Skocz do zawartości

Ogólne pecetowe pierdu-pierdu


Gość ako

Rekomendowane odpowiedzi

Mam tego samego Suprima 3090 do kopania, ale wcześniej trochę na nim grałem to z temperaturami masz wszystko ok. Przy max obciążaniu GPU w silent 81, na gaming 71 (silent tylko sprawdziłem, potem przełączyłem na gaming, gram na słuchawkach, więc nie musi być ultracicho). Teraz do grania mam też Suprima, ale 3080 Ti i temperatury praktycznie takie same, w gaming 69-71 stopni. Zegary też masz ok, one niby są przekręcone tylko do ok. 1850 Mhz, ale idą ponad 1900 i w tych temperaturach cały czas trzymają równe wartości, żadnych spadków. Cpu mam niżej, bo przy wysokim obciążeniu z PBO koło 65 stopni, ale mam Ryzena 5950x, więc nie wiem jak to się ma do Intela. Jeżeli myślisz nad 32 gb pamięci to polecam Ci te same co masz, tylko 3800Mhz z CL 14 (ale tu znowu musiałbyś sprawdzić jak to wygląda ze współpracą z Intelem i płyta czy ogarnie). A jak kiedyś będziesz myślał jednak o zmianie obudowy, żeby trochę więcej miejsca dla powietrza zrobić do polecam Fractal Meshify 2 - jedna z lepszych pod względem airflow. A w swojej zobacz czy masz powyciąganie zbieracze kurzu, bo lepiej je wyciągnąć (ten z przodu i z góry, z dołu lepiej zostawić, żeby PSU nie zbierał kurzu z ziemi, chyba że masz na czymś kompa), lepiej częściej przedmuchać środek z kurzu, niż ograniczać przepływ powietrza. 

 

Trochę dziwie się tym porównaniom do konsol jeżeli chodzi o kwestię długowieczności wydajnościowej, bo tu ciężko cokolwiek porównywać. Oczywiście, że obecnie gry nie są jeszcze robione stricte pod nowe konsole, ale na tą chwilę jest to taka przepaść, że raczej nie ma co porównywać (Doom Eternal wszysko ultrakoszmar, maksymalny Fov po tej aktualizacji z ray tracingiem 180-200 FPS w natywnym 4k z HDR). A to, że te karty nie starczą do końca generacji, żeby grać wszystko ultra plus natywne 4k to wiadomo, już teraz w CP2077 mam 60-80 fps, wszystko max, ale DLSS wydajność, tutaj będzie musiał przyjść z pomocą DLSS. Tylko trzeba mieć na uwadze, że jeżeli mówimy o jakości konsolowej, a nie wszystko max w natywnym 4k, to spokojnie schodząc z ustawień graficznych do tych konsolowych wystarczy, żeby pod koniec generacji było i tak więcej fps niż na konsolach.

 

PS. Suprim 3090w szczytowych momentach dochodzi do 500 W TDP ;) 

Edytowane przez tjery
Odnośnik do komentarza
22 minuty temu, tjery napisał:

Mam tego samego Suprima 3090 do kopania, ale wcześniej trochę na nim grałem to z temperaturami masz wszystko ok. Przy max obciążaniu GPU w silent 81, na gaming 71 (silent tylko sprawdziłem, potem przełączyłem na gaming, gram na słuchawkach, więc nie musi być ultracicho). Teraz do grania mam też Suprima, ale 3080 Ti i temperatury praktycznie takie same, w gaming 69-71 stopni. Zegary też masz ok, one niby są przekręcone tylko do ok. 1850 Mhz, ale idą ponad 1900 i w tych temperaturach cały czas trzymają równe wartości, żadnych spadków. Cpu mam niżej, bo przy wysokim obciążeniu z PBO koło 65 stopni, ale mam Ryzena 5950x, więc nie wiem jak to się ma do Intela. Jeżeli myślisz nad 32 gb pamięci to polecam Ci te same co masz, tylko 3800Mhz z CL 14 (ale tu znowu musiałbyś sprawdzić jak to wygląda ze współpracą z Intelem i płyta czy ogarnie). A jak kiedyś będziesz myślał jednak o zmianie obudowy, żeby trochę więcej miejsca dla powietrza zrobić do polecam Fractal Meshify 2 - jedna z lepszych pod względem airflow. A w swojej zobacz czy masz powyciąganie zbieracze kurzu, bo lepiej je wyciągnąć (ten z przodu i z góry, z dołu lepiej zostawić, żeby PSU nie zbierał kurzu z ziemi, chyba że masz na czymś kompa), lepiej częściej przedmuchać środek z kurzu, niż ograniczać przepływ powietrza. 

