Skocz do zawartości

Dawne (i dzisiejsze) pisma o grach poza PE (PSX Fan, P+, OPSM, i inne)


Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, mcp napisał:

43 z 12/1999, moja pierwsza growa gazetka

Jak bardzo Ci zależy to szukaj na olx wpisując „stare gazety o grach” „czasopisma o grach” itp niekoniecznie cd-action. Mi się udało kupić kilka numerów z 1997 właśnie w takiej zbiorczej ofercie. Babka nie wiedziała jak wycenić ale ją przekonałem ze to grosze warte :)

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, grzybiarz napisał:

o co mu chodzi? 

 

Nie wiem, ale tą grafiką trafili chyba w czuły punkt, bo wygląda mi to na spory wylew frustracji.  :reggie:

 

Może tu chodzi o jakieś wojenki pomiędzy redakcjami z dawnych lat? Ale to by się musiał jakiś gazetkowy dinozaur wypowiedzieć, bo sam tego nie miałem okazji śledzić - czytałem tylko, że coś takiego było. :)

Edytowane przez LeifErikson
Odnośnik do komentarza

Też to czytam od czasu do czasu. Zauważyłem że chyba coraz mniej mają obrońców, a coraz więcej krytyków. Kiedyś proporcje były chyba odwrotne. Wydaje mi się, że dołożyli do pieca ta zbiórka pieniędzy, bo jak ktoś dorzucił do puszki z myślą o ratowaniu miesięcznika, a wygląda to teraz tak jak wygląda, to nie dziwię się frustracji. Dlatego uważam, że tutaj Lapusz lepiej wykminil ze zbieraniem mniejszej kasy, ale regularnie. Małą łyżeczką. Zresztą PE I Pixel często tam ludzie wymieniają jako przykład tego, że się da, więc jakas część czytelnikow się zapewne przeniosła.

Odnośnik do komentarza
22 minuty temu, LeifErikson napisał:

Też to czytam od czasu do czasu. Zauważyłem że chyba coraz mniej mają obrońców, a coraz więcej krytyków. Kiedyś proporcje były chyba odwrotne. Wydaje mi się, że dołożyli do pieca ta zbiórka pieniędzy, bo jak ktoś dorzucił do puszki z myślą o ratowaniu miesięcznika, a wygląda to teraz tak jak wygląda, to nie dziwię się frustracji. Dlatego uważam, że tutaj Lapusz lepiej wykminil ze zbieraniem mniejszej kasy, ale regularnie. Małą łyżeczką. Zresztą PE I Pixel często tam ludzie wymieniają jako przykład tego, że się da, więc jakas część czytelnikow się zapewne przeniosła.

Lapusz tez ma swoje za uszami jesli idzie o zobiorki. Dobrze wiemy jak wygladal patreon i co sie dzialo po tym jak ludzie wplacili. Troche jak z waga, raz jedni na dole a drudzy na gorze za chwile odwrotnie.

 

Chyba nikt sie nie spodziwal az takiej zawartosci w cda. Jesli nie poprawia tego w kolejnym wydaniu, to ja nie widze zeby jechac na Swiecie Wiedzy za 35zl dluzej niz do konca roku.

Odnośnik do komentarza

Polecam poczytać sobie te komentarze do zapowiedzi nowego CDA na ich stronie, jest ich już ponad 300 - redaktor "nie podoba się to nie kupuj" się odpalil i odpisuje w swoim passive-agressive stylu na negatywne komentarze. Ta zarozumiałość i ironia była kiedyś zabawna, ale w obecnej sytuacji prasy growej i ich pozycji, jak czytam te jego docinki to mi ręce opadają.

