Skocz do zawartości

Saturn Extreme


Rekomendowane odpowiedzi

Co do Saturna to on na papierze wyglądał lepiej niż psx:

https://segaretro.org/Sega_Saturn/Hardware_comparison#Graphics_comparison_table 
Moze gdyby konsola dłużej była na rynku, to mielibyśmy kolejna generacje gier na tym samym sprzęcie (patrzcie jak np na psxie gry się zmieniły od premiery, jak np różnił się pierwszy Tekken od trzeciego - na żadnej innej konsoli tego skoku jakości nie widziałem).

Odnośnik do komentarza
25 minut temu, grzybiarz napisał:

Co do Saturna to on na papierze wyglądał lepiej niż psx:

https://segaretro.org/Sega_Saturn/Hardware_comparison#Graphics_comparison_table 
Moze gdyby konsola dłużej była na rynku, to mielibyśmy kolejna generacje gier na tym samym sprzęcie (patrzcie jak np na psxie gry się zmieniły od premiery, jak np różnił się pierwszy Tekken od trzeciego - na żadnej innej konsoli tego skoku jakości nie widziałem).

Tutaj masz porównanie konsol ze słabościami i mocnymi stronami PS1 Strengths and Weaknesses vs N64 and Sega Saturn - RetroGaming with Racketboy

Tak jak pisałem wcześniej, może do końca 1997 Saturn dotrzymał by kroku, później było by słabo a i tak najważniejszym czynnikiem było to że developerzy po prostu nie mieli zamiaru poświęcać masy czasu na optymalizację na zdychającą platformę. Błędne koło które Sega sama spowodowała.

Odnośnik do komentarza

Kupiłem, przeczytałem od deski do deski i aż założyłem konto na forum, żeby się podzielić opinią.

Nie jestem regularnym czytelnikiem, obecnie rzadko sięgam po PE, w czasach większej popularności prasy drukowanej zdarzało mi się to częściej. Jednak takie wydania specjalne w klimatach retro lubię, to mam i numer zerowy, i Saturnowy też. No ale do rzeczy.

 

Przede wszystkim muszę pochwalić pomysł, takie wydawnictwa o platformach z minionych czasów zdecydowanie do mnie trafiają. Ciekawe artykuły, osobiste wspomnienia redakcji i mnóstwo recenzji, bardzo fajny miks. Temat Saturna jest mi dość dobrze znany, także wiele z tego, o czym czytałem nie było dla mnie niespodzianką. Mimo tego, i tak dowiedziałem się czegoś nowego. Na pewno chciałbym zobaczyć w przyszłości podobne projekty o innych konsolach, w tym tych mniej popularnych u nas, np. PC Engine czy Dreamcast.

Co do doboru gier do recenzji, to wydaje mi się, że podstawowa biblioteka została w miarę dobrze pokryta. Brakuje kilku tytułów, choćby Powerslave/Exhumed, Saturn Bomberman czy Shining Force 3, za to w ich miejsce są mniej oczywiste gry (niektórych nawet nie znałem, miła niespodzianka). Z sekcji o fanowskich tłumaczeniach kilka z nich moim zdaniem zasługuje na pełne recenzje, np. Bulk Slash, Grandia, Policenauts czy (przede wszystkim) Sakura Wars. Jeśli już są te tłumaczenia, to IMO powinno się te gry potraktować na równi z oficjalnie wydanymi na zachodzie tytułami. Nie wiem, czy macie kogoś znającego japoński w redakcji, ale można by też zajrzeć w japońską bibliotekę Saturna, wszak wiele tam perełek, które nigdy nie dotarły na zachód. No ale rozumiem możliwości i priorytety. Możecie zawartość tego akapitu wziąć za rekomendacje do ewentualnego drugiego numeru. ;)

W artykułach dużo dobrego, szczególnie zainteresowała mnie historia powstania Panzer Dragoon, tu duży plusik. Podobnie przy Lunarze, Segacie i modach hardware'owych. W tym ostatnim mogłaby się pojawić też informacja o (dość zaawansowanej) modyfikacji pamięci na zapisy - chodzi o podmianę kości na taką, której niestraszna wyczerpująca się bateria, czyli FRAM mod. Szczególnie, że o baterii jest wzmianka na początku. Dodałbym też jakiś artykuł typowo o bebechach konsoli. Architektura bywa wspominana w recenzjach, jednak brak jej dokładniejszego opisu.

Oprawa graficzna również na plus. Prosta, czytelna, z dużymi i w większości dobrej jakości screenami (przy Die Hard Arcade jeden się powtarza). Brakuje trochę podstawowych informacji o recenzowanej grze, przydałaby się data premiery (najlepiej z podziałem na regiony) i nazwa dewelopera.