 

Trochę dziwie się tym porównaniom do konsol jeżeli chodzi o kwestię długowieczności wydajnościowej, bo tu ciężko cokolwiek porównywać. Oczywiście, że obecnie gry nie są jeszcze robione stricte pod nowe konsole, ale na tą chwilę jest to taka przepaść, że raczej nie ma co porównywać (Doom Eternal wszysko ultrakoszmar, maksymalny Fov po tej aktualizacji z ray tracingiem 180-200 FPS w natywnym 4k z HDR). A to, że te karty nie starczą do końca generacji, żeby grać wszystko ultra plus natywne 4k to wiadomo, już teraz w CP2077 mam 60-80 fps, wszystko max, ale DLSS wydajność, tutaj będzie musiał przyjść z pomocą DLSS. Tylko trzeba mieć na uwadze, że jeżeli mówimy o jakości konsolowej, a nie wszystko max w natywnym 4k, to spokojnie schodząc z ustawień graficznych do tych konsolowych wystarczy, żeby pod koniec generacji było i tak więcej fps niż na konsolach.

 

PS. Suprim 3090w szczytowych momentach dochodzi do 500 W TDP ;) 

 

Wersję pro konsol wyjdą wcześniej niż nam się wydaje. AMD jedynie poratuje konsole ze swojaopcja dlss ale czy to wystarczy? 

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, tjery napisał:

Mam tego samego Suprima 3090 do kopania, ale wcześniej trochę na nim grałem to z temperaturami masz wszystko ok. Przy max obciążaniu GPU w silent 81, na gaming 71 (silent tylko sprawdziłem, potem przełączyłem na gaming, gram na słuchawkach, więc nie musi być ultracicho)

Czemu nie zrobicie Undervolitngu? Przecież to jest 30 minut roboty a karta będzie cicha i zeżre mniej prądu przy takiej samej a nawet lepszej wydajności. 

Odnośnik do komentarza

Producent musi zagwarantować działanie karty w każdych warunkach dla każdego układu. Dlatego dają napięcie takie żeby karta działała nie zależnie od obciazenia i temperatury. Ta sama historia jest z cpu - moja płyta podaje napięcie 1,45 v gdzie spokojnie u mnie leci 5ghz na 1.35 a to ogromna różnica. Tak samo 3080 lata defualtowo na 1950 mhz przy 1,04 v ztcp a po uv mam to samo przy 0,875 v. Różnica? 5 st mniej na GPU i 60-90w mniej poboru (stock 340w po uv 240-260w). 

Jedyny problem jest taki że nie każda karta ma takie same wyniki. To tak jak z oc. Nie każda się do tego nadaje i nie każda się kręci tak samo. Z ampere jest tak że nie ma znaczenia który model praktycznie wszystkie 3080 i 3090 to piekarniki i albo chlodzenie sobie radzi i jest cicho ale kosztem zegarów (powyżej określonej temperatury karta je zrzuca) albo jest głośno. Najlepiej sobie radzi asus bo ma dobre chlodzenie pamięci. Undervolt to taki złoty środek bo praktycznie każda sztukę da się 'opanowac' 

Chociaz można też grać w słuchawkach. 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Tzn. jeżeli chodzi o głośność to się nie zrozumieliśmy, Suprimy mają bardzo wydajne chłodzenie i nawet w trybie gaming są bardzo ciche, w silent po prostu są praktycznie niesłyszalne, ale w gaming można spokojnie grać bez słuchawek. Temparatury na pamięci GPU to max 85 stopni. Undervolting na pewno nie zaszkodzi, ale jakoś na razie nie widzę potrzeby się bawić woltażem.

Zegary w tych temperaturach cały czas trzymają się idelanie, zero spadków, cały czas max (nawet ponad to co jest podane w oficjalnej specyfikacji na stronie MSI, bo do ponad 1950 Mhz).

Edytowane przez tjery
Odnośnik do komentarza

Poza tym miałem sporą przerwę z kompami, samo przygotowanie się do złożenia  PC wymagało kilku tutoriali (przez prawie 20 lat sporo się pozmieniało ;)), dlatego na razie odpuszczam, ale tak jak mówisz, undervolting nie zaszkodzi, także na pewno w niedalekiej przyszłości się za to zabiorę ;)

Odnośnik do komentarza

Tez musze pobawic się w uv bo jak załozyłem szybe w obudowie to temp wzrosly podczas gierek ;) W mało wymagajacych gierkach obnizam sobie power limit a i tak osiagam 144fps badz w bijatyczkach 60fps i styka. Co ciekawe to tez zalezy od gierek, bo mam jedna gierke podczas ktorej 3080 gaming x trio osiąga mi temperatury około 75 na gpu a są gierki bardziej wymagajace w ktorych grafa nie grzeje się nic ponad 60stopni, kwestia pewnie optymalizacji tytułow. Dodam ze jeszcze zmienialem termopady na lepsze, ktore obnizyly mi temperatury ogolnie na pamięciach o około 8 stopni 

Odnośnik do komentarza

To mocno zależy od tytułu. Czasem jak używasz dlss to rzeczywista rozdziałka jest niższa niż monitora i leży bardziej na procku. Takie metro np bardziej obciąża niż np wiedzmin 3. Do tego też duże znaczenie ma czy gramy w 1440p czy 4k. Wiesiek w 4k po uv to 270w. Ta sama gra ale w 1440p to już 240w. 

