Skocz do zawartości

Wiedźmin - NETFLIX


Vexilium

Rekomendowane odpowiedzi

Polityczna poprawność się wbiła. Ale pomimo to i tak jest stosunkowo wiernie z literackim pierwowzorem. Jest bardzo dobrze z jakością produkcji jak na pierwszy sezon. Nawet w porównaniu z pierwszym sezonem GoT. Jest potencjał na 8-10 sezonów. Żebrowskiego dubbing spoko. Jednak Rozenek to mistrz ! Mówię to jako człowiek który poznał Geralta na stronach Fantastyki w 1988. I kupował pięcioksiąg w pierwszym wydaniu. Zawsze w dniu premiery.... 

  • Plusik 4
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza

Obejrzałem i jestem zachwycony i zaskoczony, bo spodziewałem się ugrzecznionego kupsztala. A tu jest wszystko jak trzeba, są cycki, flaki, rewelacyjne walki, dobre dialogi (przekleństwa tam gdzie pasują) i chemia między bohaterami. Henryk wymiata i pasuje idealnie, Jaskier i Yen super, reszta obsady też wporzo i bez zastrzeżeń. Elfy świetne, wszystko cacy oprócz nijakiej muzyki. Tutaj OST z gry nadal nie pobity. Dla świeżaków w temacie dużą wadą serialu jest chaos narracyjny, kilka linii czasowych. Powinna być na początku plansza z poradą by wpierw przeczytać książki :) Kurde, chyba to sobie drugi raz obejrzę, tym razem z dubbingiem.

 

9/10

  • Plusik 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza

Dobra, obejrzana całość i raczej nie napiszę nic nowego.

 

Jest lepiej niż zakładałem ale i tak daleko do ideału.

 

Tak jak wielu tutaj zauważyło jednym z kluczowych problemów serialu są źle ułożone linie czasowe. Coś co w opowiadaniach w miarę było czytelne niekoniecznie musi wyjść w serialu. Powoduje to takie kwiatki jak zmienne relacje postaci z odcinka na odcinek i ogólny chaos. Twórcy zapomnieli o jednym, oczywistym aspekcie. Zarówno Geralt, Yen jak i czarodziejki nie starzeją się jak zwykli ludzie więc mieszanie okresów wprowadza niepotrzebny zamęt również dla znających materiał źródłowy. A wszystko przez zbyt gładkie przejścia pomiędzy ujęciami. Dopiero po chwili ogarnia się co i jak.

 

Czorne Elfy? Mamy schyłek roku 2019 i szczerze to Hollywood, Disney czy Netflix mają wyebane na narzekania grupki ludzi. Seriale i filmy to towar, a towar trzeba sprzedać. A najlepiej sprzedają się rzeczy popularne ( baby

Spoiler

Yoda

np.) Osobiście to nie widzę sensu kłócić się o takie rzeczy. Komuś to nie pasuje, komuś tak, a ja mam to w dupie. I tak nikogo nie obchodzi czyjeś zdanie. To samo tyczy się "słowiańskiego klimatu". Nieważne, że autor pochodzi z słowiańskiego kraju i zaimplementował naszą kulturę w swoje dzieła. Serial to materiał dla mas.

Owszem, Sapek nie jest alfą i omegą fantastyki (co pokazuje w swoich prozach gdzie mamy masę zapożyczeń z innych wierzeń, mitów, itd.). Jest trochę takim polskim Georgem Lucasem. Wykreował zacny świat, a ktoś inny go rozszerzył i sprzedał na świat. Mimo wszystko "słowiański klimat" tam jest i to cała ta otoczka wokół Geralta, Ciri, Yen, rycerzy, czarodziei, historii, itd. Detale, drobne motywy. 

 

Najlepiej wypada pierwszy odcinek. Zarówno technicznie jak i merytorycznie. Henry świetnie wypadł w roli Białego Wilka. Dlaczego? Bo zna tą postać i ją rozumie (a wielu aktorów w tym serialu niestety nie ma pojęcia o swoich postaciach). Facet sam robi combosy z mieczem, sam wybrał sobie konia żeby lepiej nawiązać relację ze zwierzęciem. Z koniem. W adaptacji fantasy. To świadczy o zaangażowaniu się w projekt. Jest przepakowany by tak machać stalą i srebrem ale trzeba pamiętać, że Cavill musi być w formie (pewnie kwestia Supermana nie jest do końca zamknięta).

Yennefer to tak średnio bym powiedział. Właściwie nic nie musieli przy tej postaci robić by pasowała pod standardy roku 2019. Niezależna, wiedząca czego chce i świadoma swojej urody. Po co więc kompleks "spieprzać, ja sama"? Nie wiem. Tak nawiasem mówiąc to dr Strange w Hogwartcie pokpił sprawę. Nosa nie poprawił.

Relacje Jaskra z Geraltem to duży plus serialu choć przez zawiłości czasowe zbyt gwałtownie przechodzą ze znajomych do przyjaciół. To samo przy Yen.

Cirilla jeszcze nieoszlifowana. Liczę, że w drugim sezonie nauki pod okiem Vesemira i ekipy wykreują z niej postać z charakterem.

 

Podsumowując, serial miał potencjał (i nadal ma!) ale osoby odpowiedzialne za niego nie do końca ogarniają z czym mają do czynienia. Trzymanie się materiału źródłowego się chwali ale trzeba też mieć świadomość, że nie zawsze da się przenieść szablon w wersji 1:1. Ważne by wiedzieć gdzie można iść na ustępstwa. 

