Skocz do zawartości

GOTY 2021 - kto ma rację?


Rekomendowane odpowiedzi

GOTY: 

Żaden tytuł z 2021 roku nie przejdzie do historii gier. Dziękuję za uwagę.

 

 

Runner Up: Mario Party Superstars

Zgarnąłem to z półki w sklepie z poczucia ogólnej posuchy w giereczkowym świecie okresu pandemii. W zamian dostałem sporo głupkowatej frajdy z gry (ale tylko podczas spotkań ze znajomymi). Dał mi jej zresztą ten tytuł znacznie więcej, niż się spodziewałem.

 

 

Runner Up 2: Disco Elysium: The Final Cut

[Tytuł trochę na siłę, być może wbrew zasadom, więc upraszam Szanowną Komisję o nieuwzględnianie go w takowej sytuacji w wynikach Plebiscytu.]

Brak polskiej wersji językowej oraz wszystkich dialogów w formie audio w oryginalnej odsłonie mnie zupełnie odrzucały (edycja z 2021 w postaci właśnie The Final Cut wyszła mi więc naprzeciw). Gęsty klimat urzekł  mnie tutaj od pierwszej minuty. Przypomniałem sobie dzięki tej grze, dlaczego tak uwielbiałem swego czasu gry typu point & click, które miały nieco gęstszego, kryminalnego klimatu.

 

 

Rozczarowanie roku: SONY Plejstejszyn 5

Dobrze, że zalega mi kupka wstydu z poprzedniej generacji, a nowa konsola obsługuje te tytuły. Dzięki temu wciąż mam w co grać! Coś czuję, że prędzej postawię pod TV nowe PS5 Pro w 2023 lub 2024, zanim w ogóle wsadzę do napędu cokolwiek co nie ma na pudełku logo PS4. Nie jestem też przekonany, że droga Microsoftu i wypychanie od ubiegłego roku kolejnych exów w stronę PCMR wyjdzie Japończykom na dobre.

 

Poza tym cały rok to dla mnie jedno wielkie rozczarowanie:

1) Zaoranie PES-a przez Konami i ta ich abominacja w postaci kopalni beki, zwana eFootball 2022.

2) Polityka EA i wypuszczenie pokracznego Battlefielda 2042, na którego nawet twórcy cheatów leją ciepłym moczem, bo nikt w to nie chce już grać.

3) Grand Theft Auto: The Trilogy - The Definitive Edition; gdyby choć połowę czasu poświęconego na rozkminienie tak zaawansowanego tytułu developerzy poświęcili na dopracowanie gry...

4) CD PROJEKT RED i brak zapowiadanej nextgenowej aktualizacji dla Cyberpunka. Ba, nawet tej dla  Wieśka 3 dalej nie dostaliśmy.

5) Wypuszczenie przez Nintendo nowej wersji konsoli z ekranem OLED, ale w praktyce z tymi samymi bebechami, gdzie Pstryk po prostu nie domaga techniczni.

6) Brak sprzętu elektronicznego na rynku - nie tylko konsolowym.

 

 

Najbardziej wyczekiwany tytuł 2022:

Kirby and the Forgotten Land

Wygląda toto jak nieformalna kontynuacja Mario Odyssey. A że nie było w moim rankingu lepszej platformówki od czasów Crash Bandicoot 3, to sprawa jest jasna. Co prawda wolałbym tu wpisać GTA VI czy jakieś RDR3, ale no - sami wiecie, jak jest.

 

 

Średniak roku: Far Cry 6

W sumie to Ubisoft, więc sam nie wiem czego się naiwnie spodziewałem.

Edytowane przez l33t
Naginanie zasad i dodanie Disco Elysium ;-)
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Goty 2021

- Nie ma żadnej gry, która zgarnęłaby bez problemu tytuł gry roku, bo po prostu żadna nie zrobiła na mnie jakiegoś wrażenia, był to słaby rok pod względem dobrych gier.

 

Runner up

- Forza Horizon 5 - no najlepsze wyścigi na rynku jakie do tej pory są, nie ma, nie było i nie będzie lepszej ścigałki od Forzy.

- It Takes Two - bardzo fajny coop, zwłaszcza, że gra jest przystępna dla każdego gracza, który za dużo nie obcuje z grami, co w tym przypadku moja stara nie miała problemu z graniem, baa, narzekała czasem, że za łatwo bywało XD

 

Rozczarowanko

- z gier to chyba nic, jedynie, co mogę nadmienić to polityka sony, który w dużej mierze jest antykonsumencka, mógłbym tak jeszcze więcej wymienić, ale szkoda strzępić ryja na to.

