Skocz do zawartości

Noob kupuje telewizor bądź monitor pod PS5/XSX


Antares

Rekomendowane odpowiedzi

19 godzin temu, wulfen napisał:

 

- w SDR na c9 jest problem z prawidłową gradacją ciemnych odcieni. Początkowo na fabrycznych ustawieniach tzw black crash był dramatyczny po podłączeniu ps4 pro. Po ustawieniu poziomu czerni na wysoki znacznie się poprawiło, ale problem dalej występował. Pierwsze 5 odcieni na C9 były kompletnie czarne, a w szarościach z przedziału ok 5-20 był brak "liniowości". Długo siedziałem nad tym aby to naprawić. Z początku dłubałem długo przy ustawieniach 22 stopniowej gammy, ale ostatecznie najlepszy efekt płynnych przejść tonalnych dało ustawienie jasności(nie podświetlenia tylko jasności) na wartość 60 a gamme ustawioną na 2.2. Idealnie dalej nie jest, bo pierwszy odcień szarości jest dalej czarny, dalsze odcienie są już widoczne i zachowują w miarę "linowość" bez  bandingu itp. Ogólnie po kilku godzinach ustawień odcienie bliskie czerni wyglądają zadowalająco i black crush jest prawie żaden.

 

-upłynniacz w c9 ku mojemu zaskoczeniu jest dobry i powiedziałbym nawet, że ostrość obrazu ruchomego jest odrobinę lepsza niż w xe93.

U mnie na gammie 2.2 nie ma żadnego black crusha ani w sdr ani hdr. Widać idealnie wszystkie odcienie szarości na ekranie testowym. To pewnie loteria matrycowa, ale po prof. kalibracji żaden c9 nie powinien mieć black crush.

 

Co do upłynniacza, to nie jest tak że w LG jest tragiczny. Jest spoko, ostrość obrazu lepsza pewnie dlatego, że piksele w oledzie odświeżają się sporo szybciej niż w LCD VA, ale widoczne jest to głównie w grach 60fps. Wadą upłynniacza LG jest to, że nie radzi sobie z niektórymi scenami (np, coś latającego na niebie, lub sceny z latarkami), występują wtedy widoczne artefakty.

Odnośnik do komentarza
W dniu 16.04.2020 o 12:12, Koleś88 napisał:

Jest jakiś sens przechodzic z LG 55C9 na wiekszego Sony 65xf9005 ?

Brakuje mi troche tych cali ale nie wiem czy powrot z Oleda na lcd to dobry pomysl mimo tych 10” więcej.

Mam teraz bezpośrednie porównanie. Powiem tak - jeśli głównie korzystasz z TV w pokoju w którym jest przynajmniej małe światło ( dzienne lub sztuczne ) to zmieniaj. Jeśli często korzystasz w całkowitej lub prawie całkowitej ciemności to będzie bolesne przejście, nawet bardzo... 

Co do black crusha to najwiecej zależy od jakości materiału źródłowego. Np na  Netflixie nie występowało to już wcale, aż do momentu jak ostatnio obniżyli jakość z powodu koronawirusa - teraz znowu sporadycznie to zauważam.

Odnośnik do komentarza
13 minut temu, Smiti napisał:

jeśli głównie korzystasz z TV w pokoju w którym jest przynajmniej małe światło ( dzienne lub sztuczne ) to zmieniaj

 

XDDD co za bzdura. B8 z 2018 przy bardzo mocnym nasłonecznieniu jest w pełni widoczne przy 2/3 maksymalnej jasności. Model C9 który ma chyba najwyższa jasność z wszystkich oledów to już w ogóle musi być bajka.

Edytowane przez Paolo de Vesir
Odnośnik do komentarza

Ja mam pokoj nasłoneczniony w dzien i naprawde dobrze to wygląda. W nocy czy przy opuszczonych roletach to juz w ogole bajka.

Jesli chodzi o strone techniczna telewizora i jego walory to wiadomo, ze nie zamienil bym C9 na żadnego innego 55-calowego w podobnej cenie. Bardziej chodzilo mi o to, ze troche brakuje mi czasem tych 10 cali wiecej a sobiacz akurat byl w spoko cenie. Niestety 8K za 65C9 to jednak za duzo w obecnej sytuacji.

Pytanie tylko czy warto zamieniac jakosc na wielkosc? Mam ok 2-2,5m do ekranu jak gram i ok 3m jak cos ogladam.

