Skocz do zawartości

PSX Extreme 313


Rekomendowane odpowiedzi

376883904_906610057634399_9013033621041405376_n.thumb.jpg.b403d9463b9f4e7a241beaece86b0fbc.jpg

 

Wrześniowy numer dostępny - 28 września (czwartek)

Prenumerata - wysyłka - 26 września (wtorek)

Cena magazynu -  24,99 zł. (116 stron)

 

Już za chwilę będziemy wybierali grę 2023 roku i jeśli ktoś uważał, że branża gier wideo jest w kryzysie, to musi chyba zweryfikować swój punkt widzenia. Od początku roku na rynek trafiły wszak tak docenione przez krytyków i graczy tytuły jak Diablo IV, Final Fantasy XVI, Baldur's Gate 3, The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom, Resident Evil 4 Remake, Mortal Kombat 1 czy Starfield. To wszystko zawodnicy wagi ciężkiej, a za chwilę wjedzie jeszcze nowa Forza, nowy Asasyn czy kolejne odsłony Spider-Mana i Alana Wake’a 2. Jest bardziej niż pewne, że i te tytuły wybiją wysoko na Metacritic, więc wybór tej najlepszej gry Anno Domini 2023 będzie arcytrudny. Ale chyba zgodzicie się ze mną, że z takimi „problemami” chcielibyśmy się mierzyć co roku?   

 

Recenzje części z wymienionych wyżej tytułów znajdziecie w obecnym numerze PSX Extreme, ale miniony miesiąc ogólnie obfitował w duże premiery, więc w dziale recenzji wylądowały też Lies of P, Sea of Stars, nowa FIFA nie będąca już FIFĄ, The Crew Motorfest czy Cyberpunk: Widmo Wolności. Nie ma co ukrywać – jest grubo. Z relacji z gamescomu i przygotowanych playtestów dowiecie się z kolei czy warto czekać na takie produkcje jak S.T.A.L.K.E.R. 2, Space Marine 2,  Ghostrunner 2, Black Myth: Wukong czy Super Mario Bros. Wonder. W Kolonii sprawdziliśmy dla Was blisko 20 tytułów, a większość z nich zadebiutuje w najbliższych miesiącach. 

 

W publicystyce świętujemy 28-lecie powstania ekranizacji Mortal Kombat. Jak wyglądała produkcja, jak film prezentuje się z perspektywy czasu i jak potoczyły się losy osób związanych z projektem? Zapewne zauważyliście też, że Polskę dopadła mania "chińskich gejmbojów", kieszonkowych konsolek wypełnionych grami, również tymi z nowszych generacji konsol. Sprawdzamy ile warte są te urządzenia i czy faktycznie granie na nich, również z legalnego punktu widzenia, ma sens. Pochylamy się ponadto nad estetyką Y2K, która narodziła się wraz z PSX-em i mocno odcisnęła swoje piętno na grach, filmach, muzyce i popkulturze. A teraz wszyscy nucą – „Freestyler, łaka maka fą!”

 

Z kolei z artykułu o napisach końcowych dowiecie się wielu ciekawostek o tym, w jakich grach i filmach po raz pierwszy pojawiły się creditsy i jak twórcy wielu kultowych tytułów potrafią czynić z nich sztukę. No i jakie nagrody za ich obejrzenie czekają często na graczy. Zebraliśmy też najczęściej powtarzające się nawyki i rytuały związane z graniem na pierwszym PlayStation, co dla niejednego z czytelników może być sentymentalną podróżą w przeszłość. Fani mroczniejszych tematów docenią z pewnością materiał o początkach i rozwoju gatunku noir, tak w kinie jak i grach. Pamiętacie jeszcze Heavy Rain? Historia Metal Gear Solid Rising: Revengeance rzuci za to więcej światła na Raidena, gościa, który zastąpił Snake’a, a w którego zwątpił nawet sam Hideo Kojima. Porozmawialiśmy też z twórcami The Crew Motorfest, a w drugiej części artykułu o bilardach skręciliśmy nieco w stronę innych form tej zabawy, jak choćby uwielbiane w Japonii maszyny pachinko.

 

Miłej lektury kochani!

 

PROSIMY NIE PODAWAĆ OCEN GIER ZRECENZOWANYCH W TYM NUMERZE!

 

GAMESCOM
gamescom 2023 - relacja 16
Alan Wake 2 18
Like a Dragon Gaiden: The Man Who Erased His Name 20
Tintin Reporter - Cigars of the Pharaoh 20
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl 21
Dustborn 22
Warhammer 40,000: Space Marine 2 23
Sand Land • HYENAS 24
Banishers: Ghosts of New Eden 25
Foamstars • Undisputed 26
Ghostrunner 2 27
Little Nightmare 3 • Star Ocean: The Second Story R 28
Black Myth: WuKong 29
Assassin’s Creed Jade • Prince of Persia: The Lost Crown 30
Agatha Christie - Murder on the Orient Express 31


CO NOWEGO
Granblue Fantasy: Relink 10
Jagged Alliance 3 11
Super Mario Bros. Wonder 12
Test dysku IRDM PRO SLIM 2 TB 13
Test konsoli Anbernic RG353V 14


