Skocz do zawartości

Noob kupuje telewizor bądź monitor pod PS5/XSX


Antares

Rekomendowane odpowiedzi

To nie jest żaden "polepszacz" jak te sztuczne podwajanie klatek i "ulepszanie" obrazu, które mają efekty uboczne i generują masakryczny input lag. Jeśli juz operować takim nazewnictwem to VRR nazwałbym bardziej... "ratownikiem" :turned:

W tym wypadku nic nie tracisz, bo jeśli gra i tak trzyma te 60fps to ekran nadal będzie działał w 60 lub 120Hz. Jedynie gdy klatki spadną do np ok 50fps wtedy te spadki dzięki VRR będą niezauważalne lub znacznie mniej zauważalne (i przede wszystkim będzie jakby stabilnie wyglądające 50fps, bez mini przycięć spowodowanych brakiem synchronizacji między np 50Hz a 60Hz).

Co więcej w przypadku matryc 120Hz przy spadkach do np 45 czy 50fps odświeżanie matrycy spada do odpowiednio 90 lub 100Hz, więc nie ma mowy o zwiększeniu zmęczenia wzroku.. a wręcz przeciwnie dzięki zachowaniu równiejszej płynności.

  • Plusik 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, tjery napisał:

Chcę na dniach kupić OLEDa 77". Jakieś pro tipy i tajemna wiedza co do producenta i modelu, której nie znajdę w reckach? Albo jakieś własne doświadczenia? Dzięki

Heniek to zależy. Przedewszystkim jak proporcjonalnie bedzie wygladac ogladany content. Tzn gry vs tv shows. Po 2 jak bardzo budżet u Ciebie gra role. Bo opcji jest duzo,a wliczając w to tegoroczne modele qd oled dostepne w 77 to juz wogole. 

Odnośnik do komentarza

Polepszacze obrazu w grach np. w samsungu dokładają klatek pośrednich, które TV sam generuje (więc obciąża swój procesor, dokłada troszkę input laga etc.). To generuje artefakty, jak np. widoczne powidoki przy obracaniu kamerą (bo jednak AI składa z dwóch obrazów trzeci będący ich hybrydą).

VRR nic nie tworzy sztucznie, ale na bieżąco dostosowuje ilość klatek/Hz TV do urządzenia. Ma to przede wszystkim wyeliminować szarpanie obrazu wynikające z różnicy w ilości Hz TV (np. 120Hz) a skaczącej ilości odświeżeń dostarczanych przez kartę graficzną/konsolę. Nie dokłada to laga, nie tworzy artefaktów, jedynie powoduje większy komfort dla odbiorcy. Najlepiej jakby to VRR było włączone na stałe i nie wyświetlało się w opcjach, bo jakby był wybór "gra w kolorze vs gra w monochrom" to by się znalazł ktoś, to woli czarno-biały, no bo gdzie te ulepszacze, kto to widział.

A tryb "balanced" 40fps w grach to nie "sztuczne"/"nienatywne" klatki, tylko w jakiś sposób developerzy ogarnęli jak wyświetlać obraz w realnych 40 frejmach, jednocześnie w wysokiej jakości 4K, pod warunkiem, że masz TV 120Hz. Tu nie wiem jak dokładnie to działa i z czego wynika, że nagle sprzęt dostaje boosta o te +10fps bez dodatkowego obciążenia procka konsoli.

To takie moje zrozumienie tematu, jak ktoś coś ma do skorygowania to proszę o info - bazuję na tym co czytałem, mogę się mylić.


Edit:

co do wyboru OLED 77 to chyba QD OLED od Samsunga odpada, bo ma 55-65" rozmiar z rocznika 2022. Zobacz dwie ostatnie strony, było do wyboru LG (C2/G2), Philips (z ambilight), Sony (droższy, chyba jaśniejszy, ale ma jedno HDMI2.1).

 

edit 2

https://www.eurogamer.net/digitalfoundry-2021-why-ratchet-and-clank-rift-aparts-40fps-fidelity-mode-is-a-potential-game-changer

trochę więcej info skąd możliwość 40fps przy zachowaniu jakości i gładkości animacji dla tv 120Hz. 

