Skocz do zawartości

PSX Extreme 313


Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, sadiker napisał:

Przecież po daną grę sięgnie też fan danego gatunku

Niby tak, ale z drugiej strony można założyć, że fan gatunku i tak sięgnie po grę, niezależnie od werdyktu.

 

Ja wychodzę z założenia, że fana gatunku nie trzeba przekonywać, a antyfana gatunku nie przekona nawet 10/10. Recenzja mogłaby operować gdzieś pośrodku, między niezdecydowanymi graczami, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości czy to gra dla nich. Nie mam nic przeciwko dawaniu gier do recenzji fanom danego gatunku czy serii, ale od profesjonalistów wymagam zdolności do krytycznego spojrzenia nawet na obiekt cyfrowych westchnień. Odrobiny chłodnej głowy.

  • This 1
Odnośnik do komentarza

Oceny "cząsteczkowe" już dawno wyjechały z pisma, a spory o główną ocenę nadal są. Wraca się więc do pytania czy są one wogóle potrzebne? Wielu nawet nie czyta recenzji tylko od razu patrzy na cyferkę i potem przychodzi rozczarowanie albo nieświadome pominięcie fajnego tytułu, który akurat autorowi do gustu nie przypadł. 

 

Plusy dla Dżuja i Adamusa za ich teksty o Y2K i Czarnym kryminale. 

Edytowane przez PiotrekP
  • Plusik 1
  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

No najwięszky ból dupy wiadomo że jest o oceny, ale ważniejsze, żeby potencjalne wady zostały wytknięte w tekście, co najwyżej z ewentualną uwagą recenzenta, że jest fanbojem i ma je w dupie. Wtedy każdy po swojemu oceni czy dla niego ma to znaczenie.

Co do rozczarowań, to nikt przecież nie podejmuje decyzji o kupnie gry za 300pln na podstawie cyferki w gazecie. Chyba

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, sadiker napisał:

No ale lepiej niech już recenzuje fanatyk(ew by wypośrodkować, dodać trzy grosze Hiva, który ostatnio w swoich(nielicznych) recenzjach zawsze na wszystko narzeka). Przecież po daną grę sięgnie też fan danego gatunku. Chociażby dawali 11/10 jakiejś grze w wyścigowej to mnie nie zmuszą do zagrania w nią, bo ścigałek nie lubię.

Dostałem w poniedziałek.

 

 

Możesz to poprzeć jakimiś cytataki? 

Zupełnie się z tobą nie zgadzam ale może możesz to jakoś wybronić.

 

Zgadzam się z Łomem i Kmiotem 100% racji!

 

8 minut temu, PiotrekP napisał:

Oceny "cząsteczkowe" już dawno wyjechały z pisma, a spory o główną ocenę nadal są. Wraca się więc do pytania czy są one wogóle potrzebne? Wielu nawet nie czyta recenzji tylko od razu patrzy na cyferkę i potem przychodzi rozczarowanie albo nieświadome pominięcie fajnego tytułu, który akurat autorowi do gustu nie przypadł. 

 

Są potrzebne bardzo dobrze podsumowują tekst. Jeśli ktoś patrzy tylko na ocenę numeryczna to raczej nie wypowiada się na temat recenzji. 

Odnośnik do komentarza

Cyferka cyferką, ale nawet krótkie podsumowanie (plusy/minusy) sugeruje, że mamy do czynienia z mesjaszem, grą idealną i pozbawioną wad. Bo czymże są drobne spadki płynności w jednym mieście? Nikt mi nie wmówi, że ktoś zauważył taki detal, ale innych (choćby drobnych niedogodności) już nie.

 

Sadiker zaproponował jeszcze, aby dorzucać do recenzji 3 grosze HIVa, bo "on na wszystko narzeka". Problem z Hivem obecnie jest taki, że chłop już od lat nie siedzi w grach, przestał się nimi jarać, gra tylko w CoDy, Destiny i ściągałki, więc trudno, żeby miał coś do powiedzenia na cokolwiek spoza jego kręgu zainteresowań (czyli 95% pozostałych gier na rynku).

 

Nie ma co ukrywać, że obecnie jest takim Krychowiakiem reprezentacji PE - nikt nie ujmuje mu zasług, wkładu w złote czasy PE i okresu dobrej formy, ale teraz funkcjonuje tam głównie z przyzwyczajenia i automatu, niewiele wnosi, a zakres jego zadań to minimum (któremu i tak nie zawsze daje radę).

 

Chłop jest poza branżą, nie można na nim polegać (terminowość), jest ograniczony gatunkowo, a to tylko kilka z jego zalet.

