Skocz do zawartości

Dawne (i dzisiejsze) pisma o grach poza PE (PSX Fan, P+, OPSM, i inne)


Rekomendowane odpowiedzi

Przeglądam sobie tego darmowego PDFa CD-Action, a tam ciekawe pytanko w GameWalkerze: Twój pierwszy PC lub konsola?

Smuggler: stary Pong na początku lat '80, a potem dłuuuuuuuuugo nic i Xbox 360.

Mac Abra (czyli też Smuggler): same kompy od zx spectrum, c64, po amigę

siekiera: zx spectrum/pegasus

9kier: pc z 70Mhz

Cormac: atari 130XE (...)

Jak widzicie, pececiarze i dla takich czytelników kierowane jest to pismo. Nigdy nie czułem, że te recki konsolowych gier piszą pasjonaci - bardziej z punktu biznesowego CD-A musiało zrobić się multiplatformowe w czasach PS3/X360 więc taki Smuggler kupił Xboxa 360 :) Jeden typ widzę nawet zaczynał od Xbox One...

To tylko w Psx Extreme, czuć konsolowców, maniaków konsol.

Jest jeszcze do wyboru Pixel, ale tutaj mam wrażenie że to starzy pecetowcy, którzy wrócili do grania po x latach przerwy. Pamiętam w grupie fejsowej się sprzeczałem z typem że d-pad jest do platformerów 2D i niech gra d-padem a nie gałką jak mu tak ciężko. Zostałem potem zgłoszony jako konto fejkowe, no ale jak główny gość Pixela, gra w Wolfensteina touchpadem na lapku :) to i czytelnicy przyzwyczajeni do comba mycha+klawa, mają problem na padzie.

 

 

  • Plusik 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza

Gorzej jak później dorwie się taki jeden z drugim i napisze recenzję gry z gatunku w który nigdy nie grał. Pamiętam reckę FF Tactics: War of the Lions (w wersji na iOS) z oceną 6 albo 7/10 i w minusach wysoki poziom trudności, a w recenzji coś w stylu "Gra jest trudna, pierwszą walkę powtarzałem parę razy"...

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza

CDA to wciąż pismo mocno pecetowe. Mają kilku konsolowców, ale trzon jest z betonowej blachy. Najlepiej widać to w sytuacjach, gdy jakaś gra po okresie ekskluzywności na konsoli wreszcie wychodzi na PC, a oni po raz drugi walą recenzję na 6 stron, traktując to jak ogromne święto. Ostatnio tak było z Death Stranding (mimo, że kilka miesięcy wcześniej była recenzja wersji PS4), czy też Horizon: ZD. Nie zauważyłem, żeby to działało w drugą stronę, bo np. Gears Tactics dostało recenzję tylko przy okazji premiery PC, a o wersji na XB już nikt się potem nie zająknął. W sumie detale i nie żebym się czepiał, ale tendencja bywa wyraźnie widoczna.

Odnośnik do komentarza

To jest pismo dla blacharstwa, dlatego prawie wszystkie pisma kupowałem, poza CDA. Nic mnie tam nie przyciągało. Ale przy obecnej posusze na rynku i bardzo pozytywnej jakościowo zmianie po przejęciu przez nowego wydawcę, zacząłem to kupować i nawet przyjemnie się czyta. Trochę za dużo jest tych popoerdolek na blachę, już lepiej poświęcić więcej stron na jakiś hit, czy więcej felietonów. 

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza

Mam ostatniego Pixela. Premiera miesiąca: Little Nightmares II - recenzja jakiegoś randoma na PÓŁ strony. No nie wiem, co tak słabo.

 

W CDA dużo przyjemniejsza lektura.

 

Co do konsolowości obu periodyków - czytanie tak ogólnikowych informacji nt. gier nie-pecetowych jest wręcz uwłaczające. Ale przyznaje, że Ekszyn wypada znów lepiej.

Odnośnik do komentarza

Przeczytałem to CDA (prawie) od deski do deski. Bardzo dobry numer, w przeciwieństwie do Pixela, przy którym trzymają mnie jedynie obrazkowe felietony Kleja. Reszta jest skrajnie nudna - od recenzji po publicystykę. Miło poczytać dla odmiany opinie znanych weteranów (Medium okiem Siekiery). Nie jest jednak idealnie, bo formuła AR od dawna nie ma nic wspólnego z humorem, testy sprzętów gdzie lwia część jest polecana zakrawa o absurd no i czytając swoją drogą miłe wspominki, odnioslem wrażenie, że ponad połowa obecnej redakcji to niewiasty (jakiś parytet?). Oficjalnie przestaję kupować magazyn z przyzwyczajenia i przesiadam się na stare (nowe) śmieci :lapka:

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Też skusiłem sie wczoraj na ostatni numer CDA, które ogólnie czytam baaardzo rzadko. Szczerze mówiąc weszło mi o wiele lepiej niż kilka ostatnich numerów PE. Ciężko powiedzieć dlaczego, może po prostu PE już mi się znudziło, nie czuję tam w ostatnim czasie zajawki na pisanie o grach, ciągle smęcenie o kondycji prasy też mnie odpycha. W CDA podoba mi się różnorodność gier, kącik kulturalny, kilka ciekawych artykułów w tym mega interesujący wywiad z Wiktorem Żwikiewiczem. 