 

A wspomniany wątek "grałom, widziałom" rozrósł się już do sporej dyskusji na kilkanaście wpisów. ;D 

 

Nie no, mimo sentymentu, to ja już na to portfelem nie zagłosuje. :D

Odnośnik do komentarza

Wydaje mi się że tego gościa powinni już schować do szafy i nie dopuszczać do kontaktu z community, bo to jest jak dla mnie żenua tak się komunikować z ludźmi, którzy sa/byli trzonem czytelnikow. Najlepsze że on tam wchodzi w takie zarazumiale przegadywanki z ludźmi, którzy nawet nie brzmią jak jacyś hejterzy tylko dają w miarę konstruktywna krytykę.

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza

Zamiast odpisać coś w stylu "to numer testowy, dzięki za sugestie, przewidujemy kilka zmian dzięki waszym komentarzom", to jest "nie podoba się to nie kupuj" :) Czytelnik ma kolejny raz dawać siano, za coś co mu się nie podoba? W sumie zbiórka na milion, czy tam dwa już była, teraz gazetka za 35 zł...

 

Z ciekawości, kupił ktoś? Ten trans też tam pisuje? Będą końcówki -łom?

W sumie obrzydziło mi to wyjazd po gazetkę. W kiosku nie ma, a jechać specjalnie do salonika prasowego, wydawać cenę pizzy, żeby czytać o husarii, to raczej chyba wolę kupić jakąś reedycję od Retronics. Wkręciłem się w ich kolekcję Top Secretów: https://allegro.pl/oferta/czasopismo-top-secret-nr-6-reedycja-2021-nowe-11601853396

W sumie to samo robiłem ze skanami PSM, więc doceniam ten trud, fajnie się czyta stare prawdziwe retro teksty, a przy okazji nadrabiam braki, bo w '91 to na chleb, mówiłem peb. 

Cytat

Jak wynika z danych ZKDP, sprzedaż ogółem "CD-Action" (pismo ukazuje się 13 razy w roku) w czerwcu wyniosła 20 506 egz

Dane z 2020 roku. Kurła gdzie te 4 3 płyty CD, 200 stron i 19,99 zł (o ile dobrze pamiętam) Wtedy był i nakład 200 000 sztuk.

---

Czterech płyt nie pamiętam, ale rok 2001 był całkiem niezły, wtedy pismo było grube - po przesiadce z PSM to był szok.

062.jpg

Odnośnik do komentarza
13 minut temu, grzybiarz napisał:

Zamiast odpisać (...) to jest "nie podoba się to nie kupuj" 

 

Teraz już doslownie tak nie pisze, ale utkwiło mi to w pamięci z przeszłości, z ich złotych czasów. :)

 

Zabawne, że jak ktoś inny z redakcji się odzywa to jest właśnie tak jak mówisz- grzecznie i miło, doceniają feedback i piszą, ze będą modyfikować to co nie działa. Smg też potrafi przyznać, że będą wprowadzac zmiany, ale najpierw idzie kontra, że krytykujący nie ma racji, a tak w ogóle to kiedyś był tekst o kowbojach i się wszystkim podobało. :D Wygląda to jak spore problemy z przyjmowaniem krytyki.

 

No a ciekawe jaki na rynku jest teraz potencjał, że jakiś random w markecie sięgnie po pismo o gierkach za ponad 3 dychy... obstawiam, że niewielki, więc zniechęcanie taką gadką ludzi, którzy już ich znają i doceniają to jest IMO strzał w stopę, kolejny po dość intensywnym manifestowaniu w tekstach światopoglądu niektórych autorów, gdy ludzie chcą po prostu czytać o grach. 

 

Generalnie wydaje mi się, że @Roger powinien te komentarze tam studiować na bieżąco i dogłębnie, bo czarno na białym tam jest wyłożone czego obecnie oczekują czytelnicy gierkowej prasy. Badania fokusowe za darmoszke. :)

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, grzybiarz napisał:

Z ciekawości, kupił ktoś? Ten trans też tam pisuje? Będą końcówki -łom?

Przekartkowałem na szybko i nie zauważyłem.

