Skocz do zawartości

Metal Gear Solid Collection HD


Rekomendowane odpowiedzi

Ja wychodzę z założenia, że nasze/wasze kilkunasto-kilkudziesto-letnie gry nagle nie zostały wymazane z egzystencji. Nadal można sobie odpalić wersje PSX, PS2, PS3, Vita, 360 czy jakie jeszcze macie. Do zakupu nowej kolekcji nikt nikogo nie zmusza.

 

Inna sprawa, że nie można starych wydań kupić już, poza używanymi. Także nie każdy używa jeszcze tych starych sprzętów, a wiadomo, że kompatybilności wstecznej nie ma.

 

Tymczasem Master Collection zapowiada się jak najbardziej obiecująco. Trzy największe MGSy w wersjach kompletnych, dostępnych na WSZYSTKIE największe platformy sprzętowe, plus mnóstwo dodatków, od gier z MSX/NES, po Graphic Novel, cyfrowe poradniki, artbooki etc. Dla kogoś, kto nie grał, albo nie ma obecnie jak wrócić do klasyków, tudzież nie posiadał wcześniej odpowiedniej platformy, to zbiór naprawdę zacny.

 

Czy 60$ / 240zł za takie wydanie to dużo? No zależy. Oczywiście, że wolałbym taniej - "bo gry stare", "bo kiedyś można było kupić za połowę tego". No pewnie. Ale prawdę mówiąc obawiałem się nawet większej ceny po Konami. I nie czarujmy się, jakby w dzisiejszych czasach był to jakiś ewenement, bo całkiem sporo wychodzi takich reedycji japońskich gier tworzonych po linii najmniejszego oporu i mimo wszystko ludzie to kupują, w tym dużo forumkowych malkontentów również... ;)

 

Ja MGS uwielbiam, chętnie przejdę ponownie, choć raptem rok temu przechodziłem MGS2 i MGS3 na PS3. Cicho liczę, że wszystkie gry dostaną wsparcie osiągnięć (również MGS1 i może klasyki), dla dodatkowej motywacji. No i kupując te gry obecnie - szczególnie na PC - są dużo większe szanse, że nie "przepadną" one przy kolejnych generacjach, bo chyba możemy liczyć, że kompatybilność wsteczna będzie już normą przy nowych konsolach, o PC nie wspominając.

 

Czy wydanie idealne? No pewnie, że nie. Nie wiem, jaka będzie maksymalna rozdzielczość 2 i 3, ale pikseloza 1 to trochę niesmaczny żart. Rozumiem wierność oryginałowi, ale z tymi ząbkami naprawdę mogli coś zrobić.

Wiadomo już, że wersje PC nie będą miały wsparcia M+K, tylko obsługa padem. Czyli też mam wątpliwości, co do portu.

No i pozostaje lekka niepewność, czy czegoś nie wytną przesadnie, w związku z usuwaniem jakichkolwiek powiązań z Kojimą...

 

A tak poza tym? No 80zł za gierkę, nawet nie patrząc na dodatki. Jak nie na premierę, to w promocji zawsze będzie można kupić. Ja nie narzekam, dla mnie must-have, prędzej czy później, na PC szczególnie, choć i pudełeczko by się chciało.

 

 

Fakt uwzględnienia tak obskurnych pozycji jak MG na NES i Snake's Revenge też daje do myślenia, czy np. w Vol. 2 nie dostaniemy Ghost Babel oraz Acidów. Osobiście bardzo chętnie bym je przyjął na współczesne platformy. A tak, to myślę można śmiało spodziewać się MGS4, Peace Walker i prawdopodobnie Portable Ops i kto wie, czy nie Rising. No chyba, że zdecydują się rozbić wszystko na trzy zbiory (wiadomo, więcej $$$). Ale generalnie, już pomijając cenę, ja zawsze bardzo chętnie przyjmę reedycję gier, celem uwolnienia ich z dawno nieaktualnych platform.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Ale skoro trojka dostanie remake to nie wiem czemu ktokolwiek sie spodziewal ze w tej kolekcji zrobią cokolwiek ponad to co juz bylo w poprzedniej. Ja kupie na Steam zeby miec juz na wieki wieków. Tak samo zrobilem z klasykami Segi z mega drive ktore co generacje wychodza pod inną nazwą. Stage MG z MSX juz raz skonczylem. Gierek z NESa wiec nadrobie teraz. @Suavek Trofea beda ale w wersji PC obstawiam jeden komplet. W przypadku PS fajnie by bylo dostac osobne platyny na duze gierki.

