Skocz do zawartości

PlayStation 5 - komentarze i inne rozmowy


YETI

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, darkos napisał:

Żona gra w Wiedzmina 3 wersja z PS4 we wstecznej. Kilka razy juz się konsola zwiesila wychodzac do glownego menu. Gdy gram w GT7 i WRC 23 w wersjach na PS5 konsola nie wiesza się. Wlaczylem Assetto Corse i WRC Generations w wersji na PS4 konsola tez po kilkunastu minutach grania wywalila błąd. 

 

Wniosek? Wyciągam z piwnicy swoja dobrą wysłużoną PS4 Pro :dunno: do gier z PS4 ^^

Czy u kogos jeszcze tez bywaja problemy ze wsteczną kompatybilnością? 

Z ciekawości, czemu w W3 gracie we wstecznej, skoro jest darmowy patch do PS5? 

  • This 2
Odnośnik do komentarza
13 godzin temu, Igor67 napisał:

Klucze dostępu są obsługiwane bezpośrednio przez telefony i korzystają z ich zabezpieczeń (skanowanie twarzy, palca, lub kod dostępu). Trzeba mieć minimum iOS 16 lub Android 9. Aktywacja to kliknięcie aktywacji klucza na stronie ustawień i zeskanowanie twarzy/palca/podanie kodu. Później przy logowaniu podajesz mail i telefon automatycznie pokaże systemowe okienko do autentykacji. 

  Ukryj zawartość

20-800x385.jpg.4e7127eb1aa331c74de492e81a4723c1.jpg

apple-passkeys-phone-crop.thumb.webp.64110e26d41557699ce5da0b236850ea.webp

Nie logowałem się jeszcze kluczem na konsoli, ale podejrzewam że musisz zeskanować kod QR i zalogować się na telefonie, lub wejść na stronę na telefonie i aktywować urządzenie podając kod widoczny na konsoli. Podobne flow do tego z serwisów streamingowych.

I ogólnie to jest bezpieczniejsze niż np dwuetapowe logowanie?

Odnośnik do komentarza
10 godzin temu, Square napisał:

I ogólnie to jest bezpieczniejsze niż np dwuetapowe logowanie?

W skrócie — tak.

 

Powiedzmy, że używasz obecnie tylko hasła do logowania. Jest to jeden z najbardziej podatnych sposobów na atak, tym bardziej jeśli używasz tego samego hasła wszędzie. Hasło zostanie raz wykradzione i może zostać użyte do logowania w wielu miejscach.

 

Dodajesz drugi składnik do tego logowania — 2FA. Tutaj warto dodać, że jeśli chcemy żeby to miało sens, to powinniśmy trzymać to na innym urządzeniu/w innym miejscu niż to gdzie trzymasz hasła. Tzn. jeśli trzymasz TOTP w menedżerze haseł, a ktoś znalazł do niego dostęp — to ma również dostęp do kodów. Dodanie drugiego składnika do logowania już zwiększa bezpieczeństwo naszego logowania, jednak dalej możemy być złapani na phishing. Wtedy hasło może zostać wykorzystane do prób logowania do innych stron których nie chronimy 2FA.

Polecam zakup dwóch kluczy Yubikey i używania ich do 2FA. Czemu dwóch? Jeśli jeden zgubisz, nie tracisz dostępu do systemów (np. poczta), a odzyskiwanie dostępu może trochę trwać. Jeden możemy zostawić w domu, a drugi nosić ze sobą. Klucze działają również z telefonami (NFC/port ładowania). Ja mam wpięty ten nano do komputera domowego.

 

Przy passkeys nie mamy hasła. Do logowania służy nam biometria/kod, a nasz klucz jest na naszym urządzeniu. Nie ma czego ukraść (chyba że urządzenie), nie masz też możliwości wykorzystania hasła na innych stronach (nie ma hasła :)). Nawet jeśli ktoś by ukradł nam urządzenie, musiał by umieć złamać logowanie biometryczne. iPhone posiada zabezpieczenie przed kradzieżą. Domyślnie, jeśli nie możesz zalogować się Face ID wyskakuje możliwość podania hasła. Jeśli masz włączoną tę ochronę, możliwość podania hasła odblokowuje się jedynie w znanych lokacjach typu dom. Tutaj możemy też założyć, że twoje dane nie są na tyle cenne, żeby komuś opłacało się kraść twoje urządzenie — za dużo zachodu. Jest wiele prostszych celów — osoby używające tylko haseł :) Złodzieje działają masowo — kradną/kupują bazy haseł i automatycznie sprawdzają czy którekolwiek hasło pozwoli im coś zyskać (dostęp do jakiejś strony).

 

Zostawiam jeszcze dwa artykuły, które wyjaśnią temat jeszcze lepiej
https://blog.1password.com/passkeys-2fa-totp-differences/
https://www.yubico.com/resources/glossary/what-is-a-passkey/

 

edit: dodałem link do sklepu yubikey z oznaczeniem klucza o którym wspomniałem

Edytowane przez Igor67
  • Plusik 1
  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza
16 minut temu, Square napisał:

Mam dwuetapowe logowanie odkąd wprowadzili.

