Skocz do zawartości

PSX Extreme 308


Rekomendowane odpowiedzi

Ale jak Wy to sobie wyobrażacie? Oceniam grę, która jest cholernie solidna więc według magazynowej oceniaczki została oceniona jako "bardzo dobra" ale muszę wbrew swojej opinii i treści samej recenzji wlepić jej maksymalną notę tylko dlatego, że kilka miesięcy wcześniej inny człowiek dał remake'owi zupełnie innej gry "dyszkę", a mi przyszło "wyrównać" notę żeby "moja" gra nie wyglądała na gorszą? Naprawdę chcielibyście żeby recenzowanie i ocenianie w PE wyglądało w taki sposób czy może jednak lepiej po prostu skupić się na omawianiu każdego tytułu z osobna, zgodnie z podpartymi argumentacją odczuciami konkretnego autora?

  • Plusik 3
Odnośnik do komentarza
21 minut temu, Piechota napisał:

Wypraszam sobie! :D Stosuję pełną skalę ocen, zdarza mi się walczyć o gry 6-/10, nie ulegam hajpom. I nie jestem w tym sam w piśmie. Ale w sumie nie spodziewałem się jeszcze awantury o ocenę w Ekstrimie w 2023 roku. Inna rzecz, że nie spodziewałem się Ekstrima w 2023 roku xD

Komodo też użył pełnej skali ocen i ludzie mają problem taki sam jak z Twoją oceną Ragnaroka a to jest spowodowane nie zbyt niskimi ocenami a zbyt wysokimi innych gier bo jak wytłumaczyć 7/10 dla Tales of Symphonia czy 10/10 dla TLOU Part 1, oceniana jest gra jako całość w perspektywie nowego gracza czy powracającego? Bo moim zdaniem powinna być w perspektywie powracającego i jeśli jakiś remake/remaster nie wprowadza znaczących zmian w rozgrywce to powinien być surowo oceniany tak samo jak kolejny sequel tytułu X a w recce powinien być akapit w stylu "jeśli nie grałeś w oryginał/poprzednią część dodaj oczko do oceny".

Do tego rezerwujemy 10/10 dla naprawdę przełomowych/idealnych gier, dajemy zgrentgena i już mamy lepiej opisany dany tytuł.

Odnośnik do komentarza

Kazdy człowiek jest inny, każdy ma inna historie grania, wrażliwość, każdego co innego kręci. Truizm, ale to jest moim zdaniem siła PSXa - autorzy nie są anonimowi, czytelnicy znają większość z nich od lat, mozna podejrzewać co myślą o grze/serii i nie byc zdanym tylko na cyfrę na końcu. Koso ładnie o tym mówił w wywiadzie na YT. Adam nie hajpuje się, ja często tak. Prawie zawsze będzie między nami oczko różnicy w oceniaczce. Czy dałbym tlou remake dyche? Nie. Czy RE4 ósemkę? Pewnie z pół (no, 0,75) wyżej. Ale to tylko liczbowa i kokorystyczna reprezentacja argumentów :) Rownie ważne jest nazwisko/ksywka pod nią, bo to jest wlasciwy filtr dla oceny.

Tak tyłko glosno mysle.

Odnośnik do komentarza
44 minuty temu, łom napisał:

Komodo też użył pełnej skali ocen i ludzie mają problem taki sam jak z Twoją oceną Ragnaroka a to jest spowodowane nie zbyt niskimi ocenami a zbyt wysokimi innych gier bo jak wytłumaczyć 7/10 dla Tales of Symphonia czy 10/10 dla TLOU Part 1, oceniana jest gra jako całość w perspektywie nowego gracza czy powracającego? Bo moim zdaniem powinna być w perspektywie powracającego i jeśli jakiś remake/remaster nie wprowadza znaczących zmian w rozgrywce to powinien być surowo oceniany tak samo jak kolejny sequel tytułu X a w recce powinien być akapit w stylu "jeśli nie grałeś w oryginał/poprzednią część dodaj oczko do oceny".

Do tego rezerwujemy 10/10 dla naprawdę przełomowych/idealnych gier, dajemy zgrentgena i już mamy lepiej opisany dany tytuł.

