu nie poinformować o tym czytelników? Jeśli wyjdzie coś mocnego tylko na kompy, to też jedna strona na recenzję takiego tytułu nikomu nie zaszkodzi,

- recenzje na maksymalnie 3 strony zarezerwowane na najgłośniejsze tytuły, więcej miejsca nie ma sensu poświęcać. Recki indyków na 1/3 strony zostawiłbym. Czasem można wyłowić dla siebie coś ciekawego, ewentualnie dowiedzieć się, czego unikać (lub pośmiać się po prostu z jakiegoś kasztana, którego recenzent musiał ograć),

- publicystyką obecnie PE stoi i w to moim zdaniem trzeba inwestować. Przy tekstach Piechoty czy Adamusa mam często niedosyt nawet przy 6 stronach. Tematy okołogrowe zapewniają różnorodność, więc nie pozbywałbym się ich. Oczywiście czasem są lepsze, czasem gorsze, ale tak to już bywa. 

- newsy w obecnej formie są w porządku. Krótkie strzały na początku z najważniejszymi wydarzeniami z miesiąca wystarczą.

- Retro musi zostać. Czytelnicy PE to w większości ludzie 30+, a gracze to mocno nostalgiczne stworzenia. I chętnie powitałbym erę PS2/Dreamcast w dziale retro. W końcu to już ponad 20 lat. 

- jedna strona na headshoty wystarczy. Może ewentualnie jakaś większa rotacja w opiniach, bo zazwyczaj jest tylko Konsolka/Koso/Mielu i ten anonim. Swoją drogą pozbyłbym się anonima. Już dawno #nikogo kim ten anonim jest, a opinia jakiegoś bezimiennego randoma średnio mnie interesuje. Argumentu "za 10 lat poruszane tematy nie będą aktualne" nie rozumiem. Nie wracam po 10 latach do starych numerów, chyba nigdy mi się to nie zdarzyło. Czytam je za to TU i TERAZ i interesują mnie opinie zgredów o różnych AKTUALNYCH wydarzeniach. 

- Zniknięcie zgrentegnów uważam za nieporozumienie. Pewnie ciężko organizuje się ich tworzenie, ale moim zdaniem warto dla często gorących i ciekawych dyskusji. Wziąć na warsztat jakąś głośną grę AAA, wrzucić do jednego pokoju jej entuzjastów, a potem wpuścić między nich Konsolite i patrzeć jak świat płonie. 

 

Od siebie dodam jeszcze propozycję usunięcia działu listów (znak czasów) i zastąpienie jej Głosem ludu/forumkami, którym powinien zaopiekować się ktoś, kto nie ma na to wyjebane. Listy to ogromna strata miejsca. Jakieś smuty hiva, nieśmieszne rodzyny i list miesiąca od LeifEriksona, który pewnie ma zapewnionego już PS Plusa do czerwca 2026. 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, Pix napisał:

- PC przy oceniaczce jak najbardziej. Ktoś serio miałby coś przeciwko? Nie ma co zaklinać rzeczywistości, większość recenzowanych w magazynie gier ukazuje się też na pecety, więc czemu nie poinformować o tym czytelników? Jeśli wyjdzie coś mocnego tylko na kompy, to też jedna strona na recenzję takiego tytułu nikomu nie zaszkodzi,

- recenzje na maksymalnie 3 strony zarezerwowane na najgłośniejsze tytuły, więcej miejsca nie ma sensu poświęcać. Recki indyków na 1/3 strony zostawiłbym. Czasem można wyłowić dla siebie coś ciekawego, ewentualnie dowiedzieć się, czego unikać (lub pośmiać się po prostu z jakiegoś kasztana, którego recenzent musiał ograć),

- publicystyką obecnie PE stoi i w to moim zdaniem trzeba inwestować. Przy tekstach Piechoty czy Adamusa mam często niedosyt nawet przy 6 stronach. Tematy okołogrowe zapewniają różnorodność, więc nie pozbywałbym się ich. Oczywiście czasem są lepsze, czasem gorsze, ale tak to już bywa. 