Btw, prujecie się o to, że CDA jest dla blacharzy i nie mają zajawki na konsole, ale w tym numerze są dwustronicowe recenzje Bravely Default 2 , Persona Strikers i Mario także niezrozumiałe jest dla mnie to pierdololo. 

Odnośnik do komentarza
18 minut temu, number_nine napisał:

Btw, prujecie się o to, że CDA jest dla blacharzy i nie mają zajawki na konsole, ale w tym numerze są dwustronicowe recenzje Bravely Default 2 , Persona Strikers i Mario także niezrozumiałe jest dla mnie to pierdololo. 

Faktycznie dlugo nie czytales cda bo oni recenzuja gierki na konsole juz od 15 lat.

Odnośnik do komentarza
42 minuty temu, Lipa napisał:

Kupiłem jeden numer z wyborem gry roku 2020.

Jak na pierwszym miejscu ujrzałem Cyberpunk, to już wiedziałem, że kolejnych numerów nie będzie.

Ja naprawdę nie rozumiem dlaczego ludzie jak czytają nominacje do gry roku od razu rozumieją przez to, że była to najlepsza gra w danym roku. Prawda jest taka, że to CP 2077 było na ustach wszystkich w poprzednim roku, wyszło jak wyszło, ale przy okazji CDA dodało, że było to jednocześnie największe rozczarowanie 2020.

Odnośnik do komentarza

A jak inaczej rozumieć "wybór gry roku 2020"?

Skoro robimy ranking NAJLEPSZYCH GIER, to oczekuje rzetelności

Gdyby to był ranking O JAKIEJ GRZE SIĘ NAJWIĘCEJ PISAŁO I PRZY JAKIEJ GRZE BYŁO NAJWIĘCEJ SZUMU, to nie miałbym nic do wyboru redakcji.

Jeśli jednak ktoś na siłę wrzuca tego crapa na pierwsze miejsce, jako najlepszą grę danego roku, to naprawdę coś musi być z nim nie tak.

W roku gdzie wyszedł Ghost of Thushima, TLOU 2, przegenialne ORI 2..

Odnośnik do komentarza

Crap to na pewno był i jest na konsolach starej generacji, z tego co pamiętam to zostało to tam opisane i wyjaśnione, ale nie mam teraz tego numeru przed sobą, więc nie odniosę się do tego w 100%. Poza tym dyskwalifikowanie magazynu za wybór w mocno subiektywnym zestawieniu jest bez sensu. CDA broni się innymi treściami. Publicystykę mają znakomitą i za to im chwała. Z kolei recenzje od dawna przestały mieć dla mnie większe znaczenie, nie będę się specjalnie ekscytował opinią innych osób na temat danej gry. Taki sam obojętny stosunek mam do wszelkich podsumowań czy rankingów w danych magazynach.

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, number_nine napisał:

Btw, prujecie się o to, że CDA jest dla blacharzy i nie mają zajawki na konsole, ale w tym numerze są dwustronicowe recenzje Bravely Default 2 , Persona Strikers i Mario także niezrozumiałe jest dla mnie to pierdololo. 

No ja miałem co innego na myśli pisząc, że to pismo silnie pecetowe, więc przytoczę tylko jeden przykład, dlaczego tak myślę.

 

Death Stranding wychodzi na PS4, CDA robi recenzję na 6 stron (czy ile tam, ale dużo) --> po roku DS wychodzi na PC, CDA znów robi recenzję na 5 stron (w tym dwie na art otwierający), choć gra w zawartości nic się nie zmieniła i wystarczyłaby strona na wypunktowanie różnic technicznych.

 

Podobnie z Horizon Dawn, ale tu przynajmniej okres między grą PS4 - PC był długi.

 

No, ale ogólnie wielkie święto i obszerne recenzje, gdy głośna gra dotychczas ekskluzywna dla konsoli wychodzi na PC. W drugą stronę to już tak nie funkcjonuje.

Odnośnik do komentarza
5 godzin temu, grzybiarz napisał:

https://allegro.pl/oferta/wielka-ksiega-gier-piotr-mankowski-gratis-10555347144

drogo jak na książkę, w której są 4 strony poświęcone NESowi :)

wypunktowałem parę miesięcy temu wszystko co mi się nie podoba, wraz z fotami, nie chce mi się szukać, może gdzieś tu jest.

Czemu tak drogo?

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...