7/10 dla Tales of Symphonia było kompromisem pomiędzy leniwym "remasterem" a grą, która mimo lat i bieda upscale, nadal się broni jako jRPG na masę godzin. 
Wedle naszego systemu : 7 dobra, czyli moim zdaniem adekwatnie. 
Inna sprawa że pomijając subiektywność oceny, to chodzi jeszcze o uzasadnienie w samym artykule. Staram się zawsze wyjaśnić "cyferkę", gdyż moim zdaniem jest ona przysłowiową "kropką nad i", ale zdaje sobie sprawę że zasada czytania jest Ocena>ostatni akapit> pierwszy akapit>reszta recenzji i "lampka się zapala" po zobaczeniu oceny.
Podobnie zresztą było z Metroid Prime, który mimo że to gra z ćwierć wieku na karku to jest nadal bardzo dobra i daje masę zabawy. Zresztą o ocenach to możemy "debatować" latami, zapraszam do dyskusji z autorem recenzji TLOU ;)

Odnośnik do komentarza
41 minut temu, Kmiot napisał:

Ósemka dla RE4 jest do wybronienia, podobnie jak ósemka dla Ragnarok była do wybronienia. Surowe, ale w granicach. Problemem jest i była 10/10 dla odświeżonego TLoU, która teraz i w przyszłości będzie odbijać się czkawką. To ona jest nie do wybronienia w magazynie, który chce funkcjonować jako rzetelne źródło informacji, a recenzja Butchera była po prostu laurką dla gry od fanboya. Mam wrażenie, że w tamtej sytuacji nieco zaspał też Roger, który koniec końców bierze odpowiedzialność za zawartość magazynu i - nie wiem - może powinien pohamować entuzjazm Butchera. Bo skoro remaster gry osiąga 10/10, czyli ocenowy sufit, to dokąd zmierzamy? Takie noty powinny być weryfikowane przez naczelnego.

Naczelnego + autorów, jeśli mieli możliwość zagrać. IMO 10/10 to coś co oznacza nie tylko bardzo dobrą grę, ale coś wyjątkowego, nowatorskiego.
Zresztą temat oceny TLOU to chyba top10 tematów na forum ;)

Odnośnik do komentarza

Temat oceny dla remastera TLoU będzie powracał przy każdej kontrowersyjnej ocenie głośnego tytułu. Rozumiem, że redaktorzy PE oceniają według własnego gustu i sumienia, ale jest pewna granica, która w przypadku The Last of Us została przekroczona. Kosić trzy i pół stówy za lekkie podbicie graficzki i wycięcie multiplayera to zbrodnia. A pochwalanie takiej pazernej na kasę postawy maksymalnymi ocenami powinno być karalne dożywotnim banem na pisanie recenzji. 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
2 minutes ago, Pix said:

Temat oceny dla remastera TLoU będzie powracał przy każdej kontrowersyjnej ocenie głośnego tytułu. Rozumiem, że redaktorzy PE oceniają według własnego gustu i sumienia, ale jest pewna granica, która w przypadku The Last of Us została przekroczona. Kosić trzy i pół stówy za lekkie podbicie graficzki i wycięcie multiplayera to zbrodnia. A pochwalanie takiej pazernej na kasę postawy maksymalnymi ocenami powinno być karalne dożywotnim banem na pisanie recenzji. 

 

Przesadzasz w drugą stronę. To nie było lekkie podbicie graficzki

Odnośnik do komentarza
7 minut temu, Homelander napisał:

Przesadzasz w drugą stronę. To nie było lekkie podbicie graficzki

 

Miały być zmiany gameplayowe z dwójki przeniesione do gry, a tego nie ma. Dodatkowo wg. recenzji kogucika to bardziej nakładka graficzna w stylu Diablo II Resurrected niż pełnoprawny remake. Nawet efekty dzwiękowe i szkielet pod cutscenki przeniesiono z wersji na PS3.

Odnośnik do komentarza

Największy skandal to cajberek, który zgarnął 7 nawet na 8 generacji(chyba od Zaxa). Ogólnie zgodziłbym się z Adamusem, i też nie do końca karałbym rimejki za to, że są rimejkami, nawet jeśli wiernymi. Nie zawsze jest konieczność wywalania wszystkiego do góry nogami. To tylko świadczy na korzyść tych gier, które tych zmian nie potrzebują mimo upływu lat.