Zauważyłem za to rozczarowujące recenzje. Elden Ring solidny, na kilka stron, ale pozostałe trzy recenzje to takie klasyki gatunku na 3-3,5 strony (z treścią na dwie) i adnotacją w stylu "pełną recenzję autora przeczytasz na cdaction.pl". Czyli co? Recenzja w czasopiśmie "PREMIUM" za 35zł to tylko jakiś Bryk? Skrót, zapowiedź i demo? A jak chcesz całą i wyczerpującą, to marsz na stronkę www? To po co kupować czasopismo?

 

To chyba rzeczywiście będzie pismo dla graczy, ale niekoniecznie o samych grach, skoro już nawet te kilka recenzji (które powinny być dopieszczone, skoro postawiono na jakość, nie ilość) jest spychanych na margines, byleby nie zajmowały za dużo miejsca.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
10 godzin temu, grzybiarz napisał:

O ku.rwa jak ja to przegapilem. Top Secret darzylem umiarkowana estyma ale gdyby polecieli w SS to by bylo mega. Ciekawe czy Pegaz Ass by sprzedal licencje do loga.

 

10 godzin temu, grzybiarz napisał:

Dane z 2020 roku. Kurła gdzie te 4 3 płyty CD, 200 stron i 19,99 zł (o ile dobrze pamiętam) Wtedy był i nakład 200 000 sztuk.

Te 200k nakladu to byla sciema. MacSzmugler gdzies to wyjasnial, ze pisal tak zeby wku.rwic konkurencje. Nie pamietam ile de facto to byl ale raczej cos blizej 150k.

 

e: https://geek.justjoin.it/historia-cd-action#Docieramy_do_roku_2000_a_w_nim_200_stron_magazynu_i_200_tys_nakladu_Byl_to_dla_Was_zloty_wiek

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
19 minut temu, Mejm napisał:

. Top Secret darzylem umiarkowana estyma ale gdyby polecieli w SS to by bylo mega.

Śledzę ich fanpejcz, plany są ale odległe. Wydają (za)dużo czasopism dla starych dziadków i to wszystko na licencji. Przez co długo się czeka na kolejny numer.

Dla mnie bomba żeby robic „remastery”, czasopism :) w 2022 roku.

Bajtka kupiłem na próbę, ale  to nie dla mnie. Raczej zbiorę całość, co zrobia z Top Secret, w kolejne pisemko nie chce się wkręcać, bo nie wyrobie z kasa.

Odnośnik do komentarza

Kupiłem tylko i wyłącznie dla okładki. Cena z dupy, ale wg dat to kwartalnik. Ja się tym kompletnie nie interesuje, kiedyś kupowałem dla płyt i gier jak były ciekawe. Nie wiem od kiedy płyt nie ma, bo prasy nie kupuje od kilkunastu lat. Przyciągnęła mnie okładka i nic więcej. Archon spoko o ngage. Txt o husarii przeczytam, bo to kiedyś byka jednak potęga. Ale nie liczę tam na jakiś top txt, ale może się zdziwię. Książkę Sikorskiego mam do zaliczenia.

Jakość druku i papieru, to żenada w tej cenie. Txt o Elden Ringu jest o soulslike bardziej niż o ER. Taki misz masz te kilka stron. Przekartkuje, coś doczytam i odłożę na półeczkę albo wytnę sama okładkę :yao: 

Odnośnik do komentarza

Przejrzałem w markecie - fajne wrażenie robi objętość, bo chyba ciężko o grubszy towar na półce z prasą. :D Ale jakość papieru oraz druku, jak już było wspomniane, wygląda strasznie słabo. Nie przypominam sobie, żeby nawet Szmatławiec jak kosztował poniżej 10 zł dekadę temu kiedykolwiek miał tak marny papier (ciężko mi to przyrównać do jakiegokolwiek innego magazynu - taki cienki, jednocześnie szorstki i szarawy - wydaje mi się że Komiksy Giganty na czymś takim są drukowane). No i druk taki, że jak są jakieś ciemne screeny to prawie nic na nich nie widać. PSX i Pixel przy CDA wyglądają jak prasa premium teraz. 