- newsy w obecnej formie są w porządku. Krótkie strzały na początku z najważniejszymi wydarzeniami z miesiąca wystarczą.

- Retro musi zostać. Czytelnicy PE to w większości ludzie 30+, a gracze to mocno nostalgiczne stworzenia. I chętnie powitałbym erę PS2/Dreamcast w dziale retro. W końcu to już ponad 20 lat. 

- jedna strona na headshoty wystarczy. Może ewentualnie jakaś większa rotacja w opiniach, bo zazwyczaj jest tylko Konsolka/Koso/Mielu i ten anonim. Swoją drogą pozbyłbym się anonima. Już dawno #nikogo kim ten anonim jest, a opinia jakiegoś bezimiennego randoma średnio mnie interesuje. Argumentu "za 10 lat poruszane tematy nie będą aktualne" nie rozumiem. Nie wracam po 10 latach do starych numerów, chyba nigdy mi się to nie zdarzyło. Czytam je za to TU i TERAZ i interesują mnie opinie zgredów o różnych AKTUALNYCH wydarzeniach. 

- Zniknięcie zgrentegnów uważam za nieporozumienie. Pewnie ciężko organizuje się ich tworzenie, ale moim zdaniem warto dla często gorących i ciekawych dyskusji. Wziąć na warsztat jakąś głośną grę AAA, wrzucić do jednego pokoju jej entuzjastów, a potem wpuścić między nich Konsolite i patrzeć jak świat płonie. 

 

Od siebie dodam jeszcze propozycję usunięcia działu listów (znak czasów) i zastąpienie jej Głosem ludu/forumkami, którym powinien zaopiekować się ktoś, kto nie ma na to wyjebane. Listy to ogromna strata miejsca. Jakieś smuty hiva, nieśmieszne rodzyny i list miesiąca od LeifEriksona, który pewnie ma zapewnionego już PS Plusa do czerwca 2026. 

Ja tam lubie czytac te listy. Ale malo ich strasznie. Czesto z 3 na numer. Powinny byc takie krotkie szoty jak w top secret i z 15 ich. 

No i szkoda ze nie ma kogos takiego jak Krzys Kubeczko co by pytal caly czas czemu nie opisuja gier na nintendo wii.

Kupuje te reedycje top secretow i zawsze zaczynam od listow i wstepniaka.

Edytowane przez Jontek80
Odnośnik do komentarza

Również jestem za tym, żeby indykom poświęcać należny im czas, ja często się bawię lepiej niż przy grach AAA. Poza tym cały game pass jest w dużej mierze oparty na indykach (prześmiewczo nazywany indie pass), więc to na pewno ważny element całej giereczkowej układanki.

Co do pc, to jak najbardziej wspominać, że wyjdzie na pc, ale nie zagłębiać się w technikalia, jak chodzi, klateczki itp. Czytelnicy CDA to wiadomo stricte pctowcy, więc czy na dłuższą metę odnajdą się w PE, ciężko powiedzieć. Można też poświęcić kilka stron faktycznie ja jakieś techniczne "(pipi)ety", ale to by trzeba ocenić, ile osób by miało z tego pożytek - może jakaś ankieta itp. ale zakładam, że by się to raczej nie przyjęło.

 

 

Odnośnik do komentarza
15 godzin temu, Mejm napisał:

Szkoda, ze polski gamedev jest taki waski, ale z checia poczytalbym insiderskie info o produkcji jakiejs gierki, ale takie bez bullshitu, prowego brandzlowania czy lizania sie po fiutach. (...) Niestety w polandi to jedynie wiedzmin, frostpunk i cos od Chmielarza bo reszta to glownie randomy.

 

Aż mnie cień cringe'u przeszedł na wspomnienie pixelowego brandzlowania się nad Chmielarzem :bad: Oby nie przenieśli tego na extrima.

Odnośnik do komentarza

Myślę że gdyby PE pisało o PC (ale bez testów sprzętu, tylko gry), to przecież nagle czytelnicy, co czytają pismo od lat - nie zaprzestaliby kupowania. Natomiast Cd-a wychodzi co 3 miechy - więc tutaj można by zwerbować tych czytelników + pisanie o retro da czytelników pixela... 

