Skocz do zawartości

Noob kupuje telewizor bądź monitor pod PS5/XSX


Antares

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem w końcu sobie to pudełko do telewizora. Mini recenzja jakby ktoś był też zainteresowany.

caee8c3da26ecbac890352c37c6b1244.jpg

Hdmi sync box od Philipsa. Jestem dużym miłośnikiem ambilight, no ale przesiadka na android tv nie wchodziła w grę, a i obecny tv do gier jest dla mnie po prostu lepszy. Jako, że od kilku lat mam żarówki hue i kilka miesięcy temu kupiłem dwie lampy hue play, mega się ucieszyłem, że philips dał możliwość niby ambilighta na każdym tv. Niby, bo to nie do końca to, a i ma swoje ograniczenia.
Na początku nie byłem za zakupem, ponieważ nie było wsparcia dla dolby vision i hdr10+, a sprzęt dosyć drogi. Zmieniło się to wraz z ostatnią aktualizacją i sync box zawitał do mnie :)

Hdmi sync box to mała skrzynka, do której podpinamy urządzenia, z którego ma ściągać sygnał do przetwarzania obrazu i dostosowywać kolory do naszych lamp i żarówek. I tu rodzi się pierwsze duże ograniczenie. Ambilight działa tylko z zewnętrznymi źródłami, więc konsole, apple tv i inne. Synchronizacji świateł nie będzie uruchamiając film ze smart tv. Dla mnie i tak ma to służyć głównie do gier.

Jak już wszystko podłączymy, to urządzenie działa bardzo dobrze, a przynajmniej póki co. Od razu wykrywa włączony sprzęt i przełącza sygnał. Do włączenia świateł służy apka w telefonie, która również działa bardzo dobrze i sprawnie, można też zrobić sterowanie pilotem, ale jeszcze nie próbowałem.

Aby wszystko działało trzeba jeszcze skonfigurować światła, za tv mam póki co dwie lampy hue play, ale do efektu jakiego chce, dojdą pewnie jeszcze dwie. Do testów na środku na dole dałem jeszcze moją ulubioną lampę hue go :)

8881f77f0ecbf8eadc5bd765b0966ca9.jpg

I tu rodzi się kolejne ograniczenie, w przypadku philips tv każda dioda led to źródło światła, nie wiem ile ich jest, powiedzmy z 30, ja aktualnie mam tylko 3, z czego jedna na doczepkę. Pełnego ambilight nie jestem miłośnikiem bo robi się shitshow za ekranem, ale jak bawiłem się u rodziców ambilightem to były możliwości ustawienia świateł strefowo, jakby zamiast 30 źródeł było powiedzmy z 6-8 i to był efekt który mi się podobał. Hue play to dosyć mocne lampy, więc jak dojdą jeszcze z dwie, będzie dla mnie w pełni zadowalający efekt. Poniżej przykłady jak to wygląda.





Jeszcze muszę trochę popracować tylko nad ustawieniem lamp bo robi się to ręcznie.

Z ciekawostki, nie trzeba się ograniczać tylko do tv i tutaj philips przygotował się na to. Cały pokój może błyskać i reagować na wydarzenia na ekranie. Wystarczy wcześniej przygotować obszar rozrywki w apce.

be3d433038788b2d16bc9f901e3bf716.jpg

Efekt? Na filmie ciężko oddać, ale cały pokój "chodzi", choć mocno to już czasem rozprasza.



Jedną ręką ciężko się steruje ;)

Z efektu jestem mega zadowolony, w końcu ambilight zawitał do mojego domu, którego bardzo chciałem. Czy warto? Jeżeli macie już jakieś lampy hue, to można się zastanowić, hdmi sync box to oficjalny koszt 1100 zł lol, ale da się wyrwać za 450-550, więc dalej niemało.

Jeżeli nie mamy lamp, to już raczej nie warto, chyba że komuś nie wadzą koszty, ale spokojnie wyjdzie z 1200-1500 zł na start.

  • Plusik 6
  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
5 godzin temu, Mantis napisał:

Myślałem nad zakupem tv 55 cali do ps3/wii u/x360 i switcha, a jak wyjdzie nowa generacja, to pod moje obecne 65 cali ona trafi, a ps4 pro i xox pod ten właśnie tv. Obecnie mam konkursowy Samsung Q90r i super mi się podoba. Ale czas zabawy z nim minął i trzeba go oddać. A nie chce mi się teraz wracać do starego tv crt 42 cale z 2012 roku. Myślsłem by właśnie ten konkursowy tv zakupić, ale obecnie w marketach gdzie jest za 5999 zł, go nie mają. Inne są jakoś mało znane. A i trochę za dużo mi się to wydaje.

