Skocz do zawartości

The Last Of Us Part II TEMAT SPOILEROWY


Masorz

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 18.12.2021 o 08:20, Czezare napisał:

Kilka dni temu ukończyłem kampanię singlową TloU2 i chciałbym się z Wami podzielić wrażeniami. Choć piszę w wątku spoilerowym to i tak dodatkowo ostrzegam, aby mojego posta nie czytały osoby, które nie zagrały i nie chcą sobie psuć wrażeń z przechodzenia pełniaka dwójki.

 

Miejmy to za sobą. Tlou 2 uważam za jedną z najwybitniejszych gier w jakie grałem, a już na pewno najbardziej brutalnych i dosadnych i do tego najdłuższych. Fabuła jest też aż do przesady dorosła, również w sferze językowej (wugaryzmy) i przez to kompletnie nie nadaje się do tego, aby grali w nią nieletni, bo może ona po prostu skrzywić dziecku psychikę. Przesadzam? Moim zdaniem nie. Co do gameplayu jest to mniej więcej to samo co co w jedynce, tylko mam wrażenie, że jest to bardziej usprawnione i płynniejsze. Zniknęło na szczęście to osławione podstawianie kibli, aby wydostać się z danego obszaru. Eksploracja jest świetna, szukanie znajdziek nie nuży, super też się strzela i używa broni nazwijmy to białej z towarzyszeniem kapitalnej animacji. Mimika twarzy postaci, ich gra aktorska są absolutnie topowe i w żadnej innej grze nie widziałem lepszej. Graficznie oczywiście superb i moim zdaniem dobrze zrobiłem nie czekając na dedykowaną wersję na PS5. To co widać plus 60 fps aż nadto wystarczy.

Wiem ile hejtu wylało się na twórców z powodu rozwiązań fabularnych, postaci (np Abby) oraz to jak gra się zakończyła. Moim zdaniem zarzuty są całkowicie nieuzasadnione. Jestem wręcz pod ogromnym wrażeniem odwagi ND jak daleko się posunęli. Pierwszy zarzut graczy: JAK ONI ŚMIELI UŚMIERCIĆ ŚWIĘTEGO, A PRZYNAJMNIEJ BŁOGOSŁAWIONEGO UKOCHANEGO JOELA !! Lament i gównoburza w tym temacie przypomina mi pierwszy sezon GoT, kiedy po ukatrupieniu Neda Starka mnóstwo internetowej dzbanerii wylało swoje szambo na youtubie w postaci różnorakich protestów i petycji. Jak oni (twórcy filmu i Martin) śmieli uśmiercić tak prawego, wspaniałego bohatera! Jeszcze moment, a padło by określenie wspaniałego amerykańskiego patrioty (sic!). Przy tym od razu gracze kierują swoją nienawiść (wracam do TloU2) w kierunku Abby, jakim prawem zabiła Joela, skoro on i Tommy uratowali jej życie. W tym miejscu mogę jedynie przypomnieć, że Ellie w jedynce również zaszlachtowała gościa, który uratował jej żywot. To, że okazał się kanibalem to już inne zagadnienie.

Zarzut graczy drugi: jak twórcy śmieli wprowadzić jako drugą grywalną postać umięśnioną, pozbawioną cycków i wdzięków Abby, a dla mnie jest to najbardziej pozytywna i ulubiona postać w grze! Ona jako jedyna (pomimo wcześniejszego zamordowania Joela) potrafiła się zreflektować i nie zabić Liny będącej w ciąży. Miała też największego pecha mając nadzieję ułożenia życia opiekując się małym Chinolem trafiła do obozu pracy prowadzonego przez zdeprawowanych policjantów.