Odnośnik do komentarza
22 godziny temu, Paolo de Vesir napisał:

 

XDDD co za bzdura. B8 z 2018 przy bardzo mocnym nasłonecznieniu jest w pełni widoczne przy 2/3 maksymalnej jasności. Model C9 który ma chyba najwyższa jasność z wszystkich oledów to już w ogóle musi być bajka.

Sam mam ten tv, jest 10:00 rano a słońce pada z prawej strony. Nie jest źle ale taki Sony tutaj zdecydowanie wygrywa. W takim świetle wszystkie zalety oleda są niewidoczne, więc jeśli ktoś ogląda głównie w dzień to LCD FALD jest lepszym wyborem. Szczególnie, że 10 cali więcej z 2-3m to ogromna różnica i sam bym się teraz mógł zamienić.

Odnośnik do komentarza
35 minut temu, Smiti napisał:

Sam mam ten tv, jest 10:00 rano a słońce pada z prawej strony. Nie jest źle ale taki Sony tutaj zdecydowanie wygrywa.

 

Tak, ale w poprzednim poście napisałeś o "przynajmniej małym świetle" a OLEDa zalecałeś w prawie całkowitej ciemności. Operowanie ekstremami co może tworzyć fałszywy obraz stanu faktycznego. Z ciekawości sprawdziłem sobie jak przy mocnym nasłonecznieniu wygląda obraz na 100 podświetlenia (SDR) i szczerze mówiąc jest on dla mnie męczący. Tak jak mówisz, jak ktoś ogląda TV za dnia to może gdzieś ta różnica technologii może się wyrównywać, ale pomyśl nad brzydką niespodzianką jaką kolega może mieć gdy będzie grał już po ciemku.

Odnośnik do komentarza

Ja się ogólnie dziwie ludziom, że lubią taki oczoje.bny obraz. Większość znajomych ma obraz ustawiony na "dynamiczny", gdzie podświetlenie jest ustawione na full i oglądają tak też w nocy przy calkowitych ciemnościach w pokoju. 

Nie wiem, może ja mam zepsuty wzrok i jakiś światłowstręt, ale w każdym swoim TV podświetlenie ustawiam na 20-30% plus oszczędzanie energii na minimum. 

Dzięki temu nawet tani Sony WD750 ma całkiem fajną czerń (jak na LCD) i ogólnie obraz wygląda przyzwoicie. 

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza
4 godziny temu, Michał102 napisał:

Ja się ogólnie dziwie ludziom, że lubią taki oczoje.bny obraz. Większość znajomych ma obraz ustawiony na "dynamiczny", gdzie podświetlenie jest ustawione na full i oglądają tak też w nocy przy calkowitych ciemnościach w pokoju. 

Nie wiem, może ja mam zepsuty wzrok i jakiś światłowstręt, ale w każdym swoim TV podświetlenie ustawiam na 20-30% plus oszczędzanie energii na minimum. 

Dzięki temu nawet tani Sony WD750 ma całkiem fajną czerń (jak na LCD) i ogólnie obraz wygląda przyzwoicie. 

Właśnie dlatego nie ma sensu w twoim przypadku kupować żadnego tv premium. Ustawiając tv jak Ty, nigdy nie odczujesz prawdziwego HDR, w którym nie chodzi o „oczo(pipi)nosc” tylko o min. Detale w jasnych partiach oraz szczytową jasność. Pomyśl ze taki Sony potrafi zaświecić 1200 nitów, kiedy ty ustawiając sobie obraz tak jak mówisz schodzisz pewnie do okolic 100nitów.

 

6 godzin temu, Paolo de Vesir napisał:

 

Tak, ale w poprzednim poście napisałeś o "przynajmniej małym świetle" a OLEDa zalecałeś w prawie całkowitej ciemności. Operowanie ekstremami co może tworzyć fałszywy obraz stanu faktycznego. Z ciekawości sprawdziłem sobie jak przy mocnym nasłonecznieniu wygląda obraz na 100 podświetlenia (SDR) i szczerze mówiąc jest on dla mnie męczący. Tak jak mówisz, jak ktoś ogląda TV za dnia to może gdzieś ta różnica technologii może się wyrównywać, ale pomyśl nad brzydką niespodzianką jaką kolega może mieć gdy będzie grał już po ciemku.

