Skocz do zawartości

Indywidualne podsumowanie roku w grach.


Kmiot

Rekomendowane odpowiedzi

W porównaniu z 2022 r. gdzie skończyłem 16 gier, ten był znacznie lepszy bo ukończyłem 25 tytułów, choć na początku roku wyznaczyłem sobie żeby zaliczyć przynajmniej 30 gier w 2023r. Wszystkie tytuły ogrywane na ps4.

 

1. Men of Medan

2. Salt and Sanctuary

3. Gravity Rush Remastered

4. Omno

5. Metro: Last Light

6. Stray

7. Star Wars: Jedi Fallen Order

8. Narita Boy

9. Watch Dogs 2

10. The Gardens Between

11. Last Day of June

12. Black Mirror

13. 13 Sentines Aegis Rim

14. Lost Words: Beyond The Page

15. Monster Boy And The Cursed Kingdom

16. Omensight

17. Dodgeball Academia

18. Shadow Tactics: Blades of Shogun

19. Fist of The North Star: Lost Paradise

20. Unpacking

21. Last Guardian

22. Call of Cthulhu

23. Lost in Random

24. South Park: Stick of Truth

25. Gravity Rush 2

 

Najlepszym tytułem który ukończyłem w tym roku był dla mnie 13 Sentines Aegis Rim (musze wreszcie napisać większego posta w dedykowanym temacie). Gra z której można by zrobić anime na ponad 100 odcinków, z zakręconą fabułą i wieloma zwrotami akcji. Typowego gameplayu tutaj jak na lekarstwo, bo to bardziej visual novel, ale w żadnym wypadku mi to nie przeszkadzało. Dla fanów japońszczyzny pozycja obowiązkowa.

Drugim tytułem który bym wyróżnił jest Narita Boy. Klimat niczym z filmu Tron, unikalny świat, fabuła, oprawa dźwiękowa. No uwielbiam takie gry.

Nie będzie 3 miejsca na podium bo bym musiał umieścić z 10 gier z listy powyżej. Ogólnie prawie wszystkie gry jakie skończyłem w tym roku dały mi większą bądź mniejszą frajdę. Jedynie Black Mirror okazał się sraką, ale był krótki więc skończyłem.

 

  • Plusik 4
Odnośnik do komentarza

No to czas na moje podsumowanie 2023 roku, gdyż nie planuję już dzisiaj niczego ogrywać :)
 

Co prawda koledze @suteq mogę co najwyżej buty czyścić, ale nadal myślę, że nie było źle. Ba! Jest to najbardziej owocny w ukończone gry rok, jak do tej pory.

 

Gier ukończyłem zaledwie/aż 76 :obama:

Poniżej załączam pełną listę z podsumowaniem ilości dla każdej platformy z osobna

 

Spoiler

Styczeń

 

1. XBOX - Need For Speed Hot Pursuit 2 - 05.01
2. XBOX - Grand Theft Auto Vice City - 06.01
3. XBOX - Max Payne - 07.01
4. XBOX - Neighbours from Hell - 07.01
5. PC - Snajper - 18.01
6. PC - Trucker - 19.01
7. PC - Grand Theft Auto Vice City - 25.01

 

Luty

 

8. XBOX - Grand Theft Auto San Andreas - 08.02
9. PS4 - Grand Theft Auto Vice City - Definitive Edition - 18.02
10. XBOX - Need For Speed Underground 2 - 18.02
11. XO - This War of Mine The Little Ones - 19.02

 

Marzec

 

12. PC - Scooby Doo: Muzealna Draka z Powodu Robaka - 25.03

 

Kwiecień

 

13. XBOX - Doom 3 - 13.04
14. XBOX - Ford Racing 2 - 14.04

 

Czerwiec

 

15. PC - Gothic - 17.06

 

Lipiec

 

