Skocz do zawartości

Dawne (i dzisiejsze) pisma o grach poza PE (PSX Fan, P+, OPSM, i inne)


Rekomendowane odpowiedzi

Z tymi triumfami to bym nie przesadzał. CDA jako jedyne przetrwało z tamtych czasów, w dużej mierze zapewne dzięki płycie, a teraz pokolenie 30+ nie pozwala im umrzeć z czystego sentymentu.

To już ten moment w historii, że zaczynamy z rozrzewnieniem się cofać w czasie do okresu, gdy było lepiej.

Zresztą zauważcie, że przy okazji kolejnych rocznic (25 lecie, 300 numer) nikomu nie przyszło do głowy zorganizować czegoś ekstra dla czytelników TERAZ. Nie wiem, jakiejś fajnej gry na płycie, spotkania urodzinowego, konkursu. Zamiast tego przy każdej okazji wałkowane są STARE DOBRE CZASY. Wspominki, anegdotki, kiedyś to było. A żadnej idei czy inicjatywy w rodzaju "nadal może być fajnie bez sięgania do wspomnień lepszych czasów, zróbmy coś miłego".

 

A nie, sorry, dali kupon zniżkowy na pizzę. :we_need_to_go_deeper:

Odnośnik do komentarza

Dla mnie za duże zmiany zaszły w CDA aby to dalej czytać. Nie podobają mi się nowi redaktorzy i recenzowanie masy szrotu na całą jedną stronę. Wolę PSXE i Pixela. Z dawnych czasów bardzo lubiłem Świat gier komputerowych, stare polskie czasopismo które otrzymało się do 2003 roku. Byłem wtedy dzieciakiem z podstawówki a i tak wolałem takie podejście niż CDA czy cybermychę. CDA to się kupowało głównie dla pełniaków, zinów czy kącików tematycznych na płycie. 

Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, Sedrak napisał:

A ja ostatnio kupiłem dwa numery CDA po poleceniu kolegi z forum i jestem zadowolony. Przeczytałem całe, a z ostatnimi numerami PSX miałem już problem.

Z psxe to z tego co obserwuję na różnych forach, coraz więcej osób ma problem. Nie chodzi mi o te pseudodramy internetowych oszołomów, które ostatnio się nasiliły, ale o samą zawartość magazynu. Jakby gdzieś ulotniła się pasja. To tak jak z niektórymi pracownikami w firmach. Odbębnić 8 h, zamknąć biurko i do domu. Nic ponad obowiązek, zero pomysłu. Zresztą niektóre firmy też tak pracują. 

Kiedy ostatnio w psxe pojawił się jakiś nowy dział czy pomysł? Była jedynie rewizja, jeśli się nie mylę. Zrobili DC i GTS. Tyle ich widzieli. Jak mam czytać kolejny raz o Wiedźminie czy Platige Image to wolałbym zgrentgen na temat gry/gier, sprzętu, czegoś innego. Tematów jest mnóstwo! W czasach pandemicznych, wiele razy na łamach podawali, że życie przeniosło się do sieci. Czy nie możnaby raz na miesiąc zrobić wywiadu z kimś znanym/mniej znanym? Chyba że taką rolę spełniają twórcy green hell? Zamiast tracić strony na kinomana czy kącik o horrorach to lepiej zaprezentować ciekawostki ze świata gier. Rzucam teraz: gra karciana GoW, gra planszowa MGS, książka o Amidze, zbiórka na KS, limitowana edycja z LRG. Opcji jest multum.

Recenzje też mnie przytłaczają. 20-30 gier w numerze od 1/3 do 2 (hurra; ale to było dlc, buuuuu) stron.

 

O konkurencji w postaci Pixela się nie wypowiem, bo nie czytam od lat, kiedy jeszcze mieli fajne okładki i super jakość papieru. Pixel to dla mnie wciąż szemrane towarzystwo po syfie z SS, które wielokrotnie się blaźniło odnośnie wiedzy konsolowej. 

 

CDA ostatnio mocno przykuwa moją uwagę z dwóch powodów. Pierwszy to fenomenalne wręcz okładki, chyba dotąd niespotykane w PL, a przywodzące na myśl GI czy Edge. 

Druga kwestia to recenzje. Nie może być tak, że Persona 5 S w periodyku o konsolach (psxe) dostaje 1 stronę, a w cda 2 (czy tam 2 i 4, już nie pamiętam). Gadanie, że ludzie nie kupują prasy dla recenzji nie przemawia do mnie. A jeśli tak jest to niech ktoś przestanie recenzowania na 1/3 strony i robi recki na stron 12. Mało, ale treściwie. Obawiam się jednak, że nikomu się już nie chce.

  • Plusik 3
Odnośnik do komentarza
4 godziny temu, Kmiot napisał:

To już ten moment w historii, że zaczynamy z rozrzewnieniem się cofać w czasie do okresu, gdy było lepiej.

Dla mnie juz ten moment dawno nastapil i wiaze sie z powrotem (jesli mowimy o pisamch) do czasow kiedy lekture SS zaczynalo sie od Kombat Korner.