Odnośnik do komentarza
30 minut temu, Rash napisał:

Heniek to zależy. Przedewszystkim jak proporcjonalnie bedzie wygladac ogladany content. Tzn gry vs tv shows. Po 2 jak bardzo budżet u Ciebie gra role. Bo opcji jest duzo,a wliczając w to tegoroczne modele qd oled dostepne w 77 to juz wogole. 

 

Tylko filmy/seriale ze streamingów/blu ray plus sport. No właśnie widziałem, że będzie Samsung niedługo 77", ale cena w euro 4800, także u nas sporo ponad 20k, a nie wiem czy chce dawać tyle siana więcej za lepsze kolory i jasność w HDR, bo C2 teraz za 15K i właśnie się skłaniam ku niemu. A co ma jeszcze wyjść w tym roku z Qd oledów 77"? Sony?

Odnośnik do komentarza
10 minut temu, tjery napisał:

 

Tylko filmy/seriale ze streamingów/blu ray plus sport. No właśnie widziałem, że będzie Samsung niedługo 77", ale cena w euro 4800, także u nas sporo ponad 20k, a nie wiem czy chce dawać tyle siana więcej za lepsze kolory i jasność w HDR, bo C2 teraz za 15K i właśnie się skłaniam ku niemu. A co ma jeszcze wyjść w tym roku z Qd oledów 77"? Sony?

Sony.qd oled a95l. Z ciekawych rzeczy to game bar wkoncu zawita na sonaczu.Na Twoim miejscu brałbym c2 na którą do konca marca masz wlasnie zwrotke 2k.No chyba ze chcesz sie szarpnąc na g2 ale czy warto doplacac 7tysi za powiedzmy 5 letnią gwarancje na bebechy, heatsink i troche lepsze peaky w hdr to juz musisz zdecydowac.Ja osobiscie czekam na pierwsze recki g3 ktore mają pojawic sie na avs forum do tygodnia.Jak peaki będa na poziomie 1300+ i 100% 220 to nic ino czekac do conajmniej jesieni i bedzie wkoncu wyczekiwany upgrade.Btw na rtings jest juz pelnoprawna recka sammiego s95c no i tak jak sie spodziewano cale to 2000 nits hdr trafil szlak co bylo zreszta latwe do przewidzenia. Zobaczymy wlasnie jak na tym tle wypadnie caly ten przelomowy g3. 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, _Red_ napisał:

A tryb "balanced" 40fps w grach to nie "sztuczne"/"nienatywne" klatki, tylko w jakiś sposób developerzy ogarnęli jak wyświetlać obraz w realnych 40 frejmach, jednocześnie w wysokiej jakości 4K, pod warunkiem, że masz TV 120Hz. Tu nie wiem jak dokładnie to działa i z czego wynika, że nagle sprzęt dostaje boosta o te +10fps bez dodatkowego obciążenia procka konsoli.

 

Nie, trochę nie tak ;) gry w tym trybie mają zdjęty vsync i tam, gdzie konsola daje radę to dobiją do 40, to wszystko, to nie jest magiczny boost ;) np.w Tlou Part 1 PS5 nie daje rady i tryb 40 fps to 30kilka fps.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, tjery napisał:

 

Nie, trochę nie tak ;) gry w tym trybie mają zdjęty vsync i tam, gdzie konsola daje radę to dobiją do 40, to wszystko, to nie jest magiczny boost ;) np.w Tlou Part 1 PS5 nie daje rady i tryb 40 fps to 30kilka fps.


No też nie, bo to zależy od gry. Jak wcześniej chodziła w stałych 30 to odblokowana może być równie dobrze pływające 35-40, co i 45-50 - zależy. Po prostu w trybie 40 FPS wyżej ustawiony jest limit klatek i jeśli gra nie obciąża aż tak mocno konsoli to w tym trybie utrzyma stałe 40, jak np. Spiderman czy Ratchet. To działa tylko na TV 120Hz, bo 120 dzieli się równo przez 40. Natomiast tak samo jak przy 30 FPS gra może klatkować jeśli jest zbyt wymagająca, żeby utrzymać zadany klatkaż. I tak - to nie jest żaden magiczny boost. Po prostu niektóre gry chodząc w zablokowanych 30 mają jeszcze zapas to można podbić limit do 40.

