Skocz do zawartości

Zakupy growe!


Gość GregZPL

Rekomendowane odpowiedzi

@Fanek 540 bez dubli, więc nie ma jakiegoś szału. Do końca 2023 zamierzam dobić do 1000, bo powoli szykuje się zmierzch tej generacji. Jak bozia da to może do 1500.

 

Z PS4 jest ten problem, że podobnie jak w Switchu:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1FNyvbbU64Pb9lheg28gC_5fMalIYJ0aD763T7M1QqF0/edit#gid=0

 

Jest bardzo dużo małonakładowych releasów. O ile Switchowe community pilnuje tematu, tak nikt nie wykonuje tej pracy dla PS4. Strzelam, że wszystkich pudeł jest w tym momencie między 2,5-3k. Póki co biorę na te platformę gry, które z jakiegoś powodu mnie zaintrygowały/zainteresowały/będą rzadkie. Skup commonów zacznę w dogodnym momencie.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
49 minut temu, ping napisał:

@Fanek 540 bez dubli, więc nie ma jakiegoś szału. Do końca 2023 zamierzam dobić do 1000, bo powoli szykuje się zmierzch tej generacji. Jak bozia da to może do 1500.

 

Z PS4 jest ten problem, że podobnie jak w Switchu:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1FNyvbbU64Pb9lheg28gC_5fMalIYJ0aD763T7M1QqF0/edit#gid=0

 

Jest bardzo dużo małonakładowych releasów. O ile Switchowe community pilnuje tematu, tak nikt nie wykonuje tej pracy dla PS4. Strzelam, że wszystkich pudeł jest w tym momencie między 2,5-3k. Póki co biorę na te platformę gry, które z jakiegoś powodu mnie zaintrygowały/zainteresowały/będą rzadkie. Skup commonów zacznę w dogodnym momencie.

Zawsze jestem ciekaw wiec, jeśli mogę to — chciałbym zapytać :) Na jakiej podstawie dobierasz gry, które Twoim zdaniem 'będą rzadkie" i uważasz ze są warte trzymania w Twojej kolekcji ? Mam oczywiście na myśli dobieranie takich, które nie są pewniakami jak np. limitowane wydania itp.? Sugerujesz się również przy tym "przeczuciem" że coś z czasem może podrożeć/trzymać cenę ?

Mi np. ciężko trzymać gry, które nie mają dla mnie jakiej wartości sentymentalnej lub wiem, że na 100% nigdy już do nich nie wrócę chodź — czasem robię wyjątki i zostawiam bijąc się z myślami ( przykład: Mario 64, mam jego kilka wydań i ciągle walczę ze sobą, że wystarczyłoby mi to na Switcha i Nintendo 64. Po co mi wersja na DSa, w którą nigdy już nie zagram a szkoda sprzedać).

Edytowane przez Bowser
Odnośnik do komentarza

@Bowser

 

Zbieram gry od 20 lat, jak siedzisz w tym długo, to wiesz mniej więcej co było na rynku trudno dostępne (i za co musiałeś przepłacać biorąc z drugiej ręki).

Mnie na przykład limitowane wydania w rozumieniu kolekcjonerek z masą gratów zupełnie nie interesują, staram się trzymać wydań standardowych.

Według mnie niezmiennie rzadkie będą gry niszowe, z niskim print runem. Przykładowo mniej popularne jRPG wydawane przez NIS, Koei Tecmo czy PQUBE. Shmupy (głównie rynek JP) i inne rzeczy, których raczej na rynku nie widać. Wiem mniej więcej co jest dystrybuowane w polskich sklepach (fizycznych, jak i internetowych).

Szacuję, że wszelkie 'duże' AAA, gry zachodnie sprzedawane w grubych milionach będą latać po 10-20zł, tak jak to widzimy na przykładzie PS2/PS3. Blockbustery mimo wszystko trzymam, bo lubię mieć rzeczy zadbane - na allegro roczne gry z drugiej ręki często reprezentują stan śmietnikowy. Sam w ciągu kilku lat sprzedałem może kilka gier (nie mówię tutaj oczywiście o dublach).