Tyle że nie chće czytać o jakichś starych dziadach typu Sinclair, czy o komputerach z 1979 roku. Natomiast czuję w kościach, że te teksty zamiast trafić do pixela, trafią do PE - zamiast do kosza :/ 

2 godziny temu, łom napisał:

Dokładnie o ten okres mi chodzi, powiedzmy od premiery SNESa do 2000 (te +- 10 lat), bo od 2001 PE stał się multiplatformowy.

To Twój był pomysł w stylu PE 1995, PE 1996 itp? 

Niestety, to już za bardzo rozdrobnienie tematu i tego nie widzę. Mimo że lubię czasem zajrzeć na wiki z odpowiednią datą np. https://en.wikipedia.org/wiki/1996_in_video_games
Samo Pegasus Extreme, Saturn Extreme, GameBoy Extreme (GB GBC GBA), powinno wystarczyć.

Natomiast z prawnego punktu nie wiem jak to będzie wyglądało - nazwa GameBoy Extreme, czy Dreamcast Extreme, chyba trza by się wcześniej upewnić czy tak można.

Odnośnik do komentarza
5 minut temu, grzybiarz napisał:

To Twój był pomysł w stylu PE 1995, PE 1996 itp? 

Tak

5 minut temu, grzybiarz napisał:

Niestety, to już za bardzo rozdrobnienie tematu i tego nie widzę.

No właśnie nie rozdrobnienie tylko skonsolidowanie jednego roku do tych 128 stron. Bo co mi po jednej recenzji w numerze raz gry z 96, raz z 90 a innym razem z 2000 jak nie mam kontekstu tego co było aktualne w danym roku. Tak jak pisałem wcześniej, wszystko przed 2001 jest dobrym tematem, bo NEO już od dawna nie istnieje, PE przeszło na multiplatformy od ~2001, a SS poświęcał z tego co pamiętam 2 strony na konsole. Nie ma żadnego wydawnictwa w Polsce które kompleksowo by się zajęło tematem.

Odnośnik do komentarza

PE narodziło się konsolowe (PE, nie Man!ak) i konsolowe powinno umrzeć (oby nie za prędko). Jak wejdzie PC, a PE i tak w końcu zdechnie, to dopiero będzie podwójny niesmak, że na końcu legenda zaczęła nawet o PC pisać, ale poszła do piachu.

Edytowane przez Bud
Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, Plugawy napisał:

Tych listów jest tak mało bo ludziom nie chce się maili pisać czy dlatego, że hivowi nie chce się ich czytać?

Pewnie dużo jest przyczyn. Kiedyś listy PE to było miejsce do dyskusji. Teraz w dobie Internetu, mamy fora, TT, FB i kilka innych miejsc, gdzie szybko i sprawnie się pyta/wymienia poglądami. Mniejsza ilość czytelników to drugie. Też już nie robi takiej bajery zobaczenie swojej ksywki/imienia w piśmie drukowanym. 

 

3 godziny temu, MYSZa7 napisał:

A może @Roger po prostu machnąć ankietę z poruszonymi przez Ciebie kwestiami, z odpowiedziami wielokrotnego wyboru?

Już raz Ściera zrobił i po latach wyszła prawda. :cool2:

Odnośnik do komentarza
W dniu 17.01.2023 o 16:28, Roger napisał:

 