 

Najbardziej wyczekiwany tytuł

- Chyba tylko Elden Ring, więcej mi do głowy nic nie przychodzi, a nie ukrywam, że pograłbym w końcu jakieś nowe soulsy, bo na Bloodborne 2 to chyba nigdy się nie doczekamy.

 

Średniak roku

- The Ascent, no raczej średniak, zważywszy na to, że z początku było mocne jaranko tą grą, ale ogrywając ją coraz dłużej i odkrywając jakie mankamenty ta gra ma w sobie, to jednak spoko się bawiło, ale nie sprostało większość moich oczekiwań. 

 

I to by było na tyle.

  • WTF 2
Odnośnik do komentarza

GOTY 2021: Far cry 6

To jedna z dwóch gier z 2021 roku, w które grałem w 2021, więc dużego wyboru nie było. Bawiłem się przy niej jednak świetnie, więc wybór uzasadniony.

 

Runner Up: Hitman 3

Bardzo udane zwieńczenie ostatniej trylogii. Polecam zwłaszcza dla fanów serii.

 

Rozczarowanie: przesunięcie premiery Horizon Forbidden West ma 2022, zatem...

 

Najbardziej wyczekiwana gra 2022: Horizon Forbidden West

Tu dla mnie nie mogło być inaczej, pierwszą część uwielbiam i żałuję, że druga nie wyszła jeszcze w 2021 roku ;)

 

Edytowane przez Paolo1986
  • Plusik 1
  • WTF 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza

GOTY: Resident Evil Village

Bo jednak da się jeszcze zrobić w miarę liniową, wysokobudżetową grę wypchaną po brzegi miodem.

 

Czekam: Horizon II Forbidden West

Z jedynką spędziłem niezwykle przyjemne 60h, a reaguję alergicznie na otwarte światy. Ujął mnie klimat nowego świata budowanego na ruinach naszej cywilizacji, ale do ekranu przyciągały mnie niesamowicie dynamiczne walki z robotami w cyfrowej dziczy. Od dwójki nie oczekuję fabularnych cudów. Chcę więcej dynamicznych walk w przepięknym świecie. 

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza

GOTY - Returnal - pierwsza tak duża gra tego studia i już aż tak dobra. 

 

F A K U L T A T Y W N I E

Runner up:

1) Guardiansi - no cóż fajna, lekka historia z mega poczuciem humoru. 

 

2) Disco Elysium - dla fanów książek i dobrze napisanej historii pozycja obowiązkowa.

Rozczarowanko roku 2021:

RE8 Wiocha - Sama gra bardzo dobra, za to słaby resident.. mało strasznych scen pokroju tych z 7. Strzelanie nadal średnie, fabuła z czapy. Ogólnie gra mi się dość podobała, ale liczyłem na duużo więcej (poza sekwencją z domku lalki nic mi pulsu nie podniosło).

 

Najbardziej wyczekiwany tytuł 2022:

God of War Ragnarok - chciałem tu wcisnąć E Ring, ale jednak Kratos. Jedynkę uwielbiam mimo jej wielu wad. Czekam, ponieważ wierzę że SM dowiezie nam kozacki tytuł.

 

Średniak roku - co chwyciło Was za serce pomimo średniackich ocen?

Far Cry 6 - miał swoje fajne momenty, chociaż wymęczył dość mocno. 

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

GOTY:
Lost Judgement

 

Runner up:
Resident Evil Village , Tales of Arise

 

Rozczarowanie:
Grand Theft Auto: The Trilogy – Definitive Edition

 

Najbardziej wyczekiwany tytuł 2022:
Elden Ring

 

Średniak roku:
Far Cry 6

Edytowane przez Dante
  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

GOTY - Psychonauts 2

 

Jednym słowem takie gry to sztuka. Absolutnie genialny styl artystyczny, projekty poziomów, animacje. Widać tutaj duże pokłady kreatywności i do tego wszystko jest na najwyższym poziomie. Co prawda jeszcze nie ukończyłem (2/3 gry za mną), ale zdecydowanie dla mnie jest to TOP i  chcę więcej takich gier. Szkoda, że nie została bardziej doceniona poprzez różne nagrody.

