Skocz do zawartości

Inwestycje, kredyty na 500 lat ogolnie liczymy pieniazki


michal

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 15.08.2019 o 14:53, selene napisał:

Drodzy koledzy, który dom maklerski wybrać?

 

Ja mam XTB i jest spoko, jedyny minus to, że trzeba kupić za minimum 5 stówek akcji w jednej transakcji, prowizje niskie i prowadzenie za darmo.

 

Ja sobie powoli dokupuje spółki dywidendowe, już wyszedł plan gpw, że mają obniżyć podatek z 19 na 9 dla akcji trzymanych 3 lata, więc na starość coś tam będzie wpadało

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

https://strefabiznesu.pl/pracownicze-plany-kapitalowe-czy-warto-przystapic-do-ppk-za-i-przeciw/ar/c10-14313867

 

pisałem już wcześniej, ale dla mnie jakiegokolwiek rządowe programy odpadają, a już na pewno takie do ktorych mnie przymusowo przypisują

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Mieliśmy dzis prezentacje o PPK w pracy. Nic nowego. Cześć skladki zabieraja z pensji, czesc doklada pracodawca, plus bonusy od panstwa 250 zl na start i 240 zl rocznie za staż.

 

Jedyna zaleta taka, ze pracodawca doklada cos od siebie. Ale z drugiej pretekst by podniósł wynagrodzenie o te marne 2% czy ile tam wychodzi, a wyjdzie na to samo.

 

Ogolnie dalej jestem na nie i wolę miec kontrolę nad swoją kasą, a nie zamrazac do 60ki.

Odnośnik do komentarza

Reprezentant PKO sam podpowiadal taką opcję xD Ale taka z tego korzysc jak z polowania na okazje bankowe.

 

Ale teraz nie załapałem czy dotacje trzeba oddac po wczesnej wypłacie czy nie.

 

Tak czy inaczej kolejna rzecz do śledzenia. A to ze pracodawca zmuszony jest dopłacać mi swoją składkę to też za darmo nie jest, bo kosztuję go dodatkową kasę. A ten odbije to sobie np. nizszymi podwyżkami.

Edytowane przez _Red_
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Wprowadziliby w końcu jedną emeryturę zależną od stawki minimalnej i stałą stawkę dla wszystkich. Ktoś chce więcej od życia na emeryturze to niech to planuje 20 lat wcześniej. Podatek od emerytury to też jest żart. 

Edytowane przez Ukukuki
Odnośnik do komentarza

O tak, emerytury, temat rzeka. Ze względów zawodowych siedziałem trochę w temacie i parę wniosków wyciągnąłem. Jednym z nich jest to, że przeciętny człowiek ma zerową albo bliską zerowej świadomość o faktycznych zasadach działania emerytury z ZUSu, co powoduje dużą popularność mocno populistycznych czy wręcz Januszowych prawd objawionych. Mylą składki na ZUS z NFZ, myślą, że nadal trzeba przepracować 20/25 lat,  żeby co dostać, że do emerytury liczą się najlepsze lata, że to, ile zarabiałeś przed emeryturą ma znaczenie na jej wysokość (zgadza się, ale tylko w przypadku mundurówki, jak zwykle uprzywilejowanej), że ofe to coś wspaniałego a zus okrada i upadnie itd. Oczywiście trudno tu winić zwykłych obywateli, skoro edukacja w tych kwestiach leży i kwiczy. 

 

Może to paradoks, ale nabrałem trochę większego zaufania do tej instytucji jako formy "zabezpieczenia" na starość. Jasne, przy obecnym systemie zwykli etatowcy dostaną w przyszłości psie pieniądze ALE jest to na ten moment układ prosty i w pewnym sensie najbardziej fair. Mniej fair jest to, że pokolenie 45+ (z naciskiem na 60+) łapie się na stary system, który potężnie premiuje pracę w ich młodości, nieadekwatnie do wartości składek czy wkładu do budżetu (zresztą nie da się przełożyć czasów komuny na dzisiejsze standardy pod względem finansowym i to też jest powód, dla którego to wszystko ledwo zipie). A już najmniej fair są te wszystkie przywileje z du.py dla pewnych grup zawodowych. Z tymi dodatkowymi systemami jest gorzej, niepotrzebne kombinacje często się źle kończą i za 10 lat znowu możemy usłyszeć, że kasę z ppk państwo musiało "przelać" gdzie indziej. 

 

Tyle, że trochę inny "ciężar" decyzji, czy oddać państwu dodatkowe 50 zł miesięcznie ma ktoś zarabiający kilka średnich krajowych, a inny ktoś z minimalną. 

Odnośnik do komentarza

Przy obecnym systemie, dla ludzi w moim wieku (mlodych xD) przynajmniej zaletą jest to, ze widzimy realnie ile składek emerytalnych jest odłożone na koncie zus. Jesli dobrze kumam to wysokość świadczenia bedzie zalezala:

- od sumy uzbieranych środków

- prognozowanej długości życia

- waloryzacji wg wskaźnika na dany rok (stąd te jaja, ze lepiej poczekać np. do lipca danego roku zanim się przejdzie na emeryturę, bo wtedy jest przeliczenie i może wyjść wyższa kwota).

 

Tak mi się coś kojarzy, ale może mylę.

 

No ale przypadek jak u maciuchy to jak granie w ruletke. Cale zycie odkladasz a możesz się nacieszyć miesiąc albo i w ogóle.

 

Odnośnik do komentarza
13 godzin temu, Figaro napisał:

Liczenie na emeryturę to zabawa dla magazynowych podludzi bez przyszłości (jak ja), ludzie z ludzką wypłatą chyba mają własne plany oszczędnościowe

 

Ale liczysz, że te pieniądze, które teraz odłożysz będą za te 40 lat warte tyle samo co teraz? Bo ja się własnie zastanawiam - mając wolne 50k co byście polecieli? Fundusz inwestycyjny na niskim ryzyku tak żeby chociaż te pieniądze sobie nie gniły i nie traciły na wartości? @_Red_ @MaZZeo Zastanawiam się nad dwoma planami żeby trochę tej kasy ulokować na różnych i nie pakować całości w jeden ale te kilka procent to zawsze lepsze niż nic. 

Odnośnik do komentarza

Ja bym wrzucił w jakiś bezpieczny fundusz z niskimi opłatami by troszkę się odkładało i z możliwością wyjścia w każdej chwili. Fundusze pieniężne albo obligacyjne.

 

nie lokaty bo blokowanie środków i nie konta oszczędnościowe bo bank daje dobre oprocentowanie na max 3 miesiace

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...