16. PS2 - Grand Theft Auto San Andreas - 02.07
17. X360 - Grand Theft Auto IV - 04.07
18. X360 - Just Cause - 09.07
19. DC - Soul Calibur - 12.07
20. DC - Stunt GP - 13.07
21. PSX - Harry Potter and The Philosopher's Stone - 13.07
22. PS2 - Half-Life - 15.07
23. PS2 - Grand Theft Auto Vice City - 15.07
24. X360 - Lara Croft Tomb Raider: Legend - 16.07
25. XBOX - Ford Racing 3 - 16.07
26. PSP - Tekken Dark Resurrection - 22.07
27. XO - Crash Bandicoot 2: Cortex Strikes Back - 24.07
28. GC - Def Jam FFNY - 26.07
29. XO - Crash Bandicoot 3: Warped! - 27.07
30. X360 - Duke Nukem Forever - 30.07
31. PSP - WRC - 30.07

 

Sierpień

 

32. PS2 - Tekken 5 - 05.08
33. PS2 - Call of Duty Finest Hour - 05.08
34. PS2 - WRC Rally Evolved - 06.08
35. PSX - Need For Speed III Hot Pursuit - 06.08
36. PSX - Crash Bandicoot 3: Warped! - 07.08
37. PSX - Tekken 3 - 08.08
38. PSX - Colin McRae Rally 2.0 - 08.08
39. PC - Duke Nukem Manhattan Project - 10.08
40. PC - Colin McRae Rally 2.0 - 10.08
41. PSX - Driver - 11.08
42. PS2 - God of War - 13.08
43. X360 - Bully Scholarship Edition - 18.08
44. PS2 - Tony Hawk's Pro Skater 3 - 18.08
45. X360 - Left 4 Dead - 19.08
46. PS4 - Mafia: Edycja Ostateczna - 20.08
47. X360 - Left 4 Dead 2 - 22.08

 

Wrzesień

 

48. PS5 - Marvel's Spider-Man: Miles Morales - 07.09
49. PS3 - Driver San Francisco - 08.09
50. PS5 - Watch_Dogs Legion - 16.09

 

Październik

 

51. XO - Crash Bandicoot - 01.10
52. PS4 - Watch_Dogs 2 - 09.10
53. PSX - Colin McRae Rally - 12.10
54. PSX - Spider-Man - 15.10
55. PSX - Disney's Donald Duck Quack Attack - 15.10
56. PS4 - Watch_Dogs - 22.10
57. Amiga - Lotus Turbo Challenge II - 29.10
58. Amiga - The Great Giana Sisters - 29.10

 

Listopad

 

59. Amiga - Dizzy: Prince of the Yolkfolk - 02.11
60. Amiga - Terminator 2: Judgement Day - 03.11
61. SNES - Super Mario Bros - 04.11
62. Amiga - Franko: The Crazy Revenge - 12.11
63. Amiga - Kajko i Kokosz - 12.11
64. Amiga - Prince of Persia - 19.11
65. Amiga - Dyna Blaster - 25.11

 

Grudzień

 

66. PS2 - Grand Theft Auto III - 02.12
67. PS2 - WRC 3 - 03.12
68. PSX - Need For Speed Porsche 2000 - 14.12
69. Amiga - Magicland Dizzy - 16.12
70. Amiga - Arkanoid - 17.12
71. PC - Harry Potter i Kamień Filozoficzny - 24.12
72. PS4 - This War of Mine The Litle Ones - 25.12
73. PSX - Resident Evil 3 Nemesis - 26.12
74. PSX - Grand Theft Auto London - 27.12
75. PSX - Tony Hawk's Pro Skater 3 - 27.12
76. PSX - Metal Gear Solid - 28.12


PSX - 14
PS2 - 10
PS3 - 1
PS4 - 5
PS5 - 2
PSP - 2
XBOX - 9
X360 - 7
XO - 4
SNES - 1
GC - 1
PC - 8
DC - 2
Amiga - 10

 

Sobie i wam wszystkim życzę żeby nadchodzący 2024 rok był równie udany, jeśli nawet nie lepszy! :spicy:

Edytowane przez Quake96
  • Plusik 6
  • Lubię! 2
Odnośnik do komentarza

Dobra „skończyłem” właśnie GoW Valhalla (choć napewno jeszcze wymaksuję). Teraz na bank już nic nie więcej nie zaliczę. . 