  • piszą osoby które przerzuciły się z CD Action i Pixela na PSX-a chwalące publicystykę i zaskoczone jakością magazynu, ale narzekające, że PC jest traktowany jak platforma upośledzona. Propozycje totalnego przejścia na tę platformę odrzucam, bo to zabiłoby raczej klimat magazynu. ale piszą też osoby związane z PSX-em od lat z pytaniami o jakiś dział gier na PC (bo Game Pass, bo integracja z Xboksem, bo Sony przecież też już wydaje na PC) - jakie jest wasze zdanie? Ja nie widziałbym problemu by przy recenzowanych grach w oceniaczce  pojawiała się informacja, że tytuł jest też dostępny na PC (podobnie było pod koniec żywota w Neo Plus).  
    Myślę że nieco dzięki SteamDeckowi, można płynnie przejść na PC. Trzeba chyba iść z duchem czasu - co nie znaczy od razu testowanie gier pod kątem fpsów i kart graficznych. Ale wzmianka w oceniaczce, że jest na PC, albo jakiś "indykowy kącik PC", np. strona na opisanie kilku indyków, bez żadnej oceniaczki, tylko taki luźny opis? Albo jakiś jednorazowy przegląd emulatorów czy np. opis Launchboxa (co to jest to zachęcam do zapoznania się), nie zaszkodziłoby gazetce, wszak na SteamDecku wszystko da radę odpalić.
    Wiem, że w PE piszą konsolowcy, a nie podrabiańcy, co np. kupili PS3/X360 bo modne było granie na konsolach i rynek tego wymagał (tak było w CD-A), czy niedzielny gracz ograł Wolfensteina na touchpadzie w lapku (tu chyba Micz z Pixela), czy typ co grał gałkami w platformerze 2D (pewnie jak chwycił pada w czasach PS3, to ciężko mu było się przyzwyczaić i grał wszędzie analogami). To są pierdoły, ale mam to w głowie, że osoby z innych redakcji, nie są graczami konsolowymi. A tacy gracze są w PE i choćby inni się starali to ja i tak wiem swoje :)  
  • recenzje - tutaj totalna wolna amerykanka. Prośby o dłuższe recenzje nawet na 4-6 stron przy hitach i  prośby o to by wywalić recki na 1/3, a jednocześnie postulaty, by tych indyków było więcej kosztem hitów AAA, o których pisze cały net. 
    Ciężko powiedzieć. Właściwie to zależy od tego czy mam lat 15, czy 20, czy 30... ale dziś mając obowiązki, rodzinę, pracę i tym samym coraz mniej czasu dla siebie (a jeszcze chciałbym przeczytać jakąś książkę, czy posiedzieć na tel.), to recenzje-kolosy dziś mi nie pasują. Tak jak ktoś wyżej wspomniał - wolałbym to skondensować. Kiedyś jak napalałem się np. na Harvest Moona, to recenzje czytałem kilka razy wyobrażając sobie jak gram, no ale dziś nie muszę tego robić.
  • publicystyka - jedni chwalą kompleksowość artykułów na 4-6 stron inni chcą je na 2 stron, bo nie lubią tak dużo czytać i wola pigułę. Jednocześnie część osób chwali tematy okołogrowe, część chce je wywalić
    A kiedy będzie tekst Top10 laseczek z gier? :) Tutaj jest chyba dobrze, jeżeli pismo wychodzi co miesiąc, to takie felietony się nie starzeją. Chociaż myślę że jest ich za dużo - jak np. w nowym numerze będzie tekst o broniach/glocku... mi takie okołogrowe teksty średnio leżą, chociaż czasem czymś się zaskoczę i przeczytam z zaciekawieniem.
  • newsy - więcej newsów, dajcie 4 strony bo w necie jest tego zalew i nie czytam na bieżąco vs po co dzisiaj newsy, wywalić w ogóle, dajcie więcej publicystki, newsy mam codziennie w sieci
    Stary czytelnik (nie bywalec ppe) to raczej ktoś kto nie wchodzi na stronki i szuka niusów. Także ja zawsze czytam niusy z zaciekawieniem i zawsze coś nowego się dowiem. Kiedyś tych informacji było jeszcze więcej - drobna czcionka i nawalone tekstów "w pigule". Moim zdaniem lekko bym nawet powiększył ten dział. 
  • retro - jest ciśnienie na erę PSX-a, ale tez bardzo dużo osób prosi o retrorecenzje gier z ery PS2/Dreamcast. Jednocześnie są osoby, które retro w ogóle nie czytają, bo chcieliby zamiast tego tematy komentujące współczesne działania w branży. Ja akurat jestem mocno za retro, ale może jakieś wasze życzenia, jak chcielibyście by ten dział wyglądał w kolejnych numerach? Czego wam brakuje, o czym chcielibyście w nim poczytać? 
    Na serio ktoś nie chce czytać o retro? Który to :shotgun: 
    Pamiętam Twój dział z konsolami jak żeś pisywał jeszcze do Ściery, pamiętam Twój tekst o wspomnieniu Dead Space 1. Retro dzisiaj się sprzedaje i nie należy tego usuwać z pisma. Np. CD-A wydaje pismo Retro raz na ruski rok, ale jest. Polecam obczaić - są w wersji elektronicznej. Mi dobrze i szybko się to czytało. Właśnie chyba  tekstu mniej, a większa czcionka, ale że jest ciekawie, to ledwo otworzysz pismo i już jesteś w połowie. W samym Cd-A jest też dział "dałbym dychę" czyli słabo ocenione gry, które po latach wydają się zajebiste. Widziałbym jakieś retrorecenzje w tej oceniaczce z lat '90. A przecie i nawet w roku 1997 PE opisywało tytuły retro, gry stare. Nawet i tytuły z początku generacji PS4/One, również bym łyknął, bo przecież gracz ciągle coś zmienia, szuka (ja np. kupiłem Seriesa i robię TOP10 z classica,360,one itp). 
  • prośby o to, aby było więcej komentarzy typu headshot komentujące bieżące sprawy vs. po co mi to, za 10 lat to będzie i tak nieaktualnie i nie będę chciał do tego wracać
    Chyba zależy kto komentuje, jakby komentował Ściera to tak :)
  • chyba jedynym zgodnym postulatem jest - powrót zgrentgenów i streszczeń fabuł największych hitów (o co chodzi jakby), o co pyta sporo osób.
    Ogrywam ponownie Detroit na PS4, czytam sobie opis na gryonline i faktycznie, jakby takie coś było w PE, to bym łykał w ciemno. Chcę grę przejść inaczej i nie wiem na co zwracać uwagę, co źle zrobiłem x lat temu, a tak bym wiedział jakbym otworzył gazetkę:) 