 

Niestety numer cierpi z powodu dużej ilości błędów. Pełno interpunkcyjnych, literówek, nawet jakiś ortograficzny mi się rzucił w oczy. Nie wiem jak działa u was korekta, ale naprawdę wiele z tego da się wyłapać choćby przez automatyczne podkreślenie w edytorze tekstu. Trafiają się też niezbyt uważnie złożone zdania (albo i takie kompletnie bez sensu) oraz źle poodmieniane wyrazy. W recenzji Keio Flying Squadron 2 zjadło tytuł.

Przy artykule o Saturnie w Japonii na początku numeru wkradł się też chyba błąd w podpisie - tekst to właściwie poprzycinany miejscami scenariusz filmu, który stworzył swego czasu Sega Lord X (BTW super, że go zaangażowaliście), jednak podpisany pod nim jest Mazzi. Zakładam, że to miało być tłumaczenie? Wskazywałby na to podpis Mazziego też przy wstępie, no i umiejscowienie całości na stronie obok segowego życiorysu samego Lorda. Nie żebym posądzał tu kogoś o plagiat, ale miałem mocne deja vu czytając to, sprawdziłem i faktycznie łudząco podobne.

Papier jest, jaki jest. Na takie wydanie specjalne chciałoby się coś lepszej jakości, ale rozumiem, że w dzisiejszych czasach ciężko o takie luksusy w normalnej cenie.

 

Podsumowując, bardzo fajny numer. Można rzec: This is COOL! Liczę na więcej podobnych w tematyce retro w przyszłości (może nawet drugi o Saturnie z pominiętymi tym razem grami), mam nadzieję, że tym razem z mniejszą ilością problemów korekcyjno-technicznych. :) 

  • Plusik 3
  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza
20 minut temu, grzybiarz napisał:

Czyli virtua fighter dziś lepiej ograć w wersji remix? @Konsolite

Bo dodaję gierki do listy TOP1000 na bezludną wyspę i muszę coś pozmieniać.

Jeśli już chcesz koniecznie ogrywać pierwsza cześć vf to wersja automatowa, remix także jest na automatach.

 

20 minut temu, grzybiarz napisał:


A Daytonę USA zostawić i wybrać Daytona USA: Championship Circuit Edition @Piechota? Tylko chyba model jazdy gorszy?

Obie, dla porównania ;)

Odnośnik do komentarza

Aż założyłem specjalnie konto żeby skomentować. Kupowałem po kolei wszystkie numery pisma i te specjalne też. Zerowy i Pegasus były świetne ale ten tutaj odstaje wyraźnie od nich. Jakby został zrobiony od niechcenia. Kiepski papier to jeden z problemów ale tu jest milion błędów na prawie kazdej stronie. Nikt tego nie czytał? Chwilami przypominało mi to poziom korekty w gazetce szkolnej a nie w PSX Extreme. Sporo tekstów też słabej jakości pisanych jakby na szybko. W ogóle całość sprawia takie wrażenie. Ogólnie fajna inicjatywa retro zawsze spoko ale szkoda że nie przylozyliscie się do tego tak jak do zerowego i Pegasusa. Wstyd Roger!

 

Edit: kurde dopiero teraz czytając posty zauważyłem że to nie wina Rogera. Sorry :)

Tylko kto wpadł na pomysł żeby dawać to gościowi od indyków - Extreme style :D

Edytowane przez DarekZegarek
  • Plusik 1
  • Haha 1
  • This 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza

Brzmi to rozsądnie. Działać naprzemiennie, zarobić na czymś popularnym, i wtedy można zaryzykować w niszę z lekkim zyskiem, bo jak cały czas będzie się szło po prąd, to temat szybko zdechnie. No, ale też ważne, żeby dać ludziom odsapnąć(czytelnikom i redaktorom), musi być atmosfera chociaż lekkiego hajpu i święta, bo inaczej to też szybko spowszednieje, i nie będzie żarło tak jakby mogło.

  • Plusik 4
Odnośnik do komentarza

Przede wszystkim więcej uwagi poświęćcie następnym razem na "kontrolę jakości", bo podpisuję się pod powyższymi komentarzami, że to wydanie jest trochę zbyt "extremalne" pod względem ilości rozmaitych błędów i ewidentnie niedoszlifowanych sformułowań. ;) Trąci amatorszczyzną po prostu moim zdaniem i o ile mnie to jakoś bardzo nie przeszkadza, to przypuszczam, że są ludzie, których może to zniechęcić do kupowania kolejnych wydań specjalnych. 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
37 minut temu, Roger napisał:

Takie rozliczenie się / kompedium skupione na PS2. A w kolejnym numerze uderzyć np. z Game Boyem czy N64. 

34 minuty temu, grzybiarz napisał:

no ja tak czuje, że następnie własnie wyjdzie "czarnula extrme" a potem jakiś gameboy extreme, skupiający się na gb, gbc i gba.