Odnośnik do komentarza
13 minut temu, pawelgr5 napisał:

Trofea beda ale w wersji PC obstawiam jeden komplet. W przypadku PS fajnie by bylo dostac osobne platyny na duze gierki.

Wszystkie trzy główne gry są sprzedawane również osobno, więc powinny mieć osobne zestawy osiągnięć. Dwójka i trójka miały już w wersji HD, ale w przypadku jedynki będzie to nowość. No chyba, że pójdą na łatwiznę...

 

Nie wiadomo, co z pomniejszymi gierkami, bo prezentowane są jako dodatki/bonusy. Może być tak, jak z MG i MG2, które były częścią MGS3 i ich ukończenie z niczym się nie wiązało.

 

MGS 2 i 3 miały bardzo nierówne względem siebie platyny. W trójce można było wszystko zdobyć przy jednym podejściu, a dwójka wymagała kilkukrotnego przejścia gry i bawienia się z VR.

 

Zarówno MG na NES, jak i Snake's Revenge podobno bardzo słabe i traktuję je jako ciekawostkę. Nie sądzę, żebym zawracał sobie nimi głowę.

 

EDIT:

Jedynka też z osiągnięciami:

METAL GEAR SOLID - Master Collection Version (App 2131630) · SteamDB

  •  Added Categories
    •  Added Single-player
    •  Added Steam Achievements
    •  Added Full controller support
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza

Nie wiem, dlaczego mój post usunięto. Mogę się domyślać, więc napiszę inaczej:

 

Pojawiły się już pre-ordery na pudła Master Collection w okolicach 250zł. W pewnym sklepie znanym forumowiczom pre-order kosztuje 229zł, co jest chyba dobrą ofertą, a na pewno lepszą, niż reszta promowanych na "łowcach gier" i im pokrewnych portalach.

Odnośnik do komentarza

To by była dobra cena, gdyby w tym był Peacewalker i MGS4. W szczególności ta druga gra powinna zostać nawet nie zremasterowana, ale chociaż najtańszy, najprostszy port mogliby dodać. Z Metal Gear Solidów grałem w części od pierwszej do trzeciej. W czwórkę nie grałem i do dzisiaj nie wiem co się dalej wydarzyło w grze, ale na szczęście mogę kupić za 3 razy tyle po raz kolejny kolekcję HD.

Edytowane przez KJL
Odnośnik do komentarza

Z cyklu 'plotki i ploteczki'

 

 

Mam nadzieję, że coś jeszcze w tym Vol.2 będzie jednak. Czwórka oczywiście najlepsze info i mam nadzieję, że nie spartolą portu. Peace Walker był do przewidzenia, ale piątka to właściwie formalność, bo gra już od lat jest dostępna na wszystkie współczesne platformy, poza Switchem.

 

Koncert życzeń, ale mimo wszystko będę trzymał kciuki za kolekcję spinoffów, tj. Acid, Rising, Portable Ops, czy Ghost Babel.

Odnośnik do komentarza

Strony Steam są już aktywne - https://store.steampowered.com/sub/886314/

 

Ale z tymi cenami to przeginają. 275zł na PC, najdrożej ze wszystkich...

 

Niech spadają. Na PS5 wlatuje tańsze pudło na premierę, a na Steam się kupi kiedyś przy okazji promocji (bo i tak są to gry, które będę do śmierci pewnie ogrywał wiele razy).

 

Wygląda też na to, że wszystkie gry będą miały osiągnięcia, w tym też MG1 i MG2. Bonus Content (graphic novel i wersje NES) też są otagowane achievementami, ale tu mam wątpliwości.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...