 

To wszystko przeczucie + doświadczenie ale nie zaprzątam sobie tym za bardzo głowy, bo też nie jest to dla mnie inwestycja a jedno z kilku hobby. Jeśli coś mi ucieknie - trudno. Jeśli coś spadnie cenowo - też. Nie stockuję się np. w 20-30 kopii tej samej gry, bo wiem, że będzie rzadka.

  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza
16 minut temu, ping napisał:

@Bowser

 

Zbieram gry od 20 lat, jak siedzisz w tym długo, to wiesz mniej więcej co było na rynku trudno dostępne (i za co musiałeś przepłacać biorąc z drugiej ręki).

Mnie na przykład limitowane wydania w rozumieniu kolekcjonerek z masą gratów zupełnie nie interesują, staram się trzymać wydań standardowych.

Według mnie niezmiennie rzadkie będą gry niszowe, z niskim print runem. Przykładowo mniej popularne jRPG wydawane przez NIS, Koei Tecmo czy PQUBE. Shmupy (głównie rynek JP) i inne rzeczy, których raczej na rynku nie widać. Wiem mniej więcej co jest dystrybuowane w polskich sklepach (fizycznych, jak i internetowych).

Szacuję, że wszelkie 'duże' AAA, gry zachodnie sprzedawane w grubych milionach będą latać po 10-20zł, tak jak to widzimy na przykładzie PS2/PS3. Blockbustery mimo wszystko trzymam, bo lubię mieć rzeczy zadbane - na allegro roczne gry z drugiej ręki często reprezentują stan śmietnikowy. Sam w ciągu kilku lat sprzedałem może kilka gier (nie mówię tutaj oczywiście o dublach).

 

To wszystko przeczucie + doświadczenie ale nie zaprzątam sobie tym za bardzo głowy, bo też nie jest to dla mnie inwestycja a jedno z kilku hobby. Jeśli coś mi ucieknie - trudno. Jeśli coś spadnie cenowo - też. Nie stockuję się np. w 20-30 kopii tej samej gry, bo wiem, że będzie rzadka.


Dzięki za odpowiedź. :thanks:
Bardzo fajne podejście. Szanuje, bo sam zbieram raczej tylko to — co ma dla mnie jakąś wartość. To czy wartość finansowa tego wzrośnie/spadnie nie ma (dla mnie) większego znaczenia. Dzięki, że podzieliłeś się swoim podejściem do tego tematu.

Jeśli czyta to inny kolekcjoner i miałby ochotę — napisać swoje pobudki tworzenia kolekcji to chętnie poczytam  :kratoswoke:

Odnośnik do komentarza
5 godzin temu, ping napisał:

@Fanek 540 bez dubli, więc nie ma jakiegoś szału. Do końca 2023 zamierzam dobić do 1000, bo powoli szykuje się zmierzch tej generacji. Jak bozia da to może do 1500.

 

Z PS4 jest ten problem, że podobnie jak w Switchu:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1FNyvbbU64Pb9lheg28gC_5fMalIYJ0aD763T7M1QqF0/edit#gid=0

 

Jest bardzo dużo małonakładowych releasów. O ile Switchowe community pilnuje tematu, tak nikt nie wykonuje tej pracy dla PS4. Strzelam, że wszystkich pudeł jest w tym momencie między 2,5-3k. Póki co biorę na te platformę gry, które z jakiegoś powodu mnie zaintrygowały/zainteresowały/będą rzadkie. Skup commonów zacznę w dogodnym momencie.

 

 

Dzięki za listę, ja osobiście celuję w 200-250 pudełek do końca żywota switcha. Obecnie mam 120 i kupuję raczej zielone na meta + ciekawsze składanki czy porty staroci. No i unikam słabych portów czy jRPG ponieważ jest poza moim kręgiem zainteresowań ten gatunek z drobnymi wyjątkami. 

Odnośnik do komentarza

Oj panie, tutaj to praktycznie to samo co na PC z może jakimiś mniejszymi różnicami. Ciężko mi osobiście powiedzieć która wersja jest technicznie "lepsza", bo na PC grałem wieki temu, a wersję DC dopiero poznaję, ale YT pokazuje, że są do siebie naprawdę podobne.

Wersja PSX to zupełnie inna bajka, wiadomo :) Ale mam i taką i równie szanuję :D

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...