Skocz do zawartości

+++ CHCESZ KUPIC/ZMODERNIZOWAC KOMPA?


mlodziak1993

Rekomendowane odpowiedzi

34 minuty temu, Frantik napisał:

@krzyhu923

To 2133MHz to nominalna prędkość jaką wspiera procesor. Po włożeniu pamięci będą działać właśnie z taką częstotliwością - lub niższą, jeśli ich domyślne taktowanie jest mniejsze. Wszystko powyżej tych 2133MHz to już będzie de facto OC, na przykład poprzez odpalenie profilu XMP lub ręczne ustawienie timingów :) 

Tutaj musisz patrzeć w specyfikację płyty głównej i listę QVL obsługiwanych przez nią pamiątek - często producenci wyszczególniają tam, z jaką maksymalną prędkością dane pamięci będą\powinny działać, a przynajmniej z jaką były testowane. W Twoim przypadku bez problemu powinieneś móc puścić swoje na tych 2666MHz z XMP.

 

Jaki to konkretnie model płyty i pamięci?

U mnie nawet przy wyłączonym XMP,  bez podkręcania pamięci ustawiają się na te 2666 Mhz. Płyta MSI Z170A G43 PLUS - obsługuje pamięci DDR4 do 2400 Mhz normalnie, a od tej wartości do 3200 to już OC. Tak że nie rozumiem, dlaczego bez żadnego OC ustawia się maksymalna wartość, tym bardziej, że od 2400 to już podkręcanie w przypadku tej płyty. RAM to Kingston HyperX FURY 2666 Mhz - mogą obsługiwać 2133, 2400 oraz 2666 Mhz bez OC i 2666 Mhz w XMP właśnie. Chyba dla spokoju ducha ustawię te 2133, bo większej różnicy w grach nie stwierdziłem, a podobno większe znaczenie od samej prędkości ma ilość pamięci.

 

NK1IbSh.png

Timingi dla 2133 się zgadzają, a druga informacja, którą podkreśliłem sugeruje, że maksymalna prędkość obsługiwana przez procesor ma znaczenie.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza

Może masz gdzieś włączone jakieś automatyczne OC?

Dobra, w sumie to cholera wie od czego zależy prędkość z jaką RAM działa od razu po włożeniu w kompa. Przypomniało mi się, że u mnie było to 2400MHz i kompletnie nie wiem z jakiej okazji - płyta MSI X470 Gaming Plus, według jej specyfikacji najwyższa obsługiwana prędkość niebędąca OC to 2600MHz.  RAM 3200MHz i faktycznie hula z taką prędkością  po odpaleniu profilu XMP.  Zaś procesor w specyfikacji ma maksymalnie 2933MHz :dunno:

Te 2666MHz nie będzie u Ciebie nijak niebezpieczne, tym bardziej jeśli nie zauważasz żadnych anomalii w działaniu komputera. Ryzyko niestabilności zaczęłoby się dopiero, gdybyś próbował podkręcać pamięci ponad ich deklarowaną prędkość, czyli w Twoim wypadku właśnie 2666MHz

Edytowane przez Frantik
Odnośnik do komentarza
14 minut temu, Frantik napisał:

Te 2666MHz nie będzie u Ciebie nijak niebezpieczne, tym bardziej jeśli nie zauważasz żadnych anomalii w działaniu komputera. Ryzyko zaczęłoby się dopiero, gdybyś próbował podkręcać pamięci ponad ich deklarowaną prędkość, czyli w Twoim wypadku właśnie 2666MHz

No właśnie nie do końca było OK. Grając w Elex czasami wyrzucało mnie do pulpitu z jakimś błędem, akurat podczas ekranu ładowania, czyli de facto ładowania danych do pamięci RAM. Nie znalazłem na ten temat nic w internecie, a i po zmianie taktowania na niższe problem zniknął. Przynajmniej jeszcze się nie spotkałem. Niby to gierka Piranii, ale tak jak napisałem nie znalazłem tego problemu w internecie, a pojawiał się nie zawsze.

 

No i jeden jedyny raz załapałem taką zwiechę, że reset CMOS nie pomógł - dopiero wyjęcie pamięci RAM i ponowne włożenie pomogło.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza

Ewentualnie aktualizacje biosu płyty mogą coś pomóc, jeśli producent pochylił się nad kwestią kompatybilności pamięci w kolejnych jego wersjach, ale poza tym to nie mam pomysłu czym to może być spowodowane :dunno: 

Dość dziwny przypadek

Odnośnik do komentarza
W dniu 11.09.2018 o 16:09, easye napisał:

Do czego ta maszyne skladasz?

 

Żeby pograć w Cyberpunka na ultra. :) 

 

 

 

Tak na serio: Autocad i Revit. Modelowanie na plikach Point CLoud (takich skanach laserowych 3D, które mają >100 giga). Dla Revita nie ma za szybkiego procesora, do obsługi takich plików nie ma górnego limitu pamięci. W załozeniu w zestawie będzie 128g RAMu ale że mam mało pieniażków, to wolałem sobie teraz dołożyć do procka.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Ło matulo ale bym płul sobie teraz w brodę jakiś nie kupił gtx 1080ti a czekał dalej na 2080/2080ti . Jak na moje skok wersji TI za mały na swoją cene a 2080 kompletne rozczarowanie. Ceny na NL olx poszły o 100-200e w górę odkąd kupiłem 1080ti więc ludzie dość przytomni.