 

Runner up - Forza Horizon 5, Halo Infinite

 

Po oby tych grach oczekuję trochę więcej, natomiast spędziłem w nich dużo czasu i bardzo dobrze się bawiłem. Mam nadzieję, że kolejne części Forzy będą odważniejsze (a 6 będzie w Japonii), a Halo będzie miało bardziej epicką kampnię i ciekawszy projekt świata (choć czasem widoczki w HI dają radę).

 

Rozczarowanko roku 2021 - Grand Theft Auto The Trilogy The Definitive Edition

 

Tutaj to bez komentarza :D

 

Najbardziej wyczekiwany tytuł 2022 - STALKER 2

 

Ze względu na niepodrabialny klimat Zony (którą też bym chciał odwiedzić na żywo). W 2 oczekuję rozwoju pod względem gameplayu - w pełni otwartego świat, craftingu. Fajnie by było gdyby powrócił polski lektor, ale jak nie będzie to się zostawi ukraińskie głosy + polskie napisy. 

 

Średniak roku - Brak

 

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza

GOTY:

Psychonauts 2

za czystą zabawę jaką niesie ta gra; dawno w taką nie grałem.

 

Rozczarowanko roku 2021:

 

Forza Horizon 5 

To jest bardzo dobra gra ale miał być skok w nowa generację, a FH4 wyglada równie dobrze i piątka równie dobrze mogła być expansion packiem

 

Najbardziej wyczekiwany: 

 

Zelda Breath of The Wild 2 

Spider man 2

Ghost of Tsushima 2

 

Średniak roku:
Pokemon BDSP

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

GOTY - Halo Infinite, ale do MP nie zagladalem jeszcze. Za to singiel tak mi podpasil, ze nie jestem w stanie wyobrazic sobie zadnej innej gry, ktora mna tak targnela w ’21.

 

Runner Up - R&C Rift Apart. Sliczna i fajniusia giereczka, ale jajcarsko i radochalsko odstaje od poprzedniczek. 
 

Rozczarowanie - brak

 

Wyczekiwany tytul - nie mam zwyczaju czekac na gierki. Nnno…moze Tiny Tina’s Wonderland bo Borderlandsy i Tine lofciam jak zadna inna franczyze.

 

Sredniak - Medium, ale gra podobala mi sie wiecej niz na tyle by ja skonczyc. Kawal swietnego softu.

  • Plusik 2
Odnośnik do komentarza

GOTY: Psychonauts 2 - jedyna ubiegłoroczna gra, której trudno coś zarzucić i do czegoś się przyczepić. Dopracowana w dniu premiery, z masą świetnych pomysłów. Czuć odrobinę pieprzu z dawnych lat!

 

Runner up: Forza Horizon 5 - wyścigi bliskie ideału. Masa zawartości i wisienka na torcie w postaci rywalizacji forumowej. Głównie stan gry w okolicach premiery oraz znikoma ilość nowości nie pozwoliła na pierwsze miejsce.

Halo: Infinite - kilka rzeczy mi się nie podoba. Ale dalej ta gra broni się świetną rozgrywką - zarówno w singlu i multi. A chyba to jest najważniejsze?

 

Rozczarowanie roku: eFootbal 2022 - seria mojego dzieciństwa. W ostatnich latach już dużo mniej grana, ale stan nowej odsłony zabolał. 

 

Najbardziej wyczekiwany tytuł 2022: Starfield - ale tak naprawdę nie wiem czym dokładnie będzie ta gra. Nowy tytuł zawsze ciekawszy niż kolejne odsłony znanych hitów.

  • Plusik 1
  • Lubię! 1
Odnośnik do komentarza

GOTY - NEO: The World Ends with You

 

Runner up:

- Disco Elysium

- Chicory

 

Wszystkie w wersji Switch, choć Chicory było na tej liście jeszcze zanim wydano na Switcha, dla mnie wystarczy wersja PC, na samym padzie bym nieco słabiej się bawił. Grałem w tym roku w masę fajnych gierek i będę miał co najmniej top 10. Dwa pierwsze miejsca jednak wpisuję bez żadnych wątpliwości.