Edytowane przez Chmielinski
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, Chmielinski napisał:


No też nie, bo to zależy od gry. Jak wcześniej chodziła w stałych 30 to odblokowana może być równie dobrze pływające 35-40, co i 45-50 - zależy. Po prostu w trybie 40 FPS wyżej ustawiony jest limit klatek i jeśli gra nie obciąża aż tak mocno konsoli to w tym trybie utrzyma stałe 40, jak np. Spiderman czy Ratchet. To działa tylko na TV 120Hz, bo 120 dzieli się równo przez 40. Natomiast tak samo jak przy 30 FPS gra może klatkować jeśli jest zbyt wymagająca, żeby utrzymać zadany klatkaż. I tak - to nie jest żaden magiczny boost. Po prostu niektóre gry chodząc w zablokowanych 30 mają jeszcze zapas to można podbić limit do 40.

 

No, może niejasno się wyraziłem ;) ma zdjęty kaganiec z 30, ale oczywiście 40 to nie jest sufit, jak gra ma vsync w balanced na 40 (i konsoli wystarczy powera) to jest 40, jak nie ma kagańca na 40 to jest tyle na ile mocy styknie.

Co do samego VRR to też nie sprawia (jak niektórzy uważają), że nie czuć spadków fps - praktycznie tak jakby ich nie było, czuć, bo klatek jest po prostu mniej, czyli np. 45 zamiast 60, VRR tylko łagodzi te odczucia.

 

edit: myślałem, że połączy :(

Edytowane przez tjery
Odnośnik do komentarza
16 godzin temu, MarekCol napisał:

Gratulacje. Ale nie siedź za blisko. 77 cali brzmi super, ale nawet jakość 4K nie uratuje Cię przed odsuwaniem sofy maksymalnie do tyłu.

Do filmów to jakość jak sam sku.rwysyn. Ale lepiej na tym nie próbuj tak grać.

 

No głównie do filmów/seriali/sportu będzie służył ;) Mam tam co prawda Pleja 5, ale po kupnie PC+C148" Plej służy głównie jako odtwarzacz blu ray, a grają na nim jedynie dzieciaki, będą mogły delektować się czernią w Psim Patrolu czy innej Śwince Peppie, bo póki co to taki etap zagrajmerstwa :D Odległość też luz, bo mam duży salon, głównie dlatego zmieniłem z 65 na 77.

 

8 godzin temu, Rash napisał:

Mega cena.Daj znac jesli mozesz gdzie taką wychaczyles.Teraz pozostaje juz tylko zyczyć Ci jak najczystszej matrycki bo co do jakosci to na pewno bedzie Pan zadowolony! 

 

Euro, jest za 16K, cashback 2K plus teraz mają raty 0% i jak się tak weźmie to spłacają jeszcze 8 stów, także głupio było nie brać tych rat :D i wyszło 13200, oczywiście jak mnie LG na 2 koła nie wychuja ;)

Edytowane przez tjery
Odnośnik do komentarza

Hej, pamiętam że ktoś używał w temacie 42 calowego Oleda z PC.

Można się zastanawiam nad tym, ale ze gram też sporo w FPSy boję się że nie bedzie to najwygodniejsze rozwiazanie.

 

widziałem, ze w menu Oleda można ustawić rozdzielczość obrazu na 21:9 i symulować (z pasami u dołu i gory) monitor 34 calowy. Ktoś to testował? Jak to działa?

Odnośnik do komentarza
55 minut temu, easye napisał:

Hej, pamiętam że ktoś używał w temacie 42 calowego Oleda z PC.

Można się zastanawiam nad tym, ale ze gram też sporo w FPSy boję się że nie bedzie to najwygodniejsze rozwiazanie.

 

widziałem, ze w menu Oleda można ustawić rozdzielczość obrazu na 21:9 i symulować (z pasami u dołu i gory) monitor 34 calowy. Ktoś to testował? Jak to działa?

