Skocz do zawartości

Pomoc przy kupnie auta


Gość GregZPL

Rekomendowane odpowiedzi

Ogólnie jak kiedyś testowałem auta to wersja 1.4 150 TSI + DSG w Leonie była bez porównania szybsza od całej konkurencji w podobnej konfiguracji. 

Tak samo 1.5 125 koni bardzo fajne silniki. 

A co do KIA to naprawdę wersja 1.5 160 koni w dct bardzo dziwnie działa. Skrzynia zmienia biegi bardzo dobrze, ale kiedy się depnie kickdown to nawet moja narzeczona zwróciła uwagę, że skrzynią zmienia biegi z opóźnienie w porównaniu np. do octavi 2.0 TDI w DSG (chociaż tutaj w Skodzie była montowana mokra skrzynia DSG, która jest fenomenalna). 

Jednak i tak dalej uważam, że Kia jest świetnym autem. Rewelacyjne prowadzenie, świetnie zawieszenie, bardzo dobrze zrobione wnętrze i bardzo ładna. W chuj żałuję, że nie udało się jej kupić, ale trudno. Tak miało być. 

W czerwcu będę miał już nowe (używane) auto zamiast skody. Niestety musiał mocno zmienić plany, ale myśl o braku leasingu ma 5 lat i płacenia co miesiąc ponad 1000 zł za auto, które nie jest tym co chciałem mija się z celem. 

 

Edit:

Widzę trochę pobiegłem myślami, ale dużo tutaj pisałem o swoim aucie, więc podzielę się moimi przemyśleniami. 

 

 

Edytowane przez Sedrak
Odnośnik do komentarza

Honda Civic VII w dieslu mojej kobiety nadaje się już do zezlomowania. Auto w aktualnym stanie nie przejdzie przeglądu (w zawieszeniu dużo do roboty i z tylu hamulce wraz z zaciskami) i nie chce już ładować ani grosza w te auto. Może jeszcze bym wydał na robotę 1500zl ale biorąc pod uwagę fakt ze auto było po dzwonie, co chwile wyskakuje tryb awaryjny, kopci na czarno, ruda tańczy jak szalona i jeszcze dużo pierdolek do zrobienia w środku to po prostu już dosyć xd 

Szukam czegoś jak najtańszego do miasta i najważniejsze żeby mało paliło. Chce wydać jak najmniej ale maksymalny pułap to 10k. Czy takie polo/lupo w dieselku to dobra opcja? Najbardziej cenie sobie japonczyki i Niemców ale inna dość dobra opcje tez przyjmę 

Odnośnik do komentarza
3 hours ago, LeifErikson said:

W takich pieniądzach chyba nie ma co się nastawiać na konkretną markę, tylko brać coś w jak najlepszym stanie.

Wpis, poszukaj najpierw co w ogóle jest dostępne w okolicy w tych pieniądzach, może coś pewnego od rodziny, a po zlokalizowaniu ciekawego auta, już doczytaj dodatkowo opinie o konkretnym silniku.

 

Grande Punto z LPG? Jeździłem takim tylko bez gazu 5 lat temu, ogólnie auto nigdy nie zawiodło, do miasta było w porządku (z 1.2 w trasie gorzej), a fajnie wyglądało.

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza

Grande Punto również fajna opcja. Ciekawostka jest taka że to bliźniacza konstrukcja z Corsa, więc na oba te auta można zapolowac "zamiennie". Mialem troche do czynienia z jednym i drugim - co zaskakuje to obszerna kabina. Spokojnie 4 dorosłe osoby jadą, a w segmencie B to wcale nie takie oczywiste. To taki prawie kompakt. ;) I mają coś, co ja bardzo lubię, czyli daleko wysunięta i mocna pochyloną przednia szybę, co jeszcze poprawia odczucie przestronności. Blachy chyba dość solidne, o ile nie było tłuczone. No i proste benzyniaki idealne pod gaz, do tego smiesznie tanie części zamienne dostępne od ręki wszędzie. Tańsza jazda to już chyba tylko na rowerze. ;)

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Paniowie, mam zamiar za jakiś czas  kupić auto używane na firmę i mam dylemat-co się lepiej opłaca?

Przejąć leasing czy kupić auto z fakturą 23 %.

Kwotę jaką chcę przeznaczyć to około 90 tys.W chwili zakupu dysponowałbym całą gotówką.

Ktoś porównywał może jakie są rónice finansowe oraz możliwości odpisu od podatków między tymi metodami zakupu?

Odnośnik do komentarza
15 minut temu, mcp napisał:

ty, no nie wiem czy to jest dobry pomysł pytać na forum o gierkach o takie rzeczy, księgowej nie masz?

