Skocz do zawartości

Disco Elysium


Bigby

Rekomendowane odpowiedzi

ja z kolejnym przejsciem poczekam na pewno az spaczują wersje na ps5. np. wczoraj na koniec gra sie zwiesila (dwa razy bo nawet na szybko powtorzylem) na samym koncu. jak juz sie robi czarny ekran i maja wjechac napisy. czarny ekran zostal, muza zostala, napisow brak. sprawdzilem na YT czy czegos nie stracilem, ale na szczescie nie.

 

a jak bedzie dobra polonizacja to juz w ogole.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Mnie sie na samym koncu bardzo podobalo jak

Spoiler

gra robi podsumowanie i ocene wszystkich Twoich czynow. Na poczatku gralem jako disco-smieszek, ktory nic nie bierze na powaznie i generalnie yolo beka, ale z czasem jak sie zaczalem wkracac w fabule i problemy NPCow, to coraz mniej korzystalem z opcji bycia dowcipnisiem i gralem coraz powazniej. No i jak ci gierka na samym koncu mowi, ze "no odwalales szajs na poczatku, zjebales to i to, ale sie w koncu ogarnales i zrobiles to i to i rozwiazales to sledztwo, wiec mimo ze na pozatku sie na to nie zapowiadalo, to koniec koncow jednak jestes dobrym glina" no to takiego poteznego strzaly satysfakcji i immersji to dawno nie dostalem.



a co do najlepszych momentow, to oprcz tego co wymienil Olschmitz, to pamietam tez ze byla scenka

Spoiler

z ta jego laska we snie albo cos w tym stylu (juz zdazylem zapomniec, bo gralem rok temu) tez gdzies pod koniec gry. Tez mnie porobila ladnie.

 

Edytowane przez Dahaka
Odnośnik do komentarza

No dokladnie, u mnie bylo identycznie

 

Spoiler

- mowil „disco” co najmniej raz na godzine

- stal sie komunista co jest rzadkie dla policjantow

- zachowywal sie jak cop superstar

- no ale rozwial sprawe, nie poddawal sie i jest najlepszym glina z jakim pracowalem

Taka glupota, ale banan na ryju byl i prawie sie lezka zakrecila.

Odnośnik do komentarza
17 godzin temu, eloszki napisał:

Jest w ogole jakakolwiek szansa ze pojawia się polskie napisy na konsolach ? Czy można liczyć tylko na fanowskie napisy na PC?

 

ZAUM to robi z zaangażowaniem fanów, więc powiedziałbym, że szanse na fanowskie i na oficjalne napisy są dość podobne. Problem jest taki, że ci fani muszą nadal trochę porobić, bo cały skrypt ma dwa razy tyle tekstu co cała trylogia "Władcy pierścieni". 

 

Jeśli będzie kiedykolwiek polska translacja na zaawansowanym etapie, to będzie to ogłoszone tutaj:

 

Disco Elysium (zaumstudio.com)

 

Poza tym nikt nic nie wie, studio milczy. "Jeśli będzie możliwe, to bardzo chętnie, wszystko w swoim czasie ogłosimy...", itd.

 

 

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...
Gość Rozi

Pokręciłem się trochę po hotelu, poznałem Kitsuragiego i to byłoby na tyle póki co, ale sama mechanika wewnętrznych rozterek bohatera i wpływ jednych statystyk na drugie, to obamas. Oczywiście na początku straciłem punkt życia, bo mnie zaciekawiło włączenie światła XD

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Gra jest obecnie w promocji i kosztuje 118 złotych. Oczywiście polecam, bo gra jest jednym z najlepszych RPG w jakie grałem. Końcówka to trochę deus ex machina, ale mi pasowała do całości. Nawiązania do Scootera :obama:

Odnośnik do komentarza

Ostatnio wreszcie ukończyłem gierkę jako ultraliberal-junkie-superstar-art cop i mogę tylko napisać, że jest to jeden z najlepszych szpili w jakie grałem. Były małe zgrzyty, głównie techniczne, no ale poziom pisarstwa to jest nowa jakość w giereczkowie. Jak ktoś rozumie angielski pisany, to nie ma co się zastanawiać.