I wreszcie zarzut graczy trzeci, chyba największy: jak ND ośmieliło się przedstawić tak pesymistyczne zakończenie!! Chcieliby oni zobaczyć główną bohaterkę Ellie jak przy dźwiękach patetycznej muzy, po wywarciu słusznej zemsty na wrogach odjeżdża na koniu w ramionach ukochanego mężczyzny w stronę zachodzącego słońca. A tu dupa! Jest wszystko na odwrót. Ellie utraciwszy partnerkę odchodzi na piechotę w ciszy całkowicie przegrana z przetrąconą psychiką fizycznie okaleczona, gdyż brak dwóch palców uniemożliwia jej nawet grę na ukochanej gitarze. Nie udało jej się też zabić Abby, choć bardzo tego pragnęła. Poza tym odchodzi w ostatniej scenie na wschód!! To też jest symbolem jej porażki, klęski jej i całkowicie wynaturzonego, zdeprawowanego świata , w którym przyszło jej żyć.

Na koniec zostawiam sobie omówienie wątków LGBT. Tu przed zagraniem miałem największe obawy czy nie dokonano w tym temacie przegięcia w postaci jakiś propagandowych zadęć, ale nie! Wszystko jest podane w sposób nie nachalny, delikatny. Jest to o wiele ciekawsze i oryginalniejsze niż do porzygu serwowane w milionie gier i filmów wątki przewidywalnej miłości hetero.

Reasumując: gra szalenie mi się podobała, wstrząsnęła mną i zachwyciła. Jak już wspomniałem od jej ukończenia minęło kilka dni, a ja wciąż o niej myślę. Nie wiem czy dojdzie do kontynuacji tej historii. Sony na pewno obserwuje słupki sprzedaży i hejt graczy i może nie dać Dickmanowi aż takiej swobody twórczej na przyszłość. Oby tak się nie stało.

 

Moja ocena: 10/10

 

Bardzo trafne podsumowanie. Szeroka i niejednoznaczna gra których ciężko szukać w świecie growym. Twoja recka/opinia to taki mocny liść w twarz dla tych którym na przykład baba w ciąży na misji przeszkadzała i kompletnie pomijają chociażby to o czym ty napisałeś. :)

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza

Oj już baba w ciąży, postacie na ogół były znacznie gorsze niż w jedynce, jakoś nie chce mi się nawet drugi raz przechodzić, gdzie jedynkę ukończyłem nawet nie wiem ile razy :)

Pod względem jednak rozgrywki to top topów, niesamowity tytuł i srogi minus, że nie dostarczyli Multi, które miało być na premierę. Minęło już półtora roku...

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
27 minut temu, LiŚciu napisał:

JAK ONI ŚMIELI UŚMIERCIĆ ŚWIĘTEGO, A PRZYNAJMNIEJ BŁOGOSŁAWIONEGO UKOCHANEGO JOELA

Widzisz, oni nie usmiercili Joela. Joel z jedynki nigdy nie dalby sie tak zlapac w siatke. Co zatem zrobili? Najpierw calkowicie wypaczyli te postac robiac z niej wioskowego niedorajde a dopiero potem zabili. To jest ten sam csus co Luke Skywalker w tej abominacji jaka jest (ku.rwa az zapomnialem i musialem googlac xD) The Last Jedi. No ale zobaczcie jak oni ODWROCILI OCZEKIWANIA a wszyscy pisza o tym jak JAK ONI ŚMIELI UŚMIERCIĆ ŚWIĘTEGO, A PRZYNAJMNIEJ BŁOGOSŁAWIONEGO UKOCHANEGO LUKEA. GENIUSZE.

 

32 minuty temu, LiŚciu napisał:

Na koniec zostawiam sobie omówienie wątków LGBT. Tu przed zagraniem miałem największe obawy czy nie dokonano w tym temacie przegięcia w postaci jakiś propagandowych zadęć, ale nie! Wszystko jest podane w sposób nie nachalny, delikatny. Jest to o wiele ciekawsze i oryginalniejsze niż do porzygu serwowane w milionie gier i filmów wątki przewidywalnej miłości hetero.

