Skocz do zawartości

+++ CHCESZ KUPIC/ZMODERNIZOWAC KOMPA?


mlodziak1993

Rekomendowane odpowiedzi

Ja bym chętnie na luzie sobie pykał na xboksie, ale wkurwia mnie to ciągłe pierdolenie spencera, które na milion sposobów ma mi obrzydzić tę konsolę i zasiać ziarno niepewności w kwestii słuszności inwestowania w tę platformę. Co czytam jakieś newsy z giereczkowa, to jebani wizjonerzy z MS na kolejny sposób wyciągnięty z dupy planują klęskę tej konsoli.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
8 godzin temu, easye napisał:

No i? I mam teraz najtańsza wersję gainworda Phenix 4080 który jest chłodniejszy i cichszy niż najdrozsza wersja MSI.

Tam skolei najtanszy Ventus ma lepsze temperatury niz ta piekna metalowa zabudowana karta za 1000zl wiecej. Zdania nie zmieniłem...

 

Piszczące cewki zaś możesz trafić w każdej wersji karty.

 

I widzę różnicę w obudowach, ale akurat z całego komputera dla mnie to ma najmniejszy priorytet. To jedyna część w PC na której można spokojnie zaoszczędzić. 

 

Może będzie 1-2 stopnie więcej w lato na podzespołach, może wiatraki będą ciut głośniejsze ale nie jest to dla mnie jakiś game changer. Ot co.

 

Teraz mam 5800x3d i 4080 w bardzo małej obudowie z cienkiej chińskiej blachy za 300 zł  i wciąż temperatury na bardzo przyzwoitym poziomie.

Porównując to z benchmarkami, które zawsze są robione w topkach to zaryzykowałbym znowu stwierdzeniem że różnica żadna.

 

Mogłem mieć super obudowę z 4070TI albo wydać 350 zł na bude i wsadzic w nia 4080. Cieszę się, że zdecydowałem się na to 2gie.

 

W high endowych kartach jak 4080 czy 4090 faktycznie nie ma znaczenia jaki brand weźmiesz wszystkie są dobre. Co innego kupić jakiegoś budżetowego ventusa, wyje to bardziej od ps4

 

Co do porównania konsol do pc to ps5 najbliżej do rx 6700

 

 

Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, Homelander napisał:

A ja bym chętnie sobie kupił takiego zajebistego kompa jak ma Tjery, tylko mnie nie stać :) 

 

Powiem Ci, że 4090 (celując w max ustawienia, 4K DLSS Quality i 100+ fps) w wieluuu grach się nudzi, szczególnie tych bez rozbudowanego RT, bo tylko takie gry jak np. CP2077 z Path Tracingiem (i dodatkowymi modami graficznymi) wymagają w rozdziałce, w której gram (w zależności od tytułu albo 4K albo 3840x1620 UW), użycia kombinacji DLSS Quality + DLSS FG żeby mieć koło 90 fps. Mi akurat ta spora nadwyżka mocy mega pasuje, bo uwielbiam czysty, stabilny i wyraźny obraz i nadwyżkę mocy pcham w rozdzielczość. Teraz np. na świeżo ogrywam Horizona FW gdzie do gry wystarcza mi w zupełności 80-90 fps, to na max ustawieniach + DLSS Quality gram w rozdziałce 5760x2430 :D oczywiście tylu pikseli na ekranie fizycznie nie ma, więc to wszystko jest przez DLDSR, ale finalnie gałki oczne jakością tego co na ekranie są pozytywnie masakrowane, ale umówmy się, nie jest to konieczne do grania w świetnej jakości ;) 

Także na chwilę obecną żeby każdą gierkę ogrywać praktycznie w maks jakości, w wysokiej rozdziałce ze świetną jakością obrazu i 60+ fps w zupełności wystarczy 4080 (a i słabsza karta w zależności od docelowej rozdzielczości), a tu już można złożyć kompa na luzie sporo poniżej 10K. Nawet takie kasztany jak Dragons Dogma 2 da się "naprawić" dzięki DLSS FG.

Masę zmienia DLSS Quality, przy jego obecnej jakości granie w natywnej rozdzielczości nie ma najmniejszego sensu, więc na sam start masz ogromny przyrost wydajności bez straty w jakości obrazu, a biorąc pod uwagę świetny AA z DLSS nawet na tej jakości obrazu zyskujesz. Ba, teraz nawet DLSS na performance jest w 4K naprawdę niewiele gorszy niż natywka.

Do tego dochodzi DLSS Frame Gen, który na to dokładasz i z 60+ fps robisz sobie 100-120. 