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
4 minuty temu, Paolo de Vesir napisał:

 

a co to za kupon? 40zł za takiego sztosa to aż szkoda nie zapłacić

 

tak jak shen mówi, choć mnie dodało ten kupon po tym, jak dodałem do konta darmową grę

 

zajebista sprawa, bo ja na poczatku tego roku dzieki temu kuponowi kupiłem disco elysium za bodajże 43 zł, a w tamtym roku Hadesa na premierę za 32 xd

 

no kradzież, no ale jak dają 

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Jestem w trakcie 3 dnia gry i szczerze mówiąc już teraz mogę stwierdzić, że jest to jedna z najlepszych gier w jakie kiedykolwiek grałem. Spowodowała u mnie swoisty katharsis growy już od pierwszych minut bycia w butach głównego protagonisty czyli naszego zapijaczonego detektywa.

d6rfzz5c00u31.jpg

Tak naprawdę jedynym minusem, a zarazem plusem jest język Disco Elysium. Bardzo rozwinięty, rozbudowany, używający wielu terminów encyklopedycznych, medycznych, potocznych, wszelkiej maści idomów, słów często mających określone znaczenie jedynie w danym, konkretnym momencie. Mój angielski nie jest może wybitny, uważam wręcz, że jest na dość dobrym poziomie, ale wielu kwestii nie potrafiłem zrozumieć w 100% (może tak 70-80% całego tekstu rozumiem w sposób zamierzony przez twórców i niestety ale te brakujące procenty powodują, że wielu smaczków i gier słownych nie jestem w stanie wychwycić - często szukam znaczenia odpowiednich słów na necie, w szczególności objaśnień medycznych, ideologicznych etc.)

6uUIrM1.jpg

Sama gra jest jednak majstersztykiem w każdej możliwej płaszczyźnie. Fabuła od pierwszych chwil powoduje potocznie znanego wielu graczom "bakcyla". Od rozmowy do rozmowy z kolejnymi NPCtami mamy tak naprawdę coraz więcej pytań niż odpowiedzi, a nasz główny bohater po niezłym rauszu alkoholowo-narkotycznym nie pamięta niczego, nawet swojej toższamości. To powoduje w wielu miejscach śmieszne sytuacje, z których wiele razy śmiałem się patrząc na reakcje innych bohaterów. 

NvffHv3.jpg

Ciekawy jest również sam gameplay, w którym została umieszczona kostka losująca czy uda nam się wykonać daną czynność w oparciu o nasze aktualne umiejętności. W zależności czy gramy inteligentnym i spostrzegawczym detektywem w stylu Sherlocka czy bardziej empatycznym, moralnym i skupionym na rozmowie policjantem w stylu Colombo nasz gameplay i historia/wybory mogą się diametralnie różnić od siebie. Stąd też replay ability tej gry jest według mnie bardzo duże. 

 

Nie chcę pisać wiele o samej fabule, bohaterach, wyborach czy też świecie gry. Bo nawet mały spoiler może zepsuć wasz odbiór tej produkcji, a jest ona GENIALNA i tutaj nawet "porażki" mają swój sens i prowadzą do jakiegoś rozwiązania. Nie warto więc rolować "koścmi" w nieskończoność, lepiej grać uczciwie, ponieważ twórcy tak ją zaplanowali aby właśnie te w/w porażki miały olbrzymi sens w kreowaniu zarówno naszego bohatera (który zmienia się w zależności od naszych wyborów - możemy go ukształtować na super gline jak i detektywa "armagedon" rozchwianego psychicnie, który ma wszystko w dupie) jak i dalszej historii. 

1711ca5083f643baea3ed3477dcd1334.jpg

Polecam grę każdemu, nawet osobom nie znającym super j.angielskiego. Wyciągniecie i tak wiele, wiele i jeszcze raz wiele zabawy i satysfakcji z grania w Disco Elysium.

 

Na koniec słowo o oprawie wizualnej. No cóż jest jak każdy widzi - dziełem sztuki. Idealnie wpisuje się w historie gry, pastelowe kolory, czasem szarość, brud, a w innych chwilach wiele kolorowych pejzaży, które na oledzie powodują często opad szczęki. Muzyka to również bardzo mocna strona gry. Potrafi uderzyć w odpowiednim momencie, a w czasie eksploracji wprawia w fajną imersję. 

 

Dla mnie 10/10, a jestem w połowie gry i coraz większe mind fucki tutaj zachodzą.

(gram na PS5 - nie zauważyłem żadnych błędów, raz gra podczas wczytywania zapisu wywaliła się do menu konsoli. Połatana jest już bardzo ladnie)

  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Sorry, że post pod postem, ale gierka skończona, dalej podtrzymuje, że to gra 10/10.

 

Końcówka heh wiele zależy od wyborów dokonanych w czasie gry.

 

A scena na placu przed kafeteria pod koniec gierki to majstersztyk!!! Jeśli uda wam się zrobić wszystko idealnie podczas tej sekwencji zdarzeń, to  

hqdefault.jpg

 

 

Czapki z głów dla Twórców, no kurwa czapki z głów! Atmosfera jest w tamtym momencie tak gęsta, że można ją kroić nożem!

 

 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...