 

Najlepszym teoretycznie wyborem jest LG C9, ale mam zamiar na tym tv ostro grać i nie chcę ciągle martwić się, czy coś się czasami nie wypali.

 

Ostatecznie szukając nie za drogiego tv Led, ale mającego dobry HDR, bliski wyboru jestem Sony kd-55xg9505. Czerń nie jest najlepsza, ale do przebolenia. Hdr posiada wysoki. Jedynie zaintrygowało mnie przy rozmowie ze sprzedawcom, że jego zdaniem jedynie model 75 cali posiada powłokę do poprawy kątów. Stąd chcę zapytać, czy ktoś to potwierdzi? Oraz, czy 55 cali to na pewno matryca VA?

Pchają XG95 cali wszędzie robiąc miejsce na modele 2020, jutro kupuje XH90.

Nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie czy model 55XG posiada matrycę VA, bo nawet na stronie sony, w zakładce Dane Techniczne / Obraz (Panel) jest informacja: 

Kąt widzenia (X-Wide Angle) - NIE
Ale model 85 cali już takowe ma Kąt widzenia (X-Wide Angle) - TAK
Nawet chciałem kupić XG w wersji 65 cali ale już nigdzie to nie ma :/ wszędzie gdzie widzę to mają egzemplarze ekspozycyjne z 5 letnią gwarancją. Nie dziękuję. Kupie model 2020 :) 

 

Odnośnik do komentarza

Pooglądałem nieco recenzji zagranicznych serwisów i tam dokładnie wyjaśnili jak z tym Sony XG9505 sprawy się mają. Wszystkie wielkości są VA, ale tylko 75 i 85 cali ma tą powłokę do poprawy kątów. Jako drugi tv myślę, że u mnie się sprawdzi. Powłoka mi nie potrzebna, bo i tak zawsze na wprost siedzę. Oczywiście zawsze lepiej coś mieć niż nie mieć, ale z drugiej będzie nieco lepsza czerń i jaśniejszy HDR.

Odnośnik do komentarza

Ja się teraz mocno zastanawiałem nad C9, ale czytając posty na tym forum zniechęciłem się. Bo jeśli nawet napisy w filmie mogą się wypalić, to już elementy huda z gier na pewno się utrwalą. A ten drugi TV dobierałem między innymi pod Switcha i Wii U. Zaś w grach Nintendo pełno stałych elementów. Szkoda mi bardzo, bo chciałbym doświadczyć tej OLEDowej jakości, bo wierzę, że to coś cudownego. Stawiam jednak nadal na LEDa i spokojne granie. 

 

Zaś co do Sony XG95 - świetny TV, bardzo dobre skalowanie niższych rozdzielczości, świetne kolory w trybie gra, bardzo płynny obraz, ultra wysoka jasność. Minusy? Tylko jeden - brak tej OLEDowej czerni. Tutaj w sumie o wiele lepiej wypadał Samsung Q90r, a i fenomenalnie to wygląda na moim starym KS9500, gdzie nawet pomimo większego, bo 65 calowego ekranu nie można do niczego się przyczepić. Z drugiej nie jest źle w tym Sony, a jedynie dobrze.

Odnośnik do komentarza

Z tymi wypaleniami to naprawdę nie jest reguła.. mam 55B7V prawie trzy lata i wypaleń nie ma, a w niejednej grze miałem ponad 100 godzin.. i jak w Fifie czy w Forzie Motorstport starałem się wyłączać HUD, tak w Zeldzie, Xenoblade'ach czy Forzach Horizon 3 i 4 HUD był włączony i jakoś mi się nic nie wypaliło. Logo HBO Go, Canal + ani Netflixa też się nie utrwaliło

Odnośnik do komentarza

A ja mam inne pytanie. Kalibrował ktoś z was swój TV? Mam 65NU8002 i mimo, że z ogólnych testów i recenzji jest to bardzo dobry ekran (szczególnie do grania) to cały czas mam wrażenie, że coś jest nie tak k nie mogę go dobrze ustawić. Albo jest za ciemno i ppdbijam hammer, albo mi się kolory nie podobają, a HDR to już w ogóle loteria i ustawienia zależą tylko od gry. Nie jest to tania usługa ale czy zauważę różnice, czy to co mnie denerwuję to wina samej matrycy?

Odnośnik do komentarza
41 minut temu, funditto napisał:

Z tymi wypaleniami to naprawdę nie jest reguła.. mam 55B7V prawie trzy lata i wypaleń nie ma, a w niejednej grze miałem ponad 100 godzin.. i jak w Fifie czy w Forzie Motorstport starałem się wyłączać HUD, tak w Zeldzie, Xenoblade'ach czy Forzach Horizon 3 i 4 HUD był włączony i jakoś mi się nic nie wypaliło. Logo HBO Go, Canal + ani Netflixa też się nie utrwaliło

Wierzę, ale z moim szczęściem :/ Może następny tv już OLED będzie.

Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, Mantis napisał:

Ja się teraz mocno zastanawiałem nad C9, ale czytając posty na tym forum zniechęciłem się. Bo jeśli nawet napisy w filmie mogą się wypalić, to już elementy huda z gier na pewno się utrwalą. A ten drugi TV dobierałem między innymi pod Switcha i Wii U. Zaś w grach Nintendo pełno stałych elementów. Szkoda mi bardzo, bo chciałbym doświadczyć tej OLEDowej jakości, bo wierzę, że to coś cudownego. Stawiam jednak nadal na LEDa i spokojne granie. 

 

Zaś co do Sony XG95 - świetny TV, bardzo dobre skalowanie niższych rozdzielczości, świetne kolory w trybie gra, bardzo płynny obraz, ultra wysoka jasność. Minusy? Tylko jeden - brak tej OLEDowej czerni. Tutaj w sumie o wiele lepiej wypadał Samsung Q90r, a i fenomenalnie to wygląda na moim starym KS9500, gdzie nawet pomimo większego, bo 65 calowego ekranu nie można do niczego się przyczepić. Z drugiej nie jest źle w tym Sony, a jedynie dobrze.

 

Drugi rok z OLEDem, który służy mi tylko do gier, zero wypaleń itp rzeczy  :)

  • Minusik 1
Odnośnik do komentarza
W dniu 16.06.2020 o 22:59, u55r napisał:

Pchają XG95 cali wszędzie robiąc miejsce na modele 2020, jutro kupuje XH90.

Nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie czy model 55XG posiada matrycę VA, bo nawet na stronie sony, w zakładce Dane Techniczne / Obraz (Panel) jest informacja: 

Kąt widzenia (X-Wide Angle) - NIE
Ale model 85 cali już takowe ma Kąt widzenia (X-Wide Angle) - TAK
Nawet chciałem kupić XG w wersji 65 cali ale już nigdzie to nie ma :/ wszędzie gdzie widzę to mają egzemplarze ekspozycyjne z 5 letnią gwarancją. Nie dziękuję. Kupie model 2020 :) 

 

Dlaczego w końcu kupiłeś XH95?

Wiesz że to kompletnie inny model niż XH90?

 

XH95 hdmi 2.0b, XH90 2.1x2, dodatkowo XH90 full array local daiming (Fald). Wydaje się że za(pipi)isty wybór dla ludzi którzy chcą wrócić do LCD.

Edytowane przez easye
Odnośnik do komentarza
49 minut temu, easye napisał:

Dlaczego w końcu kupiłeś XH95?

Wiesz że to kompletnie inny model niż XH90?

 

XH95 hdmi 2.0b, XH90 2.1x2, dodatkowo XH90 full array local daiming (Fald). Wydaje się że za(pipi)isty wybór dla ludzi którzy chcą wrócić do LCD.

 

No właśnie nie. Wybrałem model wyżej i popełniłbym błąd wybierając XH90.

Różnica pomiędzy procesorem X1 w XH90 a X1 Ultimate w XH95 to jak noc i dzień na korzyść XH95. Poza mitycznym HDMI 2.1 które obecnie istnieje tylko na papierze w tym modelu XH90 niczym nie imponuje. Sony twierdzi że odblokuje możliwości HDMI 2.1 w kolejnej aktualizacji firmware, ale czy odblokuje czy nie odblokuje tego nie wiemy. I ewentualnie kiedy też nie wiadomo. Wiec po co opcje z których nie będę korzystać. 

Sprawdzałem model w rozmiarze 55 cali ponieważ dopiero co wjechał do salonu i zostałem zaproszony na porównanie z XH95. Zanim udało się uruchomić 90, minęły 2 minuty. W tym samym czasie XH95 był już całkowicie skonfigurowany. Procesor X1 jaki użyli w tym modelu to rozczarowanie. 95 był też szybszy podczas poruszania się po menu androida i reagował płynniej. Bez dziwnych szarpnięć. W XH95 siedzi ten sam procesor co w najwyższych modelach (ZF9 ZH8 ZG9O) no i poza tym ma wsadzonych kilka technologii więcej ponieważ stoi w ich hierarchii modelowej wyżej niż 90.

 

Druga sprawa to potrzebowałem oczywiście telewizora na dziś (The Last of US II). XH95 jest dostępny w każdym rozmiarze od 55 do 85, natomiast XH90 wjechał do salonów jedynie w 75, potem wprowadzili 55 razem z 85, nie wiem ile musiałbym czekać na 65, bo tyle cali chciałem. Samo sony nie było pewnie kiedy dostaną ten model. 

Więc zamiast czekać mam full wypasik. Wchodzę w 4k na pełnej krwie :] 

  • Plusik 3
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...