 

I tak jak w cda nigdy nie czulem tego luzu z SS czy PE to teraz jest to moje glowne pismo do czytania. Z pe mam prawie dwla lata zaleglosci, z cda "jedynie" 7 numerow... I tak jak czytam co piszecie to pe ma te same bolaczki co dawniej: recenzje gier na 1/3 (ze w cda wiecej szrotu? ok nie kazdemu podejdzie co recenzuja ale wole 1 strone o jednej gierce niz o trzech, co chyba wlasnie podbija liczbe gier), nastawienie redaktorow i to co ja jeszcze pamietam czyli calkiem plaska publicystyka. Nie potrafie sobie przypomniec jakiegos fajnego tematu z pe, moze retro od Kluski ale to mam teraz w cda. Tak samo w pismie o konsolach nie przeczytalbym pewnie o dramie z facebookiem (jesli bylo zwracam honor) czy podobnymi branzowymi ale nie konsolowymi historiami. Widac tez roznice w warsztacie bo jednak cda co by o nim nie pisac to zawsze bylo lepsze pioro niz wszystkie poprzednie magazyny wziete do kupy. Teraz jestem na numerze lutowym i recenzje, zapowiedzi, wstep siegaja gora 50ej strony, dalej leci publicystyka. No i tez jej format mi sie podoba, czuje ze za kazdym razem jestem zaskakiwany. A w pe temat numeru, temat techniczny, 6 stron pod rzad "gadajacych glow", retro, kacik xyz i tak od lat.

Odnośnik do komentarza
11 godzin temu, Postal napisał:

Jak już grzybiarz pyta to, kupię numer 1/96. Tylko tego mi brakuje :P

 

Ja się na album chyba skuszę, ze względu na sentyment.

https://www.olx.pl/d/oferta/czasopisma-komputerowe-cd-action-top-secret-secret-service-sgk-inne-CID751-IDLSo7L.html#869a77acc5;promoted

 

 

Grzybek moze typ ma tez drugi numer.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

ja kupiłem wieki temu archiwalne numery od forumowicza i tam własnie był pierwszy numer, chyba przypadkowo :)

Za trzeci płaciłem 150 zł, a drugiego wciąż brak. 

Dobre było jak na olx babka sprzedawała stare gazety i ten 96 i trochę 97 kupiłem za grosze.

Co do CD-A, a raczej Smugglera, to świeży wywiad z nim jest na stronce: http://zapach-papieru.pl/autorzy/poprawa.html#wywiad

zwiększyć czcionkę i można czytać.

Smuggler mówi, że kiedyś to się zarabiało na pisaniu, ale to właśnie w starych, dobrych czasach.

Dla mnie nawety i dziś, to wspominki z 2001 roku, 200 stron, 3 płyty: pełniaki, bonusy, kąciki, a cena mniejsza niż PSM z 50 stronami i demówkami.

Odnośnik do komentarza

---

jak se pomysle że zbierałem CD-A od 2001, a 5 lat wcześniej miał premierę, czyli 1996.

A dzisiaj 5 lat wstecz, to jest nic. To jest 2016 rok, kupiłem wówczas PS4 Pro, naściągałem cyfrówek, gier coraz więcej, a czasu mniej. Nie widać w branży takiego skoku graficznego/sprzetowego/poziomu życia, jak między '96, a 2001.

Odnośnik do komentarza

Mi sie Lara kojarzyla ze swietami nie jakos specjalnie ale ogolnie z tym okresem bo zazwyczaj goscila na okladach. Po latach wyszlo czemu (sprzedaz w okresie swiatecznym) i dzisiaj to moze nikogo nie dziwi ale dla mnie wtedy to nie bylo takie oczywiste. A to dlatego, ze caly rok naku.rwialy jakies sztosy i nikt nie biadolil o sezonie ogorkowym, przerwie przed targami, roku rozliczeniowym itd. i nie kisil premier.

 

I ciekawostka. Jak podaje wiki premiera Tomba 4 miala miejsce w listopadzie 99. Wiec w momencie jak wyszedl ten numer spokojnie mogli juz dac recenzje. Tyle ze wersja pl wyszla dopiero w lutym 2000. Takie to byli czasy.

Odnośnik do komentarza
5 godzin temu, Mejm napisał:

Jak dla mnie to logo jest biale a nie monochromatyczne. Ale ja lubilem dyskobola i "kicz" wiec pewnie sie nie znam.

 

12 lub 13 miejsce w rankingu czytelnikow ta okladka zajmie. 

Jest monochromatyczne, czyli jednobarwne(tak rozumiem to określenie, jeśli błędnie to proszę wybaczyć). W tym przypadku jest białe, a miesiąc temu było złote, zależnie od potrzeb. Przy poprzedniej wersji logo cieżko było o zabawę kolorami. Dodatkowo dzięki swojej prostocie można w fajny sposób dostować je do stylu graficznego danej produkcji, wyżej mamy takie załamanie kształtu wpasowujące się estetykę nowego Battlefielda. 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Okładki PIXELa i CDAction to obecnie najlepsze co można znaleźć na rynku - schludnie, bo nie nasrane. W ogóle niesamowicie propsuję ekipę CD-A, bo chociaż byli krok od zamknięcia to nie dość, że utrzymali się na rynku to jeszcze aktywnie działają w mediach społecznościowych, mówimy o kanale na YT czy aktywność na instagramie - posty admina nie silą się na fajność, a są często oczkiem do tych nieco długodystansowych fanów.

 

Jak dla mnie pismo K O M P L E T N E.

Odnośnik do komentarza
W dniu 16.09.2021 o 16:01, marbel007 napisał:

Do mnie wczoraj trafił nowy Pixel... Masakra. 

IMG_20210915_173821.thumb.jpg.00042003276383481ca083230233cd83.jpg

Pierwszy raz tak złamany na pół. 

E. Oczywiście prenumerata. 

noooo, mnie to też wkurwia. Zwłaszcza że zbieram gazetki i mam równiutko ułożone na półce. Ja wiem, że to nie wina redakcji, no ale jak to wygląda?

IMG-7897.jpg

Potem tego nie sprzedam :nosacz:

Chyba czas pokazać pani Basi w kiosku pod blokiem PE i niech mi załatwia dostawę u siebie.

PS @MYSZa7 nie odpisałeś :) a że nowa strona to sam sobie odpowiedziałem.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...