Odnośnik do komentarza
W dniu 11.07.2021 o 10:45, Labtec napisał:

Gainward 3080 Phoenix GS nie daje mi problemow, max temperatury to 69-75°c i to na wysokich/4K ustawieniach, nie widze potrzeby bawienia sie w UV, szczególnie ze niektóre gry podobno nie przepadają za UV i mogą być crash-e 

To żeby wyczerpać temat. Udervloting jest też po to żeby ogarnąć kwestie spyerolonej tablicy bosst/napięcie w ampere. Zrobcie taki test-zarzućcie test w 3dmark i zobaczcie jaki macie średni i maksymlany zegar GPU. Założę się że maks to bedzie np 1950 ale średnio to już będzie np 1850. Dlaczego? Ano dlatego że karta cały czas odbija się od power limitu ktory jest ustawiony na sztywno wedle tego ile karta ma dostępnego zasialania. Jeśli zrobimy poprawnie uv to można osiągnąć cały czas zegar 1950mhz i zmniejszyć pobór mocy. Oczywiście przy graniu tego nie zauważymy za bardzo więc jesli tempy i hałas jest ok to szkoda pradu niemniej dla mnie do grania w 4k każde parę % wydajności się liczy. 

Odnośnik do komentarza

U mnie na tym 3090 MSI Suprim X mam jakieś anomalie, albo tak ma być, niech mi ktoś to wytłumaczy. Katuję obecnie dodatki do Metro Exodus Enhanced z tym RTX Extreme, 3440x1440, wszystko max, bez VRS itd, Dwa Kolonele już skończyłem, chu.jowe to było, teraz cisnę Sam's Story (super to jest, podoba mi się) i Riva pokazuje mi zegary rdzenia i temperatury... Ciekawe rzeczy ogólnie. Gdy np. na początku Sam's Story patrzę na ten Władywostok, panorama, dużo obiektów i czuję w kościach, że RTX się poci, bo liczy to RTGI na niemal całym mieście kilkaset metrów do przodu i mam jakieś tylko 84 klatki, to zegary karta robi jakieś abstrakcyjne 1920-1960Mhz na rdzeniu (kiedy dafaultowe wartosci boosta RTX 3090 to 1695Mhz). Znowu jak jestem w jakichś podziemiach, pomieszczeniach małych, kanałach, metrze, nieważne, to taktowanie mocno spada do np 1785-1815Mhz (co i tak jest sporo wyżej od wartości domyślnych 3090), ale klatki wtedy sztywne 144 monitora. Mi się wydawało zawsze, że na odwrót powinno być. Jak jest wymagający moment, gdzie klatki lecą mocno w dół i karta się grzeje i poci, to rdzeń zwalnia, żeby nie było overkilla, zaś kiedy jest łatwy moment, np. jakiś korytarz, to GPU ciśnie ile fabryka dała. Ktoś mi wytłumaczy o co tu chodzi?

Odnośnik do komentarza

@MarekCol Jest dokładnie na odwrót. Jeśli masz ustawione odświeżanie 144Hz to podzespoły próbuje dobić do tej wartości przez wyższe zegary dopóki temperatury na to pozwalają (które są obniżane przez szybsze obroty wentylatorów). Jak masz te 144 fps bo jest mniej wymagająca lokacja która wykorzystuje powiedzmy 60% mocy GPU, to bez sensu jest zwiększać częstotliwość skoro i tak target framerate jest osiągnięty.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

ELO. Kupiłem se lapka z Ryzenem 7 i 16 GB RAMu więc jak dla mnie spoko. Niestety od dawna nie umiem komputerów, internetów więc kilka pytań.

 

Jaką teraz przeglądarkę się używa? Która jest najwydajniejsza, najbezpieczniejsza? 

Antywirus - zostawić tylko Windowego defendera i tyle? 

Jakieś musthave'owe programy do posiadania na dysku? Oprócz Steam :gabe: 

Odnośnik do komentarza
Gość suteq

Ja używam Chrome bo jest dla mnie najwygodniejsze, imo kwestia czysto subiektywna w kwestii wyboru przeglądarki. Nie mam też żadnego antywirusa, Windows Defender świetnie się sprawdza do 1,5 roku. 

Dodatkowe programy? Oczywiście apka Xboxa do Game Passa jak zamierzasz na nim grać.:xboss: 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...