Skocz do zawartości

Noob kupuje telewizor bądź monitor pod PS5/XSX


Antares

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj mija równo miesiąc jak mam oleda i ma on dla mnie tylko jedną wadę - nie jestem już w stanie patrzeć na inny telewizor :laugh:

Idąc do znajomych czy rodziny nie jestem w stanie cieszyć się u nich z oglądania filmu, bo albo obraz jest jedną wielką szarą sraką, albo w koło jasnych elementów świecą aureole jak nad najświętszą panienką :yao:

Jak wjedzie jakiś film o tematyce kosmosu gdzie na czarnym tle świecą gwiazdy, to jest pozamiatane. 

 

No i mało kto porusza tą kwestię, ale oled w grach rozwala system za sprawą ostrości poruszającego się obrazu. Widać to szczególnie w grach FPP jak ruszamy kamerą... na LCDku obraz się rozmazuje jakby drastycznie spadała rozdziałka, a na oledzie dalej wszystko ostre i nie migocze. 

 

Nie wiem jak te LCDki z topowej półki, bo nikt ze znajomych takiego nie ma, ale te powiedzmy średniaki w kwotach do 5k za 55 cali mogą oledowi ssać pałe i jak komuś zależy na jakości, to nie ma innego wyboru jak właśnie oled :)

  • Plusik 4
  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Wiele osób wymieniło paruletnie crapowate krawędziowe LCDki na OLEDy, gdzie przepaść jest ogromna i nie ma żadnego porównania z Faldami choćby ze średniej półki.

Dyskutowaliśmy nie raz, podobnie jak na temat smolistej czerni, jasności, kolorów, sam miałem Plazme / Oleda i wróciłem na stare lata do LCD bo przetestowałem chyba każdą wadę wszystkich posiadanych telewizorów i dokładnie wiem gdzie do jakiego użytkowania mogę kupić jak telewizor. Czy Oled ma lepszy obraz niż LCD - zdecydowanie tak!

Czy obraz na Faldzie jest jak szmata względem Oleda do tego stopnia, że "nie można na niego patrzeć" - no nie, jak ktoś tak twierdzi to niech w końcu odwiedzi znajomych z dobrym LCD.

Odnośnik do komentarza

@Michał102 co masz na myśli pisząc o topowych LCD ciekaw jestem jakie to modele, akurat jakimś pasjonatem tv nie jestem. Kupiłem XR w grudniu i jestem mega zadowolony z wyboru. Ale u mnie tv jest do wszystkiego więc padło na lcd z jednego powodu (głównie). Mam bardzo jasny salon i średnio w trakcie dnia wygląda jasność oleda. Akurat mam porównanie do C1 od kumpla i to tak na prawdę przeważyło.

Wydaje mi się, że z całej tej dyskusji najważniejsze to być zadowolonym z wyboru. Nie rozumiem po co te ataki z jednej i drugiej strony skoro ktoś z tego co ma jest zadowolony to nie wiem po co drążyć i sobie wrzucać nawzajem.

Odnośnik do komentarza
14 minut temu, easye napisał:

No ja moglbym do usranej smierci wstawiac ten filmik.

 

Jak komuś chce się rzygać od "szarej sraki" średniej półki Falda za 1/3 ceny (oczywiście w zależności od rozmiaru) to może niech skontaktuje sie z psychiatrą.

 

15 minut temu, easye napisał:

Jak komuś chce się rzygać od "szarej sraki" średniej półki Falda za 1/3 ceny (oczywiście w zależności od rozmiaru) to może niech skontaktuje sie z psychiatrą.

 

Cena jest raczej o 1/3 niższa niż 1/3 ceny oleda. Niezła manimulacja, w sam raz do TV wars. :lapka: 

Odnośnik do komentarza

Nie chce się tu wykłócać, bo takiego naprawdę porządnego LCDka nie miałem okazji oglądać, no ale jakoś nie uwierzę w to, że taki telewizor poradzi sobie tak samo jak oled w scenach z kosmosem, gdzie ma być totalnie ciemne tło i mały punkcik świecący na max możliwości matrycy. 

Odnośnik do komentarza
15 minut temu, easye napisał:

No dobrze, to połowa ceny - 75 cali LCD 6-7k, 77 Oled 13-14.