Odnośnik do komentarza

Do dziś pamiętam jak ojciec kupił pierwszego pieca i gdy już zrobiło się ciemno ( zakładam że była z 23-24 ) znajomy skończył wszystko wgrywać z grami włącznie. Padło w tym momencie jedno z ważniejszych pytań brzmiące "Możesz zagrać w jedną grę i idziesz spać" w tym momencie patrząc na ikonki i z za ramienia ojca co tam wgrywali wleciał pierwszy Turok , aż się łezka w oku kręci jak wtedy ta gra robiła ( pamiętam też dobrze z tamtego okresu Tomb Raider II i patent z kręceniem się z racą i saltem w tył by pominąć etap gry ale mając do wyboru babe a gościa z karabinem mordującego dinozaury wybór był oczywisty).

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Ktos wie dlaczego nagle znowu sprzet komputerowy tak zdozal?

Chcialem kumplowi pomoc w wyborze zestawu i widze ze i5 8400 prawie 700 zl drozszy niz na poczaku miesiaca, GTX 1080 srednio 300-600  zl drozej.

Wszytsko przez sukces RTXow? xD

Edytowane przez easye
Odnośnik do komentarza

@easye @Bielik Myślę, że nie w takim stopniu dolar, co po prostu za niska podaż i za wysoki popyt -> w efekcie ceny Intelów niemalże wystrzeliły w kosmos

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/podwyzki-cen-procesorow-intel-coffee-lake.html

 

Tymczasem AMD się cieszy i skrzętnie korzysta z sytuacji

 

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/sprzedaz-procesorow-we-wrzesniu-mniejsze-zainteresowanie-modelami.html

Edytowane przez Frantik
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Dziewczyna ma teraz GF 960, na co lepiej wymienić na 1070 8GB czy 1080 8GB? Kompa używa do renderowania i autocada i tu pytanie czy jest sens brać 1080 do takich zastosowań. Na 960 marudzi. Czasem ja na nim w coś pogram ale niezbyt często :d 

 

Nie chce mi się rozczytywać w necie znowu dwa dni więc pytam się was o poradę. 

Edytowane przez Ukukuki
Odnośnik do komentarza
W dniu 6.10.2018 o 20:50, Ukukuki napisał:

Dziewczyna ma teraz GF 960, na co lepiej wymienić na 1070 8GB czy 1080 8GB? Kompa używa do renderowania i autocada i tu pytanie czy jest sens brać 1080 do takich zastosowań. Na 960 marudzi. Czasem ja na nim w coś pogram ale niezbyt często :d 

 

Nie chce mi się rozczytywać w necie znowu dwa dni więc pytam się was o poradę. 

Lepiej wymieniać na 1080 bo jest wydajniejsza. 

 

18 godzin temu, Gumiś_JaGoDa napisał:

Szukam dysku SSD 256 GB do laptopa (SAMSUNG NP350E5C-S04PL). Polecacie coś konkretnego?

Cokolwiek Samsunga, Sandiska, Corsair, Goodram, każdy model do takich domowych będzie wystarczający. 

Odnośnik do komentarza
W dniu 7.10.2018 o 13:28, Gumiś_JaGoDa napisał:

Szukam dysku SSD 256 GB do laptopa (SAMSUNG NP350E5C-S04PL). Polecacie coś konkretnego?

Tylko https://www.x-kom.pl/p/405758-dysk-ssd-samsung-250gb-25-sata-ssd-860-evo.html

 

Zgodnie z poleceniami kolegów. poza tym sam kupiłem jakieś 2 tygodnie temu do lapka. Polecam.

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza
56 minut temu, raven_raven napisał:

To tanieją te komponenty czy drożeją, bo co post to inna opinia. Chciałoby się kiedyś zrobić upgrade swojego już pięciolatka, ale ceny wciąż przyprawiają o mdłości :frog:

ale PO CO? Tak szczerze ja mam już 7 letni komp z 4 letnią kartą gtx 970 i nic nie musze wymieniać wszystkie gry działają na 8gb i moim i7. Oczywiście na kompie nie gram w asasyny czy wolfensteiny a gry rts, crpg czy przygodowe. Żaden indyk czy gra aaa z tych gatunków jeszcze mojego kompa nie zmęczyła.

 

Z tego co się orientuje ty tak jak ja grasz na konsolach w gry aaa. Myślę że warto będzie zrobić upgrade jak wyjdzie gra którą będziesz chciał ograć na PC i nie będziesz mógł jej uruchomić w wysokich ustawieniach. Wtedy wydatek będzie uzasadniony :)

 

Co do cen to jest niezła sinusoida bo kupuje często kompy do pracy i raz lepiej raz gorzej. Ceny niestety są wysokie i przy wymianie takiego procka albo ramu z ddr 3 na 4 trzeba wymienić prawie wszystko. Nagle z głupiej wymiany jednego podzespołu robi się cały komp. Ja już doszedłem do tego etapu z komputerem że nie opłaca mi się upgrade a cała wymiana. Poczekam aż wyjdzie civka, total war, jakiś crpg lub jakiś indyk który zakrztusi obecną maszynę. Myslę że dobrym momentem na wymianę będzie premiera nowych konsol od sony lub ms. Wtedy powinny gry ruszyć do przodu a i wymagania pójda w górę. Tak jak było w okolicy premiery ps4 i xboxa one. 

 

 

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

No trudno by po 7 latach wymianiac 1 cześć - to już rzeczywiście lepiej sprzedać cały zestaw i kasę z niego dołożyć do nowego. Za taka 970, pamieci, procka wzialbys naprawde spoko pieniądze.

Ze sprzętem sinusoida straszna - 3 tyg. temu za i5-8400 zapłaciłem 750 zl, teraz kosztuje srednio 1100-1200. 1080 przez pewien czas w tym okresie można było wyrwać za 1900-2000, obecnie 1070 sa drozsze. 

Edytowane przez easye
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...