Mimo wszystko chętnie zobaczę 2 sezon zwłaszcza, że wprowadzenie mamy za sobą, a dalszy materiał jest bardziej spójny.

 

 

 

  • Plusik 5
Odnośnik do komentarza

Obejrzałem jeszcze raz kilka odcinków od nowa. 

 

Dodałbym do minusów za dużo Yennefer a za mało Getalta. Dla Yen poświęcili mnóstwo czasu antenowego, za dużo. 

 

Serial powinien mieć inny tytuł - The Yennefer a nie Wiedźmin. Czuję taki niedosyt Geralta że aż mi przykro. Cavill grający Geralta całym sobą został zepchnięty gdzieś w tło. 

 

Im dłużej analizuję serial tym więcej mam zarzutów. 

 

No nic. Czekam na drugi sezon. 

Edytowane przez Kron997
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Wczoraj obejrzalem ostatni odcinek i generalnie podtrzymuje opinie ze fajnie sie to oglada i nie rozumiem skad te zle opinie w dniu premiery (chodzi mi o recenzje zagraniczne, polskie wiadomo ze uprzedzone rasowo glownie). 

To co mi sie nie podobalo to ta zaburzona linia czasowa i jakby skompresowanie za wielu historii w 8 odcinkach. Dziwnie sie to ogladalo ze widzisz jakas pokrake oderwana od pluga z garbem a w nastepnym odcinku juz dobra duperka i miota jakimis czarami. Tak jakby w ogole nie bylo jakiegos procesu przemiany czy postepu w uczeniu sie tej magii. No i ta aktorka mi ntroche nie pasuje, mogli dac cos bardziej w kategorii milf, moze nie tak jak Grazyna Wolszczak ale jak gierkowa Yenefer. 

No i za malo Gerwanta, mogli sie bardziej skupic na samym wiedzminie. Pewnie w 2 sezonie juz tak bedzie, oby. Tak poza tym to za bardzo probuje byc badassem ten pan i ten jego glos i miny jakby to byl John Rambo. Byc moze mnie Jacek Rozenek przyzwyczail do takiego bardziej wyluzowanego kolesia. 

Triss jest ok jak dla mnie, jakos moge sobie wyobrazic ze jest ruda. Moglaby byc nieco mlodsza.

Czekam na nastepny sezon, na ten nie czekalem a jest mile zaskoczenie.

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza
8 godzin temu, Kron997 napisał:

Obejrzałem jeszcze raz kilka odcinków od nowa. 

 

Dodałbym do minusów za dużo Yennefer a za mało Getalta. Dla Yen poświęcili mnóstwo czasu antenowego, za dużo. 

 

Serial powinien mieć inny tytuł - The Yennefer a nie Wiedźmin. Czuję taki niedosyt Geralta że aż mi przykro. Cavill grający Geralta całym sobą został zepchnięty gdzieś w tło. 

 

Im dłużej analizuję serial tym więcej mam zarzutów. 

 

No nic. Czekam na drugi sezon. 

Spoiler

W książkach też jest go nie za dużo, więc nie rozumiem zastrzeżeń

xD. 

Edytowane przez chris85
Odnośnik do komentarza

Książki z uniwersum nie przeczytałem ani jednej, gierki mi się podobały, ale nigdy nie dałem rady ich skończyć. Zawsze pochłaniał mnie ten świat, ale jednak po pewnym czasie wypluwał skutecznie. Tutaj, w takiej skondensowanej, bardzo rozrywkowej formie weszło jak złoto. Jestem świadom wad (faktycznie linie czasowe są zbyt trochę niedbale pogmatwane), ale doceniam też wiele rzeczy. Wydaje mi się też, że widzowie, a szczególnie Polacy (a jakże) oczekiwali jednocześnie czegoś widowiskowego, a z drugiej strony ambitnego, jakby Sapkowski to był jakiś Cioran. Ja oczekiwałem fajnego klimatu, dobrze zbudowanych postaci (tutaj błyszczą Gerald i Yen; bardzo szanuję Cavill'a po tej roli), efektywności gdzie trzeba i pod tym względem jest bardzo dobrze.

 

Spoiler

Scena pościgu Yen i tej babki z dzieckiem to majstersztyk

 

Sezon pękł przez weekend i autentycznie nie mogę się doczekać kolejnego. Aż mnie naszła chęć, żeby zacząć od nowa W3 i tym razem skończyć. Wiem też już co będę czytał w najbliższej przyszłości.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Ta, scena robi ogólnie bardzo dobre wrażenie, szczególnie "otwarcie czaszki" na początku - jest moc. Szkoda jedynie, że pozostałe walki w serialu to raczej taki meh (no, jeszcze Strzyga była ok, ale to inna kategoria).

Jeszcze mi się przypomniało, że odcinek z wyprawą po smoka mnie mocno rozbawił, głównie ze względu na nadpobudliwego krasnoluda z niezłymi panczami.

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, Figuś napisał:

Serial w US jest sukcesem i 3 najczęściej stremowanym serialem obok Mandaloriana i Stranger Things (...)

 

2 godziny temu, SetoPL napisał:

(...) Ja tylko mam nadzieję, że będzie tendencja zwyżkowa i będą uczyć się na błędach. (...)

Cóż, jakbym był Netflixem, to bym nie uważał, że popełniłem jakieś błędy.

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym prosimy o zapoznanie się ze zaktualizowaną Polityką prywatności Polityka prywatności.