 

Im większa przekątna tym bardziej opłaca się brać FALDa. Osobiście mnie drażni przy graniu w nocy czy oglądaniu fimów to, że jednak jest ten blooming, ale z ceną nie wygrasz. Za to tak do 65" (co zakładam jest raczej górną granicą przeciętnego użytkownika) skusiłbym się jednak na OLEDa, bo różnica jest tak średnio ok. 33%, ale jakość obrazu warta zapłaty.

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, mattaman napisał:

Jak tam VRR w soniakach led? emoji12.png

Ma być choć ja obserwuję tylko XR więc ma być jakaś łatka, która ma wprowadzić. W sumie mam też ps5 więc mam nadzieję, że wprowadzą w końcu. Obiecałem sobie, że jak teraz się okaże, że tych gadżetów nie wprowadzą to już więcej tv od Sony nie kupię.

Z ciekawości sprawdziłem scenę nieba na tv i wygląda na prawdę solidnie, ale nie ma co porównywać takich scen do oleda bo w nim zawsze będzie lepiej z tą czernią. Ale tak jak wpisałem w XR nie narzekam na obraz czerń jest zdecydowanie lepsza niż we wcześniejszym lcd Sony, który miałem no i giercowanie to klasa teraz.

Odnośnik do komentarza
43 minuty temu, mario10 napisał:

Ma być choć ja obserwuję tylko XR więc ma być jakaś łatka, która ma wprowadzić. W sumie mam też ps5 więc mam nadzieję, że wprowadzą w końcu. Obiecałem sobie, że jak teraz się okaże, że tych gadżetów nie wprowadzą to już więcej tv od Sony nie kupię.

Z ciekawości sprawdziłem scenę nieba na tv i wygląda na prawdę solidnie, ale nie ma co porównywać takich scen do oleda bo w nim zawsze będzie lepiej z tą czernią. Ale tak jak wpisałem w XR nie narzekam na obraz czerń jest zdecydowanie lepsza niż we wcześniejszym lcd Sony, który miałem no i giercowanie to klasa teraz.

 

No to jest mega zaleta OLEDów. Natywnie LCD strasznie rozmazują obraz w ruchu. Dopiero te ultra szybkie monitory dają radę, ale one są głównie w 1080p. 

Z drugiej strony OLED wciąż bardziej rozmazuje od CRT. Trochę niesamowite, że za czasów PSXa grałem z kumplami w Quake 3 w 120fps z zerowym rozmazaniem ruchu lepszym, niż w najnowszych OLEDach. No, ale 17 cali i chyba z 20 kilo. :yao:

 

Z jeszcze innej strony, to są techniki wyostrzania ruchu w LCD. Nie są one normalnie włączone i nie są bez wad, ale jak komuś na tym zależy, to może okazać się to dobrą opcją. 

Kiedyś już wrzucałem ten przykład:

 

LG C1

 

Spoiler

C1.png

 

Samsung Q70

 

Spoiler

Q70.png

 

Zaletą Samsunga jest to, że te tryby poprawiania płynności i rozmazania ruchu są obciążone znacznie mniejszym input lagiem. Na tyle małym, że to jedyna marka na rynku, która daje grywalne 15ms laga w tym trybie. Inne marki motion interpolation robią z lagiem blisko niegrywalnego 100ms. 

Odnośnik do komentarza

Tylko czy te tryby gry w LCD nie pogarszają jakości obrazu? 

W moich starych samsungach różnice były spore, soniacz wd750 którego to do tej pory miałem to samo - po wybraniu trybu gry wiele opcji poprawiających jakość było niedostępnych i ogólna jakość spadała na ryj. 

 

W LG C1 jaki tryb bym nie wybrał, to obraz jest kosa bez żadnych strat w jakości 

Odnośnik do komentarza

Ajj szkoda, że nie poczekałem kilku dni i nie kupiłem teraz C1 na wyprzedaży.

 

Pierwotnie chciałem kupić LCD Sony XR90j. Analizowałem miesiącami, a w końcu jak zobaczyłem go w sklepie na żywo to skrzywiłem się, bo na tle innych telewizorów wyglądał gorzej niż mój 8-letni Panasonic (ja wiem, że kalibracja, gówniane sklepowe demo i te sprawy, ale jednak). W końcu wziąłem OLEDa. Raz się żyje, a wcześniej nie testowałem takiego TV. Na telefonie mam AMOLED już 3 lata. Nadal ma super obraz i nawet nie wiedziałbym o możliwych problemach, gdybym nie robił researchu dot. telewizorów (smartfon używałem nie mając świadomości jaki mam typ ekranu). 