Gierki w kolejności jak kończyłem:

1) Somerville XSX 3:30

2) Little Hoppe PS5 4:25

3) Unpacking XSX 5:10

4) Biomutant PS5 17:00

5) Death Stranding PS5 38:10

6) Spirit of The North PS5 5:00

7) Quarry PS5 10:20

8) Hogwart Legacy PS5 32:00

9) A way out PS5 8:00

10) HiFi Rush XSX 13:30

11) Planet Alpha PS5 6:20

12)Uncharted 4 PS5 16:20

13) Zelda TOTK NS 84:00

14) Dante Inferno XSX 9:30

15) Bramble XSX 7:40

16)CoD Cold War PS5  6:05

17) Dreams PS5 4:00

18) A short Hilke XSX 1:35

19) FH 5 XSX 12:15 (znowu trochę pojeździłem i skończyłem w końcu główny wątek

20) Planet of Lana XSX 6:30

21) Starfield XSX 42:00

22) Frigment 2  XSX 5:00

23) Tails Noir PS5 5:00

24) Gris XSX 4:15

25) Alan Wake 2 PS5 26:15  GOTY ale o tym później!

26) Jusant XSX 5:35 

27) Gravity Rush 2 PS5 25:00

28) Klonoa PS5 5:00

29) Mario Wonder NS 15:00

30) GoW Valhalla PS5 10:00

 

Co warte odnotowania porzuciłem w tym roku kilka gierek.
1) Zelda Skyward Sword NS Jakoś nie po drodze mi z tą częścią. Odrzuciła mnie na WiiU, teraz na Switch odpuściłem po 20h :( To jedyna Zelda 3D jakiej nie skończyłem. Trzeciego podejścia raczej nie będzie. 

2) Returnal po ok 10h walki z formułą rogali odpuściłem. Jedna z moich największych porażek growych w życiu. Bo nie licząc formuły, której bardzo nie lubię sam klimat, AV, sterowanie, to top tier. Jeszcze kiedyś wrócę. Obiecuję [  ] …

3) Tchia - jak lubię takie gierki tak, tutaj było jakoś tak anemicznie, bezwładnie (straszne skakanie), no nie.  

 

Pograne do tego trochę w GTA4 <3, gierki z dziećmi oraz Wiedza to potęga Dekady na imprezach/spędach rodzinnych.


Łącznie przegrane ok 460-470h

Gry skończone:

PS5 (były też gierki z PSX, PS4): 16

XSX (były też gierki z x360): 12

NS: 2 

 

Z ciekawostek COD Cold War i Starfield to jedyne gry FPP/FPS w które grałem w tym roku, ponadto nie zagrałem ani minuty online oraz pierwszy raz od x lat olałem NBA 2K :)  - monetyzacja zabiła tę serię.

 

Bardzo dobry rok growy. Niestety znowu zwiększył się backlog. Jak nie ograniczę jednego z trzech głównych hobby to chyba nigdy nie przejdę tego co mam liście 

  • Plusik 7
Odnośnik do komentarza

@Quake96

Pytanko mam od odnosnie pacz psow. Widzę, że w tym roku ograłeś wszystkie w odwrotnej kolejności i moje pytanie brzmi - czy warto wracać do jedynki (ogralem trójkę i dwojke) jak się nie grało w nią wcześniej? Czy mechaniki nie wieją sandałem wtedy i brakuje tego co ma sie w ich kolejnych iteracjach?

Odnośnik do komentarza
11 minut temu, oFi napisał:

@Quake96

Pytanko mam od odnosnie pacz psow. Widzę, że w tym roku ograłeś wszystkie w odwrotnej kolejności i moje pytanie brzmi - czy warto wracać do jedynki (ogralem trójkę i dwojke) jak się nie grało w nią wcześniej? Czy mechaniki nie wieją sandałem wtedy i brakuje tego co ma sie w ich kolejnych iteracjach?

Co do pacz psów to wg mnie można ograć jedynkę, a resztę olać :) 

Jedynka miała fajny, cięższy klimat, fabułę i spójność. 2 i 3 to elo lol emo ziomalskie klimaty rodem z tik toka. Odpalałem po początkowych aktach. 
 