 

Ja mam C1 48", gram i w Warzone i w BFa (plus większość singleplayer fpsów) i gra się świetnie, tylko, że ja nie mam go na biurku, a przed na standzie, jakieś 2m siedzę od niego, także cały ekran ogarniam wzrokiem. Wiadomo, że do online i jak człowiek chcę się mocno pocić to im mniejszy ekran tym lepiej, bo łatwiej skupić wzrok, ale tak do grania nie turniejowo-złoto gaciowego jest ideolo.

 

Co do 21:9 testowałem w God of War i Death Stranding, działa idealnie, masz ultrawide z pasami góra/dół, ale przy oledzie pasy są idealnie czarne i w ogóle nie przeszkadzają, praktycznie nie zwraca się na nie uwagi. Tylko w tych grach masz taki wybór normalnie w opcjach, nie próbowałem tego ustawiać w grach bez takiej opcji w menu.

 

Ogólnie używam już od prawie 2 lat i praktycznie nie ma żadnej rzeczy, na którą mógłbym narzekać, takie ekrany 4K 42/48" są tak gęsto naładowane pikselami, że jakość obrazu zmiata tupecik, wszystko jest ostre jak żyletka, widać każdy najmniejszy szczegół. Dodaj do tego jakość obrazu Oleda, Oledową płynność obrazu w ruchu i jest bajka.

Tylko, że ja to piszę z perspektywy używania tylko granie + net + plus okazjonalnie jakieś tam pierdoły, które można robić na kompie. Jeżeli chodzi o ABL to tak jak już kiedyś pisałem, podczas grania (oglądania YT itd.) nie ma go w ogóle, a podczas przeglądania neta zdarza się na niektórych stronkach, np. jak na chesscomie gram partie i jest statyczny obraz przez długi czas. Poza tym nic takiego nie widzę, oczywiście nie mówię, że w innych sytuacjach go nie ma, może jest, ale jeśli tak to na tyle subtelny, że praktycznie niezauważalny.

 

Edit: a tą opcję w menu to gdzie widziałeś? Bo sprawdziłem teraz i w proporcjach obrazu nie ma 21:9.

Edytowane przez tjery
Odnośnik do komentarza

 

Od 7.40. Może to w C2 dopiero wprowadzili? Zależało by mi, bo ja się raczej nie odsune z biurkiem a często gram w FPSy.

 

Druga sprawa, że mam obecnie 4070TI więc muszę brać pod ywage że u mnie gęstość pixeli nie będzie taka jak u Ciebie, gry często mogą nie chcodzic w natywnym 4k, a będą skalowane np na 60%, ale z tego co pamiętam to na telewizorze nawet 1440p wygląda dobrze.

 

 

Odnośnik do komentarza
8 godzin temu, Jakim napisał:

No może i lepiej tylko znowu prawie 2k trzeba dorzucić, bo TV 43 cal3 spokojnie znajdę za 3700-3900.

Odnośnik do komentarza
32 minuty temu, easye napisał:

 

Od 7.40. Może to w C2 dopiero wprowadzili? Zależało by mi, bo ja się raczej nie odsune z biurkiem a często gram w FPSy.

 

Druga sprawa, że mam obecnie 4070TI więc muszę brać pod ywage że u mnie gęstość pixeli nie będzie taka jak u Ciebie, gry często mogą nie chcodzic w natywnym 4k, a będą skalowane np na 60%, ale z tego co pamiętam to na telewizorze nawet 1440p wygląda dobrze.

 

 

 

A widzisz, w tej nakładce gier nie sprawdzałem tylko w głównym menu, obczaję po południu i dam znać.

 

Co do rozdziałki to jak idzie Ci natywne 1440p to w 4K dajesz DLSS Quality i git. A po ostatnich aktualizacjach DLSS w 4K nawet w opcji wydajność wygląda zajebiście.

Odnośnik do komentarza
16 godzin temu, Jakim napisał:

Nie, z tego co pamiętam tam są bardziej wujowe pixele jak w normalnym oledie np. c2 i tylko 3440x1440 w C2 masz 4k :) Tak jak zostało już tutaj napisane przestawiasz 21:9 i masz czarne pasy których w oledzie nie widać bo są po prostu wygaszone.

 

16 godzin temu, easye napisał:

Hej, pamiętam że ktoś używał w temacie 42 calowego Oleda z PC.