U siebie mam oleda, kumpel kupił Soniacza XF90. W całkowitej ciemności widać gorsze czernie, przy zapalonym świetle/świetle dziennym wzrok jest tak oszukany otoczeniem ze różnice są dla mnie kosmetyczne. Oczywiście da się wskazać który ma gorsze czernie ale byłbym to w stanie u siebie poświęcić w zamian za gwarancje braku wypaleń, szczególnie że zbliżam się do końca gwarancji od LG. Dodatkowym atutem jest cena, ja za swojego oleda dałem 6k, na dzień dzisiejszy XF90 jest sporo tańszy.

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Smiti napisał:

Właśnie dlatego nie ma sensu w twoim przypadku kupować żadnego tv premium. Ustawiając tv jak Ty, nigdy nie odczujesz prawdziwego HDR, w którym nie chodzi o „oczo(pipi)nosc” tylko o min. Detale w jasnych partiach oraz szczytową jasność. Pomyśl ze taki Sony potrafi zaświecić 1200 nitów, kiedy ty ustawiając sobie obraz tak jak mówisz schodzisz pewnie do okolic 100nitów

 

Tylko w efekcie HDR chyba nie chodzi o to, by TV walił Ci po gałach cały czas, tylko wtedy, kiedy rzeczywiscie trzeba (jakieś słońce, światło latarki itp). 

Jeśli lubisz wypalanie gał przez cały czas, no to cóż... co kto lubi. 

Odnośnik do komentarza
W dniu 18.04.2020 o 11:17, Paolo de Vesir napisał:

 

XDDD co za bzdura. B8 z 2018 przy bardzo mocnym nasłonecznieniu jest w pełni widoczne przy 2/3 maksymalnej jasności. Model C9 który ma chyba najwyższa jasność z wszystkich oledów to już w ogóle musi być bajka.

 

Nie wiem skąd masz takie dane ale Panasonic GZ 2000 ma większą jasność zarówno w SDR jak i hdr

Panasonic SDR: 420cd/m2  HDR: 900 cd/m2
LG C9 SDR  335 cd/m²  HDR 726 cd/m²

Zródło Rtings i Hdtv Polska

 

Dla porównania Samsung q90 r

SDR 831 cd/m² HDR 1287 cd/m²

 

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Michał102 napisał:

 

Tylko w efekcie HDR chyba nie chodzi o to, by TV walił Ci po gałach cały czas, tylko wtedy, kiedy rzeczywiscie trzeba (jakieś słońce, światło latarki itp). 

Jeśli lubisz wypalanie gał przez cały czas, no to cóż... co kto lubi. 

Oczywiście i na oledzie tak jest. Ustawiasz jasność, i podświetlenie Oled na maxa a to podbija tylko i wyłącznie szczytowe wartości. Czerń jest dalej idealna i reszta obrazu nie jest sztucznie „doświetlona”. Efekt HDR jest najlepszym co przytrafiło się telewizorom od wejścia HD.

Odnośnik do komentarza

Powiem wam ze dla mnie sdr na poziomie 800 robi mega robotę.
Można HDR wyłączać tak jak chyba Kobik pisał.
Zobaczymy co pokaza gierki na ps5 bo na ps4 różnie bywa.

Nie wiem ile jeszcze z oled wycisną ale te mini ledy mają mega potencjał.
Oby tylko tryb gry nie kastrowal efektu.
Przynajmniej coś sie dzieję w temacie tv.

Wysłane z mojego MI 8 SE przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza

Interesowałem się swego czasu PUSami 6xxx, ale wybito mi z głowy tu na forum z powodu tragicznego ponoć systemu.

 

Skymasterow nie znam, bralbym z tych podanych Samsunga.

 

Ale jesli to ma byc tylko chamskie pudło do ogladania TV to w sumie najtańsza opcja bym sie kierowal. Chyba nie będzie miało znaczenia, czy kolor trawy bedzie mial 0.2% więcej G w RGB :dunno:

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Jak myślicie, następna generacja skorzysta jakoś szczególnie z HDMI 2.1? Szczerze mówiąc, jeśli nowym targetem będzie 4k/60FPS, to nie widzę jakiejś szczególnej potrzeby wymiany TV tylko dla podbitego 8K czy pojedynczych gier wyciągających na konsolach więcej niż 60 FPS w minimum 4K.

Oczywiście oddzielną kwestią będzie jakość HDR, odwzorowania czerni oraz kolorów, funkcje smart, ale czy tak naprawdę HDMI 2.1 nie jest standardem dużo bardziej przyszłościowym niż PS5 i Series X?

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...