:drakeyeah:

17 minut temu, Square napisał:

Czytałem kiedyś, że są też jakieś metody na wykradnięcie kodu sms, ale to chyba mocno utrudnione jest. Na razie nie odpalam, ale poczytam sobie jeszcze o tym.

Najłatwiejszą jest phishing. Wystarczy fałszywa strona na której się logujesz i sam podajesz im kod, który mogą wykorzystać na prawdziwej stronie.

 

Dla mnie passkeys to wygoda — nie muszę czekać na SMS (które dosyć często mi nie przychodzą i muszę czekać 30 sekund, żeby wysłać ponownie) + czasami same te wiadomości wyglądają jak phishing (brak polskich znaków [w niektórych wiadomościach], raz przychodzą po ang, raz po pl) i mam chwilę zawahania czy już powinienem zmieniać hasło czy to jednak prawdziwy Google :D 

 

Spoiler

google_totp.thumb.jpeg.fca892905c6d652f39347589f5537c0a.jpeg

Ja polecam włączyć passkeys i przetestować, zawsze możesz wrócić do hasła, jeśli uznasz że coś ci nie pasuje w tym rozwiązaniu.

Odnośnik do komentarza
42 minuty temu, Igor67 napisał:

Ja polecam włączyć passkeys i przetestować, zawsze możesz wrócić do hasła, jeśli uznasz że coś ci nie pasuje w tym rozwiązaniu.

Tam był komunikat, że hasło zostanie usunięte z wszystkich systemów czy jakoś tak, ale to rozumiem chodzi o zapamiętane przy automatycznym logowaniu.

Do PS to bardzo rzadko muszę się logować i tak.

Odnośnik do komentarza
8 minut temu, Square napisał:

Tam był komunikat, że hasło zostanie usunięte z wszystkich systemów czy jakoś tak, ale to rozumiem chodzi o zapamiętane przy automatycznym logowaniu.

Do PS to bardzo rzadko muszę się logować i tak.

Po konfiguracji passkey, hasło zostaje usunięte, tzn. nie można się już nim logować — tak jak pisałem wyżej: "Przy passkeys nie mamy hasła. Do logowania służy nam biometria/kod, a nasz klucz jest na naszym urządzeniu. Nie ma czego ukraść (chyba że urządzenie), nie masz też możliwości wykorzystania hasła na innych stronach (nie ma hasła :)).".

Jeśli chciałbyś wrócić do hasła, to musisz po prostu ustawić nowe na stronie playstation.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza

Na phishing dałem sie zlapac pare razy mojej firmie. Ale niestety - jak widze maila z treścią "kliknij w link by dostać podwyżkę"  to po prostu klikam i nie czytam z jakiej domeny zostało wysłane (a tam często literówka czy coś jest jedynie).

 

I później dostaje z security maila że to byl kontrolowany atak i wysyłają mnie na szkolenie z phsinigu dla starych ludzi.

  • Haha 6
  • beka z typa 2
Odnośnik do komentarza

witajcie, mam pytanie odnośnie kont na PS5 - mam swoje konto i chciałbym, aby moje dzieci mogły grać na swoich (założyłem i podpiąłem im konta dziecka). Czy jeśli mam zakupionego np. Spider-Mana, to każdy członek rodziny może grać w tę grę osobno ? I w inne? :) Jeśli to głupie pytanie - wybaczcie :)

Odnośnik do komentarza

Porównanie stelreamingu PS+ i XCloud.

Tak, jak mi się zdawało (a raczej właśnie się nie zdawało ;) ) jakościowo streaming na PS+ ma dużo lepszą jakość. Niestety jest to obarczone nieco większym input lagiem.

W ogóle szkoda, że na XCloud odpalane są gry w wersji na XSS.

 

 

Odnośnik do komentarza
7 godzin temu, Beelzeboss napisał:

To ciekawe, że sony bez tylu centrów danych i rozbudowanej infrastruktury są w stanie zapewnić tak dobrą jakość. Niestety xcloud ma zbyt duży screen tearing do bezproblemowej gry.

Pamiętaj, że Sony kupiło Onlive i Gaikai

Odnośnik do komentarza
W dniu 1.03.2024 o 13:45, Kruszon86 napisał:

witajcie, mam pytanie odnośnie kont na PS5 - mam swoje konto i chciałbym, aby moje dzieci mogły grać na swoich (założyłem i podpiąłem im konta dziecka). Czy jeśli mam zakupionego np. Spider-Mana, to każdy członek rodziny może grać w tę grę osobno ? I w inne? :) Jeśli to głupie pytanie - wybaczcie :)

 

Tak, każde konto na głównej konsoli (gdybyś miał więcej, to zawsze jedna będzie główna) może korzystać ze wszystkich gier i aplikacji. Tylko, jako że gry mają ograniczenia wiekowe, to jeśli nie ustaliłeś w ustawieniach konsoli poziomu blokady kont (wieku), to niektóre tytuły mogą się nie odpalić, dopóki tego limitu nie zmienisz/zwiększysz. W ten sposób możesz też w drugą stronę zablokować gry, w które nie chcesz, żeby dzieci grały.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...