Jakbyście mieli chwilę i przelali tu swoje myśli byłbym wdzięczny. To jest dość kluczowy moment dla PSX Extreme, trochę takie być albo nie być i każda opinia jest ważna. 
Spoko, moje odpowiedzi pewnie nie są dobre, bo i według starej ankiety (której nie wysłałem, bo nie miałem kasy), chciałem żeby PE było tylko o konsolach Sony :) 

pogrubiłem swoje odpowiedzi :lapka:  Jeszcze dodam, że raczej dziś bym wolał chyba mniej czytania, ale więcej skondensowania, tak jak ktoś tu wyżej wspomniał o artach-kolosach o Wieśku, czy Avatarze. Myślę że społeczeństwo robi się coraz głupsze (sorry, ale to widzę np. po Allegro), i takie teksty na 8 stron mogą odpychać. Także jeżeli cena miałaby iść w górę, to wolałbym 100 stron.

Odnośnik do komentarza

To i ja dodam coś od siebie:

 

PC: info w oceniaczcze, recenzje największych hitów dostępnych tylko na PC (co notabene jest raczej rzadkością), do tego od czasu do czasu dobre PCtowe retro - jak najbardziej. Cała reszta nie.

 

Recenzje:  4 strony na największe hity, 2 strony dla wybranych indyków z notą od 8 w górę. Cała reszta ok, recenzje na 1/3 strony też

 

Publicystyka:

- obecna ilość stron na publicystykę mi odpowiada, tematy okołogrowe również, byle nie było ich za dużo

- chętnie widziałbym więcej felietonów a'la te z magazynu PolskiGamedev (ktoś już tu o nich wspominał)