Na podstawie autorów na przestrzeni iluś tam numerów, czy lat, można wywnioskować parę rzeczy i dostosować pod siebie. Np. wiesz, że Kali lubi sypać 9 dookoła za cokolwiek, Dario narzeka na wszystko, ale jak pochwali, to znaczy, że musi być naprawdę dobrze. Piechota udaje prawilnego, ale jest osobą nintendo i naciąga w innych miejscach,  Butcher da się pociąć za BF-a, star warsy, a w szczególności The Last of Us remake(nawet jak ma gorszy gameplay od dwójki, brak multi, do tego jara się serialem jakby to był nie wiadomo jaki cud(w sumie nie tylko on, tylko cały świat, co jest dziwne, ale dobra), ogólnie psychofan obywatela kejna gier), a Adamus, to taki Kali w wersji light, czyli generalnie daleko mu do narzekania, jest w stanie wiele wybaczyć, ale  nie idzie za bardzo w górę, ani za bardzo w dół. Optymista, ale z rigczem,

 

Edytowane przez SlimShady
  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza
7 minutes ago, Paolo de Vesir said:

 

Miały być zmiany gameplayowe z dwójki przeniesione do gry, a tego nie ma. Dodatkowo wg. recenzji kogucika to bardziej nakładka graficzna w stylu Diablo II Resurrected niż pełnoprawny remake. Nawet efekty dzwiękowe i szkielet pod cutscenki przeniesiono z wersji na PS3.

Dlatego też gra to 10/10, ale remake to max 7. 

Odnośnik do komentarza
6 godzin temu, MichAelis napisał:

Last of us osrany remake? 10/10

Gra wrzechczasow dostaje czadowy remake? 8/10. I nie interesuje mnie akapit  tłumaczenia retarda czemu nie 10/10 mimo, że wszystkim się podoba. No to mnie wkurwiliście :rayos:

Remake z wyciętą zawartością i gracze oburzeni, ze nie dostał 10/10? Nie ma już ratunku dla tej branzy.

  • beka z typa 1
Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Konsolite napisał:

7/10 dla Tales of Symphonia było kompromisem pomiędzy leniwym "remasterem" a grą, która mimo lat i bieda upscale, nadal się broni jako jRPG na masę godzin. 
Wedle naszego systemu : 7 dobra, czyli moim zdaniem adekwatnie.

Spoko, z recki wynikał mi mniej więcej taki obraz, gra sama w sobie 8/10 (i to max bo "Symphonia trzyma się całkiem dobrze" nie wskazuje na więcej) a jakość remastera 4/10 i wychodzi średnia 6/10 a jak ktoś kiedykolwiek ograł to 5-/10 (bo nawet nie dali kontynuacji).

A co do CP2077 i innych zabugowanych gier to lepiej dać niższą ocenę i ostrzec czytelnika że warto poczekać na łatki niż wyższą i zaufać devom że może do wydania PE w kioskach naprawią.

 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
5 minut temu, Brolin napisał:

Taki już smaczek PE, trzeba trochę poznać autorów, ich preferencje, gusta - i podług nich stawiane noty przefiltrowywać. Tak więc jeśli Komodo daje jakiejś grze 8, to prostym jest, że należy dodać jej oczko więcej. Mam nadzieję, że pomogłem ;)

To samo z reckami butchera jak recenzuje dowolna strzelanke, tylko trzeba odjac z 2-3 oczka, jakis obesrany battlefront 10/10 pamiętamy [`]

Odnośnik do komentarza

ogólnie co niektórzy autorzy recenzji ze swoim podejściem do rzetelności powinni pisać co najwyżej prywatnego bloga, a nie do największego pisma o grach. rozumiem sentymenty do serii i inne takie, ale później właśnie wychodzą takie kwiatki, że jeden daje 10 wykastrowanemu remasterowi remastera w pełnej cenie, a drugi porządnemu remakowi 8 bo.. bo taką ma opinie i chuj. I nie chodzi mi teraz o tego Residenta, tylko ogólnie wypadałoby przyjąć jakieś standardy. Z oceną CP2077 to już w ogóle kpina była i robienie idiotów z czytelników 

Edytowane przez number_nine
Odnośnik do komentarza
37 minut temu, Shen napisał:

Remake z wyciętą zawartością i gracze oburzeni, ze nie dostał 10/10? Nie ma już ratunku dla tej branzy.

Niewiele co wycieli, raczej zbędne rzeczy, ale skąd możesz wiedzieć jak nie grałeś. Nie jestem oburzony o brak 10/10, ale o 10/10 dla innych gier.

Odnośnik do komentarza
4 godziny temu, łom napisał:

Kolejny temat na zgrentgena : ) Jak już kiedyś pisałem powinien wrócić system ocen Ściery gdzie 10/10 przyznaje się tylko wtedy jak przynajmniej dwie osoby chcą takiej oceny i nikt nie wetuje oceną poniżej 8/10. Bo w tym momencie skala jest 'krzywa' i wygląda tak: 6 i mniej - crap; 7 - średniak; 8 - dobra gra; 9 - bardzo dobra gra; 10 - jakiś fanboy bez gustu pisał reckę xd

Czyli de facto powinni przyjąć skalę 1-5.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...