 

Co do sprzętu elektronicznego, zawsze liczy się szczęśliwy traf. Ja nigdy nie kupię TV Samsunga - ojciec ma LCD Samsung i świeżo po gwarancji już dwa razy naprawiał matrycę (następnym razem pewnie go wywali).

 

Co do nowych LCD Sony też są różne opinie. Dźwięk jak z puszki, wyblakłe kolory, zaciemnione rogi, kiepska konstrukcja ramek, Android wieszający się po tygodniu. Wszystko zależy od tego jak człowiek trafi i na ile jest wybredny.

Odnośnik do komentarza
14 minut temu, Michał102 napisał:

Tylko czy te tryby gry w LCD nie pogarszają jakości obrazu? 

W moich starych samsungach różnice były spore, soniacz wd750 którego to do tej pory miałem to samo - po wybraniu trybu gry wiele opcji poprawiających jakość było niedostępnych i ogólna jakość spadała na ryj. 

 

W LG C1 jaki tryb bym nie wybrał, to obraz jest kosa bez żadnych strat w jakości 

 

W trybie gry wszystkie poprawiacze obrazu są wyłączone, by obniżyć input lag. OLED jednak najmniej tych poprawiaczy potrzebuje i obraz wciąż wygląda doskonale. 

Black frame insertion przyciemnia obraz. Motion interpolation może powodować dziwne problemy, ale to zależy od marki i ustawień. 

W filmach daje to efekt serialu nagranego tanią kamerą cyfrową - obraz jest nienaturalnie płynny jak w wiadomościach. W grach ten efekt może powodować duży input lag. Wszystkie marki mają z tym lagiem problem, poza samsungiem. 

 

Odnośnik do komentarza

Ahhhhhrrr piękna jest ta wymiana.Tak czy inaczej po co ta cała szopka.Od paru ładnych lat można by powiedziec stara prawda qled=salon, oled=sypialnia  zdaje w 100% egzamin. Do tego mój mały kamyczek wszak piszemy, żyjemy tu na forum stricte gejmingowym-game mode.No wlasnie,game mode.Rzecz przez którą albo tak naprawde dzięki której zaczołem poważnie zastanawiać się nad oledem w przeszlosci.  Pozdrawiam przy piątku krweczka

Odnośnik do komentarza
24 minuty temu, starfik napisał:

Ajj szkoda, że nie poczekałem kilku dni i nie kupiłem teraz C1 na wyprzedaży.

 

I pomyśleć, że jeszcze półtora miesiaca temu 55C1 był za 6999 :yao:

Wtedy to już temat telewizora odpuściłem, jednak znowu cena spadła poniżej 5k i poleciałem po niego czym predzej uzbrojony w kij jak na premierę plejstejszyn, żeby w razie co mieć jak walczyć o tą ostatnią sztukę. Następnego dnia wszystkie markety zrobiły takie ceny i jak widać jeszcze spadają. 

Odnośnik do komentarza
13 minut temu, Shen napisał:

To mowicie, że warto? Sprawdziłem kilka poprzednich stron ale to głównie napierdalanka oled vs lcd. Patrzyłem modele na ten rok, ale cena za wysoka.

 

Napierdalanka była głównie po to, by zaprzestać inny rodzaj napierdalanki. :yano:

Jeśli cena za wysoka, to rozważ A1. Tracisz 120Hz, ale to prawdopodobnie jedna z najbardziej przechajpowanych funkcji dostępna w bardzo nielicznych grach i z której i tak wielu nie będzie chciało korzystać przez uboższą grafę/rozdziałkę. 

Odnośnik do komentarza
2 minuty temu, C1REX napisał:

Napierdalanka była głównie po to, by zaprzestać inny rodzaj napierdalanki. :yano:

Jeśli cena za wysoka, to rozważ A1. Tracisz 120Hz, ale to prawdopodobnie jedna z najbardziej przechajpowanych funkcji dostępna w bardzo nielicznych grach i z której i tak wielu nie będzie chciało korzystać przez uboższą grafę/rozdziałkę. 

Ale wiesz ze przy vrr te 120hz pomaga? 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...