Można śmiało stwierdzić, ż jedynka to jedna marka (bliżej do gta 4), a dwójka i trójka (bliżej do Saint Row), to jakby kolejna franczyza. Więc tak, warto ograć. 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza
3 minuty temu, oFi napisał:

@Quake96

Pytanko mam od odnosnie pacz psow. Widzę, że w tym roku ograłeś wszystkie w odwrotnej kolejności i moje pytanie brzmi - czy warto wracać do jedynki (ogralem trójkę i dwojke) jak się nie grało w nią wcześniej? Czy mechaniki nie wieją sandałem wtedy i brakuje tego co ma sie w ich kolejnych iteracjach?

 

Watch_Dogs to kolejna seria obok GTA do której wracam praktycznie co roku. Nie umiem ci obiektywnie opisać czy warto wracać do jedynki, ale z mojej perspektywy uważam że tak. Fakt, gra nie jest aż tak bardzo rozbudowana jak kolejne odsłony, ale nie jest też totalnie pusta. Warto w nią zagrać choćby dla uzupełnienia serii. Moim zdaniem każda z odsłon WD ma zupełnie inny klimat i każda jest warta ogrania. Jedynka to bardziej mroczna opowieść, trochę w stylu GTA IV, dwójka to "młodzieżówka" w totalnie luzackim stylu, dająca pole do zabawy, a trójka to taki trochę mix dwóch poprzednich. Z jednej strony dosyć poważny wątek fabularny, traktujący o walce o niepodległość Londynu, z drugiej całkiem fajna piaskownica gdzie można się świetnie bawić przy przechodzeniu misji :)

Odnośnik do komentarza

Upływający rok był dla mnie kiepski pod kątem naszego gierkowego hobby. Duża ilość zmian w życiu poza piwnicą odciągało mnie od zabawy przed ekranem. Nie do końca mi się to podoba, bo chociaż zmiany były dobre, to jednak czuję, że tracę jakąś część swojej tożsamości. W sensie – rozrywek mam wiele, ale gierczenie zawsze dostarczało mi najwięcej zabawy. Chodzi zarówno o samą czynność przechodzenia gier, jak i „śledzenie branży”, tj. newsy, trailery, dyskusje, itp. Wiecie na pewno o co chodzi. Mam nadzieję, że 2024 będzie dla mnie bardziej łaskawszy, a ja sam będę miał więcej chęci, żeby, w sumie na nowo, wkręcić się w tę zabawę.

 

Może trochę kontekstu, bo forum głównie lurkuję: 30+ na karku, gram od czasów Amigowych, obecnie posiadam wszystkie current-geny oraz nienajgorszego PCta. Udało mi się tym samym spełnić marzenie z dzieciństwa i chociaż z tego się cieszę, nawet pomimo tego, że gorszej generacji na tę fantazję nie dało się wybrać.

 

Sprawdziłem swoje wrap-up’y z każdej platformy i wygląda to tak:

Na Xboxie nie przeszedłem niczego i włączałem go co najwyżej przez przypadek. Szkoda, bo z tym sprzętem chciałbym się zaprzyjaźnić. Mam przyszłoroczne postanowienie, że przejdę Hi-Fi Rush, ponieważ gra wydaje się wybitnie uderzać w moje gusta i to jest w zasadzie jedyna rzecz, którą z obecnego roku chcę na tę platformę nadrobić. Myślałem też nad Starfield (lubię sci-fi), ale patrząc na ogólne opinie dot. tej gry – odbiłbym się, pomimo interesującego mnie settingu. Z innych postanowień przyszłorocznych: przejdę Halo MCC (gameplayowo serię uwielbiam) oraz co drugą multiplatformę będę przechodził na Xboxie.

 

PlayStation – no tu jest minimalnie lepiej, bo sprzęt posłużył mi przynajmniej za maszynkę do VRu. Bawiłem się i nadal bawię niesamowicie przy BeatSaber, GT7 to poezja, no i ogólnie był to mój pierwszy kontakt z goglami, więc jaranko jest. Ale i tak uważam PSVR2 za największe rozczarowanie tego roku. Dlaczego? Sony wywaliło jajca na ten naprawdę dobry sprzęt i nie kojarzę żadnych ciekawych zapowiedzi na przyszły rok. Oczywiście, gogle VR kupiłbym drugi raz, ale na PCta (i tak, żałuję, że nie zrobiłem tego teraz), ponieważ tam na brak softu nie można raczej narzekać.