Widzisz, a moze wlasnie nie widzisz bo w jedynce tez byly watki homo i zostaly tak podane, ze ich wlasnie nie widac, a sa. Z kolei w dwojce je po prostu widac. Dlaczego? No wiadomo dlaczego.

 

Nikt mnie nie przekona, ze tlou2 nie jest w zaden sposob platforma z parady rownosci do prezentowania watkow LGBT, strong female protagonist i innych woke gowien. Tyle, ze o scene na kolkach toczaca sie po ulicach berlina nikt pretensji nie ma a wje.banie jej do gry, ktora w ogole tego nie potrzebowala juz tak.

  • Plusik 3
  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza
28 minut temu, Mejm napisał:

Widzisz, oni nie usmiercili Joela. Joel z jedynki nigdy nie dalby sie tak zlapac w siatke. Co zatem zrobili? Najpierw calkowicie wypaczyli te postac robiac z niej wioskowego niedorajde a dopiero potem zabili. To jest ten sam csus co Luke Skywalker w tej abominacji jaka jest (ku.rwa az zapomnialem i musialem googlac xD) The Last Jedi. No ale zobaczcie jak oni ODWROCILI OCZEKIWANIA a wszyscy pisza o tym jak JAK ONI ŚMIELI UŚMIERCIĆ ŚWIĘTEGO, A PRZYNAJMNIEJ BŁOGOSŁAWIONEGO UKOCHANEGO LUKEA. GENIUSZE.

 

Nie wiem mejm jak obsługujesz forum ale to nie mój cytat. 

 

Z tym lgbt to już się tak sracie jakby gej wam do łóżka wchodził. Ale jak 12 lat temu w takim Spartacusie geje się stukali na lewo i prawo a zaraz lała sie krew i serial był typowo męski to wszystko było git. Mnie wątki gejowskie całkowicie grzeją i nie zwracam na nie uwagi.

Musiało by mnie mocno poyebać żeby geje, transi czy inne LGBT klimaty popsuły mi grę, film czy książke. 

 

 

Edytowane przez LiŚciu
Odnośnik do komentarza

Wiesz co sie odje.balo? Zaznaczalem fragmenty do cytowania Czezare ale z twojego posta, w ktorym go zacytowales. I silnik forum oznaczyl je jako twoje. Takze sory, nie zauwazylem tego i oba cytaty w moim poscie to oczywiscie Czarek.

 

4 minuty temu, LiŚciu napisał:

Ten drugi z kolei już tak. Z tym lgbt to już się tak sracie jakby gej wam do łóżka wchodził. Ale jak 12 lat temu w takim Spartacusie geje się stukali na lewo i prawo a zaraz lała sie krew i serial był typowo męski to wszystko było git. Mnie wątki gejowskie całkowicie grzeją i nie zwracam na nie uwagi.

Musiało by mnie mocno poyebać żeby geje, transi czy inne LGBT klimaty popsuły mi grę, film czy książke. 

Nie wiem ile razy trzeba to pisac ale chyba do konca zycia forum bo wciaz nie umiecie czytac ze zrozumieniem. Nikt sie nie sr.al o gejow. Gdzies ostatnio nawet byla dyskusja, ze w gierkach geje to nie nowosc i nikt nie mial z nimi problemu. Problemem jaki mieli ludzie z tlou2 bylo wrzucenie tych watkow bo... bo tak sie zachcialo rezyserowi, a ze przy okazji kiedy pisal scenariusz siedziala mu na kolanach pewna lewicowo-feministyczna aktywistka to wyszlo jako wyszlo. Gdyby zamiast watkow less wrzucic tam najconalistyczne pier.dy o jednej rasie to efekt by byl ten sam.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Ok, ale najwięcej się gada o less w tej grze., nawet dostała nazwe na forumie LGBT2. Ale te gejowskie wątki to ułamek tego co tam się dzieje. Mamy w grze sekciarzy, grupe paramilitarną, osadników. wątek zemsty, zdrady i w cholere innych rzeczy. Ale to jednak less najbardziej odbiło pietno na psychikach zagrajmerów. 