Można się zastanawiam nad tym, ale ze gram też sporo w FPSy boję się że nie bedzie to najwygodniejsze rozwiazanie.

 

widziałem, ze w menu Oleda można ustawić rozdzielczość obrazu na 21:9 i symulować (z pasami u dołu i gory) monitor 34 calowy. Ktoś to testował? Jak to działa?

 

W Listopadzie przesiadłem się z 35" 3440x1440 na LG C2 42" W pierwszej fazie grałem na ori nóżkach na biurku 60cm szerokości i był to lekko mówiąc overkill do tego stopnia że bolało Mnie oko od grania. Przestawiłem się na biurko 80cm + monitor poszedł na ścianę i teraz jest mega optymalnie, gram głównie w fps i jak dla Mnie jest miodzio. Z technologią miałem już stycznośc bo mam B9 w salonie do PS5 I XSX i nie było to dla mnie mega wow, ale tego kontrastu i czerni nic nie zastąpi i nie zamienię oleda na nic innego.

Edytowane przez kaktusr
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

dzięki właśnie o to mi chodziło, moje obecnie ma 67 cm głębokości, dlatego właśnie boje się, że będzie za blisko - 34 cale UW jednak jest znacznie mniejszym monitorem i nawet pomimo tego, że nóżka go wypycha mocno do przodu, oczy ogarniają go idealnie!

Odnośnik do komentarza
6 godzin temu, easye napisał:

dzięki właśnie o to mi chodziło, moje obecnie ma 67 cm głębokości, dlatego właśnie boje się, że będzie za blisko - 34 cale UW jednak jest znacznie mniejszym monitorem i nawet pomimo tego, że nóżka go wypycha mocno do przodu, oczy ogarniają go idealnie!

 

Ty no muszę Ci podziękować, okazało się, że na C1 w ustawieniach Tv tego nie ma, ale wystarczy zrobić własną rozdzielczość 21:9, czyli 3840x1620 i C1 48" śmiga normalnie jak 45" Ultrawide, i w Windowsie i w każdej grze z UW natywnie go tak wykrywa. Jakby nie Twój post żyłbym w niewiedzy ;) teraz sobie mogę dostosowywać 16:19 bądź 21:9  pod każdą gierkę, także dzięki!

Edytowane przez tjery
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Dobra, zgodnie z nazwą tematu, jestem zielony (no powiedzmy, że jakieś minimum informacji zdobyłem) i proszę o rady dotyczące zakupu mitycznego OLEDa od LG.

 

Rozumiem, że generalnie najważniejszy podział wg klasy to A, B, C, G, przy czym A nie warto sobie zawracać głowy (ale czy na pewno? poza 60hz ma jakieś poważne minusy?), a G to jakieś kosmiczne kwoty. Reszta numerków i literek w modelu to m.in rocznik, ale czy coś jeszcze?

 

Interesują mnie raczej mniejsze panele, 48", może nawet 42", tylko czy abstrahując od wielkości pomieszczenia i odległości od TV, korzyść cenowa na tyle duża, żeby w ogóle opłacało się iść w tym kierunku? Jak z matrycami? Bo coś tam na pepperku widziałem rozkminy o jednej technologii, która trafia nie do wszystkich paneli, ale zgubiłem gdzieś wątek i nie pamiętam, o co chodziło xD. Co z tym Evo? Kiedy wychodzą nowe roczniki i czy jest sens czekać, żeby wtedy kupić coś z 2022 sporo taniej? Powiedzmy, że mi się nie spieszy i równie dobrze mogę czekać nawet do listopada.

 

No i patrząc na archiwalne i obecne ceny (w tym promocyjne), to widzę, że rozbieżności bywają potężne, nawet w dosyć krótkim odstępie czasu. W styczniu tego roku 42C21LA był za 4000zł (z 4200), teraz w sklepach powyżej 5k xD. Pomijam "okazje" typu outlet czy powystawowe, bo to nawet nie wchodzi w grę.

 

Generalnie poza powyższymi kwestiami mile widziane jakieś ogólne rady. Wątek wypalania i odbijania światła w jasnym pokoju jest mi znany, ale chętnie poczytam subiektywne informacje na ten temat.

Edytowane przez kotlet_schabowy
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...