A jak proponowałem PlayStation wcześniej to mnie zjechaliście i nawet jestem w gazecie w sekcji SegaNet :P

Edytowane przez czapa
Odnośnik do komentarza

Nawet jeśli numer będzie obliczony tylko na wygenerowanie jak największego zysku i zahaczy o jak najpopularniejszy temat by go osiągnąć (przykładowe PS2 Extreme jest pewnie takim bezpiecznym projektem) to i tak łykam, bo redaktorzy wkładają w nie serducho i to widać. Saturna też wziąłem, choć to mój pierwszy post w temacie (sorry Konsolka, zawierucha prywatna i nawet na kiblu niespecjalnie mam czas chłonąć treści pisane :( ) to pasja, z jaką Konso podszedł do tematu nie pozwoliła przejść obojętnie obok jego magazynowego dziecka. A to, że był zajarany tym projektem to było widać od czasu rzucenia pierwszego pomysłu na forumku.

 

Także tak, stali bywalcy (choćby ich garstka) na pewno łykną, a jeśli kompromisem jest też dotarcie do grona nie-czytelników poprzez chwytliwy temat to macie moje namaszczenie. Nie wiem czy do czegoś się przyda, wiem, że jest zbędne i go nie potrzebujecie, ale macie :kekw:

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
25 minut temu, SlimShady napisał:

Brzmi to rozsądnie. Działać naprzemiennie, zarobić na czymś popularnym, i wtedy można zaryzykować w niszę z lekkim zyskiem, bo jak cały czas będzie się szło po prąd, to temat szybko zdechnie. No, ale też ważne, żeby dać ludziom odsapnąć(czytelnikom i redaktorom), musi być atmosfera chociaż lekkiego hajpu i święta, bo inaczej to też szybko spowszednieje, i nie będzie żarło tak jakby mogło.

Dokładnie - nie może tu być zmęczenia materiału. Ja np. przy Saturnie z góry założyłem, że chcę chwilkę odpocząć, bo zamykanie regularnego numeru i Pegasusa mocno mnie przeorało i poza  podpowiedziami i luźnymi sugestiami praktycznie nie uczestniczyłem w powstawaniu tego numeru mimo iż miałem Saturna i osobiście dobrze go wspominam.  Ale musiałem dać sobie chwilę by nie wypalić zajawki na te numery specjalne, więc i korektę robiła Ewa. 

Odnośnik do komentarza
41 minut temu, Roger napisał:

Idealnym wyjściem byłoby w przypadku numerów specjalnych wydawanie raz magazynu, który wiadomo z góry, że odniesie sukces, a raz bardziej niszowego. Dajcie znać co o tym myślicie - widziałbym w kolejnym specjalu PS2, gdzie można by rozliczyć się z niektórymi ocenami (MGS2), napisać na nowo recenzje niektórych hitów, przedstawić wiele ciekawych zagadnień i spostrzeżeń po latach, sięgnąć do archiwum redakcyjnego i opisać pewne sytuacje, które miały miejsce, ale wtedy nie można było im poświecić większej uwagi. Takie rozliczenie się / kompedium skupione na PS2.

Już to pisałem parę razy ale napiszę jeszcze raz. Jak chcecie trafić do większego grona odbiorców to dajcie znać zaprzyjaźnionym YouTuberom, twitterowcom itd. że coś takiego powstaje, wyślijcie im egzemplarze do recki albo do wspomnienia w jakimś materiale bo na serio jeśli ktoś nie jest regularnym czytelnikiem to nawet nie ma pojęcia że numery specjalne są wydawane. W każdym filmiku na YT odnośnie czy to Pegasus Extreme czy Zero jest pytanie "a co to? gdzie to kupić?". Nawet możecie zapytać się (właśnie tych YTuberów od retro) czy nie będą chcieli sklecić parę zdań na temat omawianej platformy. Tylko żeby to wypaliło i napędziło samo siebie to numery specjalne NIE mogą być wydawane w takiej jakości jak teraz, format regularnego wydanie PE (ilość stron, jakość papieru, korekta itd.) to powinno być minimum numerów specjalnych i wtedy nawet jak ktoś nie kupuje regularnie PE (bo nowe gierki go nie interesują) to na ten numer specjalny może się skusi.

W obecnym formacie to będzie tylko i wyłącznie nisza dla czytelników PE którzy przymkną oko na niedoróbki techniczne.

Odnośnik do komentarza

Pisałem akurat o 1/2

37 minut temu, grzybiarz napisał:

bo przeciez był numer zerowy o playstation.

W dniu 31.03.2023 o 13:38, czapa napisał:

Saturn spoko, ale czemu jednak nie Playstation 1/2 konsole trochę bardziej popularne i fajnie byłoby wrócić do tamtych czasów

Edytowane przez czapa
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...