Na plejaku udało mi się też ukończyć „nowego” Ratcheta i Clanka. Pierwszy kontakt z serią i wrażenia dość pozytywne i trochę mi szkoda, że nie miałem okazji poznać serii za czasów PS2. Myślę, że wtedy taki rodzaj gameplayu trafiłby we mnie idealnie.

W przyszłym roku spróbuję nadrobić Returnala, Final Fantasy (jeszcze nie wiem, którą część) i może jakieś gry z poprzedniej generacji, które mnie ominęły.

 

No i w końcu Nintendo Switch, czyli konsola, przy której udało mi się spędzić zdecydowanie najwięcej czasu. Udało mi się ukończyć dwie pierwsze części Xenoblade Chronicles. Jedynka to jedna z gier życia i gorąco polecam każdemu. Dwójka – klimatycznie jest mega i również polecam pograć, ale może warto poczekać na jakiś remaster, bo chociaż gra ma dopiero z 6 lat, to brakuje jej BARDZO QoL ficzerów, które dostaliśmy w remasterze jedynki i w trójce. A trójkę zacząłem, ale po 30h odpadłem z nudy. Spróbuję się przełamać i dokończyć, bo podobno się rozkręca, a dodatek to już w ogóle.

Oprócz tego, wiadomo, Zelda TotK, zeldunia, gdzie zaskoczenia nie było i łatwo dałem się porwać w wir dobrej zabawy. Ale tak, to gra bardzo dobra, ale BotW stawiam wyżej – zwyczajnie dlatego, że był pierwszy.

Udało mi się też przeprosić z serią Smash Bros., dzięki czemu spędziłem przyjemne kilkanaście godzin tłukąc się z komputerem i odblokowując kolejne obrazki .png do kolekcji. Skusiłem się nawet na DLC, bo po XC2 miałem ochotę pobyć jeszcze nieco w towarzystwie Pyry oraz Mythry.

Jeśli chodzi o przyszły rok Switcha, to mam nadzieję, że uda mi się niczego na niego nie kupić i zacznę grać w to, co już posiadam, a czego jeszcze nie wydobyłem z folii. Zacznę od Persony 5.

 

A ogólne postanowienia? Grać więcej. Kończyć gierki. Zacząć cieszyć się tym hobby w pełni. Bo chociaż uważam, że dużo się tu zepsuło na przestrzeni lat, to i tak dużo jest do nadrobienia, a z nowości co jakiś czas trafi się coś dobrego. Aha, spróbuję też przejść w końcu jakiegoś souls-like’a.

 

Na swoje GOTY nominuję Zeldę TotK, ale zaznaczam, że nie grałem w Hi-Fi Rush, Baldur’s Gate 3 i Alan Wake 2. Każdą z tych pozycji chcę nadrobić w przyszłym roku.

Edytowane przez bountyhunter
  • Plusik 3
Odnośnik do komentarza

Suteq szacun :obama:

 

U mnie w tym roku 20 ukończonych gier i wiele ogrywanych. 

 

Ukończone:

1. Star Wars Jedi: Upadły Zakon - bardzo dobre

2. Hogwarts Legacy - początek cudowny, później ujdzie

3. Control - po raz trzeci, dobre

4. Dead Island 2 - zajebiste 

5. Wo-Long Fallen Dynasty - dobre

6. The Callisto Protocol - gówno

7. Bloodborne - po raz trzeci, cudeńko

8. Horizon Forbidden West + Burning Shores - cudo, choć z masą skaz

9. The Evil Within 2 - ujdzie

10. Wall World - super

11. Steelrising - gówno obesrane

12. FAR Changing Tides - bardzo dobre

13. Bramble: The Mountain King - bardzo dobre

14. Fatal Frame Mask of the Lunar Eclipse - masochizm

15. The Dark Pictures Anthology: The Devil in Me - bardzo dobre

16. The Quarry - dobre

17. Uncharted - po latach, wciąż cudowne

18. Scars Above - bardzo dobre

19. Resident Evil 4 Remake - gigasztos

20. Final Fantasy VII Remake - pełna skala odczuć, od 1 do 10 na 10

 

Porządnie ogrywane, najbardziej warte uwagi:

1. Starfield - gówno upośledzone, ale NASA punk, także ten

2. Subnautica - wspaniałe 

3. Powerwash Simulator - jeszcze bardziej

4. The Finals - nawet nawet

5. Death Stranding - cudeńko

6. Ghost of Tsushima - jak wyżej 

7. Alan Wake 2 - klękajcie narody

8. Sea of Stars - nawet nawet

9. Wild Hearts - dobre

10. Sherlock Holmes: Crimes and Punishments - dobre

11. Elden Ring - dobre

 

Moje top 3 roku:

3. Dead Island 2

2. RE 4 Remake

1. Alan Wake 2

  • Plusik 3
Odnośnik do komentarza
W dniu 16.12.2023 o 13:31, Daffy napisał:

Kapitalny rok, nie wycisnalem z niego tyle co chciałem bo dwa chyba najgłośniejsze tytuły dalej nie skończone i backlog zamiast zmaleć to jeszcze urósł ale chęć grania dalej we mnie nie umiera i to najważniejsze

 

Najwięcej grałem, nie pisze że skończyłem bo się nie da:

1. Street fighter 6 - 160h i rośnie, moja bijatyka wszechczasów, świetna mechanika, balans, choć singiel ala yakuza mi się nie podoba 

2. SP Football Life 2023 - 90h spędzone w master league, na decku OLED po nowym roku będę wgrywać edycję 2024, scena uczyniła z tej gierki bezkonkurencyjną piłeczkę kopaną offline 

 

Skończone:

3. HiFi Rush - świetne, pomysłowe, bawiłem się przednio

4. Chained Echoes - jeden z najlepszych jrpg(a jednego Niemca) w jaki grałem w ostatnich latach

5. Advance Wars 1+2 - jakbym w to gral na premierę na GBA to bym z miejsca się zakochał, teraz brakowało trochę głębi 

6. Metroid Prime Remastered - piękny, świetnie zaprojektowany, zbyt dużo backtrakingu pod koniec

7. Resident Evil 4 Remake - świetny remake świetnej gry, udowadnia jak oryginalny RE4 jest ponadczasowy

8. Separate Ways - więcej re4

9. Super Mario Wonders - najbardziej pomysłowy platformer 2d w jaki w życiu grałem, mógł być ciut dłuższy by niektóre patenty bardziej wykorzystać 

10. Super Mario Galaxy 2 - najlepszy platformer 3d ever

11. Doom 2016 - sama akcja, w krótkich sesjach wchodzi pięknie, w dłuższych nużył

12. Kirby Return to Dreamland - samograj ale nawet przyjemny

13. Dodatki do Batman Arkham Knight - gra się fajnie ale dalej uważam że powiesiłbym tego co zdecydował by wyprać tą grę z prawdziwych Boss fightow 

14. Dave the Diver - fajne ale o ile początkowo mnie zauroczył to pod koniec miałem wrażenie że jednak wydmuszka

15. Octopath Traveler 2 (niestety tylko jedna postacią)- wrócę w nowym roku, mi się podoba, ale ja lubiłem jedynkę a tu więcej tego samego 

16. Ratchet and Clank Rift Apart - cudowna oprawa, płytki Ratchet, seria się nie rozwija, a wręcz cofa

17. Ryse Son of Rome - oprawa dalej robi wrażenie, 5h używania dwóch combo w fajnym klimacie rodem z filmu Gladiator

18. Star Ocean The Second Story R - fajny remake, gralo się mi mega przyjemnie, świetne qof, szkoda niedopracowania poziomu trudności 

19. Metroid Samus Return - czułem jakbym grał w betę Dreada

20. DuckTales remastered - przyjemny platformer na 2h

21. Tinykin - świetny relaksacyjny zbierakowy platformer 

22. Enslaved Odyssey to the West - gdyby parę rzeczy poprawili byłby przezacny tytuł, tak tylko dobry

 

Dużo grałem, kończyć będę w 2024:

Xcom2

Zelda Totk

Baldur's Gate 3

 

Zedytowane, dopisane krótkie komentarze, nic więcej do północy dziś już nie wpadnie 

Odnośnik do komentarza

O ile nic nie pominąłem, to w tym roku udało mi się zaliczyć 32 gry, w tym 5 to powtórki (THPS2 i 3 oraz Spyro The Dragon w wersjach z PSXa oraz GTA3 i VC w wersjach "definitywnych"). Listy nie robię, opinie jak zawsze wrzucałem we "właśnie ukończyłem" (choć pod koniec roku zaniedbałem sprawę, bo mam ze trzy zaległe "recki").