RECENZJE
EA Sports FC 24 34
The Crew Motorfest 36
Baldur’s Gate 3 40
Starfield 42
Lies of P 46
Mortal Kombat 1 48
Immortals of Aveum 50
Quake 2 • Agatha Christie - Hercule Poirot: The London Case 52
The Making of Karateka 52
Daymare: 1994 Sandcastle 53
Cyberpunk 2077: Widmo wolności 54
Armored Core VI: Fires of Rubicon 56
Sea of Stars 58
Goodbye Volcano High 59
Smerfy: Kart • Summum Aeterna • Crossfire: Sierra Squad 60
Under the Waves 61
Monochrome Mobius 62
Fae Farm 62
Humankind 63
Chants of Sennaar • Samba de Amigo • Red Dead Redemption 64
Eternights 65
NBA 2K24 65
Trine 5 • Bomb Rush Cyberfunk 66
Ad Infinitum • Warstride Challenges 67
HARDKOR
Mortal Kombat 28 lat później 70
Estetyka Y2K – styl epoki PlayStation, Dreamcasta i PS2 74
Napisy końcowe 78
Wywiad: The Crew Motorfest 38


RETRO
Retrocenzja 68
Bardziej bagatelne bilardy 82
Czarny GRYminał 86
Dekalog Szaraka 92
Metal Gear Rising: Revengeance - platynowe cięcie 96


FELIETONY
Fabularna tawerna [Zax] 106
Savepoint [Michał Walkiewicz] 107
Dwóch zgryźliwych tetryków [Mielu/Marcellus] 108
Na piechotę [Piechota] 109
Od gracza dla graczy [Mazzi] 111
Okiem maniaka [Roger] 115


STAŁE RUBRYKI
Co nowego 6
Ohayo Nippon 8
Dobre, bo polskie 9
Hyde Park 32
Headshot 33
Region Filmowy 102
B.A.K.A. - Bardzo Ambitny Kącik Anime 103
Comix Zone 104
Komiks - Śledziu 105
Graczpospolita 110
Listy 112
Patronite 114

 

PSX_313_Strona_01.thumb.jpg.486a805fa2cdc7c0cb4114557725a0be.jpg

 

PSX_313_Strona_04.thumb.jpg.d2d2d57626c9b5a60bf4747f1ba17950.jpg

 

PSX_313_Strona_06.thumb.jpg.c06bccea26c89d39be7a42b7cc459095.jpg

 

PSX_313_Strona_13.thumb.jpg.913bee7562731110d089a9c385717bb4.jpg

 

PSX_313_Strona_10.thumb.jpg.3e4cd80a0a7fcd4750ee84a7d8989dc8.jpg

 

PSX_313_Strona_08.thumb.jpg.a02696db51d05a75fd660eb125068cda.jpg

 

W przypadku jakichkolwiek kłopotów z dostawą, opóźnień lub innych problemów - prosimy o maile na prenumerata@psxextreme.pl lub posty w tym temacie.

Informacje o najnowszym PE znajdziecie także na naszym profilu facebookowym

Edytowane przez Roger
  • Plusik 2
  • Lubię! 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza

za "dyche" miesięcznie też nie widać posta :reggie: Aby zobaczyć treść tego materiału, musisz zostać Patronem wspierając Autora na określony próg - 13, 50, 70, 100, 200, 300, 500, 4000 zł

Ale w sumie to dobrze, przypomniało mi żeby anulować wsparcie.

Edytowane przez karmaster
patronite
  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
5 godzin temu, Jeez_PS napisał:

Jest, u mnie było sporo w empiku.

Gratki, ja tylko PDF dostałem ;)

5 godzin temu, LukeSpidey napisał:

Cholera, no tego jeszcze nie grali, żeby walczyć na noże o jedyniuśki egzemplarz szmatławca z dzieciakiem, który zanim mi wyrwał gazetę z ręki wciągnął gluta, co mu zwisał do pachy. 

LukeSpidey Wins? Fatality?

Edytowane przez Konsolite
Odnośnik do komentarza

Na okładki mam wywalone (o ile nie ma opcji wyboru), więc ani piłkokopacz z MC, ani autko z tyłu mnie nie grzeją. Za to w Mpiku był jeden ciekawy egzemplarz: okładka była przecięta pionowo na pół w zasadzie wisiała na włosku. Ciekawe, ale mimo mojego wywalenia naokładkowego nie skusiłem się :cool2:

 

Z oprawą graficzną już się pogodziłem ostatnim razem, a zatem sprawa wygląda tak: kontynuacja mojej beznadziei. Wiadomo :wallbash: Swoją drogą: jak to możliwe, żeby zamienić grafika na innego, a ten drugi miał taki sam wyrafinowany (eufemizm) gust jak ten pierwszy, że przejął te kreseczki, paseczki i "nekrologi" bez popitki ? Prędzej bym w szóstkę trafił. Z tą zamianą grafika to musiał być fake, bankowo.

 

Odnośnie czcionki, to dzisiaj wybrałem się do optyka, bo z książkami dawałem rady, ale ze szmatławcem to już po prostu męka (zwłaszcza na błyszczącym papierze), przez co jestem na numerze lutowym, a nie bieżącym. Błogosławieni ci, co po czterdziestce jeszcze okularów nie potrzebują. Do wybadania korekty szkieł dostałem do oblukania specjalny folder, ale jeszcze zaproponowałem szmatławca (bo wożę jeden w plecaku). No i pani mi mówi to, co wiem od dawna: biała czcionka na czarnym tle to zły pomysł. A ja jej na to, że rednacz tej gazety ostatnio pisał, że mu wzrok siada, a mimo to dalej takie strony idą do druku. Ale widać już ma nowe bryle, więc jest wporzo, tak ? Czytasz to, Roger, z Romanem "Bisem" ? 

Za te męki z czytaniem hyde parku to bym zamknął w izolatce bez lampy, a jedyne światło by wpadało z korytarza, przez dziurkę od klucza. I przy tym oświetleniu kazałbym czytać PE, od dechy do dechy, goddamnit !

 

A za nowe soczewki do wykartkowania powyżej tysiąc peelenów. Czy redakcja prowadzi dofinasowanie dla czytelników ? 

 

Sarkazm mode off.

Edytowane przez macGyver
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...