Odnośnik do komentarza
13 godzin temu, LiŚciu napisał:

Ok, ale najwięcej się gada o less w tej grze

 

Ale gdzie się najwięcej o tym gada niby? Ta narracja, że NIEDOJRZALI GRACZE NARZEKAJĄ GŁÓWNIE NA SCENY LESBIJSKIE I UMIĘŚNIONĄ KOBIETĘ to jest już taki chochoł (szczególnie po 1,5 roku od premiery), że ciężko brać to na poważnie do "dyskusji". I co parę miesięcy wyskakuje w tym czy innym temacie kolejny gagatek z odkrywczymi przemyśleniami, że gra świetna i nie wie, o co tyle krzyku, oczywiście protekcjonalnym tonem, bo jemu się podobało, a gimbusy dupa cicho.

 

Ja już w paru miejscach pisałem, co mi nie pasuje poza tymi oczywistościami i w sumie niezbyt chce mi się powtarzać, ale oczywistym jest, że problemy tego scenariusza to nie tylko kontrowersje "światopoglądowe". Gameplay jest potężny, oprawa i szeroko pojęta jakość produktu to cymes, no ale te formy "obrony" fabuły drugiej części przygód Ellie (bo to jej przygoda i żadna nasterydowana zołza ze skwaszoną miną tego nie zmieni) przez coraz to nowe chwyty erystyczne jej fanów robi się już męcząca.

Edytowane przez kotlet_schabowy
Odnośnik do komentarza

Ogólnie zgadzam się z @Czezare i cieszę się, że tak mu się spodobało, ale te "delikatne i nie nachalne" LPG to raczej do jedynki można odnieść - tutaj było przegięcie pały pod tym względem (co overall za dużo mi gry nie popsuło, ale niepotrzebnie mi ją obrzydzało, gdy w tym samym czasie można by mnie smucić/straszyć/zachwycać).

Odnośnik do komentarza
10 minut temu, Yap napisał:

Kliniki aborcyjne sa tam rozsiane i przyjmuja w kazdy piatek? Co ten typ pieprzy?

Zawsze mógł brać pod uwagę spadnięcie ze schodów czy inny alternatywny sposób.

 

Ja tam ogólnie do tych motywów nic nie mam, ale rzeczywiście w tej grze było to nad wyraz zaznaczane. No i fabuła mi się średnio podobała, może nie tyle fabuła co jej przedstawienie, ścieżkę Abby bym skrócił co najmniej o połowę. W pewnym momencie gra mi się po prostu dłużyła, i to że jest dopracowana do granic możliwości tego nie zmieni. Nie pamiętam innego tytułu który wywołałby to samo, a z reguły w gierkach spędzam o wiele więcej czasu niż średnia.

Odnośnik do komentarza

Uproszczenia sa wszechobecne, jak to w gierce, ale juz na najwyzszym poziomie trudnosci jest czasem kurrrrwa przegiecie. Szczegolnie jak pieseły sie wlacza w rozgrywke. 
Po roku rozlaki wrocilem do TLoUII by zrobic brakujace trofki. Ten ostatni pucharek wyssal ze mnie wszystko, ale bylem szczesliwy, ze moglem znow doswiadczyc tak unikatowej przygody.

Odnośnik do komentarza

Platyna platyną, ale ja robilem calaka. Troche zardzewialy bylem po roku od wbicia platyny wiec przebrniecie przez Grounded troche mnie wytracalo z rownowagi. Z jednej strony uwielbiam trudne wyzwania, z drugiej zas palalem checia mordu i zniszczenia kiedy po raz 20ty dynia Ellie pekala od ciosu czy psy rozszarpywaly mi gardziel. 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...