 

Generalnie rok zacząłem od piątej generacji i retro klasyki (Super Mario 64), a kończę na stosunkowo świeżych hitach na current genie (rozgrzebany najnowszy Spider-Man i Ratchet, zabrakło pewnie ze dwóch dłuższych posiedzeń, żeby załapały się na listę z 2023). W ciągu roku grałem głównie na PS4, PC i PS3, które to służyło do obsługi zarówno "swojej" biblioteki, jak i tytułów z zacnych poprzedników. Tematycznie było różnorodnie, było miejsce na typowe AAA, ale też tytuły mniejsze/indyki (tu przysłużył się trochę abonament PS Plus, który miałem niemal cały ten rok, ogólnie jednak usługę i ofertę na poziomie Essential oceniam negatywnie). Były nowości i było sporo staroci, w tym wspomniane powtórki. W typowym multi spędziłem dosłownie kilka godzin (wbiłem zaległe trofki w Uncharted 4, przetestowałem typowe strzelanie w Battlefield 1, no ale to już chyba po prostu nie dla mnie), plus zaliczone z ziomkiem It Takes Two (i taki coop to raczej też nie dla mnie).

Z racji na umiarkowaną ilość wolnego czasu, grałem głównie w okolicach weekendu i raczej w sesjach nie większych niż 2 godziny (a że kończyłem w tym roku raczej krótsze tytuły, to "na papierze" liczba pozycji wygląda całkiem dobrze), no chyba, że coś mnie naprawdę mocno porwało. Tak było z moim osobistym GOTY, mianowicie Bloodborne. Niesamowite przeżycie i jedna z lepszych gier ubiegłej generacji, więcej napisałem we wspomnianym temacie. W Yarnham spędziłem kilkadziesiąt godzin, wpadła platynka, a na deser, już na nowy rok, zostawiłem sobie DLC.

 

Poza BB wyróżniłbym w tym roku Resident Evil: Village, a z mniejszych rzeczy UnMetal i Sackboy'a. Na minus w sumie nic jakoś mocno nie zasługuje, powiedzmy, że w dolnej części stawki jest Quantum Break (trochę powyżej średniej, ale typowa przygoda do zapomnienia na drugi dzień), trochę zawiódł mnie też FF XV, ale crap to nadal nie jest.

 

Końcówka roku to też dla mnie wejście w nową generację za sprawą PS5. Tu jednak wrażenia mam jak do tej pory nieco ambiwalentne, na dodatek zbieg okoliczności sprawił, że na ten moment gram na TV FHD no i jak w memie, jakieś to takie wszystko nie wiem. Chyba był to trochę pochopny zakup, tym bardziej, że nie mam natury gadżeciarza, który musi być na bieżąco i PS4 szczerze mówiąc zupełnie mi wystarczała. Temat telewizora to w ogóle mógłby zasłużyć na osobny wpis, bo też pochłonął w kończącym się roku sporo mojego czasu i uwagi, a koniec końców wyszła chujnia (long story short: zwracałem na przestrzeni roku łącznie trzy panele, w tym upolowanego w listopadzie OLEDa). Zmęczyło mnie to już szczerze mówiąc i na nowy rok patrzę w tym temacie z dużą obojętnością. Najwyżej kupię se gejmingowy monitor albo przejdę te kilka interesujących gier i konsola pójdzie do żyda, bo w sumie do premiery GTA VI nie bardzo widzę duży sens jej posiadania.

 

Także podsumowując, gierkowo było ok, choć z lekkim niedosytem. Szpilać się chce, brakuje tylko czasem bardziej sprzyjających okoliczności i tego słynnego czasu (a i tak już praktycznie w odstawkę poszły filmy i seriale), a i poszczególne tytuły nie zawsze do końca dowożą.