Także podsumowując do naprawdę mocnego graficznie grania nie potrzeba już kwot w granicach 20K, jak to było jeszcze jakiś czas temu. Poza tym widzę, że lubisz typowo PCtowe gatunki, więc temat do przemyślenia :D Taki TW Warhammer 3 jak to wszystko płynnie śmiga i pięknie wygląda to bajka, tylko to jest tak zajebiście grywalne i tak pożera czas, że trzeba uważać :D 

Edytowane przez tjery
Odnośnik do komentarza

Jasne, że do przemyślenia. Póki co mam co robić, bo ten Steamdeck dał mi wiele wiele radochy, nawet nie przypuszczałem, że aż tyle. Niby stary koń jestem, 43 lata, gram od lat 35, myślałem, że znam swój gust i upodobania, a się okazało, że nie do końca :) Więc jeszcze parę miesięcy temu wykluczałem opcję PC, ale teraz jak najbardziej jest do rozpatrzenia. 

W każdym razie w moim obecnym stanie rodzinnym takie stacjonarne granie jest wykluczone. W 2023 na PS5 miałem wbite niecałe 40h. W rok. Na Xboxie jeszcze mniej. Więc jak coś kupię to będzie to PS Portal. Ale jak sytuacja mi się w miarę ustabilizuje to czemu nie. Dobry PC i można podbijać Stary Świat czy inne takie.

Odnośnik do komentarza
8 godzin temu, Chewie napisał:

 

W high endowych kartach jak 4080 czy 4090 faktycznie nie ma znaczenia jaki brand weźmiesz wszystkie są dobre. 

Chyba nawet od seri 4070 Ti,  podobnie było z poprzednia seria 3070-3090, jak ma 3 wiatraki to naprawdę nie było  żadnego znaczenia czy Ventus czy Suprime.

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, Ukukuki napisał:

To też zależy od podejścia, ja wolę grać w 120-140 klatkach i tak dostosowuję ustawienia gry żeby to śmigało. Lubię tą ultrapłyność i responsywność. 
 

Dlatego też w przeciwieństwie do tjery mam wywalone na RT. 

 

Są gry, gdzie RT zabiera 5-10% zarówno na AMD, jak i NVIdii, takie jak gry Capcomu Dogma 2 i Resi 4 Remake (słabsze RT, bez kilku ficzerów najczęściej, ale przy tym nieźle zoptymalizowane), gry z Lumenem RT (jak Robocop, czy Layers of Fear, to inna implementacja, mniej zależna lub też niezależna od samych rdzeni do przetwarzania RT) wtedy spokojnie posiadacze AMD, czy NVIdii mogą je zawsze zostawić na ON, bo nie żrą one zasobów, a wyglądają wciąż lepiej, niż bez tych ustawień.

 

Gry takie jak CP2077, W3, czy DL2 to duża przewaga NVidii, natomiast to nie znaczy, że na 7900 XTX/XT nie da się grać bez utraty 50% wydajności, bo jest tam dużo fajnych suwaczków :).   

Edytowane przez KrYcHu_89
dopiski
Odnośnik do komentarza

IMO to są łącznie dwie najważniejsze składowe grafiki w grach: ogólnie pojęta jakość obrazu (rozdziałka, antyaliasing, stabilność) i klatki. Bo co mi po najpiękniejszej gierce, super assety, szczegóły, modele itd. jak wszystko na ekranie jest rozmazaną mazią, a dwa, co mi po najpiękniejszej gierce z dobrą jakością obrazu jak w niskich klatkach ruszę tylko kamerą i wszystko traci swój urok. Pomijając już takie rzeczy jak sama przyjemność grania, responsywność itd.

 

Odnośnik do komentarza

Ja jestem wychowany na C64 czy Amidze, więc płynność to dla mnie pojęcie względne. W zasadzie w większości wypadków 30 klatek jest dla mnie wystarczająco płynne. Są gry, jak na przykład nowy Ratchet, gdzie w trybie 30 klatek mam wrażenie, że obraz skacze zamiast się przesuwać, ale to raczej margines. Czy to w Spidermanie, TLoU czy Cyberpunku te 30 klatek jest dla mnie super

Odnośnik do komentarza
3 minutes ago, GearsUp said:

Komputery nie są do grania tylko do nauki :)

 

To dokładnie powiedziałem rodzicom w 1998 roku jak chodziłem do technikum elektronicznego. Dali mi na kompa 3500zł, co było wtedy bardzo ok, no ale samo Voodoo2 kosztowało mnie 1500 :)

Edytowane przez Homelander
  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

Dobra, postanowiłem trochę dopłacić i chyba wezmę 4070 Ti super. Chcę przeznaczyć ok. 8k, ale przydałby się jakiś w miarę legalny windows (chyba da się taniej niż za 600 zł)? + montaż w jakimś lokalnym serwisie, bo z morele/xkom nie chcę ryzykować. Co sądzicie? Ma to sens przy 2560x1440px?

 

image.thumb.png.f58891eef049f9a052c8f3cdbbe9c033.png

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...