 

:)

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

W dodatku Hiv nie potrafi ogarnąć forumka. Trochę dlatego, że ma wyjebane, trochę dlatego, że jeszcze nie daj boże przeczyta tu coś negatywnego na swój temat, a jak powszechnie wiadomo, psycha jest słaba u tego pana. 

 

Podejrzewam, że taki Konsolka nie miałby żadnych problemów, żeby zajrzeć ze 2 razy w miesiącu na forum i wyłowić kilka ciekawych opinii o ostatnim numerze.

Ale nie, niech dalej "ogarnia" to wypalony eksgracz, siedzący w PE tylko za zasługi.  

  • Plusik 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza

Nie mogę pogodzić się z oceną Quake 2 Remaster, zwłaszcza że robiony "jak u obcego" RDR remaster dostał taką samą. Recenzja jest za krótka i nie wspomina np. o rozszerzeniu poziomów o wycięte etapy, o wypchanym contentem ID Vault z grywalnymi poziomami z targów czy z paczek dla dziennikarzy, o multiplatformowym multiplayerze czy fajnych opcji dla niepełnosprawnych. Do tego sporo filtrów "pogarszających" grafikę aby przywrócić Quake do własnych wersji ze wspomnień. Oraz to, że remaster jest darmowy dla posiadaczy oryginalnej wersji cyfrowej. I jak się niby nowe akcje przeciwników nie sprawdzają? Skaczący Berserkerzy sprawiło, że są wreszcie wyzwaniem, a niektórzy wrogowie wreszcie mogą zeskakiwać i gonić gracza.

No serio, recka robiona aby odklepać. Zero szacunku dla jednego z najlepszych FPS-ów w historii.

 

Ps. Był jakiś artykuł o tej serii w PE? ;)

 

 

Odnośnik do komentarza

Nie żebym autora bronił, ale chłop dostał na recenzję Quake 2 całą 1/3 strony.

Czytaj: mniej niż Aynsel na recenzję jakiegoś nieokreślonego symulatora farmera czy JRPG, który #nikogo (po pół strony).

Nie da się tego zrobić inaczej, niż na kolanie, bo to jest ile? 200 słów? Nie ma z czego rzeźbić. Zawsze będzie się prezentowało, jakby było zbyt oględne i pospieszne. Zawsze coś pominiesz dla ciebie nieistotnego i nieznaczącego, dla innych odwrotnie.

 

Tym bardziej, że wydźwięk recenzji Q2 jest całkiem pozytywny i zachęcający, a "niska" ocena to zapewne wypadkowa surowego kompasu ocen Konsolite i jego wstrzemięźliwości przed docenieniem jakiegokolwiek remastera/remaku/jakiejkolwiek gry. Choć Metroid Prime dał 9, więc potrafi docenić dobry remake :banderas:

 

Czekamy na oficjalny komentarz.

Odnośnik do komentarza

Ja tylko dodam, że porównywanie ocen remastera RDR i Q2 nie ma większego sensu, bo pisały je w różne osoby. My naprawde z reguły nie wiemy co kto dostał do recki i ile wystawił:) choć przyznam, że zbieznosc cyferek przy tak roznym podejściu do odświeżania jest niefortunna:]

 

W ogóle recenzowanie portu będzie remastera to temat na artykul na 6 stron. Niby co w tym trudnego a zawsze jest zagwozdka czy przesadna wierność oryginałowi to zaletą, czy wada. Czy brać pod uwagę jakość remasterowanego tytulu (super remaster gownianej gry ocenisz lepiej niz sredni remaster arcydziela?). Jaka wagę w ocenie powinna miec cena (hipotetyczny port herosow3 na switcha zrobiony 1 do 1 przy cenie 10 zeta dostalby 9, przy cenie 200 oceną byloby... no wlasnie?). Każdy inaczej na te zagadnienia, a sprawy nie ulatwia fakt że mamy erę remakeow, remasterow, rebotow, portów, duchowych spadkobierców etc...

Odnośnik do komentarza

Nie wiem dlaczego ocena 7 (dobra) jest na tle pomarańczowym? To detal ale uważam, że znaczący. 7 bliżej do gry bardzo dobrej (8) niż średniej (5) a jest w tej samej grupie. 

Myślę, że dyby ocena 7 była jeszcze na zielono (jasny zielony) to więcej pojawiło by się ocen 7 a tak często mamy naciągane ósemki.  Byle załapały na kolor zielony. 

Zawsze mi zgrzyta gdy widzę dobrą grę wsadzoną do grupy średników (wizualnie). Nie pisałem o tym bo to detal. 