- ponadto szalenie ważne jest dla mnie osobiście, by wstępniak danej publicystki oddawał, o czym ona naprawdę jest. Przykładowo w tekście o Wiedźminie z numeru 304, wstępniak jest mocno nietrafiony, gdyż w samej treści więcej jest o ogólnym zjawisku zmiany aktora, niż o tym, czego czytelnik się spodziewa

 

Newsy:

- forma i ilość stron jest ok. Komentarze redaktorów do krótkich newsów też są spoko

 

Retro:

- nie mam zdania

 

Komentarze do bieżących spraw:

- są dobre. Ponadto nawet za 10 lat może być fajnie przeczytać taki komentarz i przypomnieć sobie co się w danym czasie działo w branży i jak to było widziane

 

Zgrentgeny i streszczenia fabuł:

- powinny wrócić

 

Jeszcze propozycja ode mnie:

-  chętnie widziałbym taki "dział", w którym redaktorzy piszą o swoich subiektywnych doświadczeniach z konkretnymi grami - i nieważne czy ze starymi, czy z nowymi. Coś takiego jak "Nie grajcie w Elden Ring" bodajże Sobka. Lubię takie subiektywne wywody, niejeden redaktor ma też na pewno o czym pisać - mając w jakimś ulubionym tytule kilkadziesiąt/kilkaset godzin i zjedzone na nim zęby, ma się o nim sporo przemyśleń, historii, znajomości niuansów itd. Byłaby by to nieco luźniejsza forma przekazu, bez konkretnych ram - 2-4 strony.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
23 godziny temu, Roger napisał:

Zazwyczaj najlepszy feedback odnośnie tego co się podoba a co nie w PSX dostarcza co miesiąc Kmiot, ale w ostatnich 2-3 tygodniach napływa naprawdę masa maili związanych z magazynem. Obstawiam, że to kwestia tego co dzieje się na rynku prasowym i obawa, że jednak zaraz nie będzie żadnego magazynu. Mam totalny mętlik bo są to tak sprzeczne ze sobą opinię, że ciężko coś spójnego z tego wywnioskować. Kilka wątków jednak się powtarza, więc proszę o małą pomoc:

 

  • piszą osoby które przerzuciły się z CD Action i Pixela na PSX-a chwalące publicystykę i zaskoczone jakością magazynu, ale narzekające, że PC jest traktowany jak platforma upośledzona. Propozycje totalnego przejścia na tę platformę odrzucam, bo to zabiłoby raczej klimat magazynu. ale piszą też osoby związane z PSX-em od lat z pytaniami o jakiś dział gier na PC (bo Game Pass, bo integracja z Xboksem, bo Sony przecież też już wydaje na PC) - jakie jest wasze zdanie? Ja nie widziałbym problemu by przy recenzowanych grach w oceniaczce  pojawiała się informacja, że tytuł jest też dostępny na PC (podobnie było pod koniec żywota w Neo Plus).   
  • recenzje - tutaj totalna wolna amerykanka. Prośby o dłuższe recenzje nawet na 4-6 stron przy hitach i  prośby o to by wywalić recki na 1/3, a jednocześnie postulaty, by tych indyków było więcej kosztem hitów AAA, o których pisze cały net. 
  • publicystyka - jedni chwalą kompleksowość artykułów na 4-6 stron inni chcą je na 2 stron, bo nie lubią tak dużo czytać i wola pigułę. Jednocześnie część osób chwali tematy okołogrowe, część chce je wywalić
  • newsy - więcej newsów, dajcie 4 strony bo w necie jest tego zalew i nie czytam na bieżąco vs po co dzisiaj newsy, wywalić w ogóle, dajcie więcej publicystki, newsy mam codziennie w sieci
  • retro - jest ciśnienie na erę PSX-a, ale tez bardzo dużo osób prosi o retrorecenzje gier z ery PS2/Dreamcast. Jednocześnie są osoby, które retro w ogóle nie czytają, bo chcieliby zamiast tego tematy komentujące współczesne działania w branży. Ja akurat jestem mocno za retro, ale może jakieś wasze życzenia, jak chcielibyście by ten dział wyglądał w kolejnych numerach? Czego wam brakuje, o czym chcielibyście w nim poczytać? 
  • prośby o to, aby było więcej komentarzy typu headshot komentujące bieżące sprawy vs. po co mi to, za 10 lat to będzie i tak nieaktualnie i nie będę chciał do tego wracać
  • chyba jedynym zgodnym postulatem jest - powrót zgrentgenów i streszczeń fabuł największych hitów (o co chodzi jakby), o co pyta sporo osób. 