 

 

Rozczarowanko roku 2021

- tak jak rok temu, PS5. Jak rok temu marzyłem o dostępności wersji Slim, to nie myślałem, że za rok będę mógł pomarzyć o dostępności... PS5. Mimo braku jakichś system-sellerowych gier, ten przebrzydki potwór ciągle jest sprzedawany w sklepach second-hand po ponad 700-800 euro, i chętnym nie brak końca. Biblioteka gier idzie dobrze i tak naprawdę jeszcze wiele studiów będzie musiał Microsoft nakupić, zanim to się wyrówna.

- jako gra, Cris Tales. Trochę jako najlepszy przykład, że nowe konsole nadal nie oznaczają, że wszystko jest superłatwe. Cris Tales zapowiadał się jako fajna gra używająca schematów klasycznych jRPG-ów, niemniej na każdej platformie ma absurdalne czasy ładowania każdego ekranu (na Switchu są niemożliwe, na dopasionym PC... męczące), co kompletnie położyło możliwość dostrzeżenia jakichkolwiek zalet gry. Podobnie z grą Sable, dla której kupiłem nowego Xboxa, a gra na tym nowiutkim Xboksie szarpie niczym zardzewiała krajalnica do szynki. Dodajmy do tego, że narzekanie na płynność dotyczyło nawet takich gier, jak Kena, GTA czy Ys IX w wersji na PS5, i widzimy nadal, że nowe konsole same jeszcze wszystkiego nie załatwiają, przeskok generacji jest mniej widoczy niż kiedykolwiek, a przerost ambicji nad możliwościami to ryzyko dla developerów małych i dużych.

- jeśli chodzi o branżę, to jest wiele kandydatów, nr 1 to... wejście masy osób w NFT i inne krypty. "Kopanie" krypto to pomysł tak głupi, że podręczniki historii będą się śmiać - ludzie kreują farmy drogich, zawierających rzadkie minerały kart graficznych, pożerających tyle energii co całe państewka (i które według planu mają pożerać tylko więcej na sztukę z każdą transakcją!), żeby osiągnąć ostatecznie efekt, który... można by równie dobrze załatwić kliknięciem i kodem. Jest gorzka ironia w graniu w Final Fantasy VII, a potem słuchaniu, jak podjarane jest Square-Enix możliwością oparcia na tym swojego biznesu. Nawet jeśli z jakiegoś powodu podoba się wam pomysł blockchaina, to jego planowane wykorzystanie do NFT w grach w obecnej formie wydaje się głównie piramidą finansową i kolejną metodą wymyślania sobie darmowych pieniędzy przez inwestorów, a mówią to nawet sami twórcy Glitcha. Na razie czuję głównie niepokój, że różnoracy twórcy gier to promują.

 

 

Najbardziej wyczekiwany tytuł 2022 - jeden - jak jeden, to wiadomo, musi to być Elden Ring. Zawsze myśleliśmy "kurde, jak From zrobi open worlda, ale będzie!!!". No i będzie... już za miesiąc. Murowana druga najlepsza gra wszech czasów, bez ciśnienia. Oczywiście czekam na dużo więcej, jak np. Final Fantasy XVI, Hollow Knight Silksong, Omori na Switcha, Wildermyth na Switcha, Dorfromantik na Switcha albo telefony...

 

Średniak roku - nie grałem w zbyt wiele gier ze średnimi recenzjami. Jeśli średnia 75 się liczy, to umieszczam tutaj Ys IX. Krytykę rozumiem, ale gra nadal jest kapitalna i olałem masę wielkich dopracowanych hitów, by przejść Isa na sto procent i cieszyć się bieganiem, odkrywaniem mapy i koszeniem potworków. Była na pograniczu top 3.

 

 

Wyróżnienie Ogóra za całokształt: Capcom.

Bez jednego największego hitu. Ale muszę zwrócić uwagę na to, że firma zaliczyła w tym roku nie pierwszy, ale najbardziej udany "comeback", i to nieco "po cichu". Resident 8 to najlepszy Resident od bardzo dawna, o tym się trochę mówi. Ale także Rise to najlepszy Monster Hunter, a Chronicles to najlepszy Phoenix Wright. Te gry, podobnie jak Monster Hunter Stories 2, mają przeuroczy klimacik i zawsze można je sobie włączyć i poczuć się jak w domu. Wszystkie pokazują, że "japoński" sposób robienia gier, bez brania wszystkiego tak emo patetycznie jak w zachodnich produkcjach, jest nam nadal bardzo potrzebny.

  • Plusik 1
Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...