 

  • Plusik 3
Odnośnik do komentarza

Red Dead Redemption w zestawieniu z Quake II to praca typowo na odwal się. Dopiero teraz pojawiła się możliwość 60 klatek na sekundę, czyli oczywistości, której jako gracz, oczekuje bezwględnie od każdego remastera i nie przemawiają do mnie argumenty twórców typu "no sorry, zgubiliśmy kod źródłowy" jak dżentelmeni z Konami, gdy robili kolekcję HD Silent Hilla. 

Odnośnik do komentarza
W dniu 7.10.2023 o 11:36, Mendrek napisał:

Nie mogę pogodzić się z oceną Quake 2 Remaster, zwłaszcza że robiony "jak u obcego" RDR remaster dostał taką samą. Recenzja jest za krótka i nie wspomina np. o rozszerzeniu poziomów o wycięte etapy, o wypchanym contentem ID Vault z grywalnymi poziomami z targów czy z paczek dla dziennikarzy, o multiplatformowym multiplayerze czy fajnych opcji dla niepełnosprawnych. Do tego sporo filtrów "pogarszających" grafikę aby przywrócić Quake do własnych wersji ze wspomnień. Oraz to, że remaster jest darmowy dla posiadaczy oryginalnej wersji cyfrowej. I jak się niby nowe akcje przeciwników nie sprawdzają? Skaczący Berserkerzy sprawiło, że są wreszcie wyzwaniem, a niektórzy wrogowie wreszcie mogą zeskakiwać i gonić gracza.

No serio, recka robiona aby odklepać. Zero szacunku dla jednego z najlepszych FPS-ów w historii.

 

Ps. Był jakiś artykuł o tej serii w PE? ;)

 

 

Jak sam zauważyłeś recenzja jest krótka, ale tak to jest gdy dostaje się 1/3 strony i gdy człowiek zaczyna pisać to musi kończyć bo limit znaków wyczerpany. 
Z tym brakiem szacunku to bym polemizował, owszem q2 był ważna gra, o czym jest w recenzji, jednak to było lata temu. Zreszta wydźwięk recenzji jest pozytywny. Osobiście od remastera ( w zasadzie re-realise) oczekiwałbym czegoś więcej, choćby tego co ma miejsce z modami, a nie tylko portu. 
Rozumiem ze oczekiwałeś innej oceny,  jednak w mojej opinii 7 to adekwatna nota.

 

Odnośnik do komentarza
W dniu 7.10.2023 o 23:56, Kmiot napisał:

Nie żebym autora bronił, ale chłop dostał na recenzję Quake 2 całą 1/3 strony.

Czytaj: mniej niż Aynsel na recenzję jakiegoś nieokreślonego symulatora farmera czy JRPG, który #nikogo (po pół strony).

Nie da się tego zrobić inaczej, niż na kolanie, bo to jest ile? 200 słów? Nie ma z czego rzeźbić. Zawsze będzie się prezentowało, jakby było zbyt oględne i pospieszne. Zawsze coś pominiesz dla ciebie nieistotnego i nieznaczącego, dla innych odwrotnie

Dosłownie tak jak napisałeś ;)

 

W dniu 7.10.2023 o 23:56, Kmiot napisał:

 

Tym bardziej, że wydźwięk recenzji Q2 jest całkiem pozytywny i zachęcający, a "niska" ocena to zapewne wypadkowa surowego kompasu ocen Konsolite i jego wstrzemięźliwości przed docenieniem jakiegokolwiek remastera/remaku/jakiejkolwiek gry. Choć Metroid Prime dał 9, więc potrafi docenić dobry remake :banderas:


 

q2 w porównaniu z metroidem to niebo a ziemia, wiec i ocena adekwatna :)

 

W dniu 7.10.2023 o 23:56, Kmiot napisał:

Czekamy na oficjalny komentarz.

Oficjalny komentarz ;)

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
8 godzin temu, Konsolite napisał:

Osobiście od remastera ( w zasadzie re-realise) oczekiwałbym czegoś więcej, choćby tego co ma miejsce z modami, a nie tylko portu.

 

 

Uhm, a co byś chciał (jeszcze) widzieć konkretnie w Quake 2 (w remasterze) co uczyniłoby go lepszą wersją siebie? :)

 

Ja rozumiem, że dziś łatwo dopieprzyć się do starej gry, że jest stara, ale akurat w moim mniemaniu Quake 2 to wciąż filar good game design'u w FPS-ach (a dziś bardziej w boomer shooterach) i zbytnia ingerencja w to byłaby ze szkodą ;)

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...