Jakbyście mieli chwilę i przelali tu swoje myśli byłbym wdzięczny. To jest dość kluczowy moment dla PSX Extreme, trochę takie być albo nie być i każda opinia jest ważna. 

PC w oceniaczce spoko. Jakiś mały dział na recenzje gier PCtowych, których nie ma na konsolach też jest do przeżycia.

 

Ilości recenzji mniejszych gier bym nie zmieniał. Nie raz sie natknąłem na jakąś perełkę, która dawała te kilka godzin niecodziennej zabawy. Gdyby nie extrim to w życiu bym nie spróbował np Firewatcha, było warto. Recenzje dużych gier na 4-6 stron to według mnie kwestia do rozważenia. Mile wspominam czterostronicową recenzję RE4. W tym samym numerze (91) była chyba też recenzja MGS3, niby "tylko" trzy strony, ale druk drobniejszy. Sześć stron recenzji jakiegoś GTA 6? Czemu nie jeśli byłoby o czym pisać.

 

Publicystyka. Bez jaj, dwie strony to zdecydowanie za mało. Czasami przez jedną stronę autor robi wstęp do całej historii. 4-6 stron wydaje się być optymalne. Też sie często boje długich tekstów na tematy, które mnie mało interesują, a potem się okazuje że do weekendowej kawki taki tekst wchodzi idealnie.

 

Newsy. Zostawiłbym tak jak jest.

 

Retro. Większość czytelników to chłopy w sile wieku, a nie jakieś dzieciaki, więc miejsce na retro musi być. Kilka albo więcej stron na recenzje hitów/crapów sprzed lat to zawsze spoko pomysł. I nie ma się co zatrzymywać na psx. Ps2, dreamcast, gejmboje czy gc też można w to włączyć.

 

Headshot. Ilości tekstów bym nie zmieniał. Kto normalny sprawdza w gazetce jakieś opinie o branży sprzed dekady? Ja rzadko kiedy odkurzę stary numer żeby zajrzeć do jakiejś recenzji, a sprawdzać kto co myślał kiedyś tam o czymś tam? Nope

 

Powrót zgrentgenów jak najbardziej potrzebny. Streszczenia fabuł uważam osobiście za zbędne. Szczerze to jeśli miałbym grać w jakąś odległą część jakieś serii i bym sie chciał dowiedzieć o co chodzi jakby, to prędzej bym odpalił jakiś zgrabny film na jutubie o tym. Podobny tekst w gazetce bym potraktował jako ciekawostkę, coś co przyjemnie mieć, ale więcej info szukałbym gdzieś indziej.

 

Może co do recenzji gier retro warto by zbierać 3 grosze od czytelników i drukować po 2-3 wrzuty per retro recenzja? To by było ciekawe rozwiązanie też do aktualnych tytułów, ale pewnie zdecydowana mniejszość miałaby grę ukończoną przed wydaniem numeru. A retro, to wiekszość tutaj ma obcykane co większe tytuły. Wtedy masz z głowy patronajta i podkręcasz czytelników.

 

Najwięcej zarzutów do zmian będą miały te osoby, które nie czytają pe, albo ziutki z ppe, dla których kiedyś to były czasy, a teraz to nie ma czasów. No i może osoby, które zmiany zobaczą dopiero po kupieniu numeru, bo ani nie siedzą na forum, ani na ppe. Dla mnie też dodawanie nawet odrobiny PCtowego klimatu to przykra sprawa, ale chyba taki mamy klimat i jeśli to faktycznie to być albo nie być, to nie ma co się zastanawiać nad jakimiś drobnymi zmianami.

 

  • Plusik 1
  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Polityka prywatności.