Tak więc wydaje mi się, że już tylko najwierniejsi z nimi zostaną, bo nie wierzę, że randomowy przeglądacz z marketu wysupła 3 i pół dychy na pismo, które trzymane w łapach robi tak słabe wrażenie.

Odnośnik do komentarza
W dniu 9.04.2022 o 11:11, grzybiarz napisał:

.

---

Czterech płyt nie pamiętam, ale rok 2001 był całkiem niezły, wtedy pismo było grube - po przesiadce z PSM to był szok.

 

4 CD (lub 1 DVD) były w latach 2003-2006.

 

Ogólnie lata 2005-2012 to chyba drugi złoty wiek CDA.  Sprzedaż jechała głównie na pełniakach, ale i samo pismo też było niezłe. 15 złociszy wtedy to był dobry deal, zwłaszcza patrząc na Play i KŚG z ich czyszczeniami magazynów, cieńszym pismem i ceną powyżej dychy. Albo ich wydania specjalne, gdzie za podobną cenę sprzedawali broszurki 16 str (minus 4 na plakaty) też z pełnymi z czyszczeń. Aż się człowiekowi dyskusje i kłótnie na markolfie przypominają.  Mimo wszystko piękne czasy to były.

Edytowane przez PiotrekP
Odnośnik do komentarza
19 godzin temu, PiotrekP napisał:

4 CD (lub 1 DVD) były w latach 2003-2006.

 

Ogólnie lata 2005-2012 to chyba drugi złoty wiek CDA.  Sprzedaż jechała głównie na pełniakach, ale i samo pismo też było niezłe. 15 złociszy wtedy to był dobry deal, zwłaszcza patrząc na Play i KŚG z ich czyszczeniami magazynów, cieńszym pismem i ceną powyżej dychy. Albo ich wydania specjalne, gdzie za podobną cenę sprzedawali broszurki 16 str (minus 4 na plakaty) też z pełnymi z czyszczeń. Aż się człowiekowi dyskusje i kłótnie na markolfie przypominają.  Mimo wszystko piękne czasy to były.

Moje początki to numer 134 z 2007 roku, a potem 282 z 2018 ostatni numer i tutaj coraz mniej i rzadziej.

Gwóźdź do trumny z moim kupowanie to była 2 ponowiona recenzja WoT, gdy wydali wersję HD. Jako, że od wersji Beta grałem w tą popierdółkę sieciową z czołgami, to widziałem zmiany w całej mechanice. Początki były kozackie. Mniej gówniaków, mniej złota, lepszy balans i typowe wojenne czołgi z 2 wojny.
A tu ci oczarowany tą giereczką, może hajsik od Wargaming wpadł do recenzenta i już było 10/10:blink:
Przelało to moją czarę goryczy. Recki coraz bardziej mdłe już, oceny też jakby do góry względem do tego co jakaś gierka oferowała, a tu gra taka 7/10 maks dostała 10/10. Coraz więcej było nudny tekstów, publicystyki itd...

Przestałem kupować i powiem, że odżyłem.

Co do PSX lat to trochę różnej prasy miałem, ale to Extreme rządziło wtedy i nawet specjalnie wyciągnąłem z piwnicy tą prasę i jest u mnie nadal w szufladzie. A wszystkie numery kupowane z CA wywaliłem na makulaturę, z racji, że nic poza reckami i już starymi testami i innymi przeterminowanymi rzeczami nie oferowało więcej.

Stare Extreme nie tylko sentyment, gdy było się gówniakiem tak do 16 roku życia, ale nadal do tej pory jest masa kącików do gatunków opisów gier, kodów a wracam czasami do pypakania do giereczek z Ps1 i Ps2 i jak znalazł takie treści.
A CA coś oprócz recek posiadał? Nic... Stąd wywalone, tylko płytki z pełniakami zostały, bo najmniej miejsca zajmują i tyle.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...