Parę osób w tym temacie brało auto na firmę-oprócz 12 latków jest tu też sporo trochę starszych graczy.

Księgowej w niedzielę przeszkadzać nie będe-pytam na razie orientacyjnie.

Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, adi napisał:

Paniowie, mam zamiar za jakiś czas  kupić auto używane na firmę i mam dylemat-co się lepiej opłaca?

Przejąć leasing czy kupić auto z fakturą 23 %.

Kwotę jaką chcę przeznaczyć to około 90 tys.W chwili zakupu dysponowałbym całą gotówką.

Ktoś porównywał może jakie są rónice finansowe oraz możliwości odpisu od podatków między tymi metodami zakupu?

 

@balon @_Red_ ?

Odnośnik do komentarza

Leasing operacyjny vs zakup za gotówkę i włączenie w środki trwałe. W zasadzie wszystko co mógłbym z własnej perspektywy opisać zawiera się tu w podsumowaniu

 

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-kupno-samochodu-na-firme-w-jaki-sposob

 

Ja bym się 90k nie pozbywał od razu, bo przy obecnych stopach procentowych kwota ta mogłaby mi przynosić dodatkowe korzyści. A leasing to jak tanie kredytowanie przez kilka lat (mój leasing wyniósł 5% ale nie rocznie tylko łącznie na całe 4 lata, wiec śmiesznie małe odsetki za możliwość podzielenia na tyle rat).

 

Z drugiej strony leasing to niejako dzierżawa. Auto nie jest twoje do czasu wykupu, wiec trzeba spełniać oczekiwania leasingodawcy (co do zakresu AC/OC, możliwości wyjazdu za granicę, przeglądów technicznych itp.). 

 

Dodatkowo nowy ład przyblokował główna zaletę optymalizacji podatkowej w leasingu tj. wykupienie auta na użytek prywatny przez 6+ miesięcy, a potem sprzedanie go jako osoba fizyczna bez podatku (jak każdą ruchomość będącą w posiadaniu pol roku lub więcej). Można niby kombinować z darowizna na kogoś z rodziny, ale szczerze nie chce mi sie, zostawimy je sobie na kolejne 5 lat, będziemy brać paliwo i eksploatację w koszty. Przy sprzedaży auta będzie to jednak przychód z działalności.

 

Przy zakupie na fakturę na raz za gotówkę pozbywasz się z kieszeni 90k, potem odpisujesz przez 5 lat raty amortyzacyjne wliczane w koszty (cos jakbys sam sobie robił leasing). Po skończeniu amortyzacji i sprzedaży auta cała kwota idzie w przychód działalności bo nie ma już czego odliczyć.

 

Nie wiem jakie są tutaj kwestie vatu bo mamy działalność zwolniona z VAT.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
13 godzin temu, mcp napisał:

To jutro ją zapytaj, jak masz księgową i jej płacisz to wal do niej z pytaniami, na pewno będzie bardziej kompetentna niż koledzy z forum, just sayin :reggie:

samochód w DG to jest temat-rzeka

Dzięki za radę.W zasadzie 99% pytań na foum jest niepotrzebne, bo zawsze znajdzię się ktoś inny, kto odpowie lepiej.W zasadzie to można pokasować wszystkie działy i zostawić tylko CW.

Godzinę temu, _Red_ napisał:

 

 

Nie wiem jakie są tutaj kwestie vatu bo mamy działalność zwolniona z VAT.

Właśnie Vat jest u mnie kluczowy.Poza tym nie wiem jak teraz jest z ratami leasingowymi przy podniesieniu stóp procentowych.

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, Dave Czezky napisał:

Jak masz wolny hajs, ktorym nie chcesz obracac, to nie ma zadnego sensu pierdolic sie z chujowym leasingiem. 

Co do Vatu, to polowe mozesz odliczyc.

Rozumiem,że  auto zaksięgowałeś różwnież do użytku prywatnego?Nie miałeś możliwości wprowadzić tylko do użytku firmowego, czy nie chciało Ci się bawić w "kilometrówki" ?

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...
14 minut temu, Ukukuki napisał:

Jak wygląda rejestracja nowego samochodu? Z tego co wiem salon dostaje moje upoważnienie i rejestruje w moim imieniu. Ile czasu to zajmuje? 

 

Głównie chodzi mi o to kiedy będę mógł wrócić na kołach samochodem xd jak salon dostanie tablice? 

Wsio zależy od handlowca kiedy będzie mu się chciało przygotować dokumenty do wydawki :)  Ostatnio jak braliśmy auto dla żony, to w piątek nam rejestrowali w poniedziałek  odbieraliśmy. 
 

 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...