 

Edytowane przez kotlet_schabowy
  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza

Trochę śmiałem się z exceli, ale jak sobie uświadomiłem, że większość czasu grałem w Runescape, Fifę i ścigałki, to może warto założyć arkusz. Zmotywowałbym się do grania w gry, które się przechodzi :kaz:

 

Dlatego też skromnie: Wolfenstein the new order,  Diablo 4, Cyberpunk, Tinykin i wiele rozgrzebanych tytułów (w tym Strafield, którego nie wiem, czy skończę). Ja zawsze mam backlog, ale w tym roku postanowiłem poprawę. Jeszcze raz (tym razem na PC) ogrywam GTA 4, równolegle z Rise of the Tomb Raider.

 

Odnośnik do komentarza
33 minuty temu, oFi napisał:

Mocnym trendem wśród koneserow w tym roku to gta iv, co mnie nie dziwi, bo to najlepsze gta pod wzgledem funu z rozgrywki. Sam raz do roku wracam do tego szpila.

Niesamowita gra, obczaj mod enchanced edition, jak na PC/Deck. 

1 godzinę temu, Kosmos napisał:

Trochę śmiałem się z exceli, ale jak sobie uświadomiłem, że większość czasu grałem w Runescape, Fifę i ścigałki, to może warto założyć arkusz. Zmotywowałbym się do grania w gry, które się przechodzi :kaz:

 

Dlatego też skromnie: Wolfenstein the new order, Cyberpunk, Tinykin i wiele rozgrzebanych tytułów (w tym Strafield, którego nie wiem, czy skończę). Ja zawsze mam backlog, ale w tym roku postanowiłem poprawę. Jeszcze raz (tym razem na PC) ogrywam GTA 4, równolegle z Rise of the Tomb Raider.

 

Ja mam jeszcze zeszyt xD. 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza

Miałem świetny roku 2021 - ukończone około 50 tytułów. Rok 2022 - to już tylko 7 ukończonych gier. Poprzedni rok 2023 jeszcze słabszy:

 

Super Metroid - moje GOTY. Ogrywana wersja ze SNESa (emu). Po latach bycia graczem doszedłem do wniosku, że metroidvania to mój ulubiony gatunek gier. Wypada więc ograć protoplastów gatunków. Ponadczasowy tytuł. Bardzo cenię takie gry, na które nie wpływa upływ czasu. 

 

Advance Wars - GBA (emu). Kolejny tytuł, który mnie zachwycił. Jestem konsolowym graczem (przez wiele lat tylko PlayStation), to naturalnym jest, że gatunek strategi mnie omijał. A tu taka perełka na przenośną konsole. 

 

Broken Sword 1 - PSX (emu). Gra z dzieciństwa, którą darzę wielkim sentymentem. Lubię wracać do tej przygody. Tytuł, który ukończyłem najwięcej razy w swojej historii gracza. I weź to komuś wytłumacz. 

 

Cocoon - Xbox. Kolejny gatunek gier który lubię bardzo, a który nie jest nadmiernie eksploatowany. Świetny pomysł, przyjemna grafika, proste założenia. Troszkę za łatwa, nie stanowi wielkiego wyzwania. Większość gry przechodzi się z marszu.

 

Assassin's Creed Origins - Xbox. Z trudnością zmęczyłem. Gra, która ma dużo elementów, których nie lubię w dzisiejszych grach. Olbrzymi pusty świat, masa nic nie wnoszących zadań, wtórna rozgrywka na dziesiątki godzin. 

 

Hi-Fi RUSH - Xbox. Wisienka na torcie. Chciałbym widzieć więcej takich gier kosztem tych wszystkich otwartych światów. Frajda z grania jak za starych dobrych lat. Gra, którą przypomniała, za co kocham to hobby. 

 

Nie ukończyłem, ale dużo godzin nabijam w Forza Motorsport. Świetnie się bawię w forumowej rywalizacji .

 

Lista skromna. Choć ten rok chyba był w jednym aspekcie przełomowy. Prawdopodobnie nauczyłem się porzucać gierki. Mam z tym olbrzymi problem. Leży taki tytuł na dysku konsoli - w niego nie chce już grać, a drugiego nie chcę zaczynać. Z końcem roku zrobiłem porządek na dysku. Nowy rok, czysta karta. 

 

 

 

 

Edytowane przez Aleks
  • Plusik 4
  • Lubię! 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...